Nenásilná komunikace: řeč života

Co jsme doma slyšeli, když jsme byli malí? Buď „To je správné“ nebo „To se nedělá“. A ve škole jsme to slyšeli taky a ještě pořád to děti slyší a ty starší to už možná ani slyšet nemohou a bouří se. Naučili jsme se mluvit, ale kolikrát se setkáme s tím, že i když slova, kterými k nám někdo mluví, známe, stejně možná nechápeme, co jimi doopravdy myslí. A naopak, i když si myslíme, jak jasně se vyjadřujeme, zjistíme ke svému úžasu, že ten druhý nás vůbec nepochopil! Jak předejít nedorozuměním v komunikaci, o tom právě je tato kniha. Učí nás dávat kamarádovi, který si potřebuje postěžovat, empatickou reakci namísto, abychom jeho problém zlehčili a mysleli si, jak ho tím povzbudíme. Nejen že nás učí dopátrat se konkrétního kořene nepříliš pěkné počáteční řeči, navíc nás provede řadou čtyř kroků, jimiž dokážeme zmoci i takovou rozmluvu, která původně začala třeba provokativně. Celý koncept je totiž založen na pečlivém naslouchání – sobě i druhému. V jemných odstínech nás učí vnímat potřeby a pocity – své i toho druhého. Ukazuje nám, jak velmi záleží na jednotlivých slovech a způsobu vyjádření. Pokusíme-li se o to, co nám tato kniha nabízí, pomůže nám to překonat navyklé vzorce jednání, pomůže nám to lépe řešit problémy ve vztazích, ať už partnerských nebo ve vztazích rodiče-děti. Knihu ocení bezesporu i učitelé a vychovatelé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54703/nenasilna-komunikace-rec-zivota-54703.jpg 4.442
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika, Zdraví
Vydáno, Portál

Nonviolent Communication

Kniha Nenásilná komunikace: řeč života

hu_87
15.05.2019

Místy může čtení v této knize vypadat jako poněkud náročnější nebo náročnější na soustředění. Užitečných rad a myšlenek zde najdete ale dost. Poznatky, které využijete i v praktickém životě, se hodí vždy.
Lidská komunikace sem tam splňuje kritéria pro opravdu zajímavé a napínavé okamžiky. Veškeré knihy, které se jí věnují, proto velmi oceňuji.

Bonda
09.01.2019

Kniha je místy krásná a myslím, že přinese užitek každému, kdo chce (v souladu s autorovými slovy) skutečně druhému otevřít srdce s jeho zranitelností a nepoužívat doporučené postupy jen jako techniky, jak od druhého získat své. Poznala jsem lektora této metody, kterému se paradoxně nenásilná komunikace nedařila, protože ji používal zmíněným manipulativním způsobem. Koncept má mnoho styčných bodů s teorií v knize Obtížné rozhovory, která mi přijde ještě o něco hlubší a promyšlenější. K Nenásilné komunikaci mám několik výhrad. Za prvé si podle mě protiřečí na místech, kde tvrdí, že druzí nemají odpovědnost za naše emoce (ten, kdo znásilní dítě, nemá odpovědnost za jeho trauma), ale my sami máme odpovědnost za důsledky svých činů. Za druhé pracuje jen s pojmem potřeba, nikoli nárok nebo právo. Nikdo nemá povinnost vyjít v ničem nikomu vstříc. Z lidí tak dělá věčné prosebníky o naplnění jejich potřeb. Koncept základních lidských práv je na to myslím dobrou a užitečnou odpovědí, klonila bych se na jeho stranu. Za třetí není myslím dobré otevírat srdce každému, protože hrozí, že někdo důvěru zneužije. Téhle nežádoucí možnosti by se knížka podle mého názoru měla také věnovat.

Sazovsky
27.08.2018

Tato kniha mi přinesla velký vhled do umění autentického naslouchání a následné komunikace. Metodu využívám nejen sám doma ve své rodině, ale učím ji mé klienty (www.sazovsky.com), kteří za mnou přicházejí, aby pochopili, proč si nerozumí se svou ženou nebo se svým mužem. Nejlépe tato metodika slouží všem lídrům, kteří chtějí být lídry nejen samo pro sebe, ale i pro druhé.

blimba
09.04.2013

Pro mě skvělá kniha, která mi doplnila informace v oblasti respektujiciho pristupu k dětem. Samozřejmě přesah knihy je daleko větší. Některé formulace opravdu vyznívají nepřirozeně, ale jsou to jen návody a je na každém, jak si je přizpůsobí. Zkouším na dětech a zdá se že to funguje.

kamibe
28.08.2011

Tohle čtení vypadá zpočátku docela náročně, ale kdybychom se dokázali do toho ponořit, být ochotni ke změně svých navyklých komunikačních postupů, zdá se, že by se nám mohlo znatelně ulevit. Ovšem přiznat si pocity, to samo o sobě už je výhra! Když si vyzkoušíte, kolik znáte slov pro vyjádření pocitů (ať už kladných nebo nemilých - a těch nejspíš bude víc), bude s podivem, když překročíte dvacítku. Budete pak překvapeni, kolik jich sepsal autor (a i on možná na některý pozapomněl).
Ne že bych tak úplně se vším, co nabízí, souhlasila. Některá vyjádření bych asi pronesla jinak. Myslím si, že důkladnější školení v tomto ohledu poskytuje kniha Respektovat a být respektován. Není ovšem nad to, když člověk absolvuje kurz manželů Kopřivových! Vřele doporučuji. Výborné nejen pro rodiče s dětmi, ale i pro partnery a samozřejmě pro učitele a vychovatele, prostě pro lidi vůbec.