Iki1 Iki1 komentáře u knih

Na kajaku ze severní Moravy na Balt Na kajaku ze severní Moravy na Balt Zdeněk Lyčka

Tahle kniha na mě působila dost rozpačitě. Autor použil deníkový záznam ze své cesty, což je naprosto v pořádku. Ovšem čtenář se dozví, kolikrát pršelo, jak foukal vítr, jak se autorovi vybil mobil a kde ho nabíjel, jak a co nakupoval... V podobných knihách vyhledávám spíše nevšední zážitky, psaní o místech, která bych mohl také navštívit, různé příhody s místními obyvateli. Autor si tuto absenci nejspíš uvědomoval, protože knihu doplnil alespoň informativními vygůglovanými texty. Možná byla cestě věnována krátká doba, protože se autor snažil o co nejlepší sportovní výkon (ten nijak nesnižuji - klobouk před ním dolů) na úkor zážitků. Snad i fotografie by pak v knize vyšly lépe.

26.09.2019 2 z 5

Eco-friendly domov Eco-friendly domov Christine Liu

Velmi dobrý a přehledný úvod do problematiky. Autorka přinesla stručný výtah obsáhlých návodů, které můžeme najít na různých webových stránkách. Cenný je široký záběr a možnost okamžitého praktického využití. I když ne úplně se vším bych bezvýhradně souhlasil.

29.08.2019 4 z 5

Cesta do království Cesta do království Jaroslav Hutka

Zachycení atmosféry bezčasí konce osmdesátek v Čechách se Jaroslavu Hutkovi hodně povedlo a plně odpovídá jeho naturelu spíše ublíženého písničkáře, který se nechá vláčet prostředím kolem sebe a sám příliš aktivně nevystupuje. To vyplyne hlavně z konce knihy, kdy už jsou s manželkou v Nizozemsku.

16.06.2019 3 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Jak vidím svět kolem sebe po jednom špeku a osmi pivech? Rozhodně hodně alternativně. Kniha je psána lehce, autor se dost opakuje, místy i pobaví. Vzhledem ke kratinkým jakoby deníkovým záznamům se dobře čte, zvlášť večer v posteli před usnutím.

28.05.2019 2 z 5

České Velikonoce - zvyky a návody České Velikonoce - zvyky a návody Petr Herynek

Pěkné shrnutí velikonočních zvyků doplněné obrazovou dokumentací. Bohužel kniha nepřináší vcelku nic nového.

21.05.2019 2 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Tomuto žánru se spíš vyhýbám, ale díky přidání a nakombinování detektivky a thrilleru spolu se skvělými dialogy jsem vydržel. Dobré počtení.

12.05.2019 3 z 5

Je suis Paris Je suis Paris Jiří Kratochvil

Líbil se mi jemný humor a hlavně autorův jazyk, kterým líčí svět kolem sebe, ale i své myšlenkové pochody. Plný lehkosti a zapadající přesně tam, kam má.

10.05.2019 4 z 5

Kriminálka v ofsajdu Kriminálka v ofsajdu Ladislav Beran

Tak tohle je hodně slabý odvar i na edici Původní česká detektivka, která nevyniká přílišnou péčí o kvalitu. Kniha obsahuje 19 povídek, které nás zavedou do Písku a okolí. A v těchto pojmech je zakopán onen pověstný pes. Detektivní povídkou není totiž ani jedna. K tomu tu chybí alespoň náznak děje či napětí a pořádné vyvrcholení s překvapivým závěrem. Je to tak spíše autorovo plácání evokující prvorepublikové strážmistry a jejich "spolupráci" s galerkou, stříknuté neustálým popíjením v pracovní době, kouřením dýmek a tláskáním sladkých zákusků, tatranek a miňonek. Jen doufám, že písečtí vyšetřovatelé takto skutečně nepostupují a je to jen bezbřehá autorova fantazie. Do plusu knihy dám alespoň dobré vylíčení prostředí a přírody.

07.05.2019 1 z 5

Čtvrtá strana trojúhelníku Čtvrtá strana trojúhelníku Ellery Queen

Dost nudné čtení plné poetického líčení prostředí kolem, jednání a chování lidí bez vztahu k ději. Děj se v knize odehrává na pár stránkách, jinak se příliš neposunuje. Trochu víc propracovaný je až v závěru.

19.04.2019 2 z 5

Jez slaninu, neběhej Jez slaninu, neběhej Grant Petersen

S touto knihou je to stejné jako s podobnými příručkami. Nesouhlasím plně, ale leccos z rad je možné převzít do svého života.

24.03.2019 3 z 5

Neony a světla reklam Neony a světla reklam Václav Hájek

Pěkně zpracované ohlédnutí za neony v našich ulicích, které provází (provázely) náš život. Dokumentováno spoustou fotografií.

22.03.2019 4 z 5

Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů Ziemowit Szczerek

Jedná se o fakt dobré, občas husté čtení se zamyšlením nad národní povahou, shodností či alespoň příbuzností i (ne)příznivým osudem našich (skoro)sousedů a tím i naším. A cože je to v žurnalistice gonzo? Kombinace sociální kritiky a sebeironie psané v 1. osobě, tedy s autorem v hlavní roli.

14.03.2019 4 z 5

Příliš mnoho strašidel Příliš mnoho strašidel Helena Hardenová

Edice Původní česká detektivka má určitý standard, který pravda není příliš vysoký. Sem tam ho některá z knih převýší. Toto dílko tuto edici sráží naopak hodně dolů. S detektivkou nemá naprosto nic společného. Autorka svou hlavní postavu Zuzanu Wilder posílá střídavě do Čech a na Kanárské ostrovy bez sebemenšího plánu, co by tu mohla činit. Naprosto živelně se tak odvíjí příběh, kterému navíc chybí alespoň základní dějový konstrukt. Aby autorka knihu oživila, najdeme tu alespoň strašidla. Ani ta do děje nezasahují, takže z něj spíš čouhají jako sláma z bot. V knize tedy najdeme dějové střípky sesypané na hromádku, naprosto nedržící pohromadě a ani na poslední stránce není jasné, co to mělo znamenat. Snad že vydavatelství ze zoufalství tlačilo na autorku, aby rychle dodala jakýs takýs rukopis.

28.02.2019 1 z 5

Zaprodanec Zaprodanec Paul Beatty

Vydáváme se do okolí Los Angeles, tedy na Jih USA. Je jasné, že zdejší humor je jiný než u nás, je prostě místně ukotven. Proto je čtení této knihy dost obtížné. Je tu hodně odkazů, kterým je těžké porozumět na první dobrou. Každopádně je fajn si představit všechny ty neziskovky a obskurní spolky u nás, které se bijí za práva všech možných menšin i „menšin“ v podobně laděném románu.

13.02.2019 2 z 5

Zápisky z lochu Zápisky z lochu Ken Kesey

Poučné počtení s ukázkou tvorby na či po tripu. Přece jen to LSD zanechává změny v mozku.

05.02.2019 3 z 5

Receptář prima nápadů Receptář prima nápadů Václav Postránecký

Vydávání takovýchto knih je dle mého názoru naprosto zbytečné. Prolistuješ, podíváš, možná pět procent informací se ti k něčemu bude hodit, ostatní je k ničemu. Navíc požadované informace je možné lehce najít na webu. Ale self promotion pořadu je zřejmě potřebné.

21.12.2018 2 z 5

BIOzahradničení - Základní kurz BIOzahradničení - Základní kurz Peter Berg

Léta zahradničím, takže jsem se chtěl poučit u odborníka na bio. Naprosto jasné základy zdravé zahrady najdeme i v mnoha dalších publikacích. Rady pro bio vyplývající z této publikace jsou dost úsměvné - zavedení biodynamiky podle vlivu nebeských těles a z toho vyplývající užití biodynamických preparátů. Kopřivovým výluhem na mšice a dokonce na plíseň bramborovou. Takže na zahradě máme přidat záhon kopřiv. Kdysi jsem zkoušel na mšice bio výluh z Tarase Bulby. Účinek kopřivového výluhu bude možná podobný...

11.11.2018 1 z 5

Dům v temnotách Dům v temnotách Jiří Houser

Autor sestavuje děj z téměř uvěřitelných příhod, míchá sem fantazii, aby posléze vše uvrhl do neskutečna a děj tím shodil. Po expozici následuje hodně šokující rozuzlení i závěrečný zvrat, který děj vrací do hry. Kniha je psána s lehkostí, i když místy dost roztahaně, dokázala mě vtáhnout a sem tam i pobavit. Jako odpočinkové čtení je dobrá.

20.04.2018 3 z 5

Vodácké duše Vodácké duše * antologie

Sbírka obsahuje nejlepší povídky zaslané do soutěže Kennyho volej. Jak už to u těchto knih bývá, jsou zde povídky zdařilé i méně čtivé. Většina se točí kolem sjíždění řek, kde se děje spousta příhod, takže vodáci mají o čem psát. A protože povídky reflektují současnost, je tato doba v porovnání s tím, co pamatuji z mládí, hodně tristní.

07.03.2018 2 z 5

Detektiv Michael Crow - Klauni Detektiv Michael Crow - Klauni Ian Dachs (p)

Forma vyprávění mi vyloženě nesedla, čtení je to roztahané až únavné. Spisovatelův jazyk je hodně samoúčelný, přispívá k neučtenosti knihy. Celkově tedy spíš nuda, nuda...

28.09.2019 1 z 5