hu_87 hu_87 komentáře u knih

Klinická neuropsychologie v praxi Klinická neuropsychologie v praxi Petr Kulišťák

Tuhle krásku mam doma a rozhodně se za to nestydim. Navíc dlouho nebyla k sehnání v tištěné podobě, teď už je (ale na jak dlouho, že). Je to opravdu obsáhlá bichle. Ale co mě na ní neskutečně irituje je to, že některé kapitoly (a pro mě zvlášť zajímavé, třeba emoce nebo problematika ADHD) jsou psané jinak, než česky; v tomto případě se setkáváme se slovenštinou - to by se dalo oželit, ale prostě... PROČ? A taky se setkáváme s angličtinou. Myslím, že když už je uveden na hlavní obálce český autor a název knihy je normálně česky, měl by se toho držet celý zbytek knihy. Ale jinak dobrý. Asi nejlepší dostupná knížka z tohohle oboru.

09.05.2020 4 z 5

Proč se mnou nemluvíš?! Proč se mnou nemluvíš?! Tomáš Novák

Ne, ne a znova ne. Tenhle autor má tendenci do svých knih cpát i své domněnky a zastírat je za fakta. Takže jako kniha k ničemu. Pro lepší porozumění schizoidní poruchy osobnosti u nás bohužel neexistuje jediná kloudná a výstižná knížka (v protikladu u některých nejmenovaných poruch), ale když se o této poruše chcete dozvědět něco více, je třeba číst různé bc práce (ale opět, ani jedna se nezaměřuje přímo na tuto PO), hledat na YT nebo hledat zahraniční zdroje. Ty dovedou být velmi užitečné. Cokoliv, jenom ne tuhle knížku.

09.05.2020 2 z 5

Vývojová psychologie Vývojová psychologie Dana Krejčířová

Asi nejlepší knížka na tohle téma. Přehledná, čtivá. Co víc si přát. Pro studenty psychologie myslím že úplně ideální.

25.04.2020 5 z 5

Diagnostika a terapie duševních poruch Diagnostika a terapie duševních poruch Karel Dušek

No, myslím, že velmi vydařená kniha. Ač vlastním Psychiatrii od Rabocha + Pavlovského, tady jsem se dozvěděla i věci, o kterých jsem třeba nikdy nečetla, nevěděla.
Kniha je přehledná, čte se snadno. Spíš mi přijde, že to je něco extra zajímavého, ne něco, co musím umět v dalším studiu.
Je obsáhlá, pro někoho možná až vyčerpávající; má měkkou vazbu, ale naproti tomu není třeba nic přemačkávat násilím - jako u nějakých nových knih s měkkou vazbou, kde aby se vám stránky neotáčely zpátky, musíte pořád knížku uhlazovat (nevím jak to přesně vyjádřit, snad chápete).

22.02.2020 5 z 5

Psychologie - přehled základních oborů Psychologie - přehled základních oborů Milan Nakonečný

Tři hvězdičky dávám opravdu z milosti, jen proto, že se tu dají najít zajímavé a poměrně pěkně zpracované kapitoly - byť je to přesto z informačního hlediska trošku bída a lehce odbyté.
Takhle - první věc, jak už to u autora bývá - píše naprosto nepřehledně a je to prostě souvislý text, který na té přehlednosti má co dohánět.
Druhá věc je informační hodnota - kapitoly, o kterých taková Plháková pojednává dostatečně podrobně, včetně cizích pojmů, jsou tady pojednané poměrně stručněji, letem světem... Nakonečným ;)
Třetí věc, k učení naprosto nevhodná. Jednak kvůli té přehlednosti nepřehlednosti, jednak kvůli nevyváženosti informací.

06.02.2020 3 z 5

Psychologie Psychologie Saul Kassin

Velmi přehledná a čtivá bichle nacuclá informacema.
Kam se hrabe nějakej Atkinson. Ten je nepřehlednej (pro mě) a neni tak čtivě a přehledně napsaný. A neobsahuje tolik ilustrací a fotek.
dobře se z ní učí, na konci každé kapitoly menší zopakování, ilustrace pro lepší pochopení informací. Co víc si přát. Asi si jí i pořídím.

17.01.2020 5 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Relativně fajn napsané, chvílemi mi to teda přijde napsaný až polopaticky pro blbce, ale i tak myslim, že podobný knížky jsou cenný a je jich strašně málo. Odlehčený, vtipný, zároveň i jako taková malá naděje pro ty, kterým zrovna není dvakrát nejlíp.
Co nejvíc oceňuju, je humor. O poznámkách autora na politiku a další témata, jsem se už zmiňovala jinde, každopádně! u týhle knížky jsem se popadala pomalu za břicho. Takovej humor se mně líbí. Asi jsem snad nenašla nějaký rejpavý poznámky na systém politický, ale nechci kecat - knížku vlastním a nelituju koupě. Tohle se dost povedlo. I když mi trošku mrzí že některý témata vysvětluje jak pro imbecily.

19.10.2019 4 z 5

Lidé lži Lidé lži M. Scott Peck

Podnětné, užitečné. Oceňuji každou knihu, ve které autor rozebírá jeho osobní zkušenosti s některými zvlášť problematickými pacienty. Některé případy mi přišly dost jakože 'síla', ale tak už to na světě chodí. Zlí lidé jsou tu odnepaměti. Je třeba se vůči nim chránit, včas je rozpoznat, než se vetřou do našeho života jako pijavice.

23.09.2019 4 z 5

Lidský obličej Lidský obličej Radek Trnka

Ale jo. Chvílemi mi to Teda přišlo jak nějaká typická učebnice, což ubíralo na čtivosti, každopádně je to taková výjimka ve svém oboru. Rozebírá jak lidský obličej - tzn.atraktivita,v čem se třeba liší malá děvčátka v porovnání s chlapci, samozřejmě z hlediska rysů obličeje, porovnání ženské a mužské schopnosti rozeznávat neverbální signály, v jakých částech mozku postupně dochází k rozpoznávání tváří a kdy je aktivována amygdala, jaké tváře spíše hodnotíme jako atraktivnější ale také svědomitější apod.
Některé fotografie mi přišly zbytečné, autoři se mohli blíže zaměřit na koncept jejich zkoumání (např.vic fotek z oblasti částí mozku, případně se blíže zaobírat oblasti emocí apod.), protože tam se většinou jedná o fotky z běžného života, které mohly být nahrazeny jinými a podnětnějšími.
Každopádně se jedná o zajímavé téma, škoda, že kniha nemá ještě různá přepracování, aktualizovat vydání by mi přišlo fajn, vzhledem k tomu, že je to snad jediná kniha, co se věnuje čistě lidské tváři.

23.09.2019 4 z 5

50 tajemství přesvědčování 50 tajemství přesvědčování Robert B. Cialdini

Zajímavé a podnětné. Ač jsem od Cialdiniho přečetla jak Zbraně tak Před-svědčování, I tak jsem si v knize našla své.
Malá poznámka: často mi kniha přišla jako od Prokůpka,zato podrobněji rozebraná a k tomu ještě fůra zajímavých věcí navíc . Tož případným zájemcům - spíš doporučuji tuto knihu :-)

23.09.2019 5 z 5

Iracionálně váš… Iracionálně váš… Dan Ariely

Úvahy to sice jsou, ale z mého pohledu naprosto o ničem. Zrovna od tohoto vědce jsem čekala něco víc, než tohle.

04.09.2019 2 z 5

Utrpení z nesmyslnosti života Utrpení z nesmyslnosti života Viktor Emil Frankl

Delší, delší... mohlo to být klidně o nějakých 200 stránek delší.
5 hvězdiček, pominu to že je knížka žalostně tenká.

17.06.2019 5 z 5

Mě neobelžeš Mě neobelžeš Janine Driver

Jedná se o vcelku komplexní průvodce, který je schopen vám přiblížit problematiku všeobecně rozšířeného fenoménu - lhaní.

Autorka postupně v kapitolách probírá různé znaky, které mohou (ale jak správně upozorňuje, také nemusí) upozorňovat na to, že není vše v naprostém pořádku. Co mi udělalo radost bylo, že tu probírá i lingvistickou stránku: např. to, že lháři spíše vypouštějí osobní zájmena; jaké slova mají tendenci používat; krom toho zde udává i příklady takových rozhovorů a blíže takové rozhovory pak rozebírá.
Dále se autorka věnuje věcem jako je i písmo (okrajově), to, že u lhářů spíše chybí načasování gest, probírá i jiné (někdy rozporuplné) znaky - jako např. nechtěná gesta a výrazy v tváři, fyziologické funkce apod.

Dále zde najdete informace o tom, jak třeba vést takový rozhovor, co dělat a nedělat. Zároveň se zde najdou rady do běžného života, ohledně lidské komunikace, takže se vše netočí jen kolem lhaní.

Můj názor je takový, že se knížka povedla. Když pominu tu příšernou obálku :-)

22.05.2019 5 z 5

Proč Einstein nenosil ponožky Proč Einstein nenosil ponožky Christian Ankowitsch

Jak to tak bývá, i tady se najde (alespoň pár) zajímavých postřehů, výzkumů apod.
Jedno velké ALE, ani mě kniha příliš nenadchla, ba co víc, četla jsem jí spíše s přemáháním. Těm, kteří se pídí po věcech, které ovlivňují naše myšlení, doporučuji spíše Mlodinowa nebo třeba Havenera.

3 hvězdy. Víc by byl hřích, míň by bylo zase nefér.

21.05.2019 3 z 5

Manipulativní rétorika Manipulativní rétorika Wladislaw Jachtchenko

Pozoruhodně čtivě napsané, nechybí ani dostatečná srozumitelnost. Kniha se hodí každému, kdo chce zlepšit své rétorické schopnosti, včetně těch argumentačních. O příručku k altruismu se rozhodně nejedná - když vezmu v potaz některé rady + samotný název - ale i tak vám kniha pomůže se zamyslet nad tím, jaké techniky využívají druzí lidé zrovna na vás, na kolegy v práci, blízké lidi a jak na takové techniky i reagovat. I pokud nejste vy ten, kdo by tyhle techniky chtěl osobně využívat, přesto v knize najdete značný přínos.

Je zde obsaženo spoustu rad, včetně toho, jak ukončit nepříjemnou diskuzi, jak působit věrohodněji při lhaní; a abych nezapomněla, nechybí ani teoretická část, kde nás autor seznamuje s kognitivními zkresleními - což mi chvílemi připomínalo Kahnemana a jeho "revoluční dílo", akorát v mnohem čtivější formě. A co hlavní, také radí, jak tyto kognitivní zkreslení využít v praxi, pro náš prospěch. Poté následují konkrétní argumentační klamy, triky apod.

Dávám 5 hvězdiček a doporučuji.

19.05.2019 5 z 5

Jak na pasivní agresi Jak na pasivní agresi Radka Gottwaldová

Co oceňuji na knize je např. návod, jak s takovými lidmi jednat. Jinak bych hodnotila asi průměr. Možná si i něco uvědomíte, zamyslíte se nad něčím. Nebo někým. Jestliže jste nuceni s někým takovým jednat, nebo se stýkat (např.člen rodiny...),...

Knížka se čte koneckonců dobře a pojednává se tu o něčem, co je tak běžné a zažité, že možná to je ten důvod, proč nás to svádí k myšlence, že nám kniha nemá nic moc co nabídnout. Proto ty 4 hvězdy.

Psychologie ovlivňování Psychologie ovlivňování Vít Prokůpek

Teoreticky i prakticky zaměřená kniha, která je svým způsobem přitažlivá.
Proč?
To je jednoduché. Autor nás čtivou formou seznamuje s fakty a postřehy, které snadno využijete i v praxi. Dále se neopominula ani grafická stránka věci, takže si díky tomu informace lépe vštěpíte. Jsou využity příjemné odstíny, včetně barevného zdůraznění některých slov v textu.
Sečteno podtrženo, kniha (alespoň u mě) vzbuzuje dojem ne až tak náročného čtení a tudíž se čte lehce.

Co mi trochu vadilo - něčemu se podle mého mohl věnovat obsáhleji. Ale co. Ten, kdo se o tohle chce zajímat více, si najde jiné, doplňující knížky.

18.05.2019 4 z 5

Velká kniha umění slovní sebeobrany Velká kniha umění slovní sebeobrany Matthias Nöllke

Ano, tohle je opravdu knížka, která splňuje kritéria pro příručku, jak se slovně bránit.

Samozřejmě, i zde se najdou jisté nedostatky. Přesto si myslím, že tohle je kniha více uplatnitelná v praxi a lituji, že jsem nesáhla rovnou po této.
U sebeobrany od Pohma mi chyběl ucelenější pohled na celou problematiku. Knihu tudíž vnímám jako užitečnější.

18.05.2019 4 z 5

Nenásilná komunikace: řeč života Nenásilná komunikace: řeč života Marshall Rosenberg

Místy může čtení v této knize vypadat jako poněkud náročnější nebo náročnější na soustředění. Užitečných rad a myšlenek zde najdete ale dost. Poznatky, které využijete i v praktickém životě, se hodí vždy.
Lidská komunikace sem tam splňuje kritéria pro opravdu zajímavé a napínavé okamžiky. Veškeré knihy, které se jí věnují, proto velmi oceňuji.

15.05.2019 4 z 5

Jak získat a ovlivnit téměř každého Jak získat a ovlivnit téměř každého Paul McGee

Ten větší červený nadpis v názvu knihy je celkem zavádějící.
Co tím chci říci? Kniha je spíše motivační. Rozhodně ne manipulační. K nějakému zamyšlení, proč ne. Pokud vám nevadí, že kniha jako taková je spíš obecněji podaná.

Osobně znám mnohem lepší publikace na téma mezilidské vztahy, jednání s lidmi apod.

13.05.2019 3 z 5