horkosladka horkosladka komentáře u knih

O makovém semínku O makovém semínku Andrea Popprová

Makové pohlazení na duši.

30.04.2018 5 z 5

Odvážné srdce píše vzletným štětcem Odvážné srdce píše vzletným štětcem Yi Wang

Myslet na tebe je báseň
řeknu řádek, řeknu další

myslet na tebe je kniha
přečtu jednu, přečtu druhou
stále na tebe myslím

myslet na tebe je azurová hladina
beru ji do dlaní, beru ji znova
stále na tebe myslím

myslet na tebe je předlouhá cesta
učiním krok, učiním druhý
.....

27.06.2017 5 z 5

Slovo Buddhovo Slovo Buddhovo Buddha (p)

Všechny formace jsou pomíjivé, všechny formace jsou podrobeny utrpení, všechny věci jsou bez já.
Tělesnost je pomíjivá, cítění je pomíjivé, vnímání je pomíjivé, mentální formace jsou pomíjivé, vědomí je pomíjivé.
A to, co je pomíjivé, je podrobeno utrpení. O tom, co je pomíjivé a je podrobeno utrpení změn, o tom nemůže nikdo ve vztahu ke skutečnosti říci: "Toto jsem já, toto patří mně, toto je mé já."
Proto tedy, ať je zde jakákoliv tělesnost, jakékoliv cítění, jakékoliv vnímání, jakékoliv mentální formace a jakékoliv vědomí, ať už minulé, přítomné nebo budoucí, vlastní nebo vnější, hrubé nebo jemné, vznešené nebo nízké, vzdálené nebo blízké, tak má být moudře chápáno v souladu se skutečností:" TOTO NEPATŘÍ MNĚ, TOTO NEJSEM JÁ, TOTO NENÍ MÉ JÁ."

17.01.2017

Útěcha z filozofie Útěcha z filozofie Alain De Botton

Naprosto skvělá knížka pro ty, co rádi filosofují nebo jen přemýšlejí o životě. Velmi srozumitelně napsané, inspirativní a navíc místy i zábavné čtení pro chvíle pohody.

14.04.2016 5 z 5

Emilie přichází ke mně ve snu Emilie přichází ke mně ve snu Jindřich Štyrský

Mým očím je stále nutno házet potravu. Polykají ji nenasytně a surově. A v noci ve spánku ji tráví.

05.12.2015 5 z 5

Nuda Nuda Alberto Moravia (p)

Bohatý malíř, který trpí nudou a není schopen vztahu k věcem ani k lidem potkává modelku Cecilii, která ho svou tajemností vytrhne z nudy a z Dina se rázem stává posedlý a žárlivý milenec, který se točí v začarovaném kruhu nejistoty, kterou v něm Cecilia svým chladným a nepřístupným chováním vyvolává. Výborná sonda do duše člověka trpícího odcizením.

28.09.2015 4 z 5

Žíhaná kniha Žíhaná kniha Jiří Orten (p)

Jako ta plachá dívka, jež se bála, že se rozplyne v samé lásce, takový bud! A také takový jako láska, jež jí nedala rozplynouti se!

30.03.2015 5 z 5

Hořký kruh Hořký kruh Jiří Orten (p)

Chtěl bych být silnou a krásnou smrtí pro Tebe, Věro, chtěl bych Tě ponořit do strašlivé a mrštné agónie, v níž by se Tvé oči, Tvé oči, na jejichž barvu vždy znovu zapomenu, naplnily smrtí. A smrt jsem já. Přijdu jednoho dne, abych Tě vyrval z náruče života, jemuž jižjiž budeš podléhati, přijdu, aby ses stala mou, a spálím Tě svým žárem.

Tvá Smrt

16.03.2015 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Dokonalost.

30.12.2010 5 z 5

Kniha dní Kniha dní Patti Smith

Meditativní kniha, ke které si uvaříte čaj nebo kávu a zapomenete na chvíli na všechny starosti. Kniha plná inspirace, tichého snění, zastavení v čase. Každá fotografie v sobě uzamyká jeden okamžik, ve kterém Patti umí zvěčnit kouzlo starého, zaprášeného, téměř zapomenutého, vzdát hold věcem, lidem a místům, ke kterým má niterný vztah. V každé fotce a krátkém popisku se skrývá trocha poezie, kousek samotné Patti. Když jsem knihu zavřela, začla jsem přemýšlet, jak by asi vypadala moje Kniha dní... Doporučuji všem staromilským duším.

20.01.2024

Hledání dobré smrti Hledání dobré smrti Caitlin Doughty

"Ukažte mi způsob, jakým se národ stará o své mrtvé, a já vám změřím s matematickou přesností, jak moc jeho příslušníci oplývají láskyplným soucitem, respektují zákony dané země a jsou oddáni vyšším ideálům." (úryvek z knihy)
Knihu Hledání dobré smrti doporučuji všem, pro které není téma smrti tabu a kteří si někdy položili otázku, jak by se chtěli nechat pohřbít. Kniha není tak morbidní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Autorka sice používá černý humor, ale jinak je to velmi seriózně napsaný cestopis, kde autorka předkládá čtenáři odlišný způsob pohřbívání podle zemí, které navštívila. Smrt, které se bojíme, je tu podána jako něco přirozeného, co by nemělo být odděleno od života. Náš způsob pohřbívání mrtvých se jeví autorce jako něco neosobního, jde především o byznys. Když nám někdo zemře, nevíme si s tou situací rady. Obracíme se na pohřební služby, sami nechceme mít se smrtí nic společného... Chybí v tom hluboký zážitek, rituál, delší čas na truchlení... Kniha nabízí srovnání různých kultur pohřbívání a celkově zamyšlení nad tím, jak ke smrti přistupujeme. Určitě doporučuji přečíst všem, kterého tato tematika zajímá.

09.08.2023 4 z 5

Mrak Mrak Anna Basiková

Myslím, že tato knížka je skvělou výpovědí instagramové generace. Byť sama instagram ani facebook nevedu, i když jsem ročník 1989, líbí se mi, že autorka vystihuje podstatu srovnávání na sociálních sítích, jak se každý snaží ukazovat v tom lepším světle a sdílí jen to líbivé.
"Mrak" je zamyšlením nad tím, co vlastně od života generace současných třicátníků chce, jak tápeme a stále hledáme sami sebe, aniž bychom pořádně věděli, co je důležité. Chceme kariéru, rodinu, užívat si? A chceme to všechno najednou?
Texty jsou rozděleny na úvahy a příběhy. Mně osobně více sedly kratší úvahy, protože jsou velmi aktuální a Anně Basikové se podařilo trefně a stručně vystihnout problémy generace mileniálů.
Ukázka z knihy: Prahneme po smysluplné práci, nebo jen chceme dát smysl svým životům? Žijeme prací, nebo se jen snažíme zaplnit prázdno? Dokážeme si ujasnit a správně srovnat priority? Po čem vlastně toužíme? V čem opravdu vidíme smysl života? Najdeme ho na dně filtrované kávy? Máme rádi svůj skutečný život?

04.02.2023

Rudý měsíc Rudý měsíc Miranda Gray

Ano, fáze měsíce a menstruace ovlivňuje prožívání a chování ženy, a proto bychom se my ženy měly začít opět chovat jako ženy, naslouchat svému tělu a uvědomit si, že právě kvůli menstruačnímu cyklu jsme zranitelnější a emotivnější než muži. Jsme to přece my, kdo na svět přivádí nový život, a proto bychom měly vnímat, jak citlivé jsme, když se v průběhu měsíce měníme, působí na nás hormony, připravujeme se na početí. Okolí by to mělo chápat a nedívat se na to jako na slabost, ale jako na přirozenou součást ženského života.
Dnes, v době antikoncepce, psychofarmak a velkého stresu a tlaku na výkon, je těžké dovolit si být ženou, která si dovolí odpočívat, když z jejího těla odchází krev a má menstruační bolesti. Myslím, že společnost je stále především společností mužů, mužské aktivní energie, která je v rozporu s únavou a rozjímáním ženy, která právě menstruuje. Ženy by měly mít v zaměstnání nárok aspoň na jeden den volna v měsíci, aby mohly regenerovat své síly. Stále více neplodných žen, žen s různými ženskými potížemi, psychickými... Jdeme proti své přirozenosti. Tuto knihu bych doporučila spíše mužům než ženám, aby pochopili, proč se nám ženám mění nálady, proč v určitou část měsíce cítíme energii a v jiné propadáme depresi a plačtivosti nebo návalům vzteku.

20.08.2022

Tradiční čínská medicína Tradiční čínská medicína Georg Weidinger

Praktická kniha o čínské medicíně z hlediska výživy, ve které se autor zaměřuje na problém většiny západních lidí - unavenou slezinu a možnosti jak opět posílit svůj "střed". Rady jak dát své tělo a stravovací návyky opět do pořádku, působí velmi střízlivě, lze je reálně praktikovat. Pravidelnost, dostatek spánku, tři jídla denně, nejlépe teplá (např. polévka), jedno jablko denně atd... Dostat z těla vlhkost a horkost, které škodí slezině i dalším orgánům - ledvinám, játrům. Žít podle přirozených instinktů a poslouchat, co tělu dělá dobře nebo škodí. Samozřejmě především stres a vše s ním související...

07.08.2022

Esenciální oleje: kompletní příručka Esenciální oleje: kompletní příručka K. G. Stiles

Naprosto skvělá kniha plná užitečných a praktických informací, kde se dozvíte, jak používat esenciální oleje na všemožné způsoby a jaké mají účinky na lidské zdraví a pohodu. Můžete si vyrobit např. osvěžovač vzduchu, voňavou směs na dobrou náladu a energii nebo masážní olej, voňavou koupelovou sůl a další kosmetiku pro příjemnou relaxaci a aromaterapii. Nebo můžete zkusit vytvořit originální dárek pro své blízké. Knihu ocení každý s citem pro krásu a útulný domov a kdo se zajímá o kosmetiku a své celkové zdraví.

14.05.2020 5 z 5

Nepatrně smutná žena Nepatrně smutná žena Natálie Kocábová

Velké zklamání. Moje první kniha od Natálie, která mě zaujala svým obalem, názvem a grafikou, ale to je taky všechno. Čekala jsem hloubku, dostala se mi jen póza.

15.12.2019

V existencialistické kavárně V existencialistické kavárně Sarah Bakewell

Když jsem si knihu půjčila v knihovně, myslela jsem si, že se jedná o existenciální román. Pokud čekáte příběh, budete zklamáni. Ale pokud vám nevadí přečíst si něco o historii jednoho filosofického a kulturního období, fakta o osobnostech existencialismu, pak knihu jistě oceníte. Škoda, že kniha postrádá dobové fotografie. Dodalo by to dílku šmrnc. Meruňkové koktejly mi jaksi v knize chybí...

03.12.2019

Půlnoční kocourek Půlnoční kocourek Sonja Danowski

Kouzelné ilustrace a příběh, který pohladí na duši. Knihu jsem dostala k třicetinám, takže překrásný dárek.

19.09.2019 5 z 5

Citová závislost Citová závislost Marie-Chantal Deetjens

Citová závislost má obvykle jednu příčinu - citovou frustraci. Řešení je tedy citově se nasytit. Pokud se nám tohoto nedostává od rodiny ani od partnera, pak hledat u přátel nebo v činnosti, kterou můžeme dělat s láskou.

14.02.2019

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Povídky o vztazích psané poetickým jazykem. Zajímavý styl psaní, v knize bylo pár momentů, kdy jsem měla husí kůži na těle z toho, jak výstižně dokáže Šindelka popsat realitu současnosti, ale přiznám se, že některé části mě nudily, musela jsem se chvílemi do čtení nutit. Hodnotila bych mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, dávám nakonec čtyři.

28.01.2019 4 z 5