Ilia Ilia komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat je krátká a jednoduchá k přečtení, ideální například do seznamu povinné četby. Popisuje vznik a fungování komunismu, ke kterému se Orwell zprvu přikláněl, nicméně odhalil jeho záměry a ty poté předpověděl v tomto díle i v jeho druhém nejznámějším - 1984. Pokud tuto alegorii pochopíte, jsem si jistá, že ano, tak Vás děj velice zasáhne. Trvalo mi den tuto knížku zpracovat, urovnat si to v hlavě a uvědomit si, kdo byl jakým způsobem špatný, a kdo vlastně ne. Kniha mě, dalo by se říct, zasáhla. Osudy některých zvířat byly opravdu přříšerné. Nicméně se jedná o alegorii a nemusíme to vztáhnout pouze na komunismus, hodí se do každé doby. Historie se opakuje, a proto je toto dílo dle názoru něco, co by si měl přečíst každý. Je krátké, čte se snadno, ale vyděsí vás, což je účel.

07.12.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Děsivé dílo, které jsem celou dobu četla s napětím a husí kůží. Konec působí beznadějně a depresivně, knihu jsem zahodila s tím, že si ji už nepřečtu, nicméně mně opravdu sedl i styl psaní a musela jsem si knihu koupit (měla jsem jen půjčenou), a párkrát si ji pročtu. Stojí za přečtení. Skvěle popisuje fungování totalitních praktik a metody ke zlomení lidské vůle tak, až je to děsivé.

29.11.2021 5 z 5

A pak nezbyl žádný A pak nezbyl žádný Agatha Christie

Knížka je naprosto skvělá, přečetla jsem ji prakticky jedním dechem a až do poslední chvíle netušila, kdo je vrahem, konec mě naprosto překvapil. Mrzí mě ale změna názvu a upravení vydání. Autorka své dílo pojmenovala jako Deset malých černoušků a přijde mi poněkud přehnané a neuctivé k autorce změna názvu. Nevidím v tom nic rasistického, velice mě to mrzí

19.09.2021

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Romeo, Julie a Tma je dílo, které řadím mezi své oblíbence v klasice. Dílo popisuje velmi těžkou a smutnou dobu. Postava Pavla je mi nesmírně sympatická. Z mladého povrchního "floutka", který se o probíhající válku nijak hluboce nezajímá, se stává starostlivý mladý muž. Otčenášek dokonale popsal city, které k sobě Ester s Pavlem sdíleli, i přestože se vyvaroval dlouhým souvětím a popisům. Stačily jednoduché věty, trhané myšlenky hlavních postav, a scéna v knize dosáhla té správné atmosféry. Přesně jsem s tímto mladým zamilovaným párem sdílela jejich myšlenky a hluboké city. Knihu určitě doporučuji, jedná se o krátkou povídku, kterou máte během odpoledne "zfouknutou" :)

26.01.2022 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Knihu jsem si přečetla kvůli tomu, že jsem si ji dala do svého maturitního seznamu a rozhodně toho nelituji. Povídka je to krátká a snadno čitelná, když zná člověk kontext autorova života, pochopí i tuto povídku jinak, než jen to, že se Řehoř Samsa jednoho dne vzbudí a je z něj brouk. Motivy izolace a opuštěnosti, které prožíval sám autor ve svém životě, zde nejsou přehlídnutelné. Povídka skvěle vyobrazuje Kafkovo duševní rozpoložení.

16.09.2021 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha mě velice oslovila. Jedná se o příjemné odpočinkové čtení, které ale zároveň vede k zamyšlení. Krátké kapitoly jsou naprosto vyhovující. Koncept a celkový nápad se mi velice líbí, za mě i dobře propracovaný a hezky čitelný. Myšlenka přeskakování do paralelních vesmírů různých životů Nory má pár mezer, i tak se však jedná, dle mého názoru, o velice dobře propracovaný koncept. Čtení jsem si užila a nad Norou a jejími životy budu ještě nějakou chvíli přemýšlet. Kniha za mě 10/10

29.05.2022 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Prvně jsem četla Janu Eyrovou, která mě moc nezaujala, děj byl pro mě moc "suchý". Abych však neodsuzovala i knihu její sestry, rozhodla jsem si Na větrné hůrce přečíst také, abych mohla soudit oprávněně. Kniha mě mile překvapila, oproti Janě, kterou hodnotím tak 3/5, mě toto dílo skutečně zaujalo. Psychologie postav a syrovost popisovaného děje mě doslova pohltila. Kniha si našla své místečko v mé knihovničce, určitě si ji později přečtu znovu. Zmatenější pro mě pak bylo rozeznávat od sebe Kateřiny kvůli stejnému jménu, pokud má ale člověk čas na čtení a nečte s velkými odstupy, neztratí se.

10.01.2022

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Zakoupení knihy skutečně nelituji. Autor skvěle dokázal zdůvodnit své názory, proč mít všechno u prdele. Nebyla to pro mě kniha jen odpočinková, snažím se autorovy metody vztáhnout i na svůj život, protože jsem dřívě trpěla panickými ataky a úzkostnými stavy. Skutečně mi kniha pomáhá. Jednotlivé kapitoly si pročítám stále dokola, když zkrátka potřebuji něco na odlehčení a všeho je na mě moc. Knihu určitě doporučuji minimálně lidem stresařům a úzkostlivým, přecitlivělým osobám.

16.09.2021 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Knihu jsem si vybrala k maturitní četbě. Trochu jsem se bála rozsahu knihy, rozhodně ale nelituji, že jsem se do ní pustila. Četla se skoro sama a dokázala mě vtáhnout do děje. Rozhodně jsem nečetla naposledy. Doporučuji knihu všem, skvěle vyobrazuje špatné lidské vlastnosti, alkohol jako zabiják lidských snů i životů a osobnost mladinké Gervaisy, kterou naprosto změní její okolí.

16.09.2021 5 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Populárně naučnou četbu běžně nevyhledávám, ale Atomové návyky jsem se rozhodla koupit na základě dobrých ohlasů okolí. Kniha je čtivá a samotný text doprovází i praktické ukázky a grafy k lepšímu pochopení. Líbí se mi její strukturovanost do kapitol, kde na závěru každé kapitoly je shrnutí a někdy i doprovodné tabulky, které shrnují, jak danou metodu aplikovat do vlastního života. Mě pomohla více si uvědomit věci a opakované návyky, které dělám vlastně nevědomky. Jak jsem již zmínila, kniha je čtivá a vše je dobře vysvětlené. Určitě doporučuji všem, kteří cítí potřebu změnit své návyky, protože tato kniha Vám s největší pravděpodobností pomůže.

24.06.2022 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Kniha mě neoslovila. Jedná se o klasický Young adult žánr, který mi seděl tak do patnácti, teď se do něj nedokážu začíst. Emoni je typická středoškolačka, která však řeší trochu jiné problémy, než její spolužačky - má malou dceru, musí pracovat, a do toho má ještě sen o vaření. Děj mi přišel jaksi nepřirozený, s Emoni jsem se nestotožnila, a proto mě kniha nebavila. Kniha je ale psaná poměrně hezky, má krátké kapitoly, a pro někoho může být odpočinkovou četbou. Mně však kniha nesedla dějově.

26.01.2022 2 z 5