instageek_cz instageek_cz komentáře u knih

Batman: Muž, který se směje & Arkham Batman: Muž, který se směje & Arkham Grant Morrison

Muž, který se směje
Tohle už bylo součástí knihy Kameňák a další příběhy, kterou u nás Crew vydala před 10 lety. Mistr noirovek Ed Brubacker tu navazuje na kultovku Batman: Rok jedna od Franka Millera. To je sám o sobě nesmírně těžký úkol, Brubacker ho ale zvládl a kvalitativní laťku drží ve stejné výši. Je to výborný příběh z Batmanových počátků, kdy ještě není tím nepřemožitelným vševědoucím borcem. Vše je pro něj stále nové a tak se poprvé setkává s neznámým psychopatem, který má mrtvolně bílou tvář a na ní doslova smrtící škleb...

Kresba Douga Mahnkeho přispívá k syrovějšímu, hrubějšímu feelingu. Žádná nablýskanost, vidíme starý dobrý špinavý Gotham (samé louže, odpadky) a v něm řádící pouliční grázly. Hororové momenty zvládá Mahnke perfektně, vytřeštěné tváře mrtvol si budete pamatovat. Asi je škoda, že tenhle komiks není delší, protože by si zasloužil být zmiňovaný jedním dechem spolu s těmi nejlegendárnějšími příběhy Temného rytíře.

Arkham
Ten recenzuji jinde, tady jen zmíním, že jsou součástí knihy překvapivě i některé bonusy.

Batman č. 327: Zlověstný ústav!
Krásné retro z roku 1980, kde se Batman ocitá mezi chovanci Arkhamova ústavu. Čeká ho tu boj jak s nimi, tak s vlastní příčetností. (Ale já jsem Batman! Ovšem, že jsi, příteli. A tenhle pán je Napoleon... a tamta milá dáma je Johanka z Arku!) Super příběh s dost temným koncem.

04.07.2023 5 z 5

Flash: Nejrychlejší muž světa Flash: Nejrychlejší muž světa Kenny Porter

Oficiální komiks k filmu Flash je částečným prequelem, byť tahle skutečnost je hlavně marketingovým tahákem:)) Kniha se skládá ze tří příběhů, přičemž každý si vzal na starost jiný kreslíř. Scénář ke všem napsal Kenny Porter, od kterého jsme u nás ještě nic nečetli.

Pevnější než ocel
Za mě nejpovedenější a nejprequelovější epizoda. Vyskytuje se zde Batman (verze Affleck), který se zapojí jak do akce, tak do mentorování Barryho Allena. Ten totiž některé aspekty svých superschopností zatím neovládá, proto ho gothamský netopýr vezme pod svá křídla a pomáhá mu s tréninkem. Zábavná kapitola, rychle odsýpá, líbila se mi i zběsilá kresba chvílemi připomínající anime. Zajímavý je záporák, kovový Girder, o něhož si Flash např. zláme prsty. Tenhle tvrďák má navíc docela emotivní backstory. Hodnocení: 5/5

Nová fáze
Nejrealističtěji kreslený příběh. Záporák v podobě roztaveného asfaltového Tarpita je fajn, připomíná Venoma. Ale vidím tu promarněnou příležitost na propojení s filmem Flash, protože v bijáku se objeví vizuálně podobná postava. Takže se to mohlo zaonačit tak, aby Tarpitova identita byla neznámá, a v kině bychom zjistili, o koho že to jde. Jo a pojítkem s filmem jsou tu vlastně Barryho kolegové z práce, byť jejich role je zcela marginální, nic neovlivní, jsou spíš jen živými kulisami. Hodnocení: 4/5

Třetí příběh nemá název a přišel mi nejslabší i nejhůře nakreslený. Opět se mihnou Flashovi kolegové, ale to je všechno. Záporák Top s ozbrojenými káčami mě za srdce taky nechytnul. Škoda, tahle kniha si zasloužila lepší konec. Hodnocení: 2,5/5

V bonusech najdete galerii obálek a pár návrhů. Ve finále tenhle komiks možná mírně nadhodnocuji, ale musím, protože si na chudáka Flashe celý svět zasedl:)) Celkové hodnocení: 7/10

01.07.2023 4 z 5

Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Grant Morrison

Tuhle knihu bych dal do rukou každému, kdo se ještě s komiksovým médiem nesetkal. Krásně demonstruje nekonečné vizuální i vypravěčské možnosti, které zde tvůrci mají. Číst Arkham je z části stejné, jako koukat na film, zároveň jde o procházku dechberoucí výtvarnou galerií, a pochopitelně také o literární dílo.

Ačkoliv nepatřím mezi fanoušky Morrisona a ani McKeanovo jiná práce mě příliš neoslovuje, tady je žeru od začátku až do konce. Arkham je čistokrevná hororová povídka. Brutální, nemilosrdná, a z některých momentů vás bude mrazit ještě dlouho (domeček pro panenky...). Joker je tu regulérní monstrum, odraz svého vnitřního já. V téhle podobě by se mohl zařadit klidně po bok Freddyho Kruegera a spol. a děsit lidi i v kinech.

Těch nestvůr se tu objeví víc. Batman na ně postupně naráží v labyrintu chodeb starého sanatoria, zas jednou donucen hrát nějakou Jokerovu zvrácenou hru. Ponurý dům s temnou minulostí je prostoupený šílenstvím, mezi jeho stěnami přežívají (a ožívají) hrůzy současné i ty z dávné minulosti.

Nemusíte chápat každý význam, aby vás Arkham pohltil. Je to ideální čtení na jeden zátah, nejlépe v noci, když venku prší. Fandové videoher si navíc do atmosféry promítnou scény z Arkham Asylum, možná i uslyší soundtrack, který by se sem také perfektně hodil.

Ve finále nemám, co vytknout. Scénář i neobvyklá kresba tu nejsou samoúčelnou překombinovanou exhibicí. Umocňují působivost mimořádně pochmurného příběhu, který se dle mého právem řadí k nejlegendárnějším komiksům všech dob.

PS: Říkám si, že Arkham by v alternativní dimenzi mohl napsat Franz Kafka, kdyby se narodil v pozdější době a pracoval pro DC:))

PPS: Bonusová část možná bude pro leckoho zklamáním, v podstatě jde jen o pár kreseb navíc. Ale pokud jste nadšenec do storyboardů, přijdete si na své. Každopádně bych od výroční edice čekal v tomto směru víc.

09.06.2023 5 z 5

Herold Herold Mark Waid

U novodobějších sérií od Marvelu čekám vždy hodnocení mezi 34 hvězdičkami. Jinými slovy, že mě to neurazí, ani nenadchne (podobně jako většina filmových marvelovek). Že nebude scházet řemeslná kvalita, ale ani nepůjde o nějakou extra zábavu. Tak mám dilema, co teď udělat s třetím Strangem, protože asi nevidím důvod, proč těch hvězd nedat rovnou 5:)

Není to komiks, který vám změní život, ale zároveň na sto procent plní to, co sliboval. Jako béčkový film, u něhož o Oscarech nemůže být řeč, jenže nudit se nebudete ani na vteřinu. Přesně tak je to s novým Strangem. Ten je totiž každou chvíli někde v kosmu, potkává spoustu ras z různých dimenzí mnohovesmíru a neustále řeší trable vznikající ze střetů magie a vědy.

Rád si představuju, že by takovýhle komiks mohl vycházet klidně na úplných počátcích Marvelu, kde by byl představován jako senzační dobrodružství vesmírného čaroděje, nebo tak něco:)) A co já vím, nejspíš to tak při jeho premiéře v 60. letech i bylo. Strange celkově moc neznám a ani ve filmech mi k srdci nepřirostl. Ale musím přiznat, že mě díky sérii Nejvyšší čaroděj zajímá (a baví!) víc a víc.

Tentokrát mu pomáhají i další čarodějové a čarodějky, protože starý dobrý Galactus dělá zase potíže a Strange ho sám zvládnout nedokáže. Doktor navíc přijímá přetěžký úkol musí pro nenasytného požírače planet najít živý svět, kde však nebudou žádní obyvatelé. A do toho všeho spolupracovat s tak nevyzpytatelnými bytostmi, jako je třeba Mefisto, s nímž se uzavírání dohod moc nevyplácí...

Chválím kresbu, některé panely jsou fakt parádní, stejně tak Galactusův pozdější vytuněný vzhled. Zároveň je pravda, že méně důležitým panelům se dala věnovat větší péče. A celé to mohlo být vizuálně mnohem ujetější, divočejší. Proto nakonec zůstávám u 4 hvězd, byť 5 bylo blízko:)

09.06.2023 4 z 5

Tokyo Revengers 4 Tokyo Revengers 4 Ken Wakui

Emoční horská dráha od začátku až do konce. Ani 4. díl TR nezklamal, laťka kvality zůstává vysoko. Je to z velké části díky napětí, které čtenář neustále pociťuje. Ken Wakui se drastických situací nebojí, takže kdykoliv se proti sobě postaví bandy mladistvých psychopatů (včetně kumpánů hlavního hrdiny Takemičiho), víte, že nemají vůči svým protivníkům žádné slitování. Na Zemi i v nebi vždy jen já říká motto na bundě Tokio Mandžikai, gangu, kolem kterého se všechno točí. Nevyzpytatelnost těchto grázlů jsme poznali v minulých dílech, takže od nich čekáme jen to nehorší. No, a někdy se to skutečně naplní...

Chválím kresbu, noční pohledy na Tokio jsou moc pěkné. Také se dočkáme po menší pauze zase skoku v čase, což je vždy velmi zajímavé. Kolik se toho změnilo následkem Takemičiho činů, a bylo to k lepšímu, nebo k horšímu? I romantická linka funguje, takže je člověk do příběhu loosera, který se snaží zachránit svou lásku i přátele, celkově dost emočně ponořen. Baví mě, jak se Takemiči postupně vyvíjí. Sice fakt pomalu a po troškách, ale díky tomu to působí opravdověji.

Závěrem musím znovu zmínit, jakým překvapením pro mě tahle série je. Hodně se mi líbí obálky, ta kombinace bílé + druhé výrazné barvy. Na druhou stranu, kdybych viděl TR v obchodě a nic o něm nevěděl, budu si kvůli nim myslet, že jde o nějakou mangu popisující trable dospívajících hezounů nebo tak něco:)) I když... ono to tak vlastně je. Jen úplně na jiný způsob, než byste čekali. Takže se případně nenechte odradit;)

13.03.2023 5 z 5

Simpsonovi: Gigantická komiksová jízda Simpsonovi: Gigantická komiksová jízda Len Wein

V žebříčku prodejnosti Crwe za leden 2023 byl tenhle simpsonovský počin na 1. místě a já bych řekl, že oprávněně. Fanouškům seriálu přináší další „giganticky“ nadupanou čtenářskou jízdu, kde si krom titulní rodinky užijete i spoustu jiných postav.

Najdete tu příběhy, kde jsou v hlavní roli:
- dospělí (Homer rozjíždí byznys s prodejem medu, což se nelíbí panu Burnsovi; Vočko prodává pivní donuty; Homer ukradne sirénu z práce a vyvolává tím paniku [jediný slabší kousek, kresba Sergia Aragonése mě moc nebaví])
- děti (za horkého letního dne se neobjeví zmrzlinářský vůz, takže Líza a spol. musí odhalit, co se stalo)
- Itchy & Scratchy (zajímavě nakreslená minibrutalita)
- celebrity (Kent Brockman se v kostýmu Supermana ocitá na ulici poté, co je okraden během natáčení, a snaží se dopadnout pachatele)

Dojde také na superhrdinské výstupy. Bart, Líza a Maggie se přemění na Elasťáka, Pěsťovku a Blinkací Bojové Batole; Homer předvede parodii na old school komiksárnu Spirit; a znovu Bart se v „Bartman budoucnosti“ setká s hodně drsně vypadajícím Bartmanem, který je jak mix Batmana, Banea a Spawna!:)

Výrazný prvek knihy tvoří speciální 100. číslo komiksu Radioaktivní Hugo z roku 1963. Se slzou v oku na něj vzpomíná Komiksák (mimochodem se o něm dozvíme, že mu v té době bylo 8 let, takže letos oslaví 68. narozeniny!:)) ). Tahle část obsahuje také spoustu vtipných dobových retro reklam, celkově je parádní. A to nejlepší na konec. V příběhu „Bart jako já“ se na springfieldské základce objeví nový kluk, který Barta napřed jen napodobuje, ale postupně zcela přebírá jeho identitu! Je to skvělé, napínavé a viděl bych to rád i jako epizodu TV seriálu.

Nechybí ani finální bonus - stejně jako v Kolosálním komiksovém kompendiu 1 (což by btw. měl být „label“ označující i tuto knihu, je 2. v sérii, ale Crew od něj z nějakého důvodu upustila) máte na úplném konci vystřihovánku, tentokrát Vočkův bar.

20.02.2023 5 z 5

Zázraky: Marvels Zázraky: Marvels Kurt Busiek

V první řadě si musíme posvítit na „slona v místnosti“ – bohužel se stalo, že v tomto vydání chybí jedna stránka, místo níž se zhruba v prostředku knihy zopakuje jiná strana z úvodní části. Je ta fail a nakladatelství Crew se tím nijak netají. Proto byly všechny výtisky staženy z prodeje a celý komiks se vytiskne znovu. Kdo už jej v mezičase stihl pořídit, nemusí zoufat, s Crwí spřízněná knihkupectví nabídnou výměnu za nový výtisk. Proto tenhle fakt do hodnocení nezapočítávám, navíc se naštěstí nejedná o nic dějově zásadního.

Zázraky jsou přesně tím typem mistrovského díla, které musí patřit do jakékoliv „definitivní“ edice Marvelu. Co ještě říct ke kresbě Alexe Rosse? Jaké nové superlativy přidat? Jeho máma byla módní návrhářka a myslím, že se to mohlo promítnout do způsobu, jakým vykresluje látku hrdinských kostýmů. Nejsou to žádné upnuté spandexy nebo moderní prodyšné materiály. Kdepak, krásně tam vidíte ohyby látky a úplně cítíte, jaké to musí být na dotyk. Ostatně u každého obrázku by se člověk mohl zastavit a dlouze obdivovat jak celek, tak nejrůznější drobnosti.

Příběh se odehrává v rozmezí 40.–70. let, takže si užijete snové americké retro, designy starých automobilů, reklam, interiérů. Pastva pro oči. A co teprve malba samotných postav! Když poprvé vzplane Human Torch, tak z něj krom žárů sálá i cosi nelidského, děsivého. Těžko se to popisuje, ale podobný pocit jsem měl i z Galactuse. Ten také vypadá jako člověk, ale zároveň nás ve všem přesahuje. Veškeré naše problémy, dovednosti, obavy i touhy jsou v porovnání s těmito bytostmi nicotné.
Proto obyčejným obyvatelům světa Zázraků nezbývá než doufat, že se jednoho dne nestanou položkou na pamětní desce, připomínající počet obětí nějaké katastrofy vyvolané půtkami mezi supersilnými hrdiny a záporáky. Což je příčinou mnoha společenských pnutí. Lidé Zázraky napřed oslavují, pak se jich děsí. Jednou jim přijdou cool, ale jakmile se něco pokazí, považují je za zrůdy, které se musí vyhubit. Strach vede k výbuchům násilí, nevděku, nespravedlnostem.

My to vše sledujeme zrakem obyčejného fotoreportéra, muže bez nadpřirozených schopností, od jeho mládí až do stáří. A díky němu vidíme, jaké reálné dopady všechny ty slavné události, které známe z komiksů, měly. Scenárista Kurt Busiek odvedl fantastickou práci, neustále čtenáři pokládá otázky, na něž existují jen složité odpovědi. Zajišťuje tím, že jsme do děje po celou dobu naplno ponořeni.

Tahle kniha je zkrátka zážitek, který si každý, kdo to myslí s komiksy vážně, musí aspoň jednou dopřát.

PS: Nový epilog z roku 2019 klasický příběh perfektně doplňuje. Má 16 stran, takže nejde o žádný dodatek z povinnosti. Co se týče bonusové přílohy, ta mi poslední dobou u řady komiksů přijde spíš zbytečná. Většinou se jedná o scénář toho, co už jsme četli, nebo zdlouhavé pasáže, kde se tvůrci plácají po zádech, jací jsou géniové. U Zázraků mě ale bonusy bavily tak moc, jako samotná kniha. Najdete v nich spoustu nádherných neviděných kreseb, skic a návrhů.

06.02.2023 5 z 5

Nespoutaný Nespoutaný Cullen Bunn

První Venom mě nadchnul, byla to hotová symfonie temnoty. Druhý mě vrátil zpátky na zem, šlo vesměs o konverzačku a víc než bitky monster se řešila rodinná pouta. Takže jsem byl zvědavý, jakým směrem se série vydá dál. A výsledek mě potěšil! Vlastně jsem si napřed myslel, že se Crew rozhodla v téhle řadě nepokračovat a třetí svazek tvoří prostě jen sbírka vybraných povídek. Při prolistování jsem viděl různé hlavní hrdiny a rozdílné výtvarné styly. Rychle se však ukáže, že vše souvisí s předchozími díly. Hodně se mi líbí obálka – je výrazná, jsou tam pěkné barvy, stoprocentně člověka zaujme na první pohled. Design symbiontů nemá chybu, je tedy dobře, že se jím můžeme kochat hned na titulu. A teď k povídkám:

Venomova Pavučina: Ve’Nam
Pro mě nejlepší příběh v celé knize. Flashback do války ve Vietnamu, kde se se symbiotickými monstry střetnul Wolverine! Po boku mu stojí old school NIck Fury, čili jeho „bělošská“ verze à la Hasselhoff;)) Jo a nelze si při čtení nevzpomenout na Predátora! 10/10

Zrození Carnage
Zpočátku velmi zajímavý příběh popisující narození Cletuse Kasadyho, nejstrašnějšího sériového vraha marvelovského universa. Jenže vše rychle přeroste v náboženské blábolení, což mě nebavilo. 4/10

Venom nespoutaný
Symbiont Eddieho Brocka na sebe bere podobu psa. Chrání svého páníčka, přičemž rozpoutá totální masakr. Vizuálně nejnabitější část knihy, chvílemi čiré šílenství připomínající legendární Masku!:)) Ovšem z některých detailů na odporné červy, vydávené či vytahované z lidských těl, se mi skutečně dělalo šoufl:)) 8/10

Pohřeb žehem
Mé první setkání s Andi Bentonovou, dívkou, kterou také posedl symbiont, čímž se z ní stala Mania. Tady dochází ke střetu Carnage a démonů z pekel, což zní i vypadá dost dobře. Ale čekal bych to ještě o něco zábavnější. 7/10

Suma sumárum – líbí se mi, jakým směrem série pokračuje (více monster, méně lidí:)) ), včetně náznaků toho, co se bude dít dál!:) Celkové hodnocení: 7,5/10

15.12.2022 4 z 5

Tokyo Revengers 3 Tokyo Revengers 3 Ken Wakui

Série Tokyo Revengers patří k největším čtenářským překvapením mého života. Nikdy bych nečekal, že mě tolik chytne příběh o válce školních gangů někde v Tokiu, nebo že mě jednotliví sígři budou tak moc zajímat a některým budu i fandit.

Druhý díl skončil v hodně napínavém okamžiku, přičemž zvědavost spojená s obavami vás bude nonstop provázet i čtením „trojky“. Teď už totiž bezpečně víte, že se může kdykoliv stát cokoliv. Jednu chvíli se smějete nějaké bizarní scénce, a na další straně vám bude tuhnout krev v žilách. Krutost zdejších grázlů nemá žádné hranice. Jsou to zaslepení sociopati, pro které je násilí vším. Smyslem jejich mizerné existence je pouze to, že z nich jde strach, a že mohou někomu ublížit. A jediné, čemu se podvolí, je ještě větší násilí, horší než to jejich.

Hlavní hrdina Takemiči se marně snaží mírnit situaci. Jeho mise, v rámci níž se z nevysvětlitelných důvodů ocitl 12 let zpátky v čase, se zatím vůbec nedaří. Je to navíc docela smolař, takže dobré úmyslu a epické proslovy pro něj ne vždy končí důstojně (a japonský humor je tu chvílemi VELMI ujetý:)) ). Takemičiho odvaha zůstává nezměrná, stále je ochoten udělat cokoliv, aby změnil budoucnost a osudy svých přátel i své dávné lásky Hiny. Skvěle rozehrané jsou postavy Mikeyho a Drakena. U nich pořád nevíte, jestli to jsou ti nejhorší parchanti ze všech, anebo spíš kladnější týpci, vyznávající i některé sympatické principy a hodnoty. Možná skutečně nechtějí vést ostatní do pekel, i když tam neodvratně směřují...

Jediné mínus mě napadá - furt se trochu ztrácím v některých vedlejších postavách. Chtělo je to víc vizuálně odlišit. Ale jinak nemám co vytknout. Každým dílem TR člověk proletí a pak už nezbývá než čekat, až vyjde pokračování. I tentokrát končíme dost dramaticky, takže netrpělivě vyhlížím únor 2023!:)

09.12.2022 5 z 5

Pes a motorová pila Pes a motorová pila Tacuki Fudžimoto (p)

Mangy jsem v životě až tak moc nepřečetl, takže má pro mě pořád ten feeling něčeho nového, jiného. Postavy, zápletka, děj, všechno se rozvíjí a probíhá zcela odlišně než u západních komiksů. Chainsaw Man v tomto směru není výjimkou, naopak v lecčem zachází ještě dál. Příběh je naprosto šílený, brutální, ujetý. Zároveň ale i hodně temný, a veškerý humor je zde černočerný, s podtóny zoufalství, samoty, případně při hláškách hlavní hrdina Dendži plive krev.

Dendži má problém – dluhy, ve kterých je sám nevinně, ale musí je splácet, dosahují astronomických rozměrů. Živí se jako lovec ďáblů a je jedno, kolik jich zabije, vždycky to bude jen kapka v moři splátek. A ti, kterým dluží, s ním nakládají jako s odpadem. Žije v chatrči, sní o tom, že si někdy dá chleba, na němž bude i marmeláda, o holce, a to je všechno. Jediným společníkem mu je roztomilý Počito, v podstatě psí motorovka!:)

Tacuki Fudžimoto vymyslel hodně zajímavý svět, ve kterém se vyskytují škodící bytosti, ďáblové. Ti mohou být různého druhu, a tak se setkáte např. s rajčatovým ďáblem, zombie ďáblem, svalovým ďáblem, atd. Hodně cool je taky způsob, jakým se Dendži mění v Chainsaw Mana – jednoduchý, ale efektní, prostě se sám nastartuje:)) To jsou pasáže, které jsem měl nejradši – když Dendži vykosí klidně celé hordy nepřátel, protože když máte na obou rukách i na hlavě motorovku, není to zas tak složité!:)) Ale jinak šlo pro mě o místy dost smutnou knihu, s bezútěšným osudem Dendžiho a odpornými lidmi kolem něj, kteří ho chtějí jen využít.

Zkrátka jsem čekal větší porci akce a méně depky, respektive skoro žádnou depku, ale to může být čistě můj problém:)) Někdo jiný může být celkově nadšený, a i mně se ve výsledku tahle novinková manga líbila víc než dost!:)

Hodnocení: 8/10

19.10.2022 4 z 5

World of Warcraft: Pokrevní přísaha World of Warcraft: Pokrevní přísaha kolektiv autorů

V první řadě musím říct, že se mi kniha dostala do rukou čistě shodou okolností. Nejsem znalec Warcraftu, ani jsem nikdy nepařil „WoWko“. Jenom jsem kdysi dávno chvíli hrál Warcraft III, ale to bylo sotva pár dní a pamatuju si odtud pouze hrdinu jménem Arthas. Ten se v Pokrevní přísaze neobjeví (škoda, doufal jsem v něj:)) ), jinak tu však o klasické orky a další fantasy tvory všeho druhu není nouze. Vůbec nevadilo, že neznám spletitou historii znesvářených rodů a ras, tahle řezničina mě bavila i tak.

Je to dost akční, přímočaré čtení a věřím, že fandové Warcraftu si z příběhu odnesli i nějaké hlubší dojmy. Protože informací o postavách a jejich minulosti tu máme spoustu a jak už jsem zmiňoval, netuším, co všechno předcházelo zdejšímu drsnému střetu, ani jak velkým a zásadním vyvrcholením jsou některé události. Každopádně jsem se nenudil, takže tenhle kousek doporučuji i dalším úplným „warcraftím“ nováčkům, stejně jako fanouškům fantasy se spoustou obřích sekyr a magie obecně!:)

Hodnocení: 7/10

PS: Mé další recenze i na filmy a knihy najdete na Instagramu, profil instageek_cz

26.09.2022 4 z 5

Spider-Man: Proti přesile Spider-Man: Proti přesile Paul Tobin

Nedávno se ke mně dostaly komiksy, které bych si běžně sám nekoupil, a díky tomu jsem mohl omrknout Spider-Mana pro děti z edice Crew Kids. V první řadě musím pochválit nádhernou obálku. Ta je veselá, roztomilá, plná jasných barev (stejně jako všechny v CK), takže bych po ní coby rodič okamžitě sáhl. Čekal jsem, že ve stejném duchu bude provedený i vnitřek, to jsem se ale docela mýlil!:))

Zdejší kresba by mohla být klidně v komiksech pro dospělé, je detailní a místy až překvapivě temná. Což za sebe nevidím v knize pro malé děti úplně jako plus. Na druhou stranu, doba se posunula, takže je možná mojí chybou, že jsem očekával Marvel variaci na Kačera Donalda:))

„Proti přesile“ se nebojí ponuřejších odstínů i témat, o čemž svědčí úvodní příběh „Přichází-Spider-Man“, klasický origin pavoučího superhrdiny. Ten mi přišel pro děti asi nejméně vhodný. Strýček Ben umírá, Peter Parker brečí, předtím je šikanován a ignorován spolužáky, chodí se rvát za peníze s dospělými chlapy... Inu, po takové „pohádce“ před spaním by asi vaše dítě ještě dlouho hledělo do tmy!:)) 6/10

Následuje dvoudílný příběh se Sinister Six, a to už je lepší. Spoustu akce, zajímavých postav, vše je odlehčenější, pořád se něco děje. Takže tady se vaše dítko nudit nebude, byť bych opět čekal pestřejší barevný a celkový vizuální styl. 7,5/10

Toho jsem se dočkal v závěrečném příběhu „Goom válí“! Tak bych si představoval všechny tyhle příběhy pro děti. Krásné jasné barvy, vtipné hlášky, výrazné postavy i momenty. Spidey tu spojí síly s Human Torchem z Fantastic Four a společně jdou proti mimozemšťanovi, který se o světě učil skrze sledování MTV a reality show:)) Paráda! 10/10

Ve finále myslím, že ten věk 7+ odpovídá, a že děti od 2. třídy výš si čtení užijí.
Celkové hodnocení knihy: 7,5/10

PS: Mé další recenze nejen na komiksy najdete na Instagramu, profil instageek_cz :)

06.05.2022 4 z 5

Simpsonovi: Komiksová estráda Simpsonovi: Komiksová estráda Chuck Dixon (p)

Komiksová estráda má hezkou, jednoduchou, pestrobarevnou kresbu, ze které mě přepadala skoro až nostalgie. Jako kdybych se přenesl zpět v čase a byl zase tím malým klukem, který v 90. letech každý týden netrpělivě čekal, až bude na ČT nový díl!:)) A jakých epizod se zde dočkáte?

Parodie na seriál 24 hodin a docela napínavé čtení, kde se pan Burns předvádí jako záporák nejvyšší kategorie! Rozhodne se odpálit jadernou elektrárnu, bez slitování se Springfielďany. A fakt, že ho k tomu svou leností a stupiditou popostrčí Homer, se nedá brát jako polehčující okolnost!:))
7/10

Robinsonáda rodiny Simpsonových
Homer doma předčítá rodince knihu, v níž pak Simpsonovi vystupují jako hlavní hrdinové, ztroskotanci na pustém ostrově někdy v 18. století. Zábavný příběh, který se mi zalíbil natolik, že jsem si hned musel objednat Pána much!:))
8/10

Lemrochod ti přijde vhod
Nejslabší kousek, kde se nic moc neděje, akorát Homer se na svém vozítku pro „lemry“ chová jako totální svině!:))
5/10

Zbrusu nový Burns (část první a druhá)
To nejlepší a nejvtipnější na konec! Špičkový příběh rozdělený na dva díly, který by se neztratil ani v seriálu. Pan Burns dostane lákavou nabídku na omlazovací pobyt, jenže místo toho je unesen a musí i s dalšími miliardáři pracovat v ilegální mexické montovně, zatímco v reálném životě je nahradí jejich dvojníci.
10/10

Komiksová estráda je hodnotným příspěvkem do simpsonovských kronik. Zaslouží si pochválit ještě za celkový humor (párkrát jsem se fakt „uchechtl“, což se u podobných knih cení), camea celebrit, a také za krásnou obálku, která vás okamžitě naladí na tu správnou springfieldskou notu!

Hodnocení: 7,5/10

PS: Mé další recenze na filmy, seriály, komiksy, knihy či hry (např. The Simpsons Game) si můžete přečíst na Instagramu, profil instageek_cz , díky:)

24.01.2022 4 z 5

Rex Rex Donny Cates

Duší jsem spíš stará škola, takže mě nijak neuráží dějové šablony ve stylu amerických filmových hitů z 80. let. Hrdina je drsný a odvážný, záporák zlý a zákeřný, a svět... jednoduchý. V bouři explozí, výstřelů a pamětihodných hlášek se nejhlubší úvahy týkají leda otázek typu, jestli je nutné nosit sluneční brýle i v noci, a jestli by se na porcování pizzy nenašlo něco lepšího než nůžky.

Proto mě občas u novodobých komiksů irituje ta neustálá snaha o šílený přesah a hloubku. Filozofie, náboženství, Jung, Shakespeare, to všechno si dnešní autoři berou s sebou na pískoviště, aby se před ostatními předvedli. Přitom dostali od Ježíška supercool monstra, se kterými by jim stačilo jen mlátit o sebe!:))

Z příběhu, kde má Venom čelit jakémusi „pradávnému prvotnímu zlu, které ho přinutí vzdát se všeho, na čem mu záleží“, jsem měl tedy lehké obavy. Zavánělo mi to zase tou přehnaností, spoustou pseudo-mouder o povaze naší existence apod. Nakonec mám pocit, že se tam víc řešilo, jak to s tímhle mají u našich oblíbených mimozemských symbiontů, ale jistý si nejsem – protože mě zkrátka zcela pohltila vizuální stránka!

Fanynky erotické literatury prominou, ale tomuhle se říká odstíny temnoty!:)) Hororová atmosféra čiší z každého panelu, a já jsem po dlouhé době četl komiks, u kterého jsem si říkal: „Sakra, to by byl tak skvělý film!“ Klidně s Tomem Hardym, nechat ho, ať si i jeho Eddie Brock musí sáhnout na úplné dno, ať se zahledí do spirály hrůzy, za kterou by se nestyděl ani mistr Itó. Čili dojem z kresby u mě převálcoval příběh natolik, že si ho sotva vybavuju, což ale není špatně.

Pochvalu si zaslouží překlad, čte se to dobře, plynule. Proto Venomovu sólovku bez váhání doporučuji všem, kteří chtějí pauzu od pestrých barev a rádi nějaký čas pobudou jen ve společnosti dvou: černé jako tma v rakvi a krvavě rudé!

Hodnocení: 8/10

PS: Další moje recenze nejen na komiksy najdete na Instagramu, profil instageek_cz

19.01.2022 4 z 5

James Bond - Encyklopedie James Bond - Encyklopedie John Cork

Encyklopedie James Bond - něco pro opravdové bondovské nadšence!

Výpravná, velkoformátová encyklopedie plná krásných fotek z natáčení i zákulisí téměř všech filmů s agentem 007. Chybí jen Spectre, který v době vydání ještě nebyl v kinech, případně i Skyfall, když si zakoupíte starší edici této knihy.

Hlavní kapitoly se dělí následovně:

Bondovský styl
Role Bonda
Bondovi zlosynové
Bondovy ženy
Vedlejší role
Vozidla
Zbraně a výstroj
Filmy

Většině z nich se dá vytknout to, že se až příliš detailně zabývají událostmi, které jsme viděli v jednotlivých dílech. Tzn. v abecedních rejstřících najdete skoro každého člověka i věc, co se kdy v nějaké bondovce mihla, s podrobným popisem jejich úlohy v daném příběhu, ale ničím navíc. To mi přijde poněkud zbytečné. Je to jen popisování děje, který si buď pamatujeme, nebo pamatovat nepotřebujeme.

Místo toho jsme mohli dostat ještě mnohem vydatnější porci zajímavostí, historek z natáčení, informací technického rázu atd, přesně jako je to v prvních dvou a v poslední kapitole. Ale i tak jde o vizuální pastvu pro oči a hodnotnou, 350 stran silnou připomínku všech těch skvělých filmů!

Hodnocení: 7/10

Pro více článků a zajímavostí nejen ze světa literatury a agenta 007 sledujte na Instagramu profil instageek_cz, díky!:)

23.01.2021 4 z 5