Nenásilná komunikace: řeč života

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Co jsme doma slyšeli, když jsme byli malí? Buď „To je správné“ nebo „To se nedělá“. A ve škole jsme to slyšeli taky a ještě pořád to děti slyší a ty starší to už možná ani slyšet nemohou a bouří se. Naučili jsme se mluvit, ale kolikrát se setkáme s tím, že i když slova, kterými k nám někdo mluví, známe, stejně možná nechápeme, co jimi doopravdy myslí. A naopak, i když si myslíme, jak jasně se vyjadřujeme, zjistíme ke svému úžasu, že ten druhý nás vůbec nepochopil! Jak předejít nedorozuměním v komunikaci, o tom právě je tato kniha. Učí nás dávat kamarádovi, který si potřebuje postěžovat, empatickou reakci namísto, abychom jeho problém zlehčili a mysleli si, jak ho tím povzbudíme. Nejen že nás učí dopátrat se konkrétního kořene nepříliš pěkné počáteční řeči, navíc nás provede řadou čtyř kroků, jimiž dokážeme zmoci i takovou rozmluvu, která původně začala třeba provokativně. Celý koncept je totiž založen na pečlivém naslouchání – sobě i druhému. V jemných odstínech nás učí vnímat potřeby a pocity – své i toho druhého. Ukazuje nám, jak velmi záleží na jednotlivých slovech a způsobu vyjádření. Pokusíme-li se o to, co nám tato kniha nabízí, pomůže nám to překonat navyklé vzorce jednání, pomůže nám to lépe řešit problémy ve vztazích, ať už partnerských nebo ve vztazích rodiče-děti. Knihu ocení bezesporu i učitelé a vychovatelé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54703/nenasilna-komunikace-rec-zivota-54703.jpg 4.453
Žánr:
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika, Zdraví

Vydáno: , Portál
Originální název:

Nonviolent Communication, 1999


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Nenásilná komunikace: řeč života

Sorrangar
29. května

Tohle ve mně naprosto zarezonovalo. Klíč k tomu, jak řešit spory ne prostřednictvím síly, ale prostřednictvím porozumění. Pomáhá zaměřit se na potřeby druhého, ale také vlastní. Uvědomění potřeb je základem všeho a tahle kniha mi k němu hodně pomohla. Vztahy totiž jsou založené na naplňování potřeb. A kolem vztahů se točí vše v životě. Proto tuhle knihu považuji za základ do života.

Ještě bych vyzdvihl shrnutí toho nejdůležitějšího na konci každé kapitoly. Člověk se k tomu kdykoli může snadno vrátit a nemusí pročítat celou knihu znovu.

kat.smejkalova
02. května

Ano, ano a znovu ano. Znalost nenásilné komunikace je v dnešní době must-have. Kniha seznamuje s principy nenásilné komunikace a uvádí reálné příklady z praxe, takže je vše snadno představitelné.


Veth
22. března

Osobně jsem z knihy příliš uchvácený nebyl. Velmi špatně se mi četla a má více motivační charakter, než že se z ní naučíte něco kloudného. Podobně jsem to měl u spousty knih Roberta Kiyosakiho.

Stoklaska
13. března

Kniha se mi místy zdála zdlouhavá, metoda nenásilné komunikace mi připomíná motivační rozhovory.

hu_87
15.05.2019

Místy může čtení v této knize vypadat jako poněkud náročnější nebo náročnější na soustředění. Užitečných rad a myšlenek zde najdete ale dost. Poznatky, které využijete i v praktickém životě, se hodí vždy.
Lidská komunikace sem tam splňuje kritéria pro opravdu zajímavé a napínavé okamžiky. Veškeré knihy, které se jí věnují, proto velmi oceňuji.

Bonda
09.01.2019

Kniha je místy krásná a myslím, že přinese užitek každému, kdo chce (v souladu s autorovými slovy) skutečně druhému otevřít srdce s jeho zranitelností a nepoužívat doporučené postupy jen jako techniky, jak od druhého získat své. Poznala jsem lektora této metody, kterému se paradoxně nenásilná komunikace nedařila, protože ji používal zmíněným manipulativním způsobem. Koncept má mnoho styčných bodů s teorií v knize Obtížné rozhovory, která mi přijde ještě o něco hlubší a promyšlenější. K Nenásilné komunikaci mám několik výhrad. Za prvé si podle mě protiřečí na místech, kde tvrdí, že druzí nemají odpovědnost za naše emoce (ten, kdo znásilní dítě, nemá odpovědnost za jeho trauma), ale my sami máme odpovědnost za důsledky svých činů. Za druhé pracuje jen s pojmem potřeba, nikoli nárok nebo právo. Nikdo nemá povinnost vyjít v ničem nikomu vstříc. Z lidí tak dělá věčné prosebníky o naplnění jejich potřeb. Koncept základních lidských práv je na to myslím dobrou a užitečnou odpovědí, klonila bych se na jeho stranu. Za třetí není myslím dobré otevírat srdce každému, protože hrozí, že někdo důvěru zneužije. Téhle nežádoucí možnosti by se knížka podle mého názoru měla také věnovat.

Sazovsky
27.08.2018

Tato kniha mi přinesla velký vhled do umění autentického naslouchání a následné komunikace. Metodu využívám nejen sám doma ve své rodině, ale učím ji mé klienty (www.sazovsky.com), kteří za mnou přicházejí, aby pochopili, proč si nerozumí se svou ženou nebo se svým mužem. Nejlépe tato metodika slouží všem lídrům, kteří chtějí být lídry nejen samo pro sebe, ale i pro druhé.

blimba
09.04.2013

Pro mě skvělá kniha, která mi doplnila informace v oblasti respektujiciho pristupu k dětem. Samozřejmě přesah knihy je daleko větší. Některé formulace opravdu vyznívají nepřirozeně, ale jsou to jen návody a je na každém, jak si je přizpůsobí. Zkouším na dětech a zdá se že to funguje.

1