Ithaka Ithaka komentáře u knih

Encyklopedie českých klášterů Encyklopedie českých klášterů Pavel Vlček

Encyklopedie, ke které se stále vracím. Čestná členka příruční knihovny. Doposud nepřekonaná. Objevíte-li jí v antikvariátu, neváhejte!

26.01.2021 5 z 5

Katedrála viditelná a neviditelná Katedrála viditelná a neviditelná Jana Maříková-Kubková

Opus magnum. Kniha pojatá velkoryse po stránce obsahové, grafické i typografické, s velkým množstvím kvalitních fotografií. Fascinující představení tisícileté historie katedrály sv. Víta z pohledu archeologů, historiků, muzikologů, s pohledem na středověkou i soudobou liturgii. Fotografické vzpomínky Josefa Sudka na dobu válečnou byly pro mne jedním z mnoha překvapení, stejně jako peripetie záměrů dostavby chrámu v 19. století.

23.01.2021 5 z 5

Lingvistické pohádky Lingvistické pohádky Petr Nikl

Dárek pro kluky od našeho kamaráda. Příjemné překvapení pro celou rodinu. Četli jsme na dobrou noc stále dokola. Radostný chaos podněcoval dětskou fantazii k vymýšlení vlastních fantaskních světů. Jazykové bajky nás navíc donutily vysvětlovat dětem některé složitější výrazy, ale o tom to přeci je - trávit společně čas a objevovat nepoznané! Příjemný rituál rodinných večerů.

19.01.2021

Malý modrý a malý žlutý Malý modrý a malý žlutý Leo Lionni

V jednoduchosti je krása. Nečekala jsem od knihy moc, ale reakce dvouleté dcery mě příjemně překvapila. Kromě učení barev a jejich vzájemných kombinací nám slouží též pro znakování a učení říkanek (kolo, kolo mlýnský apod.). Dcera díky knížce vymyslela i vlastní znak pro obejmout se. A díky všem ostatním čtenářům za doporučení knížek Hervého Tulleta - určitě vyzkoušíme!

09.01.2021 5 z 5

Velký strážce Velký strážce Jiří Olič

Objevila se mi zcela nečekaně ve schránce, společně s milým dopisem, něžným věnováním a doporučením brát po kapkách - každé ráno náhodně jeden výrok. Byla jsem, nejen z nich, u vytržení. Tyhle aforismy si dělají legraci i samy ze sebe! Potřebovala jsem je jako sůl a ani jsem o tom nevěděla. Ač nadšená čtenářka Morgensterna i Edwarda Leara, o genialitě, natož existenci, Jiřího Oliče jsem neměla ani potuchy. Až tuhle malou drobnou knížku někde na své cestě potkáte, nezapomeňte jí otevřít, budete odměněni.

Domorodé ženy tráví většinu času hledáním domorodých mužů.

Hasič je afrodisiakum ohně.

Opravdu dobrý herec umí zahrát i špatného herce.

Indiáni jsou prostě jiní.

Most zabraňuje plynulému splynutí obou břehů.

09.03.2023 5 z 5

Skřítci a démoni Krušných hor Skřítci a démoni Krušných hor Jiří Wolf

Nesmírnou radost mi udělalo druhé, rozšířené vydání knihy Skřítci a démoni Krušných hor, které sepsal duchcovský historik Jiří Wolf na základě podrobného studia rukopisných a tištěných pramenů. Na černých stránkách popsaných bílým písmem ožívá bizarní panteon krušnohorských bytostí počínaje vládkyní hor Marzebillou, přes Schrackagerla a Jüdela, až po perkmony. První vydání se mi dostalo do rukou zcela náhodou jako zápůjčka od kamaráda, neboť ihned po svém vydání v roce 2005 bylo téměř okamžitě rozebráno. Na rozdíl od něj je to druhé opatřeno působivými ilustracemi výtvarnice Petry Wolfové a je až s podivem jak výrazově působivé může být použití obyčejných pastelek na sytě černém podkladu. Jediné, co mi kazilo požitek ze čtení bylo užití až příliš zdobného fontu, který na sebe strhává více pozornosti, než by bylo zdrávo. Krom čtení vlastního potěšil mne též poetický závěr, obsáhlý doslov a především podrobný soupis pramenů a literatury, ze kterých bylo čerpáno. Výsek z melancholické duše Rudohoří rozhodně stojí za přečtení.

18.01.2021 5 z 5

Vádemékum pro... Vádemékum pro... Jerzy Wittlin

Na střední škole nám učitel dějepisu doporučoval k prostudování pouze Vademecum pomocných věd historických. Naštěstí se našli i jiní učitelé, kteří měli ve svých knihovnách zcela jiná Vademeca a jedním z nich bylo i to Wittlinovo se skvělými ilustracemi Vladimíra Jiránka. Dostalo se mi do rukou krátce po revoluci a od těch dob se mi střídavě z knihovny ztrácí a zase se v ní objevuje, podle toho, kdo se zrovna potřebuje pobavit. Fantastický průvodce pro každou životní situaci býval v sedmdesátých letech minulého století úzkoprofilovým zbožím knihkupeckých pultů. I dnes je to malý poklad.

14.01.2021 5 z 5

Můj malý Mozart Můj malý Mozart Emilie Collet

Hudebních leporel se u nás vystřídalo hodně (hlavně těch se zvuky nejrůznějších zvířátek), ale tohle je naprostá špička. Doporučila mi jej kamarádka, jejíž dcerka z něj byla nadšená a stejné je to i u nás. Připravte se však na to, že zalíbí-li se i vašim nejmenším, bude nutné zakoupit do zásoby pořádné balení malých kulatých plochých baterií. Myslím si však, že se to vyplatí. Skvělý kamarád na delší cestu autem nebo zdlouhavé čekání u lékaře. Knížka má příjemný formát do kapsy, velmi jednoduché ovládání (i pro zatím nemotorné dětské prstíky) a roztomilé ilustrace. Ze šesti vložených skladeb (Abeceda, Variace na píseň Ah vous dirai-je, maman; Turecký pochod, Malá noční hudba, Sonata facile a Zvonkohra) u naší malé bezkonkurenčně vede Turecký pochod. Skvělý dárek nejen pro vlastní děti.

10.01.2021 5 z 5

Milan Žofka - keramik a sochař Milan Žofka - keramik a sochař Jitka Bažantová

Objevná práce teplické kurátorky sbírky užitného umění přináší zasvěcený pohled na dílo nedávno zesnulého keramika a sochaře Milana Žofky (1946-2018). Ten, ač mosteckým rodákem, svou tvorbu soustředil především v Teplicích v Čechách, které se mu staly domovem a kde dlouhou dobu sídlil i jeho ateliér. Vzhledem k velmi častému mizení sochařských děl 20. století z veřejného prostoru našich měst a obcí považuji útlý katalog za velmi inspirativní. Palec nahoru pak dávám autorce díla za záchranu reliéfu Tlaky z budovy Geoindustrie v Proboštově před její demolicí. Snad se časem najde nějaké důstojné místo, kde by mohl být opětovně předveden veřejnosti.

30.09.2021 5 z 5

Vzácná návštěva Vzácná návštěva Eva Kollerová–Střihavková

(SPOILER) Málokdy se mi stane, aby mě kniha zvedla ze židle hned prvním odstavcem. Některé proto, že jsou tak neskutečně skvělé, další z důvodu, že se v duchu sami sebe ptáte, jestli to autor/ka myslí vážně. Tohle je bohužel ten druhý případ. Psát totiž o konkrétním místě na severu Čech bez znalosti, či záměrného opomíjení, případě vytrhávání (nejenom) historických souvislostí z kontextu, sráží veškerou snahu o hutnější novelu k zemi. Ale zpět k prvnímu odstavci - přidávat do polévky, která je ochucena libečkem ještě tekuté maggi, když libeček sám je díky své výrazné chuti považován za přírodní maggi, je prostě postavené na hlavu. Stejně jako tvrzení, že jej kuchařka do polévky přidávala málo jen proto, neb jej na zahrádce více nevyrostlo. Libečku se vždy přidává málo, protože je velmi aromatický a vývar, či cokoliv jiného, by při zvýšené dávce této byliny opravdu dobrý nebyl. Stejně tak je úsměvné, že jedné z hlavních hrdinek se v Oseku pěstování této byliny nedařilo, když už za Marie Terezie měla východní část Krušnohoří státní monopol na pěstování libečku, protože podmínky jsou zde více než příhodné. Obdobně mě fascinovaly blatouchy kvetoucí v srpnu; řízkování dubu v jarním období ze staletého stromu; javory na horských svazích, které ve skutečnosti pokrývají rozsáhlé bučiny; Židé, kteří po vypálení teplické synagogy unikli transportu tím, že se přestěhovali o patnáct kilometrů dále; indická rodina, která jakoby vypadla z filmu Láska na kari (2014), jejíž člen vykoupí místní květinářství a tropickými rostlinami (?), které tam nabízejí, osází opuštěnou zahradu oseckého kláštera, aby mu v zimě patrně všechno spokojeně pomrzlo. Třešničkou na dortu je pak jeho stýskání po Bombaji, protože mu chybí smog! Zvláštní, že jej tedy netěší pobyt ve městě na hraně šachty. Připadala jsem si při četbě novely jak zaměstnanec Saturninovy "Kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru". Nemám nic proti šestákovým románům, ale začnou-li se převlékat za Dürrenmatta, mám se na pozoru.

26.08.2021 odpad!

64 64 Daniel Hradecký

Brána po kapkách. Jednou denně, někdy však i třikrát. Lapena do sítí. A po pár týdnech znovu. Prokládána prací, procházkami, všednodenností a návraty. Dokud se ještě je kam vracet. Existenciální filosofické pásmo v 64 dávkách. Nesamozřejmost smyslu. Es lebe Narr von Oberleutensdorf!

06.03.2021 5 z 5

Tajemství klášterní kuchyně Tajemství klášterní kuchyně Josef Imbach

Fantastická kniha pro všechny gurmány, kteří v kuchyni nejenom rádi experimentují, ale navíc si o stolování také rádi počtou v historickém kontextu. Švýcarský teolog a historik Josef Imbach tak chutě servíruje jako předkrm jídla klášterní, aby se přes pomíjivé radosti věčného města a nepříjemnosti půstu dostal k hlavnímu chodu - tedy jak se svatí dostali k plotně a proč pověrčivost prochází žaludkem. Přes sto receptů k vyzkoušení a spousta dobových vyobrazení k tomu. Laskomina!

26.01.2021 5 z 5

Byliny a jejich lidové názvy Byliny a jejich lidové názvy Ida Rystonová

Na konci devadesátých let to byl vlastně takový malý zázrak. Znala jsem sice z dědečkovy knihovny Naše rostliny v lékařství od tandemu Korbelář - Endris, ale oba autoři, věrni svým profesím, se zaměřili pouze na popisy a léčivé stránky rostlin. Tolik poetiky jako v knížce Idy Rystonové jsem tam nenašla. Uchvátila mne bohatost českého jazyka a vynalézavost našich předků. Vždyť některé bylinky mají i 50 lidových názvů. Třeba u mého oblíbeného kontryhelu jich bylo bezpočet. Ocenila jsem rady pro včelaře, nebo recepty na sirupy vypsané ze starých herbářů. Podle knihy jsem poprvé namíchala Karmelitánské kapky (Aqua melissa composita).

14.01.2021 5 z 5

Proč má zebra pruhy? Proč má zebra pruhy? Lila Prap

Knížku jsem před lety objevila v Levných knihách a naše kluky i mě úplně nadchla. Hravou formou a velice vtipně se zamýšlí nad fyziognomií divokých zvířat a stimuluje dětskou fantazii k tvorbě vlastních nonsensů. Jednoduché, velké obrázky přes obě stránky jsou milým bonusem, stejně jako velká psací a tiskací písmena. Pro první čtení jako stvořená. U každého zvířete je navíc připojen malý odstavec s popisem, jak je tomu ve skutečnosti. Máte-li již větší děti jsou stejně dobrou volbou Lingvistické pohádky od Petra Nikla.

08.01.2021 5 z 5

Co zbývá? Co zbývá? Eva Oubramová

Vernisáže nevyhledávám, ale některé vás mohou obohatit nejenom vystavovanými díly. Třeba, když vám po jedné z nich uprostřed noci přijde sms, zda jste se někdy setkali s mosteckou básnířkou Evou Oubramovou. A vy víte, že zatím ne. Začnete jí tedy hledat a přijdete na to, že z její objemné pozůstalosti vyšla jen malá drobná sbírka. Próza, která by vás zajímala ze všeho nejvíc, se nedochovala. Autorka sama jí zničila, stejně jako jiní ničili jí. A tak se opakovaně začítáte do útlé sbírky plné bolesti z přestálé minulosti i neúnosné přítomnosti.

Moje teta se utopila
v osmém měsíci těhotenství
přelezla vysoký plot
a zkusila tenký led
Zatímco její gruppenführer
řval na ruské zajatce: fícher, fícher (hovada)

Potom se měsíc mluvilo o morálce
A jemu nakonec řekli:
Že jsi jen moh s takovou děvkou

Nevím
zda řekl že mohl

------------------------

Jen pro sebe kutálím stará jména
poslední ulicí

se ke mě přidal
už ničí pes

16.03.2023 5 z 5

Cestou do blázince Cestou do blázince Petr Lampl

V teplickém antikvariátu U Červeného kostela čekala předlouhý čas, asi na mě, zasuta mezi Ščipačeva a Karla Hynka Máchu. Pan vedoucí se nervózně drbal na hlavě, protože v knize nebyla uvedena cena a pak říká, že když mu dám pětku, tak dobrý. Tak jsem mu tu kulatou, přestrojenou za měděnou bez vyšší příčné linky dala, protože sbírka dle mého stála i za víc. Předmluva Jiřího Daníčka je skvostná: "Pro toho, kdo ještě dnes čte verše a dokonce to umí, je tahle předmluva přebytečná." Všechny ty básně jsou krásné.

Meine kleine Rubinštajne,
zahrajte mně v ušní lajně,
že je Pánbůh jenom eine,
jak kůl v plotě,
coby meine.

19.01.2021 5 z 5

Samá voda Samá voda Ludvík Souček

Jste-li Součkovým fanouškem, dozajista vás potěší, protože budete schopni jí odpustit i dobovou propagandu, hemžící se diverzanty a individui štítícími se práce. Souček totiž i přes poněkud plytký příběh zůstává mistrem slova. Přečetla jsem ze zvědavosti, vracet se k ní na rozdíl od jiných však nebudu.

18.12.2023 3 z 5

Schůzka s Coronou Schůzka s Coronou Věra Bartošková

Četla jsem jí opakovaně a čekala, kdy se dostaví. Pocit, barva, chuť. Hledala jsem alespoň jedinou, která by mě chytla za srdce. A nenašla. Jako bych cucala bonbón zabalený ve staniolu. Jedinou hvězdu dávám duchcovské básnířce nikoliv za básně, ale za doprovodné ilustrace Jiřího Wolfa, pro které mám slabost. A řeším drobnou záhadu - proč mi obrázek sv. Korony na titulní stránce připomíná obraz Jaroslava Valečky Mrtvá Němka?

04.11.2021 1 z 5

Od břehů k horám: Severočeská literární a umělecká scéna 90. let Od břehů k horám: Severočeská literární a umělecká scéna 90. let Milan Kozelka

Rozsáhlá publikace věnovaná Emilu Julišovi, poctivě mapující severočeskou literární a uměleckou scénu 90. let 20. století, s fantaskním prologem Milana Kozelky, následovaným fotografiemi Ibry Ibrahimoviče, poezií Svatavy Antošové, verši Radka Fridricha... Nenarušeny skrývkou, nezasypané výsypkami, nepropadlé do šachet. Fantazie, uvolnění, opojení. Reflexe prastarých vazeb. Dokumentace svébytného charakteru severočeské pánevní zóny literou, kresbou a fotografií.

15.03.2021 5 z 5

Básně a deníky 1970–1979 Básně a deníky 1970–1979 Patti Smith

Mám ráda její alba Easter a Horses, ale s knihou se mi nepodařilo souznít. Líbily se mi některé básně, třeba Modlitba nebo ..za něčí hříchy Ježíš umřel, kterou níže uvádí aralka. Říkala jsem si, že je škoda, že kniha nebyla vydána dvojjazyčně jako například Kerouacovy Rozprášené básně/Scattered Poems - originální anglický text společně s českým překladem. Možná jsem si jí měla přečíst před dvaceti lety a ne až teď.

11.03.2021 3 z 5