Malej NY

Thriller o českým hiphopu. Malej NY, to je malej New York čili Nymburk, kde se neselí úplně tvrdý drugs, ale hlavně hulí tráva a pije pivko, na ulici vás nesejme nigga z jinýho klanu devítkou, ale spíš dostanete přes hubu od nácků nebo pankáčů. Zvlášť když nosíte rovnej hiphoperskej kšilt. Malej NY je román o tom, že je rok 2005, vám je náct a máte hiphopovou kapelu. Všechno kolem vás je rychlý a zběsilý a nakonec se to semele tak tragicky, že po pár letech skončíte na gauči u psychoterapeuta. Právě tady vlastně Krejčíkův příběh začíná. Jako terapeutická cesta přes divokou minulost k sobě samému. Jenže někdejší události se z odstupu jeví v jiném světle — zvlášť když vám napíše esemesku mrtvý kamarád. Těžko se rozhodnout, co je blbý vtip a co už vyhrožování. Tváře z někdejší subkulturní komunity se proměnily, lidi jsou nečitelní a vzpomínky se zdají být jediným klíčem k tomu hlavnímu: že smrt vaší první holky určitě nebyla nešťastná náhoda. Malej NY je jediný současný román o hiphopové komunitě, s playlistem, který funguje jako stroj času. A smrt je tady otázkou vteřiny, ve středních Čechách stejně jako ve velkým NY. A taky pořád přítomná....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/410543/malej-ny-gKs-410543.jpeg 4.120
Thrillery, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Malej NY

Jizi

Rap pro mě byli a asi už navždy zůstanou ti týpci, co čuměli čuměli čuměli na bednu, až z toho měli prdel dřevěnou a už se nezvedli a žili na Jižním městě, periferii... Klukům, kteří si hráli na černochy, jsme se v dobách dospívání z povýšenecké pozice temných gothiků (ano, to jako vážně) smáli (kam on maj big black batha, let's smoke some crack in da neighbe'hood, let's beat some cooops...) a Malej NY pro mě fungoval právě proto, že z textu bylo jasně patrné, že má autor od doby svého dospívání odstup.
Slang a pohled do komunity, která mi byla až do teď naprosto skrytá, mě bavil, stejně jako mě bavila všechna ta známá místa, protože Malej NY byl, je a bude navždycky moje město, to vám holt z krve nikdo nevydestiluje. Je super, že o tom našem městečku, kde se zastavil čas, píše konečně i někdo jinej (peace, pane Hrabal, no offence).
Kulisy, jazyk, terapie jako šikovný nástroj, jak postavu rozmluvit, to všechno mě bavilo, stejně jako samotná zápletka. To, jakým způsobem ji autor rozvinul už o něco méně - ano, do jisté míry je pravda, že tu kámen šuká cihlu a že je to tu jedna velká, solidně provázaná vesnice (což jsme si měli možnost ověřit na vlastní kůži, že?), nicméně na mě těch náhod a svázaných konců bylo příliš mnoho (a ty uzly byly příliš velké). Stejně jako bylo příliš mnoho cliffhangerů na koncích kapitol a vedlejších, s dějem nijak nesouvisejících příběhů, které možná stálo za to spíš uschovat a použít v jiném vyprávění.
Nicméně nejsem čtenář žánru, těch pár knih, co  se mi v poslední době z kategorie thriller dostalo do ruky a které se, soudě dle ohlasů, opravdu povedly, mě o tomhle tušení jen utvrdily. Čili možná jsem to celé četla blbě. Každopádně pro odrostlé fanoušky rapu to bude, hádám, návrat do mládí, co půjde na komoru, pro mě to byl zajímavý výlet do neprobádaných vod.
Enjoy, bitches!

Iki1

Jsem už z dědečkovské generace, takže tuto knihu jsem četl, abych si doplnil znalosti. Povedlo se. Myslím, že hiphop je tu představen opravdu obšírně a kvituji s povděkem, že včetně specifického jazyka (a občas nutných vysvětlivek). Thrillerová část je slabší, nicméně je přímočará s dobrým vyvrcholením v závěru, i když méně napínavá. Tady má autor své rezervy. Fajn bylo, že je kniha členěna do kratších kapitol, rozhodně se tak lépe čte. Zajímavé taky bylo sdělení tak trochu bokem, jak se další, mladá generace snaží vymezit vůči té předešlé - ano, přesně tak to po staletí funguje, a jen tak se hudba a nejen ona vyvíjí.

Osice

Knížka, ve které se rapuje, si přímo říkala o komentář v podobném duchu:-D Možné mírné SPOILERY???

Na krku čejn, na hlavě bejska,
u pusy majk, vidíte toho hejska?
MC Dexter, rappa z crew Skylla,
jeho fejm už dávno odezněla.
Teď tu dřepí, srdce svý vylívá,
hrabe se v minulosti a to bolívá.
Homies ňákej pátek pod drnem hnijou,
a stíny ze záhrobí ho pronásledujou.
Kdo je ten toy, ňákej zneuznalej G,
chtěl bejt taky rappa, zku*venej wannabee.
Život není procházka růžovým sadem,
kdo ví, jak dlouho tady ještě budem...

A teď už zase normálně… Pro mě největší knižní objev letošního roku. Jsem zvědavá, jestli Malej NY nějaká kniha ještě překoná… Nejsem vyloženě hudební fanoušek, ale tohle bylo skvělý. Hlavně po jazykové stránce. (Teď mi dělá velký problém psát spisovně:-D) Počeštěné výrazy převzaté z angličtiny, obecná čeština, drsnější slova, takhle si představuju, že mluví dospívající kluci, kteří žijí hip hopem. Působí to neskutečně autenticky, každý výraz jsem P. Krejčíkovi věřila. Pokud nevládnete angličtinou, tak vůbec nevadí, vše je vysvětleno… Pár slov mi připomnělo mluvu mého mladšího bráchy. Cajk:-) … Velmi originální je propojení jednotlivých kapitol s písněmi. Je vidět, že autor muzikou žije.

„Dneska se ukáže na show jeden starej fella,“ vzpomněl jsem si.
„Fella od slova felace?“ zeptal se Radek. Kapitán se zasmál, já se k tomu taky donutil. Fella, homeboy, homie, znal jsem hodně slov, který znamenaly „kámoš, ale co znamená felace, to jsem neměl ponětí…“ (s. 55)

Čtení jsem si nezkutečně užila. Také samotný příběh mě zaujmul. Byla jsem napjatá a snažila jsem se přijít na to, kdo za vzniklou situaci může. Ani jsem u knížky neusínala, což se mi děje i u knížek, které mě hodně baví. Za mě jasných 5*. Určitě toto nebylo první a poslední setkání s autorem. Škoda, že u nás v knihovně nemají žádnou z jeho básnických sbírek. Ještěže existuje služba MVS:-)

„Jestli jsem se v životě něco naučil pozorovánim lidí, tak to, že vždycky hledaj viníky za svůj posranej život. A vždycky je hledaj jinde než sami u sebe. (s. 236)

Dr_Quinnova
01.12.2019

Kniha Malej NY je thriller o českým hip hopu, což samo o sobě zní dostatečně šíleně na to, aby to čtenáře zaujalo. V knize lze očekávat opravdu cokoliv. To, co v ní najdete, je ale příjemný překvapení. Především jde totiž o stroj času, který čtenáře hodí na začátek let 2000 a tam ho usadí hluboko do měkkýho gauče nostalgie. Pro starší fanoušky rapu je to jednoznačně příjemnej výlet do doby mládí, pro ostatní zajímavá sonda do určitý specifický doby, kdy se v našich končinách formoval dneska už mainstreamovej hudební styl. Všichni volači po starejch časech a undergroundu by měli zbystřit, tahle knížka by jim rozhodně neměla uniknout, ani chybět v knihovně.

Thrillerová část příběhu funguje a čte se velmi dobře. Krátké kapitoly, ne zrovna spisovná řeč, prošpikovaná vulgarismy, dává textu příjemný odpich. Kniha začíná momentem, kdy hlavní hrdina, někdejší rapper z fiktivní kapely Skylla, sedí u terapeuta v ordinaci. Vrací se zpátky do let, kde to všechno začalo - jak rap, tak jeho problémy. Odvíjí se příběh, který odstartuje sms od jeho kamaráda, tou dobou už ale dávno mrtvého. Postupně se do děje začíná přimíchávat i smrt první přítelkyně a objevují se další postavy, které by za tou záhadou mohly stát. Čtenář skutečně do poslední chvíle neví, kdo je pachatel a taky neví, jestli hlavní hrdina náhodou nezakuká taky, protože vstupování do nebezpečných situací mu jde dobře.

Mezi celkem napínavým aktuálním dějem, detektivníma dedukcema a sezeníma na terapii, se prolínají flashbaky do minulosti. Ty mají nejednou charakter zábavný historky podlitý litrama alkoholu, gramama trávy a hlavně rapovým beatem. Kniha se vrací do doby, kdy ulice byly vyostřený bojiště, na kterém mezi sebou bojovali i rappeři, pankáči a náckové. Ty roky, kdy jsi za XXL mikinu a rovnej kšilt mohl dostat od plešky přes hubu, jsou už dávno pryč, ale je rozhodně důležitý na tu dobu pamatovat.

Kniha je doplněná track listem, což je od autora výborné vodítko pro čtenáře. Co jinýho má taky tu moc, navodit atmosféru specifický doby, než právě hudba? Každá kapitola má svůj track v podtitulu a nějakým způsobem je na něj v textu odkázáno. Dlouholetýmu fanouškovi naskakují skladby v hlavě samy, kdo je nezná, může se alespoň něco přiučit. (Přiznejte se, kdy jste si naposled pustili Dizzastarr, někdejší Jižní Pionýry, Supercroo, nebo Indyho & Wiche?) “Edukativní” složku knihy doplňují i vysvětlení určitých pojmů a zvyků, které s rapem neodmyslitelně souvisí. I na tom je velmi dobře vidět, jak moc se za posledních 20 let změnilo. Chainy, baggy jeans a rovný kšilty už v ulicích ani na pódiích v klubech skoro nevidíme. Naštěstí ale pořád vznikají díla, který tuhle dobu udržují živou, kterým Malej NY bezpochyby je.

oblakaknih
30.10.2019

Malej NY mě zaujal už v edičním plánu, takže jsem věděla, že ho musím mít.
Kniha se mi neskutečně líbila!
Námět je fakt originální, jinou knihu o českém hip hopu jsem snad ani neviděla.
Kniha je vyprávěna hlavní postavou, která mi byla velmi sympatická.
Příběh mě pohltil hned na první stránce a byl čím dál lepší.
Autorův styl psaní mi moc vyhovoval, kniha se četla skvěle.
Žánrově se kniha řadí mezi thrillery, což nebylo hned ze začátku znát. Příběh se vyvíjel docela pomalu, ale to vůbec nevadilo, protože byl čas seznámit se s postavami, prostředím i se stylem psaní (kniha je psaná hodně nespisovně, což úžasně doplňovalo hip hopovou atmosféru).
Oceňuji, že děj nebyl předvídatelný.
Pro mě je kniha takovou nostalgií, připomínkou na dobu, kdy jsem poslouchala rap a nic jiného. Lepíkovala jsem hlavně hudbu, které je tam spousta.
Ke knize je i soundtrack, ve kterém je nespočet písniček, které jsem znávala.
A ta obálka? Ta jednoduchost a výstižnost je prostě skvělá!

Plamen
01.09.2019