hrebmi hrebmi komentáře u knih

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Nechci autora odradit, pro rodáky a pro místní má jistě velkou cenu. Ale jako literatura to příliš vysokou kvalitu nemá, tím se připojuji ke smutnému konstatování mnoha předchozích recenzentů. Mnoho postav, všechny vesměs ploché, někdy velmi nevěrohodně jednající, naivní zápletky stylem "to je ale náhodička" (henleinovec se skamarádí zrovinka s loketským knihkupcem Karlem Frankem apod.).
Možná by to pro někoho šlo využít jako velmi laickou ochutnávkovou "učebnici" dějepisu, ale na to je to hodně po povrchu a nesourodé. Takže lze doporučit spíše místním mladým, aby aspoˇtušili, co se kolem nich dělo v první polovině dvacátého století. Ti budou řešit děj a nikoliv výstavbu díla.

13.08.2022 2 z 5

Ďábel se neptá Ďábel se neptá Václav Matějka

Někomu to připadá jako Mlýn, ale není to Mlýn. I k němu mám výhrady, nicméně je faktograficky mnohem obsáhlejší a přesnější, tak se dopředu nenechme u této knihy mýlit. Tady jde o nastínění velmi krátkého výseku "malých" dějin Hoslovického mlýna - tentokrát hlavně pohledem sestry Marie. Přestože v úvodu komentáře zmíněné dílo M. Vaněčka má zvolenu dosti telegrafickou formu, o velmi specifických povahách bratrů se tam dozvíme mnohem více než z této knihy. A Marie je v Ďábel se neptá líčena především coby žádostivá a chladnokrevná, no, nevím, co by tomu řekli mlynářští předkové. Když nad tím tak přemýšlím, těžko je to přesnější svědectví doby - dost často jde o erotiku, příběhem se prolíná postava špióna - dubléra, která odchází ze scény poté, co ho Marie chladnokrevně v přestrojení zastřelí vlastní pistolí (s tlumičem, jak jinak). Nikde nezbydou žádné otisky ani jiné stopy v posteli krátce po sexu, nikdo ji nedokáže vypátrat, i když StB by z takového činu jistě šílela a ona by byla jednou z hlavních podezřelých. Do toho bůhvíproč naroubovaná estébácká monstrakce Kameny, při které tady - v rozporu s realitou - umírá bratr Karel. Prostě taková rozvleklejší bondovka, ale já si chtěl přečíst beletristický pohled na unikátní příběh mlynářů z Hoslovic...

24.07.2022 2 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Vivat Rudiš! Po delší době dávám nějaké knize plný počet. Skvělá forma, postavy, repliky. Esence chlapského světa v nezvykle destilované podobě.

12.07.2022 5 z 5

Ježek v kleci Ježek v kleci Pavel Maurer

Je skvělé, že vydáním knihy i po letech autor splnil svůj slib daný Jestřábovi při nahrávání rozhovorů.
Za vyzdvižení stojí kvalitní a výpravné provedení s grafickou úpravou Aleše Najbrta. To z knihy dělá bibliofilský skvost.
Unikátní je kompletní seznam Jestřábových táborů s pražskou Dvojkou, který neuvádí ani wikipedické heslo oddílu.

26.06.2022 4 z 5

Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Anna Novotná

Zajímavý námět. Velmi kvalitně vypravená kniha, nadstandardní fotografie. Vedení rozhovorů se nevyvyšuje z průměru. Možno brát jako tipy cílů na měkkou turistiku. Překvapilo mne, že je vlastně docela jednoduché a dostupné si pořídit venkovský zámeček - o to pochopitelně těžší je pak ta rekonstruklce a nalezení modelu financování. Veliké díky všem, kteří se vydali cestou ohromné dřiny, uskromňování se a upozaděné vlastní spotřeby ve prospěch obnovy původních lokálních dominant - je to mise, na níž nelze vydělat, o to hlouběji je třeba smeknout.

20.02.2022 4 z 5

Najdorf Najdorf František Nepraš

Poděkování autorovi, že přispěl k zachování detailů o životě na Vitorazsku ve 20. století a jeho pohnutých dějinách. Nebyl první a doufejme, že není poslední. Kniha totiž není strhující beletrií, i když příběhové části (návštěva u otce před koncem jeho života, pátrací návštěva v Gmündu) jsou asi nejčtivější. Není to historická kniha, s prameny zachází dosti volně a autor se nedrží striktně faktů. Nejhorší je ale celková struktura knihy, kterou si autor vůbec neujasnil předem, nikdo ho nejspíš redakčně nevedl, tady nakladatelství zcela selhalo. Mnohé věci se tam několikrát opakují, jsou na přeskáčku, kniha totálně postrádá osnovu, skáče v čase sem a tam. Nedivím se jiným čtenářům, že knihu nedokázali dočíst. Ale přesto díky, že dílo existuje. Vitorazsko aspoň nějak přiblíží současníkům. A my, kteří sem jezdíme pravidelně každý rok trávit přelom roku, jsme aspoň měli konkértní cíl silvestrovského výletu a letos jsme se prošli pláněmi bývalého Kösslersdorfu.

30.01.2022 2 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Vánočně romantické čtení to není, ostatně anotace to ani neslibuje.
Že by ale ta naše doba byla opravdu až tak pragmatická a syrová, že není nikde místo pro více tajemna s křesťanskou nadějí, s těmito svátky spojenou?
Dlouho nezapomenu na kus od Alice Nellis - ponor do ženského uvažování je pro mne, chlapa, výmluvným mementem. Mnohé povídky připomínají samotu. Ano, o těchto svátcích se to postiženým lidem připomene více než jindy, ale já si sociálně kritickou reflexi společnosti moc číst v těchto časech nechtěl. Moje chyba.

07.01.2022 3 z 5

Nádraží Braník aneb Vlak do stanice touha Nádraží Braník aneb Vlak do stanice touha František Dostál

Dvě až tři hvězdy. Za dobré fotky tři, ale kniha by si zasloužila lepší výpravu - úvod celkem plytký, slušel by se nějaký doslov z pohledu teorie fotografie, hodila by se datace snímků. Řazení snímků jsem také nepochopil - záběry tvořící spolu jeden soubor jsou (cíleně?) rozesety napříč knihou. Překvapilo mne, že trampů je na snímcích relativně málo, určitě netvoří většinu knihy, byť je popisováno kultovní trampské nádraží na proslulém Posázavském Pacifiku.

02.01.2022 3 z 5

Betlémští pastýři - Pět vánočních próz Betlémští pastýři - Pět vánočních próz Jan Čep

Pro mne osobně dosti nevyrovnaný soubor, ne vše je k učtení. Ale Knapova povídka U Panny Marie Sněžné je skvělá. Smekám před jeho literárním řemeslným fortelem - civilním a přitom nadčasovým.

02.01.2022 3 z 5

Vánoce v české kultuře Vánoce v české kultuře Ladislav Dvorský

Vydáno v roce 1988, další důkaz, že už tály ledy. V komentáři jsou zmíněny eseje - čekejte spíše odbornou publikaci - kompilaci více autorů. Mnozí jdou značně do hloubky a z tohoto pohledu se přikláním k @witiko, že jde o publikaci plnou nových či nově na jedno místě uspořádaných věcí.
Pro mne nejcennější a velmi podrobná je kapitola hudební od J. Snížkové. Ač jsou jí vyčítány chybějící roráty, seznam obsahuje mnoho neobjevených či pozapomenutých hudebních děl.

19.12.2021 3 z 5

Vánoční úvaha o čtení knih Vánoční úvaha o čtení knih Jaroslav Šimsa

Útlá knížečka se mi zachovala v rozpadlém stavu po dědovi. Autor ji napsal v koncentračním táboře pro svoji rodinu a nechal propašovat domů. Zajímavé eseje ke čtenářskému vkusu a čtenářství obecně. Jak musel asi knihy milovat, když v tak náročném prostředí dokázal s rodinou komunikovat složitě právě o nich.
Seznamy doporučených knih jsou poplatné době, ale i tak zajímavé svědectví a pár zajímavých tipů.
Kniha je pro mne cenná, takže ji nechám u knihvazače ručně svázat do pořádné vazby jako odkaz dalším pokolením.

19.12.2021 4 z 5

Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně Miloslav Nevrlý

Miloslav Nevrlý svým příběhem dokazuje, že kvalitní život se dal prožít i za minulého režimu a za dobrodružstvím a zbytky nenarušené přírody nebylo nutno cestovat nákladně na druhý konec světa.
Jeho poetický a mnohovrstevnatý jazyk, kterým píše, si nezadá s profesionálními spisovateli, on u toho stihnul být ještě nadšeným a zasvěceným přírodovědcem a vedoucím oddílu.
Morušky coby průvodce krkonošskými dávnými věky jsou nostalgické, ale stačí do hor vyrazit ve všední den mimo sezónu a leccos se dá stále ještě zažít obdobně. Pro Slovensko to platí snad ještě víc.

19.12.2021 5 z 5

Stezka odvahy Stezka odvahy Miloš Zapletal

Kdo prošel v mládí oddílem, tomu musí při čtení sepnout první signální, stejně jako lidem, kteří mají podrobně prochozené a milují Jizerky. U koho jde o obojí, zažije nejspíš při čtení extázi. Milé vzpomínky na dětství, já na táboře při hře s přespáváním mimo tábor také "přepadnul" zásobovací sklad a byl na mne vypsán zatykač, proto mne děj tak vtáhnul.
Jenom ta havárie letadla je tam už podle mne navíc, je to příliš nevěrohodné. Bohatě by stačilo, kdyby se Ježek po větrné smršti vrátil do tábora a byl uvítán jako hrdina přečkavší bezpečně přírodní pohromu.

31.07.2021 4 z 5

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží Zmizelé koleje, zmizelá nádraží Petr Lapáček

Užitečná publikace, cenné fotografie shromážděné a utříděné pohromadě. Mapky dostatečného rozlišení umožňují zájemcům dohledávat zbytky zrušených tratí v terénu.

17.07.2021 4 z 5

Netvořice na přelomu války a míru Netvořice na přelomu války a míru Václav Cílek st.

Vcelku solidně líčené "malé" dějiny každodennosti v zajímavém obdobé závěru války. Kromě autobiografických vzpomínek kniha obsahuje i dost přínosných faktických historických informací vhodně rámujících vyprávění.
Doporučuji všem z Benešovska do regionální knihovničky, z tohoto pohledu jde o publikaci rozhodně nadprůměrnou.

11.07.2021 3 z 5

Pochod Radeckého Pochod Radeckého Joseph Roth

U mne 3-4 hvězdy, nakonec jsem se přiklonil k tomu vyššímu hodnocení, protože mám pro mocnářství slabost a ta strnulá atmosféra je líčena opravdu věrně, člověk si ten zastavený čas dokáže díky knize plasticky představit. Je mi jasné, že pro rakouské čtenáře je to srdcovka.

11.07.2021 4 z 5

Ježíš na Šumavě Ježíš na Šumavě Robert Michel

Souhlasím s označením "překvapení". Lepší, než jsem čekal. Vyprávění má spád. Příběh schematický, poplatný době a kapitoly vyprávěny až s povídkovou stručností, ale příběh i kniha jistě v mysli zůstanou.

11.07.2021 3 z 5

Běhej se psem Běhej se psem Šimon Cipro

Komplexní základní informace od člověka, který dodal českému sportování se psy zásadní impuls. Díky mu za to!

Tajemství řeky Střely Tajemství řeky Střely Jaroslav Vogeltanz

Klasická vlastivědná publikace nijak zásadněji nevybočující z průměru žánru.
Historické informace čerpají z obvyklých pramenů. Poděkování autorům, že to dali všechno dohromady.
Řeka mého mládí, letních táborů a vandrů. Dnes oblast vnitřní periferie, kde se zastavil čas. Oč romantičtější pro víkendové návštěvy, o to složitější kraj na trvalé usídlení.

06.07.2021 3 z 5

Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Maryanne Wolf

Není důležité jen CO čteme, ale také JAK. Nesmírně důležité téma mapující, o co v digitální době přicházíme. Hluboké čtení je při naší klipovitosti a multitaskingu, o sjíždění sociálních sítí nemluvě, pro většinu již spíše zakrnělá dávná dovednost, z generace dnešních mladých to bude nejspíš jen velmi luxusní nadstavba pro vyvolené. Uvidíme, jak se s tím lidstvo vypořádá, zda někde bude tratit, či to vykompenzuje nějakou technologií (podobně jako třeba aritmetické operace z hlavy kalkulačkou).
Najdeme zde mapování současných poznatků neurovědy o procesu čtení, návod jak přivést k četbě mladé čtenáře a spoustu dalších důležitých rozvojových podnětů.
Je bohužel znát, že autorka je z USA - forma ubírá na atraktivitě, informace jsou místy neutříděné, někdy příliš osobní.