Iki1 Iki1 komentáře u knih

Jak fotit nejen na instagram Jak fotit nejen na instagram Leela Cyd

Knihu jsem přečetl i polistoval si v ní se zájmem, i když zrovna fotky na IG nezveřejňuji. Líbilo se mi, že autorka v ní rozpracovala všeobecně platné zásady fotografování a přidala spoustu svých vychytávek, které pomohou amatérům jako já k lepší fotografii. Parádní jsou i ukázky svých vlastních fotek, které ukáží konkrétně, jak na to.

10.01.2019 5 z 5

Causa Mortis Causa Mortis Marek Hladký

Velmi průměrná kniha s nedořešeným spádem děje. Autoři jsou dobří vypravěči, chválím i použitý jazyk, ale bohužel nevygradovaný děj se neblíží kriminálnímu příběhu tak, jak je v anonci slibováno. Drží ho jen fajn nápad s prolínáním snu a skutečnosti. V polovině knihy už to bylo téměř k nečtení, konec to malinko vylepšil.

23.12.2018 3 z 5

Pravda o první republice Pravda o první republice Václav Junek

Lze tu najít dost materiálu k vlastnímu úsudku, doplněno přehledem, přílohami, obrazovým materiálem.

02.11.2018 3 z 5

Kdo chce naše peníze? Kdo chce naše peníze? Hana Lipovská

Tahle kniha je skutečně perfektně napsaná. Stručně, jasně a srozumitelně podá pomocnou ruku i největšímu trumberovi (dosaď třeba politikovi), který se chlubí tím, že ekonomii nerozumí. Na střední by toto mělo být povinnou učebnicí.

07.10.2018 5 z 5

Vlastizrádce - Osobní spis Vlastizrádce - Osobní spis Olin Jurman

Autor zdokumentoval na základě archivních materiálů život československého vojenského rozvědčíka, který působil v padesátých letech jako přidělenec na naší diplomatické misi ve Washingtonu. Autor jeho život popsal hodně uvěřitelně, součástí knihy jsou i reprinty různých zpravodajských hlášení, diplomatických šifrovek a hlavně fotografie. To vše velmi dobře dokresluje atmosféru padesátých let, tedy super studené války mezi mocnostmi. Co mi vadilo, bylo poměrně značné množství slibů v textu, že to či ono se dozvím za (krátkou či dlouhou) chvíli, tedy v průběhu dalšího vyprávění, a pak také dost značné množství překlepů. Jestliže se jedná o vázanou knihu, ke které si čtenář najde další cestu, měl by jazykový korektor pokud možno chyby eliminovat.

17.08.2018 3 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Autorka se v divadelní hře zaměřila především na pocity a vnitřní svět hlavní představitelky. Velmi oceňuji hodně netradiční zpracování, z mého pohledu ovšem dost rozvleklé, což mě občas svádělo k přeskočení pár odstavců.

19.06.2018 3 z 5

Dřevěná mysl Dřevěná mysl Ludvík Vaculík

U knižního vydání fejetonů je problém vždy v tom, že tyto ztratí na své aktuálnosti, takže čtenář musí popátrat po souvislostech. Nicméně před mistrným jazykem autora patří klobouk dolů.

15.05.2018 3 z 5

Vražda ve jménu lásky Vražda ve jménu lásky Marie Milovská

Než detektivka, je to spíše novela s trochou krimi. Přináší především sondu do rodinných vztahů tzv. vyprahlých dětí, tj. těch dětí, jimž se rodiče z jakýchkoliv důvodů nevěnují. U takovýchto dětí v dospělosti absentuje citová sounáležitost s ostatními lidmi. Autorka to rozvádí v postavě dravého podnikatele Davida, který se pro dosažení svých cílů neštítí využít jakékoliv cesty. A další podobní lidé naplňují tento příběh měrou vrchovatou.

13.05.2018 3 z 5

Můj rok 1958 Můj rok 1958 Jarmila Frejtichová

Milé vzpomínání na doby dávno minulé. Pěkně a poměrně podrobně zpracované se širokým záběrem. Vhodně doplněné obrazovým materiálem.

11.05.2018 4 z 5

Rostliny pro naše zdraví Rostliny pro naše zdraví kolektiv autorů

Kniha obsahuje soupis běžných rostlin, které pěstujeme na poli či na zahrádce, některé ovocné dřeviny a některé ovoce z dovozu. Při listování jsem si říkal, zda to není kniha zbytečná, protože obsahuje obecný soupis výživných hodnot, případných léčivých účinků a velmi málo o přípravcích. Určitě totiž existuje několik dalších knih o léčivých rostlinách, kde najdeme přímo návody na přípravu různých odvarů a lektvarů a mnoho možností jejich využití. Takže nevím, kdo je cílovou skupinou čtenářů zrovna této knihy.

14.03.2018 1 z 5

Dotek budoucnosti Dotek budoucnosti Michal Král

Román má zajímavou zápletku, kterou autor vpodstatě promarnil. Chybí tu základní čtenářské napětí, posunující se děj. Takže se postupně začínáme nudit.

09.11.2017 2 z 5

Vražedný lov Vražedný lov Hana Militká

Román s detektivními prvky z prostředí módních přehlídek tak trochu mapuje start kariéry na předváděcím molu studentky brněnské farmacie Evy. Vyhlédl si ji majitel agentury a všemožně ji podporuje v jejím růstu. Do toho jsou přimíchány vraždy, únosy, řevnivost modelek, prapodivný policejní vyšetřovatel...
Celá kniha je tak opravdovým mišmašem všeho a vlastně se v ní ničeho kloudného nedobereme. A tak ze všeho nejvíc připomíná červenou knihovnu. Hlavně rozplizlým koncem, jako by se autorka ztratila a nemohla nalézt nápad, jak pokračovat. Kladem je snad jen dobrý jazyk a možná i náhled do prostředí modelek předvádějících nejnovější módu.

20.09.2017 1 z 5

Pomohli jsme sestřelit Powerse Pomohli jsme sestřelit Powerse Věroslav Sobek

Nahlédnutí pod pokličku Vědeckotechnické rozvědky, která fungovala v Československu od padesátých let do devadesátých let dvacátého století. Původně jsem si myslel, že jde o jakousi literaturu faktu, tedy přinejmenším sumář poznatků o VTR. Jedná se však o neúplné vzpomínky jednoho z vedoucích pracovníků VTR, lidí, kteří ji přímo budovali. V knize popisuje v obecné rovině hierarchii, různá zadání, principy, za kterých pracovali i některé z výsledků jejich práce. Jedná se o takový první nástin, po kterém by měl následovat hlubší rozbor s konkrétními fakty o činnosti rozvědky. Čtení to není špatné, ale odrazující je ona obecnost. Chápu, že od konce VTR neuběhlo příliš let, ale stát, který ji zřizoval, již zanikl. A jména firem i jednotlivých spolupracovníků lze změnit. Jinak je kniha dobře vypravena.

21.08.2017 2 z 5

Obrazy, které by neměly existovat Obrazy, které by neměly existovat Reinhard Habeck

Na pohled zajímavá kniha byla pro mne velkým zklamáním. Nepřináší vcelku nic nově objevného, pouze rádoby shrnuje pseudovědecké poznatky, kterých je plný net. K tomu značně nekvalitní fotky jakoby oskenované z novin. A čím se zabývá? Pravěkem – utopickým jeskynním uměním (nejzdařilejší kapitola), Ježíšem a jeho otisky (podobenkami), Pannou Marií od ikon přes létající talíře až po otisky na skle domu, Artušem a meči Excaliburu, údajným spiknutím kolem Apolla na Měsíci a záhadami na Marsu. Prostě škoda času.

21.08.2017 1 z 5

Pravítko a kružítko (Praktické geometrické konstrukce) Pravítko a kružítko (Praktické geometrické konstrukce) Andrew Sutton

Pro seznámení s problematikou je knížka slušně vybaveno. Kritizovat musím vložené nákresy, které jsou k pochopení hodně důležité. Pro starší oči jsou tu ale příliš mrňavé popisky a navíc je u nich špatně provedená editace, takže jsou zašedlé.

28.06.2017 1 z 5

Evangelium ohně Evangelium ohně Michel Faber

Naprosto průměrně zpracovaný příběh, který se románu nepřibližuje. Spíše se jedná o nafouknutou povídku, jak to ostatně v knize radí nakladatel hlavní postavě. Autor tu čtenáři předkládá přímočarý děj, který ani na konci nijak nepřekvapí pointou. Je nastavován evangelickými vsuvkami. Na konci jsem měl pocit, že autor dost promarnil nabízenou šanci.

14.01.2020 2 z 5

Líný cestovatel Líný cestovatel Dan Kieran

Tahle kniha je naprosto nesourodý mišmaš rádoby filozofických myšlenek. Místy v pohodě, místy naprosto k nečtení - to když si autor o pár stránek dál odporuje. Nevím, jestli je Dan Kieran ve skutečnosti namyšlený, ale v knize působí, že snědl Šalamounovův exkrement a jako jediný vyvolený má pravdu. Podle mého líné cestování znamená dostatek času, jen přibližný cíl s možností změny, znalost místní řeči i prostředí tak, abych si pobyt skutečně mohl užít.

05.01.2020 2 z 5

Džínová generace Džínová generace Datho Turašvili

Čtení je to dost mrazivé a jakási reportážní forma tomu dodala autentičnosti. Dostaly mě i zařazené fotografie reálných účastníků. A už ten úvod s pátráním po hrobech je hodně vypovídající o situaci v tehdejší Gruzii.

14.09.2019 3 z 5

Dýchání jako živoucí dění Dýchání jako živoucí dění Susanne Barknowitz

Kniha na první pohled dost zbytečná, ovšem obsahuje značné množství různých cvičení. Ta by měla při pravidelném používání zlepšit naše dýchání. No, v každém případě bude podstatnější čerstvé povětří.

09.08.2019 2 z 5

Podezřelý Podezřelý Kjell Ola Dahl

Knize by určitě v prvé řadě slušelo zestručnit na zhruba polovinu stran. V druhé řadě rozkošatit děj, trochu schovat hlavního padoucha (i nepozorný čtenář minimálně v půlce ví). Takto je kniha hodně nudná, v podstatě se tu nic neděje, a když děje, tak to autor příliš odbude. Čekal jsem, že se tedy zaměří na psychologii hlavních postav. Ale ani to tu nenajdeme. Nezaujme ani v líném létě u vody.

18.07.2019 2 z 5