Hwaelos Hwaelos komentáře u knih

Quasar (Wendell Vaughn) Quasar (Wendell Vaughn) Mark Gruenwald

Překvapivě velmi dobré. Gruenwald téhle postavě rozumí a dokáže to předat čtenáři. V jeho rukou není Quasar jednorozměrným superhrdinským šmoulou, kterej vládne vesmírnejma silama, ale tak nějak normální chlápek s normálníma problémama (kterej má shodou okolností v kumbále zavřenou galaktickou entitu). Minusy má tahle série jen dva: 1) je to konec osmdesátek, takže padouši jsou taková legrační druhá liga, 2) děj je víceméně epizodickej, ale má to náběhy k většímu příběhu, kterej předpokládám v dalších sešitech přijde. Chtěl bych číst víc.

25.11.2019 4 z 5

Nakládačka Nakládačka Garth Ennis

S Ennisem v češtině člověk nemůže trefit blbě. Vyjímečný na něm je, že zároveň pracuje s takovou mírou absurdity, až sklouzává v některých pasážích do grotesky (u Hitmana víc, u Punishera spíš málo a Banda je tak někde ve středu), ale zároveň na lidské úrovni hrozně rozumí svým postavám a dokáže tohle pouto přenést i na čtenáře. Banda ale nabízí i něco navíc - jednak krásný aluze pro znalce superhrdinskejch žánrů, jednak dobrou porci detektivky, která hlavně v tomhle dílu má navrch. Obří škoda, že se to u nás nechytlo a dalších dílů se spíš nedočkáme (jakkoli po úspěchu seriálu začínám lehce doufat).

26.08.2019 5 z 5

Liga stínů Liga stínů James Tynion IV

Liga stínů opět potvrzuje roli série Batman Detective Comics coby jediné série, která stojí z Rybízu za čtení. Což je svým způsobem bizarní, uvědomíme-li si, že je to týmovka s batmanovskými "klony". Tynion ale dokáže tenhle ansámbl skvěle kočírovat. V každém díle strčí do popředí trochu jiné postavy, ale především je dokáže od sebe odlišit a každému členovi týmu vnuknout jedinečnej naturel. Tady jde skutečně primárně o postavy a teprve sekándárně o akci, což je super.

07.07.2019 4 z 5

Temnota vábí Temnota vábí Mike Mignola

Hellboy mě jako postava vždycky nudil. Malomluvný drsňák, který řeší problémy tím, že do nich mlátí. Jeho série mě nudila (až na drobné výjimky) taky. Epizodickej děj, kterej se sice opírá rozsáhle o mytologii, ale nedokáže z ní vybudovat zajímavej příběh (jako to dělá třeba Gaiman v Sandmanovi). To první se tady nezměnilo, to druhý se ale s osmým dílem mění poměrně zásadně. Starší dějové linky se tu splétají dohromady a konečně získají nějaké opodstatnění. Jsem zvědav, jak se to dál vyvine...

27.04.2019 4 z 5

Lži Lži Greg Rucka

Začalo to... vskutku nemastně-neslaně. První polovinu knihy, kde vystupuje Cheetah, jsem měl chuť komiks úplně odložit. V druhé půli - vztahové - se to trochu zvedne, ale pořád tomu chybí nosnější dějová linka. Kresba je zajímavá v detailech prostředí, ale obličeje Sharpovi rozhodně nejdou. Nakonec jediná pozoruhodná věc je způsob, jakým se Ruckova WW vztahuje k předchozím DC inkarnacím. Příběhový oblouk točící se okolo velké "lži" z názvu knihy se zkouší vypořádat s množstvím originů postavy, drobné náznaky (vzpomínaná dávná záliba v oblečení) zase odkazují k stříbrném věku, kdy si tehdejší zhulený scenárista řekl, že by bylo cool, kdyby WW byla místo superhrdinky módní ikonou, a nakonec rozhovor se S. Trevorem se vypořádává s důsledky New 52, kdy WW vyměnila vojáka za Supermana.

10.02.2019 2 z 5

Winter Soldier Winter Soldier Ed Brubaker

Tak nějak málo Marvel a hodně špionážní retro. Což vůbec nevadí. Remender se nebojí věnovat několik stran rozhovoru dvou lidí o politice a sociálním systému namísto toho, aby rozvíjel macho sváděcí zápletku. Boží. A deziluzivní konec k tomu perfektně sedí. Po Sentrym další uzavřená minisérie, která je mnohem lepší, než co tu vyšlo k nejslavnějším postavám komiksové stáje Marvelu.

17.11.2018 4 z 5

Spider-Girl Spider-Girl Tom DeFalco

Když čte člověk Spider-Girl, začíná celkem chápat, proč se Marvel na konci devadesátých let potácel na hraně bankrotu. Odvozený, neoriginální piece of shit s nezajímavými protivníky a hloupými teenage problémy.

05.11.2018 1 z 5

Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku Sean Howe

Načasování vlastně nemohlo být lepší. Díky všem těm komiksovým kompletům totiž může i zapálený český čtenář, který si neobjednává booky přímo od zdroje, číst o Jimu Shooterovi, Chrisi Claremontovi nebo Johnu Byrnovi a vědět, o čem je řeč. Jak už bylo ale mnohokrát níže řečeno, rozhodně to není čtení pro začátečníky. Množství práce s pořizováním a kompilováním rozhovorů je ohromující a výsledek rozhodně stojí za to. K dokonalosti ale leccos chybí. V prvé řadě se některé věty pohybují na hraně srozumitelnosti a gramatičnosti. Prvé je spíše chybou autora (resp. anglické redakce), druhé padá víc na vrub českému překladu. Naštěstí takových pasáží není tolik, aby to čtení zásadně narušovalo. Podstatnější problém vidím v určité nevyrovnanosti. Howe se věnuje marvelovskému kolosu v celé šíři - rozebírá vnitřní rozepře, změny na různých postech a v autorství sérií, soudní tahanice, vlastnická práva, merchandisingové odvozeniny ze značky atd. Poměr informací o jednotlivých oblastech je však v každé kapitole úplně jiný, což zamrzí zejména v případech, kdy se nedostane na to hlavní - tj. komiksy. Dalo by se říct, že o tom nejpodstatnějším, co se vydávalo v šedesátých a sedmdesátých letech, nás autor zpravuje poměrně podrobně, od osmdesátých let dál už jednotlivé série, jejich obsah a autoři ze zřetele mizí ve prospěch pohledu na celý trh a na pletky ve vedení firmy. Nejpodstatnější, co si ze čtení odnáším, je, že mi bude o trochu víc blivno, až uvidím příště zas na plátně Stana Leeho.

07.07.2018 4 z 5

Znovuzrození hrdinů DC Znovuzrození hrdinů DC Geoff Johns

Je to spíš teaser, než plnohodnotný komiks, ale svůj účel plní dobře. Zvědavost vzbuzena.

13.06.2018 3 z 5

Wonder Woman: Ztracený ráj Wonder Woman: Ztracený ráj J.M. DeMatteis

Fskutečnosti tři příběhy: 1. o padouších posedlých antickými padouchy, který je prostoduchý, utahaný jako nudle z nosu a nakreslený jako ve stylu osmdesátek, 2. o válce Amazonek, který je tohle všechno + naprosto nepřehledný, pokud nejste hardcore fanoušci Dianiny mytologie, 3. s detektivním Robinem, který opravdu je z osmdesátek a alespoň odsýpá.

17.05.2018 1 z 5

Avengers: Kree-Skrullská válka Avengers: Kree-Skrullská válka Roy Thomas

Popisné dialogy, které vlastně zní bez výjimky jako vysvětlující monolog vypravěče, jsou pro tyhle staré komiksy Marvelu tak nějak charakteristické. To už ani nemá smysl zmiňovat. Kree-Skrullskou válku lze vyzdvihnout jen ze dvou důvodů: jedním je její historická hodnota (počátek vztahu Scarlet Witch a Visiona, první event vůbec), druhým je konkrétní sešit, v němž se Ant-Man vydává na průzkum Visionova těla zevnitř, který je jednak dobře napsaný a jednak skvěle nakreslený.

27.01.2018 2 z 5

Duchové mrtvých Duchové mrtvých Richard Corben

Poe musí rotovat v hrobě, jak mu zploštili jeho geniální povídky. U básní ten problém není, Corben se jimi inspiroval jen volně, ale v drtivé většině mají podobu jednoduché anekdoty (víc toho ani na tak malé ploše udělat nejde). Myslím, že nejlepší odpovědí na to, v čem tkví adaptační minutí se s autorem předlohy, je Ecův esej z Šesti procházek literárními lesy.

30.06.2017 1 z 5

Království tvé Království tvé Mark Waid

Vrátil jsem se ke Kingdome Come po hromadě let s tím, že mu tentokrát porozumím lépe. A ano, rozuměl jsem mnohem víc narážkám než při prvním čtení a znal jsem víc hrdinů. Samotný příběh ale žádná zásadní pecka není. Waid podřizuje hodně času a úsilí, aby přivedl alespoň na chvíli do políček komiksu všechny podstatné figury DC universe, ať už to slouží vyprávění, nebo ho to retarduje. Zároveň se pokouší vytvořit dospělou dystopii, aniž by slevil z patetických dialogů a aniž by prokreslil vztahy mezi postavami a zživotnil je. Nabízí se srovnání s různými podobami Alana Moora (Strážci, Návrat temného rytíře, Top 10) a ani jednomu nesahá scénář Království tvé po kolena. Co mi ale vadí nejvíc, je "hyperrealistická" kresba Alexe Rosse, kde všechny postavy vypadají jako břichatí taťkové a nevzhledné maminy (včetně teenagerských hrdinů). Všichni mají masivní krky, žádné brišní svaly (sic) a mladistvá rebelie se projevuje v outfitech jako vypadlých z raných osmdesátek.

02.04.2017 3 z 5

Daredevil: Muž beze strachu!: Omnibus: Kniha první Daredevil: Muž beze strachu!: Omnibus: Kniha první Brian Michael Bendis

Neuvěřitelná pecka. Výbornej scénář, kde každá věta jenom zvoní, doplňuje ohňostroj vizuálních nápadů Alexe Maleeva a Davida Macka. Po dlouhé době mám pocit, že jsem držel v ruce dokonalou syntézu textu a výtvarna, v němž jsou všechny prvky podřízeny vyprávění (resp. jeho ozvláštnění v rámci média a žánru).

28.02.2016 5 z 5

Krev Krev Brian Azzarello

Nadstandardně dobrý rozjezd nové série a zároveň i zajímavý restart originu Wonder Woman. Podílí se na tom jednak kvalitní Azzarellův scénář, jednoduchá a trochu špinavá kresba a hlavně fakt, že to vlastně vůbec není o superhrdinech. Spíš to trochu připomíná Vertigovské projekty ála Mýty nebo Sandmanovo univerzum. A to je dobře, protože WW mi nikdy jako postava moc nesedla - zkrátka mi nepřišlo, že Amazonka z řeckých bájí dobře zapadne mezi temnýho rytíře a typa, co spadl z vesmíru na středozápad.
Děj je poměrně přímočarej: WW zjistí tajemství svýho původu (taťkou není nikdo menší než Zeus) a naštvaně odejde z ostrova Amazonek. Hermés ji seznámí s obyčejnou holkou, kterou Zeus taky zbouchnul a teď čeká jeho dítě. Héra chce to dítě zabít, než přijde na svět a zároveň se pomstí WW tím, že promění všechny Amazonky na klubko hadů. Aby získal Hermés s WW spojence, zkouší se dosadit na trůn Olympu za nezvěstného Día Hádése a Poseidona a Apollón mezitím zkouší do koalice zlanařit Árése, aby se stal sám králem.

23.01.2016 3 z 5

Vysoké okno Vysoké okno Raymond Chandler

Kvalita překladu paní Kovályové je na zaplakání a výrazně ubírá na zážitku z knihy. Jinak jde o standardní noirovou detektivku se vším všudy, výjma femme fatale, ale včetně překombinovaného příběhu. Ale jako vstup do světa Phila Marlowa to nebylo vůbec špatné.

29.08.2012 3 z 5

Děti a monstra Děti a monstra Mike Carey

Jeden z velmi mála komiksových spin-offů, jehož kvalita se vyrovná původní (sandmanovské) sérii. Děti a monstra skloubily perfektně svět velkých mýtů, kde můžou andělské šiky zdevastovat půl L. A., a příběhy obyčejných lidí. Fascinující piece of work.

22.06.2011 5 z 5

Tajné Impérium 2 Tajné Impérium 2 Nick Spencer

Jeden z nejlepších marvelovských eventů vůbec. Nick Spencer se nebojí trochy krve a sprostých slov, dokáže výborně proplétat množství zápletek, aby vytvořil věrohodný politický thriller, umí psát dobré slovní přestřelky - a především dali v Marvelu téhle události dost prostoru. Těch deset sešitů je opravdu naplněných po okraj zvraty a pěknými momenty. Úplné finále už trochu kulhá na jednu nohu (vážně si nemyslím, že bylo nutné, aby si hodná a zlá verze Cpt. Ameriky dávali po hubě), ale dojem to tak moc nekazí. Věc, která Secret Empire pozvedá nad úroveň kvalitního popcornu, je to, jak moc motivy knihy čerpají ze současnosti. Spencer si dělá na jedné straně srandu z přebujelých konspiračních teorií, na straně druhé vztyčuje varovný prst před mámivým přeludem silného vůdce, který zajistí pořádek (v opozici vůči pomalé a partikulární zájmy sledující demokracii). Ostatně i happy end je nakonec poněkud deziluzivní s ohledem na to, co zůstalo v myslích mnohých lidí spokojených se stavem věcí. Korunu tomu nasazuje Beastův proslov v závěru: "Svět oslavuje. Porazili a svrhli vládu fašistů, ale nechtějí rozumět, že mutanti pod ní žili vždycky."

07.09.2023 4 z 5

Malej NY Malej NY Přemysl Krejčík

Musím říct, že mě tenhle titul bavil a zhltnul jsem ho asi za 14 dnů. To je dobrá vizitka. Cool je zasazení a použitej jazyk. Vzhledem k tomu, že se vypráví z první osoby a vypravěčem je dávnej hoper, naprosto sedí obecná čeština, kterou je děj zprostředkovaný. Polovina nultejch let zase evokuje určitou nostalgii, navíc ještě spojenou s reálnýma vzpomínkama na českej rap té doby (nebo dob dřívějších). Byť mě drobně iritovala doslovnost, s jakou bylo "nutné" vysvětlit každej jeden pojem téhle subkultury, vč. těch nejzákladnějších (bitch, fejm, gangsta...). Tohle na mě působilo tak nějak školometsky a - možná se pletu - ale nějak mi nepřipadá pravděpodobný, že tuhle knížku otevřou lidi starší 45 let, kteří by mohli tápat nad užitým lexikem. Ale hlavní důvod průměrnýho hodnocení je jinej. Hrozně mě bavily vzpomínací pasáže a vlastně bych výrazně víc ocenil, kdyby byl děj orientovanej na Dexterovo srovnávání se s dávnejma událostma u psychologa. Jenže cca od druhé půlky se knížka překlopí spíš v detektivku - a ona detektivní rovina není moc dobrá. Je přinejmenším průměrná. Typově sedí Malej NY k prvnímu dílu Milénia od Stiega Larssona: "vyšetřuje" se tu dávná událost, která má ale nebezpečnou důsažnost i do současnosti. Ale ono "vyšetřování" je v uvozovkách úplně správně, protože ani jeden z hlavních aktérů pátrání neoplývá velkou intelektuální kapacitou, takže spíš než Blomkvista a Salanderovou připomínají Káťu a Škubánka. Čtenář je sice napnutej, kdo za tím vším stojí, ale samotné rozplétání stop je děsná nuda, protože je to spíš motání se v kruhu emocionálně zabarvenejch úvah prostýho Franty Vopršálka.

18.10.2022 3 z 5

Chladné dny Chladné dny Tom King

Jakkoli se mi variace na Lumetovo drámo zamlouvá, provedení už tak slavné není. Weeksova kresba tomu hodně přidává - atmosféricky i stylově. Čemu se ale těžko věří, jsou Bruceovy monology. Nejdřív zmlátí záporáka a pak sám sebe obviňuje, že užívá nepřiměřené násilí? Bylo by to zkousnutelné, kdyby se chystal seknout se superhrdinskou kariérou, což ale očividně nehodlá (soudě podle navazujících sešitů). Motivace hlavní postavy tady jednoduše nedává smysl. Druhý příběh s KGBeastem je spíš jednoduchá mlátička, byť atmosféricky vykreslená. Paradoxně nejlepší je vložený sešit s Dickem Graysonem, který se snaží rozptýlit svého mentora, který ale zase trochu zabíjí zoufalá Wagnerova kresba.

22.11.2021 3 z 5