Emilie přichází ke mně ve snu

Emilie přichází ke mně ve snu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14815/bmid_emilie-prichazi-ke-mne-ve-snu-Y7T-14815.png 4 33 7

Reprint jedné z nejvýznamnějších knih české meziválečné avantgardy. Dnes již klasické dílo českého surrealismu vychází v Čechách poprvé s barevnými reprodukcemi Štyrského koláží. Doplněno je zevrubnou studií historika umění Karla Srpa, vsazující Štyrského knihu do kontextu jeho života a díla literárního i výtvarného.

Bája89
17.06.2021 4 z 5

Někdo by mohl říci, že je to porno na papíru. Dle mého názoru jsou Štyrského koláže spíše rafinovanou avantgardní erotikou, ve které dokázal, že je skutečně nemravným šiřitelem pornografie své doby. (vypůjčím si od -Pečivo-) Krása prcá nádheru.
Co se textu samotného týče je ukázkou literárního surrealismu par excellence. Štyrský zde zahrnul snad všechno. Je plný sexu, incestu a jakési postkoitální melancholie, kterou doplňuje jistá fascinace a zhnusení zároveň.
Po této náloži čtenáře dovede na vrchol blaha doslov neohroženého obhájce pornofílie a enfant terrible československé psychoanalýzy Bohuslava Brouka, který má v této malé knížečce své nezastupitelné místo, i když je pravda, že se nejedná o čtenářsky snadno stravitelný text. Zkrátka a jednoduše, je to klenot , který už mám i ve své knihovně.

Afilada
30.10.2020 5 z 5

Drobný klenot v knihovně.

dav110
02.03.2018

Štyrského text snad ani nemá cenu komentovat, takhle nějak si představuji surrealistickou literaturu v nejlepší formě. Na co bychom však myslím také neměli zapomínat, to je i dnes skutečně provokativní doslov "zlobivého dítěte" československé intelektuální scény třicátých let psychoanalytika Bohuslava Brouka, ve kterém co? Ve kterém s horlivostí, jež mu byla vlastní činí tu nejzáslužnější z činností, totiž tepe do šosáků.

-Pečivo-
30.01.2017 5 z 5

Čtyři a půl strany krásné české literatury z roku 1933. Štýrský bruslí po papíře jak Jarda Jágr. Krása prcá nádheru.

elena3354
30.12.2015 4 z 5

Pornofilně erotický klenot nezvyklé intelektuální úrovně.

horkosladka
05.12.2015 5 z 5

Mým očím je stále nutno házet potravu. Polykají ji nenasytně a surově. A v noci ve spánku ji tráví.

Palivo
18.04.2015 5 z 5

Větou "Obloha spí a kdesi za křovím čeká na tebe žena vymodelovaná ze syrového masa. Budeš ji krmiti ledem?" se Jindřich Štýrský zařadil po bok Jiřího Pomeje a Jiřího Krampola a stal se tak teprve třetím Čechem, kterému bych bez mrknutí oka vykouřil bambuli.

surrealismus koláže avantgarda

Jindřich Štyrský
česká, 1899 - 1942
2001  88%Emilie přichází ke mně ve snu
2011  91%Erotická revue 1–3
1995  70%Život markýze de Sade
2003  86%Sny, 1925–1940
1992  100%Artificialismus

Kniha Emilie přichází ke mně ve snu je v