hlavin hlavin komentáře u knih

Bílý hřebec / Podzim v kraji tygrů Bílý hřebec / Podzim v kraji tygrů Jan Kozák

Vynikající kniha. Četl jsem ji mnohokrát a pokaždé mi dala něco nového. A je napsána výborným stylem.

24.03.2016 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Bez diskuse klenot české literatury, jedna z nejlepších knih. A Jan Drda je jedním z nejlepších českých spisovatelů. Naprosto se ztotožňuji s posláním knihy. Je to odraz skutečnosti. Těžko někdo může zpochybnit řádění Němců ve válce. Ten, kdo tvrdí, že kniha je ideologicky zaujatá, nebo tzv. "komunistická", doporučuji navštívit například Terezín, Osvětim, LIdice.

24.03.2016 5 z 5

Korvetní kapitán Korda Korvetní kapitán Korda Marie Kubátová

Vynikající kniha, a nejen pro děti! Dojemný příběh chlapce, který pochopí, že skuteční rodiče jsou ti, kdo se o něj starají a mají ho rádi. Knihu jsem přečetl mockrát, i jako dospělý.

09.02.2016 5 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Moje nejoblíbenější verneovka, četl jsem ji několikrát, a pokaždé s nadšením. Sice nese podtitul Nový Hrabě Monte Cristo, ale zde je Verne naprosto originální. Autor samozřejmě věděl, že žádní morálně hodnotní maďarští šlechtici, kteří by byli vlastenci a za vlast bojovali, neexistovali. To ale nesnižuje hodnotu knihy.
Román je psán nesmírně poutavě, je to z mého pohledu nejlepší Vernovo dílo.

09.02.2016 5 z 5

Dobrodružstvá kapitána Hatterasa Dobrodružstvá kapitána Hatterasa Jules Verne

V knize není prakticky žádná kladná postava, vyjma doktora Clawbonyho. Kapitán Hatteras je pro mě postava záporná, vlastní ctižádosti a ješitnosti by obětoval životy ostatních, i těch, kdo ho nezradili. Zavlekl někam námořníky, a ani neřekl kam poplují. Nejde mu o vědu, ale o sebe. Ne aby něco bylo objeveno pro vědu, ale aby to bylo spojeno s jeho jménem.
Jak již zde zmínil jeden diskutující, náhlá změna od nenávisti k přátelství opravdu v životě nefunguje.
Kniha je jinak psána poutavě, není tu ani tolik popisů jako v některých jiných verneovkách.

09.02.2016 3 z 5

Rozprávky za měsíčního svitu Rozprávky za měsíčního svitu Vasilij Makarovič Šukšin

Tuto Šukšinovu knihu jsem četl mnohokrát a nesmírně mě obohatila. Není o žádných supermanech, machrech a vládcích. Je o prostých lidech, o jejich každodenních problémech, radostech, starostech. Tam, kde většina lidí na první pohled vidí slabost, tam Šukšin nalézá sílu, objevuje hodnotu člověka. V tom je autor jedinečný, vynikající.
Kniha je napsána velmi poutavě.

Nesmrtelný kovboj Nesmrtelný kovboj Mirko Pašek

Výborná dobrodružná kniha. Dostal jsem ji kdysi jako chlapec od SRPŠ a byl jsem z ní nadšen. Od začátku do konce nechybí napětí, vše je napsáno neobyčejně poutavě. Zároveň to však není laciná kovbojka, autor zde jasně vyslovuje fakt, že být kovbojem není jen jezdit na koni, střílet a pít whisky v saloonech, ale že je to především těžká a úmorná práce.
Opravdu doporučuji!

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kritika označila toto dílo za utopistické a Karel Čapek se tomu velice bránil. A je jasné proč. Román přece není žádná fantazie, je o lidech. Je varováním před válkou, a velice výrazným. Hodnotit proto Válku s mloky jako utopii je spíš její nepochopení. Tak to vyjádřil sám autor.
Navíc je román perfektně čtivě napsaný.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Tak jako při čtení Matky a Bílé nemoci jsem neustále plakal, jak mě tato dramata dojímala. Opravdu neobyčejná kniha. Karel Čapek je mým oblíbeným spisovatelem.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Bílá nemoc je jedním z největších varování před fašismem. A to je aktuální stále. Při jejím čtení jsem neustále plakal, jak jsem byl dojat. Fenomenální dílo geniálního autora. Neměl by existovat člověk, který by si Bílou nemoc nepřečetl.
Na díla Karla Čapka se nikdy nesmí zapomenout!

Matka Matka Karel Čapek

Pro mě je Matka jedním z největších děl světové literatury. Stejně jako Bílá nemoc a R.U.R. Mimořádně silně a vnímavě napsaný příběh. Může snad být většího a lidštějšího varování před válkou? Knihu jsem četl jsem opravdu těžko, protože během celého čtení jsem neustále plakal.
Karel Čapek byl geniální spisovatel.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

I když má kniha naprosto jasné poselství, tak je určitě slabší než Čapkova dramata i jiné knihy. Extrémně dlouhé jsou milostné aféry inženýra Prokopa, přece jen by to mohlo být kratší, zejména jeho techtle s princeznou, to je opravdu nudné a dlouhé. Tady myslím autor zabíhá od varování před výbušninou úplně jinam, a poslání románu tak značně oslabuje. Přitom aktivity Prokopa jako holkaře jsou popsány dost slabě.
To píši i přes to, že Karel Čapek je pro mě jeden z největších spisovatelů, který měl dostat Nobelovu cenu. A také by jí dostal, kdyby se Švédové nebáli, že přijdou o kšefty s ocelí s Německem.

24.01.2016 3 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Dobrá verneovka, ale ani ne nejlepší. Nepochybně je v ní jasné poselství a varování. Myšlenka, která je dnes aktuální ještě více než kdykoli jindy. Kdyby Verne jen tušil, o co strašnější zbraně lidstvo vymyslí, tak by to asi nepřežil.
Je mi sympatické Francouzské město. Na druhé straně je ale doktor Sarrasin naivní až moc.
Kdo by se chtěl seznámit s dílem Julese Verna, měl by asi začít jiným románem. Ocelové město by ale vynechat neměl.

24.01.2016 4 z 5