Neony a světla reklam

Neony a světla reklam https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395930/bmid_neony-a-svetla-reklam-nrr-395930.jpg 4 12 12

Neony ozářily noční tvář města a vnesly do jeho ulic tajemství a moderní životní styl. Vábily k návštěvě do obchodních domů. Sváděly ke vstupu do restaurací. Dotvářely mámivou atmosféru filmů z dvacátých a třicátých let, kdy se jejich sláva šířila Evropou a Amerikou. Staly se symbolem tužeb moderního člověka. V českých zemích jim vtiskli avantgardní estetiku slavní tvůrci, jako byli Ladislav Sutnar nebo František Zelenka, a povýšili tak světelnou reklamu o umělecký výraz. Po druhé světové válce se neon stal i nástrojem propagandy, ale to už jeho sláva postupně upadala až k dnešnímu zapomnění. Archivní fotografie, film a časopisecky publikované návrhy z doby zlaté éry neonu jsou pramenem knižního zpracování tématu v dalším svazku edice Zmizelá Praha.... celý text

Přidat komentář

blackoutzuzi
02.10.2020 4 z 5

Skvěle graficky zpracovaná kniha o pražských neonech a jejich historii. Jedná se především o vizuální představení světelných reklam - takže ideální věc pro všechny fanoušky artových knih :)

xxtom
19.10.2019 4 z 5

Moc hezky graficky zpracovaná kniha o historii a také pádu neonů v pražských ulicích.


Lenka4
26.09.2019 4 z 5

Kniha zaujme především grafickou úpravou. Základní černá barva evokuje tmu, bílá má být lákavým světlem reklam. Doplňková fuchsiová v přesně vyváženém množství dává publikaci šmrnc a pěkně ji oživuje. Stručnost letmého průletu historií neonů a světel napovídá, že záměrem autorů bylo především jejich představení ve vizuální podobě prostřednictvím dobových fotografií a filmových záběrů. Barevný efekt poutačů se pochopitelně vytratil již na původních černobílých snímcích, zmizela i jejich plastičnost. Tisk má zkrátka své limity.

Iki1
22.03.2019 4 z 5

Pěkně zpracované ohlédnutí za neony v našich ulicích, které provází (provázely) náš život. Dokumentováno spoustou fotografií.

Autoři knihy

Eva Bendová
česká, 1976
Václav Hájek
česká, 1974