ijcro ijcro komentáře u knih

Past rozumu Past rozumu Dušan Papoušek

Přihlédnu-li k době vzniku, musím konstatovat, že se jedná o špičkové dílko, které se tehdy objevilo jako zjevení. Mám je na předním místě v knihovně.

Je to komplexní příběh umístěný v té době do velmi atraktivního prostředí tam, kdesi daleko, někde v poušti, v Americe, kde je v podstatě možné vše, co bylo v tehdejším provinčním Československu naprosto nemyslitelné. A v podstatě to není storka ani o ideologii, ale o uvědomění stroje sebe sama v kontrastu se zprostředkovaným šetřením personálu firmy. Příběh postupně graduje a krok za krokem poodhaluje jednotlivé etapy blížící se katastrofy přepínáním dějových rovin jednotlivých aktérů. Zvláštní jsou vsuvky z hlediska samozdokonalujícího se stroje.

Rozhodně doporučuji, ale určitě to není čtení pro každého, nejen kvůli stylu, ale třeba i pro pojetí dějové linky, která se, z dnešního hlediska otřesných sci-fi hororů, plných krve a cynismu, může zdát až příliš krotká a málo naturalistická.

30.10.2020 5 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Na rozdíl od jedničky se mi v tomto díle zdálo, že je jazyk položený do jiné roviny než v díle prvním, není tak propracovaný ale o dějové zvraty není nouze. Opět říkám, není to lehké čtení

10.01.2020 3 z 5

Nejpravděpodobnější nehoda Nejpravděpodobnější nehoda John Howlett

Je to spíš oddechovka, která se ne úplně snadno čte, protože se některé postavy pletou a v dialozích jsem se ztrácel. Zneužití atomu pro politický nátlak, do toho teroristé a lobbisté, takový lehký popík v politickém guláši. No, nic moc.

19.11.2019 2 z 5

Války rudého muže Války rudého muže Miloslav Stingl

V dokumentárním stylu jsou poněkud tendenčně (nechci říct - třídně) vykládány dějiny Amerik a dobývání nových území Evropany.

29.10.2019 3 z 5

2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa 2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa Miloslav Stingl

Kniha se svezla na zájmu o Maye kolem hypotetického roku konce jejich kalendáře. Ale je to zajímavé čtení, i když místy rozvleklé.

29.10.2019 3 z 5

Očarovaná Havaj Očarovaná Havaj Miloslav Stingl

Kniha je modernější, pohled je víc americký a barevnější než předchozí díly o Oceánii. Není to už žádné černobílé retro jako původní verze z osmdesátých let.

29.10.2019 4 z 5

Cesty ke hvězdám Cesty ke hvězdám Pavel Toufar

Výborná kniha pro mládež, která popisuje rakety, satelity a technické prostředky, které umožnily lidem cestu ke hvězdám a to pěkně na jednom místě. Mám původní verzi i verzi s CD. Bohužel, reálně - historie v knize končí rokem 1975 a v nové edici je doplněna jen zmínka o modernějších prostředcích, smáčknutých do jedné kapitolky. Škoda. Stálo by to za rozšíření, ale to by měla dvojnásobný rozsah. Pořád to ještě má co říct.

16.10.2019 5 z 5

A co bude se mnou? / Zákon džungle A co bude se mnou? / Zákon džungle James Hadley Chase (p)

(SPOILER) Musím tedy konstatovat, že Crane jako hlavní hrdina je pěknej amorální parchant s poněkud vylízaným mozkem a zploštělým pohledem na svět, který by pro své sexuální povyražení honil jen vyvinuté larvičky a má nekonečnou potřebu peněz, kvůli níž v minulosti i vraždil. Když mu jeho kámoš Byrne, pilot letadla, nabídne kšeft v podobě únosu letadla a jeho prodeje povstalcům do Mexika, chytne se toho a plán za tři miliony dolarů dopiluje do nejmenších podrobností. Nebýt dvou nepříjemných okolností, tak by mu možná všechno i vyšlo. Jednou z nich je Byrneho infarkt, bohužel zrovna v nevhodném okamžiku, když pilotuje to unášené letadlo. A druhou okolností je sexuální vztah s vyprahlou manželkou majitele letadla, která jako blbka, toužící nejen po sexuálním vzrušení, do toho letadla před odletem vlezla. No, a to je rámec příběhu. Ale dobrý!

10.10.2019 4 z 5

Tarzan – ztracené dobrodružství Tarzan – ztracené dobrodružství Edgar Rice Burroughs

Tarzanovo ztracené dobrodružství je prostě dobrodružstvím posledním, nedokončením, nedomrlým, na který pouze padá prach zapomnění. Cesta do Pellucidaru je jednoduše jen únikem odevzdaného hrdiny v příslibu, že příběhy budou možná pokračovat asi tam, kdesi, daleko… prostě někde jinde a jinak.
Přečetl jsem to z nostalgie, ale chybí mi tam ten Tarzan. Zamáčknu tedy slzu, a sám aspoň hvězdu.

16.09.2019 1 z 5

Dvojí záměna Dvojí záměna James Hadley Chase (p)

Peníze mají nejen v Americe rádi všichni. A tady o ně jde především! Všichni je chtějí, ale shrábnout je chce jenon jeden člověk, a Steve Harmas, jako vyšetřovatel pojišťovny, na něj nakonec kápne! Supr! Řekl bych, že jedna z nejlepších autorových prací. A taky sonda do amerického způsobu života, kde chlast, cigára a sex byly jedním z jeho atributů. Dávám plus.

30.07.2019 5 z 5

Dobře pojištěná vražda Dobře pojištěná vražda James Hadley Chase (p)

Příběh je vyprávěn z větší části z pohledu zločince s abnormální spotřebou alkoholických drinků a cigaret. V podstatě chlastají a kouří všichni. Každopádně, hra s náhodou se nevyplácí. Dobrý čtení, doporučuji.

30.07.2019 4 z 5

Tajnosti a skandály starověku Tajnosti a skandály starověku Slawomir Koper

Povedená knížka, která bez obalu nazývá věci kapku jinak než je v učebnicích psáno. Malou vadou na kráse je použití slov, která nejsou běžně užívaná (ale nejsou zrovna odborně specifická) anebo nejsou dostatečně vysvětlená.

16.06.2019 3 z 5

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Hrdina je tak trochu prototypem v některých osobnostních rysech třeba pro Steve Jobse nebo i pro Elona Muska. Ale je fakt, že ty nekladné postavy byly vykresleny opravdu dobře!

16.04.2019 3 z 5

Llana z Gatholu Llana z Gatholu Edgar Rice Burroughs

Příběh o Llaně, vnučce Johna Cartera je tak trochu červená knihovna. Příběhy jsou už psány trošku jiným jazykem, neboť vznikl desítky let po Princezně z Marsu a zdají se mi i nedopracované až nedokončené - byly vydané nedlouho před autorovou smrtí a v podstatě už odrážejí jeho válečné vidění světa.

06.03.2019 3 z 5

Thuvia, děvče z Marsu Thuvia, děvče z Marsu Edgar Rice Burroughs

Myslím si, že Thuvia je o fous lepší než Llana z Gatholu, díky příběhu. Přesmyknutí hlavního hrdiny z otce na syna je spíš přínosem a vnáší i trochu jiný pohled, byť postavy jsou stále stejně schematické.
Četl jsem to v původním překladu od Jirky Macáka a s odstupem doby musím říct, že některé jazykové obraty vyznívají přinejmenším zvláštně. :) :)
Dávám plus

06.03.2019 4 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Příběh je silný (nejen z hlediska alternativní historie a jejího prolínání, a popisem života obyčejných hrdinů, kličkujících životem pod vládou totalitních mocností... ehm... okupantů... a jejich přisluhovačů), ve své době asi i revoluční, ale není to žádný trhač emocí. Příběh je psaný rozházeně z hlediska více postav, takže přepíná jak v povídkovém filmu, ale...! Působí jako příliš velká cibule, která má mnoho tenkých slupek, které se nestejnoměrně navrstvily, některé pohnutky nejsou jasně naznačené nebo jejich smysl mi uniknul. Chybí mi v závěru aspoň nějaké americky optimistické poselství, když už to nemá tu správnou pointu, stačilo nějak jinak naznačit, třeba...

Doplněk: Příběh nelze srovnávat se stejnojmenným seriálem, je to jiný příběh cesty zla a dobra, z knihy si seriál vzal jen některé postavy a kousky dějových linek. A poslední série je úplně o něčem jiném, je to spíš takové korektně nekorektní multi kulti v kulisách první série.
Ovšem nejsympatičtější je Tagawa a jeho asistent Kotomiči :)

09.02.2019 2 z 5

Výtah na popraviště Výtah na popraviště Noël Calef

V podstatě se děj odvíjí takovým směrem, jako by si Osud tu a tam hodil korunou a čekal, že někdy padne hrana. Je to nesložitý příběh, který poměrně rychle spěje ke svému tragickému konci. Ale! V podstatě je to varování, že není radno podceňovat tu smějící se mrchu Náhodu a (třeba) nenechávat jen tak otevřené auto po odskočení si do výtahu. Za dočtení to stojí :) Dávám plus.

22.01.2019 4 z 5

Zlatý úsměv Zlatý úsměv Eduard Fiker

Poprvé jsem knížku četl jako školák, potají, pod lavicí a než jako detektivku jsem to spíš vnímal jako strašidelný horor. Nu, byl jsem odhalen, knížka mi byla zabavena a musel jsem na dočtení počkat několik týdnů, než si ji paní učitelka sama přečetla.

15.01.2019 3 z 5

Kašpárek a Spejbl v říši pimprlat Kašpárek a Spejbl v říši pimprlat Frank Wenig

Tuhle knížku jsem četl snad už ve druhé třídě a přišla mi nesmírně těžká zvlášť, když jsem z ní měl číst nahlas. Pronásledovala mě ještě několik let, protože za celou tu dobu jsem ji nedokázal dočíst. Teprve jako starší jsem se k ní vrátil a přečetl ji celou. Ale výhrady k textu mám dodnes, je to možná ve slovosledu, možná i ve způsobu čtení - na pokračování...
Obsahově, po příběhu, to špatné není, jen ta forma mi nesedla.

13.01.2019 1 z 5

Bratři Kipové Bratři Kipové Jules Verne

Překvapivý fotografický detail je fakt nereálný, příběh o ušlechtilosti, čestnosti a víře obou hrdinů je dost plochý, vzlášť je-li vztažený k reáliím dnešní cynické doby. Čte se to dobře a pro dnešní čtenáře má bonus plus - je to na Verna poměrně tenká knížka :)

11.01.2019 4 z 5