J0hn J0hn komentáře u knih

Liška Liška Frederick Forsyth

Moje první kniha od Frederika Forsytha. Začátek mne zaujal. Rychle jsem se ponořil do děje, který byl po chvíli přerušen záplavou informací o tajných službách a speciálních jednotkách. Pár akčních a špionážních filmů jsem už viděl, takže zkratky jako SAS, MI6, Delta force, CIA, FBI, SEALs, Specnaz, Mosad jsem dobře znal, ale chápal jsem, že chce spisovatel seznámit i méně informovaného čtenáře. Potud v pořádku. Ale pak se vše začalo opakovat. Pořád stejná šablona miniaturního příběhu, kdy se hacknul cizí počítač a provedla se nepříteli nějaká sabotáž a on se neúspěšně snažil pomstít, doplněná spoustou nudných informací o nepříteli. Jednou Rusové, pak Íránci pak Severní Korejci, ale pořád to samé. Takže knihu jsem dorazil jen z povinnosti.
Další věcí co mne iritovala byla ničím nevysvětlená a naprosto nepodepřená genialita mladého hackera. Jediné vysvětlení je, že má Aspergerův syndrom. To jako vážně? Na nic jiného se spisovatel nezmohl? A k prolomení jakékoliv firewallu mu stačí osobní PC? A nejlepší počítačový specialista Velké Británie co ho sleduje, úkoluje a studuje jeho práci nechápe jak to dělá, přestože mu kouká přes rameno? Tak ještě, že na konci chlapce z Aspergerova syndromu vyléčí úder do hlavy skotským kamenem... Možná by si spisovatel měl příště pomoci tím, že hlavní hrdina má nadpřirozené vlastnosti, protože je z planety Krypton to by neznělo tak neuvěřitelně.
Poslední část kritiky by mohla mířit na to jak jsou všichni Britové super schopní a chytří a zbytek světa je banda neschopných trotlů, ale to zřejmě patří k tématu, takže to kritizovat nebudu. Navíc toho se zde v komentářích ujímají místní rusofilové, mezi které se zařadit rozhodně nechci.

02.01.2022 3 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Že televizní minisérie Vodník byla natočena podle této knihy jsem si uvědomil, až když jsem se do knihy začetl. Ale jelikož je dobře napsaná, tak jsem ji dal až do konce, přestože pachatele a děj jsem znal.
Je zajímavé, že pokud člověk čte knihu kterou neznal, tak si může postavy představit jakkoliv. Ale protože jsem už předtím viděl televizní minisérii, tak jsem si zkrátka hlavní vyšetřovatelku jinak než jako Kláru Melíškovou představit nedokázal.

31.12.2021 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Kniha je čtivá a zábavná, ale ve srovnání se sérií Hynka Tase z Boru mi přijde trochu slabší, proto jen 4 hvězdy. Hynek Tas z Boru byl sice superhrdina, ale alespoň bylo nějakým způsobem vysvětleno jak k tomu přišel. Tady se postavy chovají dost zvláštně, aniž by to bylo zdůvodněno. Například Petr Vok z Rožmberka si z neznámého důvodu zvolí za svého pobočníka jednoho z bratrů Vřesovských, přestože ho vůbec nezná. Ten se promění mávnutím kouzelného proutku z vesnického burana v geniálního člověka co v každé druhé větě použije nějaké ty "cizí termity", přestože je negramotný a celý život vyrůstal prakticky na hnoji. Ale pokud se od toho člověk oprostí, tak o zábavu a napětí není nouze. Navíc to občas člověka donutí podívat se na skutečné dobové souvislosti a osvěžit si znalosti historie a za to patří panu Niedlovi palec nahoru :).

06.12.2021 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5 hvězdami. Kniha rozhodně nenudí, ale neustálé přeskakování mezi jednotlivým vyšetřovateli, oběťmi a deníky už mi přišlo trochu moc. Mám raději klasiku kdy je děj odvyprávěn z pohledu jedné postavy. Chápu, že se takto lépe udržuje napětí, ale co je moc to je moc. A vše je korunováno koncem, který není. Poslouchal jsem jako audioknihu, takže v první chvíli jsem si myslel že jsem si do mobilu nepřetahnul všechny soubory, ale nic takového. Čtvrtá opice měla otevřený konec, tady není konec žádný. Pokud nemáte i třetí díl série tak zůstanete zcela neukojeni :)

29.11.2021 4 z 5

Uplakaná jeseň Uplakaná jeseň Václav Neuer

Opět dobrá detektivka, i když umístění vražedné zbraně a možná i pachatele zvládne pozornější čtenář detektivek uhodnout dost brzy.

19.11.2021 5 z 5

Faraon Faraon Bolesław Prus (p)

Posloucháno jako rozhlasová hra. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykl na trochu naivní divadelní styl a na podivné zpěvy co oddělovaly jednotlivé kapitoly, ale postupně mě příběh i styl vyprávění pohltil a ke konci jsem se ani nemohl odtrhnout. Co dále musím vyzdvihnout je herecké obsazení. Hlavní role v podání Jiřího Langmajera, Filipa Blažka, Viktora Preisse, Vladimíra Javorského a Ilji Racka jsou prostě skvělé a pomyslnou třešničkou na dortu je herecké obsazení vedlejších rolí. I postavy které se v ději jen mihnou a prohodí sotva 20 vět jsou obsazeny takovými velikány jako František Němec, Ladislav Frej, Miroslav Etzler, Petr Kostka, Jan Šťastný, Ladislav Mrkvička, David Švehlík, Bořivoj Navrátil, Pavel Trávníček a další a další. Celkem se ve hře vyskytne více než 50 postav a každá je obsazena známou hereckou osobností. Zkrátka osmihodinová lahoda pro uši.

13.11.2021 5 z 5

Co je ti do toho Co je ti do toho Hana Lundiaková

Posloucháno jako audio v podání Anity Krausové. Krásná práce s jazykem. Takové množství opisů pohlavních orgánů a sexu jsem ještě snad neslyšel :) , bohužel ke konci mi to už trochu připomínalo "Generátor náhodných slov" Krajča. Navíc hlavní protagonistka mi od začátku přišla jako dost nesympatická p*ča. Takže jen 3,5 hvězdy.

06.11.2021 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Pro mne naprosto atypická kniha. Kdybych ji četl v papírové podobě tak bych ji asi brzo odložil jako melancholickou slátaninu bez děje a vyvrcholení. Ale jako audioknihu, čtenou uklidňujícím hlasem Pavla Baťka, jsem si ji užíval. Byl to skvělý relax u kterého jsem si zavzpomínal na vlastní mládí a vlastní touhu se občas schovat do samoty.

04.11.2021 5 z 5

Na smrť II. - Bez milosti Na smrť II. - Bez milosti Jozef Karika

Na rozdíl od hororů, kterými je autor Čechách známý (např. zfilmovaná Trhlina) a které jsou na mě moc "mysteriózní", jsem oba díly Na smrt dočetl (doposlouchal) jedním dechem. Hlavně v druhém díle si autor děsy a hrůzy nemusel vymýšlet. Stačilo bohužel jen čerpat ze skutečnosti. A protože je to autor hororů, tak vrhá na čtenáře všechny ty hrůzy s razancí, elegancí a mistrovstvím. Bez milosti.

22.10.2021 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Odpočinková jednohubka. Pobavilo, ale slabší než série Spad, takže jen 4 hvězdy,

12.09.2021 4 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Rozhodně doporučuji. Posloucháno jako rozhlasová hra.

05.09.2021 5 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Jedna z nejsilnějších Dánovek. Autor sám na začátku varuje, že příběh nebude pro slabé povahy. Ale jak dodává, realita bývá bohužel ještě horší. Čemuž se snad ani nechce věřit, protože tolik krutých náhod co oběť potkaly... Stačilo, aby se jen jeden z celé řady lidí které ovlivnili průběh událostí končící smrtí mladého chlapce zachoval jinak a ten mohl přežít.

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

Protože se jedná o detektivní příběh, který vyšetřuje mordparta od Dvoch Levov, nelze se ubránit srovnání s Domikem Dánem. Autor tomu jde ještě naproti úvodním odstavcem, který je jen prodlouženou verzí úvodu každé knihy Dominika Dána. A musím říci, že se pan Neuer v tomto srovnání nemusí cítit zahanben. Vtipné špičkování mezi členy mordparty jako u Dána se tu tolik nedaří, ale to je jen jediná drobná výtka. Jinak je kniha opravdu velmi povedená a další knihy v sérii Inšpektor Ledecký si nenechám ujít.

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Jsem rád, že jsem pana Hrdličku objevil. V sérii Podrychtáře Václava budu určitě pokračovat. Kniha pěkně odsýpá, vedlejší minipřípady krásně vykreslují středověkou atmosféru Prahy. A použitý jazyk a styl mi nejednou vyloudil úsměv na tváři. Navíc posloucháno jako audiokniha se skvělým přednesem Vasila Fridricha.

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Posloucháno jako audiokniha z roku 1983. Z knihy by se dala vytáhnout spousta vtipných citátů, ale jinak byla dost nudná. Doposlouchano spíš z povinnosti. A použití slůvka AVŠAK v každé druhé větě mi dost rvalo uši.

07.08.2021 3 z 5

Na podpätkoch Na podpätkoch Dominik Dán

Jedna ze slabších knih od Dominika Dána. Vyšetřovat se začalo až v polovině knihy, do té doby se děj dost vlekl. Zvlášť když v prvních kapitolách nás seznámil s případem a místo aby pak už začalo vyšetřování, tak autor vrátil děj o půl roku zpět a podrobně začal rozepisovat to co už čtenář znal z prvních kapitol.

26.03.2021 3 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Zajímavá , ale dost překombinovaná zápletka. Hlavní hrdina je nesympatický a policisté se chovají jako pitomci. Posloucháno jako audiokniha což někdy dokáže zážitek z knihy vylepšit, ale bohužel ne v tomto případě.

08.09.2020 3 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel