jana0378 jana0378 komentáře u knih

Rostu jako z vody! Rostu jako z vody! neznámý - neuveden

Vtipné a praktické leporelo.

03.04.2018 5 z 5

Mláďata Mláďata neznámý - neuveden

Velmi hezké provedení ukázek mláďat všemožných zvířecích druhů pro nejmenší. Už jen za surikaty je jasných 5*.

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Pro mne nejvýraznější rozdíl oproti klasickému mravenečkovi, kterého ilustroval Sekora, je méně typů mravenců (hudebníci, sestřičky), ale obrázky jsou pěkné, myslím si, že se toto nové vydání klasické dětské říkanky neztratí.

Zvířata na dvoře Zvířata na dvoře neznámý - neuveden

Krásné ilustrace a popisky zvířat pro nejmenší děti.

Zvířata v lese Zvířata v lese neznámý - neuveden

Krásné ilustrace, ale těžko se hodnotí nějak moc kladně, když z toho mála zvířat, co v leporelu jsou, mají dvě špatný popisek. Ono by nebylo od věci naučit se rozdíl mezi strakapoudem a datlem. A říkat dudkovi chocholatému chocholouš - taky nic moc, když chocholouš je úplně jiný pták z čeledi skřivanovitých. Udělat takové dvě chyby z 24 názvů, které tam jsou, mi přijde dost hodně.

29.03.2018 2 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Mám autorovy knihy moc ráda, ale tahle mi fakt nesedla. Jedna ze tří knih, které jsem za svůj život nedočetla (vzdala jsem na straně 220), a teď byla příležitost se k ní v rámci Čtenářské výzvy 2018 vrátit. Dočetla jsem. A pořád tak nějak tápu, co o ní napsat. Přes poměrně dobré recenze v ní prostě nějak nevidím tu hloubku a ty myšlenky, někdy jsem se musela vracet, abych vůbec pochopila, co tím chtěl autor říct. Neřekla bych, že jsem úplně "boží" lama, mám některé povrchní znalosti egyptských, severských, antických i indických božstev, ale stejně jsem se ztrácela. A to rozuzlení příběhu nic moc. Ani vtipné to nebylo tak, jak jsem doufala. Jedinečnost se dílu upřít nedá, to je pravda, podobnou věc jsem ještě nečetla.

28.03.2018 3 z 5

Říkadla, básničky a pohádky pro nejmenší Říkadla, básničky a pohádky pro nejmenší Zdenka Talpová

Jsem poměrně konzervativní, takže mám ráda klasická říkadla svého dětství, ale chtěla jsem se s dcerou přiučit něco nového, ať nejsem 100 let za opicemi, proto jsem si našla tento výběr říkadel a pohádek z roku 2011. A byla to neuvěřitelná chyba, ještě že kniha stála jen stovku, a i tak je mi jí líto. Mám druhé vydání z roku 2015, z formálních věcí: některé stránky vytisknuty rozmazaně (dvojitě), nestejně odsazené strany v obsahu. Nelíbil se mi výběr pohádek, pouze jedna O sněhulákovi, vysvětlující koloběh vody, byla dobrá. O spadlém slunci taky nebyla špatná, ale takto bych dítěti rozdíl mezi nočními a denními tvory opravdu nevysvětlovala, ale na zapamatování dobré. Jinak všechno na jedno brdo o tom jak si děti neváží toho, co mají, případně, jak se věci vydávají do světa (peřina, koblih, boty). Pointa vcelku žádná nebo nic moc poučná. Když jsem našla nějakou rozumnou básničku nebo říkadlo, bylo od J. V. Sládka, nebo opět říkadla mého dětství. Valnou část pro mě nových říkadel psal někdo na hodně dobrém tripu a jak se do této knihy dostaly, netuším: totální nesmysly, bez myšlenky a ještě s výrazy, kde bych fakt nechtěla, aby se mě dítě zeptalo a co to znamená, mami? (Štěstí, že moje ještě nemluví a podruhé jí to fakt číst nebudu.)

Dva příklady hovořící za vše:
Rak leze z díry,

En, ten, týny,
jsou ramadány,
ona ti je vychytá,
bude z tebe motyka.

Takže 40 % za výběr klasik, které mám na jednom místě, a dvou nových pohádek, ale jinak bych řekla, že kniha je vydaná vcelku zbytečně.

28.03.2018 2 z 5

Minipohádky 3 Minipohádky 3 Jacques Thomas-Bilstein

Knížka mého dětství, ze které jsem se na prvním stupni učila číst a nádhernými obrázky. I po desetiletích se v konkurenci tohoto typu dětských knížek vůbec neztratí

26.03.2018 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Knize se nedá upřít, že je čtivá, má spád, pořád se tam něco děje, sondy do života postav mají většinou něco společného s dějem, případně se snaží navést na potenciálního vraha. Jen u osmé knihy toho má člověk trochu dost, protože se tam hodně věcí opakuje, jak už bylo zmíněno v recenzích dříve. A tak to najednou došlo do stádia, že mi to leze na nervy, co všechno Harrymu projde, kolik za něho lusknutím prstu vyhodí peněz z kapes daňových poplatníků, že zase vraha chytá sám nebo maximálně ve dvou, a opět u toho skoro umře. Začínám mít jedno velké přání, aby autor dostal koule a opravdu ho v nějaké dohledné době zabil, toho se ale podle počtu dílů asi nedočkám.

15.03.2018 4 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Pro mě naprosto neznámý autor, kterého jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy 2018. Kniha je hodně jiná než věci, které běžně čtu, ale přesto jsem se začetla a našla si tam podobu s rozhovory, které vedu se svým tátou. Takže jsem se i docela nasmála, hlavně když si uvědomím, že můj rarach vyhrál už dávno. Jen se mi párkrát stalo, že jsem se musela kousek vrátit, abych zjistila, kdo říká co.

15.03.2018 4 z 5

Řeč zvířátek Řeč zvířátek Michal Černík

Zajímavý nápad na básničku, která naučí děti nová slova. Na obalu např. žirafa, slon, opice a králík, o kterých není v knize ani zmínka, takže pokud objednává člověk po netu, tak si udělá o knize trochu jinou představu. Ilustrace mě moc neoslovily, i když husa, žába, vrána, sova a kráva byly pěkné. V popisu je, že se děti naučí poznávat citoslovce, které představují řeč - tak ty se naučí poznávat, pokud jim je k tomu řeknete, z 12 zvířat jsou tam citoslovce 4. A místo by tam na ně opravdu bylo. Mám vydání s modrým obalem, kde není uveden ani rok, jaké je to vydání ani ISBN, ale v minimu textu tam stihli i jeden překlep. Šlo by to asi udělat líp a pečlivěji, takže v množství dostupných leporel na trhu je to slabých 40 %.

13.03.2018 2 z 5

Lady a Tramp Lady a Tramp Walt Disney

Nejprve jsem viděla film a tu už v docela pokročilém věku. A hned jsem si ho zamilovala, pak jsem narazila na knížku, takže jsem hned koupila do knihovny, prolistovala a dlouho tam ležela. Teď jsem ji přečetla dceři. Krásný příběh, krásné obrázky a drobné věci jako, že obrázky sem tam úplně nesedí k textu, člověk jednoduše odpustí. Za mě jeden z nejlepších pohádkových příběhů.

09.03.2018 5 z 5

Červená karkulka Červená karkulka neznámý - neuveden

Skvěle provedená klasická pohádka, velmi pěkné ilustrace a nedrastický konec (žádné kameny zašité v břichu a padání do studny). .

08.03.2018 5 z 5

Nové příběhy plyšových medvídků Nové příběhy plyšových medvídků Ursula Muhr

Neurazilo, ani neuchvátilo. Dítěti je zatím jedno, jaké pohádky se čtou, no a já jsem v poslední době četla lepší dětské knížky. Pozitiva: střídání kratších a delších příběhů, většinou situace, ve kterých se dítě může ocitnout (pomineme-li třeba výlet vrtulníkem jen tak), vhodná velikost písma a bílý podklad pro děti, které trénují čtení, pěkné ilustrace. Negativa: našla se nějaká hrubka a překlep, u jednoho příběhu nakreslen špatný medvědí brácha, jako rodiče mě to moc nebavilo, ale určitě přijde revize komentáře, až bude dítě starší.

01.03.2018 4 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

K této knize jsem se dostala v rámci čtenářské výzvy, stejně jako k Nesbømu, takže jsem se těšila na severskou detektivku. A bylo to velké zklamání, které se táhlo jako 14 dní před výplatou. První třetina knihy - máme mrtvolu a jméno, druhá třetina knihy - tak máme tři linie vyšetřování a tak nějak jsem doufala, že se možná některé z nich propojí, a ano, dvě se propojily, poslední třetina knihy - trochu napravila dojem, konec alespoň nebyl sladký happy end. Celkový dojem, že se jedná o telenovelu ze života vyšetřovatelů, ale nepřebil. Styl psaní autora mi taky moc neseděl, ale uznávám, že je takový specifický, jen víc oceňuji věty, které mají víc než 6 slov. Chápu to v nějaké akční pasáži, ale skoro celá kniha, to bylo na mě moc. Nemohu upřít, že autor používá hodně prvků a zvláštností, které jsem v moc knihách neviděla, ale u mě se to nesetkalo s pochopením, možná proto, že jsem čekala něco jiného.

28.02.2018 2 z 5

Šťastně dojeď, dlouhý vláčku Šťastně dojeď, dlouhý vláčku Josef Hiršal

Nemám nic zásadního, co by už nezaznělo v jiných komentářích - naprosté nadšení z nápadu, básničky mají smysl a doplňují přesně obrázky (což je u dětských knížek často výjimka než pravidlo), takže jen za to tak 90 %. A že musím dovysvětlit, že dnes mají lokomotivy jiný typ pohonu a železniční doprava vypadá trochu jinak, to není nějaký velký problém, aspoň to zabaví mě i dítě na delší dobu.

22.02.2018 5 z 5

Krtek v ZOO Krtek v ZOO Jiří Žáček

Žáček patří mezi dětské klasiky a tato knížka básniček/říkanek se hodně povedla, ilustrace ji velmi hezky dokreslují. Faktické chyby (jako např. že lední medvěd by měl s lovem ryb dost problém, gepard není úplně nejrychlejší zvíře - jen savec a orel v hnízdě bude mít těžko tři mláďata) sice trochu pošramotily dojem, ale vše ostatní bohatě vynahrazuje.

22.02.2018 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Klasické říkadlo, dítě ho miluje, vždycky uklidní i velký jekot. Nádherné ilustrace a i smysluplný text.

20.02.2018

O veselé mašince O veselé mašince Jan Čarek

Jako rodič moc nadšená nejsem, ilustrace krásné - vláček a zvířata, ale o těch není v básničce ani zmínka. No a text jako na houpačce, těžko říct, jestli se náhodou něco nepokazilo v dotisku 11. vydání (2010), ale jedna dvojstránka krásná, rýmuje se a dává smysl, druhá totální odpad, nedává to smysl, naházené slova v textu ve špatném významu nebo třeba někdo zapomněl vyčasovat sloveso/vyčasoval špatně. A ve věkové kategorii, pro kterou je kniha určena, asi nemá moc smysl obhajovat to uměleckou licencí, když chcete dítě naučit mluvit pořádně česky. Takže velké zklamání.

20.02.2018 3 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Po předchozích dvou dílech poměrně zklamání. První dvě třetiny knihy strašně roztahané, kdy už jsem si říkala, proč to čtu, jako chápu, že chtěl autor vylíčit, jak je to pro oběť strašné a psychicky náročné, ale to jsem pochopila už po první třetině, nemělo to spád. Místy hodně přitažené za vlasy, kdy z bodu nikdo mi nevěří, se najednou dostaneme do bodu všichni mi věří a všechno vychází. Poslední třetina knihy úžasná, tam už se to rozjelo, bylo to akční a mělo to spád, takže jsem ráda, že jsem neodložila a dočetla. Bohužel se linka hlavního vyšetřovatele nikam neposunula, přijde mi to takové natahované, aby se vytřískalo co nejvíc z dalšího dílu, případně i více pokračování. Tak jsem zvědavá, co bude následovat.

19.02.2018 3 z 5