Malej NY

Thriller o českým hiphopu. Malej NY, to je malej New York čili Nymburk, kde se neselí úplně tvrdý drugs, ale hlavně hulí tráva a pije pivko, na ulici vás nesejme nigga z jinýho klanu devítkou, ale spíš dostanete přes hubu od nácků nebo pankáčů. Zvlášť když nosíte rovnej hiphoperskej kšilt. Malej NY je román o tom, že je rok 2005, vám je náct a máte hiphopovou kapelu. Všechno kolem vás je rychlý a zběsilý a nakonec se to semele tak tragicky, že po pár letech skončíte na gauči u psychoterapeuta. Právě tady vlastně Krejčíkův příběh začíná. Jako terapeutická cesta přes divokou minulost k sobě samému. Jenže někdejší události se z odstupu jeví v jiném světle — zvlášť když vám napíše esemesku mrtvý kamarád. Těžko se rozhodnout, co je blbý vtip a co už vyhrožování. Tváře z někdejší subkulturní komunity se proměnily, lidi jsou nečitelní a vzpomínky se zdají být jediným klíčem k tomu hlavnímu: že smrt vaší první holky určitě nebyla nešťastná náhoda. Malej NY je jediný současný román o hiphopové komunitě, s playlistem, který funguje jako stroj času. A smrt je tady otázkou vteřiny, ve středních Čechách stejně jako ve velkým NY. A taky pořád přítomná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410543/malej-ny-gKs-410543.jpeg 433

Kniha Malej NY

jatoprectu

Kdo zažil, ví. Kdo ne, možná tomu ani nebude věřit. Myslím, že tohle je kniha pro (bývalé) hip hopery ale zároveň i pro ty, kteří o rapu neví vůbec nic, ale nebojí se o něm trochu zjistit.

Dana7746

Překvapivě dobrý počin, pro člověk jako já, kterému hip hop spíš leze na nervy, kniha otevírá zajímavých způsobem oči.

sannio
12.10.2020

skvělý tematický nápad!

xxxvodnikxxx
13.09.2020

Je vám x-náct, máte kapelu- hlavně rapovou - a máte pocit, že vám patří svět, cítíte se jako velký G- teda gangster, abyste rozuměli. Tak nějak si užíváte života, jindy jím jen nějakým způsobem proplouváte a najednou si uvědomíte, že věci nejsou tak úplně, jak byste chtěli, tak je začnete dávat do pořádku.
Velká část knížky vás zasvětí do komunity, do života postavy a prostředí. Další část knihy se změní se v takového "Sherlocka Holmese" s rovným kšiltem a příběh nabírá zajímavé napětí a spád.
Tím jak je knížka poskládaná je dost neobvyklá a to i díky spojení kapitol se songy, které ji jakýmsi způsobem provází/vystihují.
Povedené, avšak část aka "Sherlock s kšiltem" působí obdobně, jako když režisérovi již nezbývá moc natáčecích dní- jaksi:"pojďme to rychle utípnout, nicméně i přesto je příběh celkem dobře uzavřený.

saman001
17.04.2020

Četla jsem proto, že za a) NY jsem navštívila letos v létě a moc se mi tam líbilo, b) Oslovila mne recenze a za c) Z hiphopu mi slézají nehty a tudíž jsem očekávala úplně neznámý svět.
Rozhodně jsem se nezklamala. a) Děj si na nehrál na americký thriller, přirozený příběh, hezky vyprávěno. b) Krásně se ukázalo, jak jsme všichni stejně pitomí, když něčemu fandíme (rock, kříže a batikovaný hadry 30 let zpět:-) a za c) Pochopila jsem podivné chování v podivných situacích ve filmu i na ulici. A bonus za d) I v krajině neznámé jsem narazila na známé:-))) Doporučuji.

Jizi
01.03.2020

Rap pro mě byli a asi už navždy zůstanou ti týpci, co čuměli čuměli čuměli na bednu, až z toho měli prdel dřevěnou a už se nezvedli a žili na Jižním městě, periferii... Klukům, kteří si hráli na černochy, jsme se v dobách dospívání z povýšenecké pozice temných gothiků (ano, to jako vážně) smáli (kam on maj big black batha, let's smoke some crack in da neighbe'hood, let's beat some cooops...) a Malej NY pro mě fungoval právě proto, že z textu bylo jasně patrné, že má autor od doby svého dospívání odstup.
Slang a pohled do komunity, která mi byla až do teď naprosto skrytá, mě bavil, stejně jako mě bavila všechna ta známá místa, protože Malej NY byl, je a bude navždycky moje město, to vám holt z krve nikdo nevydestiluje. Je super, že o tom našem městečku, kde se zastavil čas, píše konečně i někdo jinej (peace, pane Hrabal, no offence).
Kulisy, jazyk, terapie jako šikovný nástroj, jak postavu rozmluvit, to všechno mě bavilo, stejně jako samotná zápletka. To, jakým způsobem ji autor rozvinul už o něco méně - ano, do jisté míry je pravda, že tu kámen šuká cihlu a že je to tu jedna velká, solidně provázaná vesnice (což jsme si měli možnost ověřit na vlastní kůži, že?), nicméně na mě těch náhod a svázaných konců bylo příliš mnoho (a ty uzly byly příliš velké). Stejně jako bylo příliš mnoho cliffhangerů na koncích kapitol a vedlejších, s dějem nijak nesouvisejících příběhů, které možná stálo za to spíš uschovat a použít v jiném vyprávění.
Nicméně nejsem čtenář žánru, těch pár knih, co  se mi v poslední době z kategorie thriller dostalo do ruky a které se, soudě dle ohlasů, opravdu povedly, mě o tomhle tušení jen utvrdily. Čili možná jsem to celé četla blbě. Každopádně pro odrostlé fanoušky rapu to bude, hádám, návrat do mládí, co půjde na komoru, pro mě to byl zajímavý výlet do neprobádaných vod.
Enjoy, bitches!

Iki1
03.02.2020

Jsem už z dědečkovské generace, takže tuto knihu jsem četl, abych si doplnil znalosti. Povedlo se. Myslím, že hiphop je tu představen opravdu obšírně a kvituji s povděkem, že včetně specifického jazyka (a občas nutných vysvětlivek). Thrillerová část je slabší, nicméně je přímočará s dobrým vyvrcholením v závěru, i když méně napínavá. Tady má autor své rezervy. Fajn bylo, že je kniha členěna do kratších kapitol, rozhodně se tak lépe čte. Zajímavé taky bylo sdělení tak trochu bokem, jak se další, mladá generace snaží vymezit vůči té předešlé - ano, přesně tak to po staletí funguje, a jen tak se hudba a nejen ona vyvíjí.

Osice
22.01.2020

Knížka, ve které se rapuje, si přímo říkala o komentář v podobném duchu:-D Možné mírné SPOILERY???

Na krku čejn, na hlavě bejska,
u pusy majk, vidíte toho hejska?
MC Dexter, rappa z crew Skylla,
jeho fejm už dávno odezněla.
Teď tu dřepí, srdce svý vylívá,
hrabe se v minulosti a to bolívá.
Homies ňákej pátek pod drnem hnijou,
a stíny ze záhrobí ho pronásledujou.
Kdo je ten toy, ňákej zneuznalej G,
chtěl bejt taky rappa, zku*venej wannabee.
Život není procházka růžovým sadem,
kdo ví, jak dlouho tady ještě budem...

A teď už zase normálně… Pro mě největší knižní objev letošního roku. Jsem zvědavá, jestli Malej NY nějaká kniha ještě překoná… Nejsem vyloženě hudební fanoušek, ale tohle bylo skvělý. Hlavně po jazykové stránce. (Teď mi dělá velký problém psát spisovně:-D) Počeštěné výrazy převzaté z angličtiny, obecná čeština, drsnější slova, takhle si představuju, že mluví dospívající kluci, kteří žijí hip hopem. Působí to neskutečně autenticky, každý výraz jsem P. Krejčíkovi věřila. Pokud nevládnete angličtinou, tak vůbec nevadí, vše je vysvětleno… Pár slov mi připomnělo mluvu mého mladšího bráchy. Cajk:-) … Velmi originální je propojení jednotlivých kapitol s písněmi. Je vidět, že autor muzikou žije.

„Dneska se ukáže na show jeden starej fella,“ vzpomněl jsem si.
„Fella od slova felace?“ zeptal se Radek. Kapitán se zasmál, já se k tomu taky donutil. Fella, homeboy, homie, znal jsem hodně slov, který znamenaly „kámoš, ale co znamená felace, to jsem neměl ponětí…“ (s. 55)

Čtení jsem si nezkutečně užila. Také samotný příběh mě zaujmul. Byla jsem napjatá a snažila jsem se přijít na to, kdo za vzniklou situaci může. Ani jsem u knížky neusínala, což se mi děje i u knížek, které mě hodně baví. Za mě jasných 5*. Určitě toto nebylo první a poslední setkání s autorem. Škoda, že u nás v knihovně nemají žádnou z jeho básnických sbírek. Ještěže existuje služba MVS:-)

„Jestli jsem se v životě něco naučil pozorovánim lidí, tak to, že vždycky hledaj viníky za svůj posranej život. A vždycky je hledaj jinde než sami u sebe. (s. 236)