Helena0405 Helena0405 komentáře u knih

V přírodě V přírodě Vítězslav Hálek

Prvá báseň, ktorú som pri náhodnom otvorení knihy našla:

Stál v polích hřbitov osamělý -
noc jistá za dni probdělé,
kol do polí sil oráč zrnka
a hvízdal písně veselé.

Realita života. Tá noc jistá mi pripomenula,
že život je vlastne taká hra, hazardná,
s vopred známym výsledkom - porážkou.

...A počal hrobník také orat,
jen rýčem, ale hluboko,
co vseje, nikdy nevychází,
žně jsou tu jen tak na oko.

A hrobník zpíval: "Škoda očí
a sladkého v nich plamene!"
Smek oráč, z ruky pustil oprať,
sám stál jak pomník z kamene.

25.03.2024 5 z 5

Kto by už kradol nohy! Kto by už kradol nohy! Gert Prokop

Zaujalo ma predstavenie hlavného hrdinu a miesto deja, tak čítam. Prvé dve poviedky stoja za prečítanie, uvidím ako sa to bude vyvíjať ďalej. V prvej poviedke je jedna myšlienka, ktorá je už všeobecne známa, dnes sa nám zdá triviálna. Dnes sme už zvyknutí, že žijeme v dvoch svetoch - ten druhý je virtuálny a je nerozumné veriť všetkému, s čím sa v ňom stretávame. Vlastne rozumné je apriori neveriť ničomu. Všetko môže byť podvrh.

02.03.2024

Impérium Impérium Ryszard Kapuściński

Strhujúce čítanie o zemi, ktorá nám bola predkladaná ako vzor. Zopár obrázkov: (str. 301) "Sám som bol svedkom iného škandálu. Na trhu sa predávali zhnité jablká, kým pracovníkom aparátu síce červivé, ale nie zhnité."
(str. 305) "... moskovská tlač informuje, že keď sa začínal puč, matka iniciátora prevratu Janajeva ležala v nemocnici. Pri správe o prevrate, ktorý dal jej synovi moc, pacienti v nemocnici sa zviechali z postelí a išli za starenkou s najúprimnejšími gratuláciami. Keď sa prevrat nepodaril a Janajeva posadili do žalára, tí istí pacienti sa znova zviechali z postelí, ale tentoraz sa spoločne vydali za riaditeľom s kategorickou žiadosťou, aby starenku vyhodil z nemocnice."

- táto príhoda silno pripomína kapitolu v Skutkoch apoštolov, príbeh Pavol a Barnabáš v Lystre. Prudký obrat v zmene názoru davu.

(309) "Vzrastajúca úloha televízie v politike spôsobuje, že vo svete sa zmenil smer útokov všetkých pučistov: predtým sa sústreďovali na prezidentské paláce, sídla vlády a parlamentu, dnes sa usilujú predovšetkým ovládnuť budovu televízie. Boje vo Vilnjuse aj v Tbilisi, v Bukurešti aj v Lime sa viedli o televízne budovy, a nie o prezidentský palác."

Opisy, filozofické úvahy, odkazy na literatúru sa striedajú so zážitkami samotného autora. Smutné, tragické, ukrutné sa strieda s odľahčenými, peknými obrázkami. Ale najsilnejšia myšlienka, ktorú si odnášam, je - nikdy by som tam nechcela žiť.

24.02.2024

Sklená studňa Sklená studňa Richard Bamberger

Divné rozprávky. O pampúšiku, ako mi ju rozprávala moja stará mama, a ako si ju matne pamätám, to bolo iné. Ja som pampúch pampúšik, na panvici pražený, na oblôčku chladený... A začínalo to tým, ako gazdiná nemala dosť múky na pampúšik, a ako pozmetala zvyšky zo všetkých kútov, zarobila cesto... Rozprávky o piatich prstoch sú tu hneď dve, tá prvá bola slabá...
Ilustrácie sú veľmi vydarené, zvlášť perokresby (mestečko - dejisko rozprávky Sladká kaša - s natlačenými domčekmi, dvorné dámy v Šípkovej Ruženke a hostina z vtáčej perspektívy z Muzikantov z Brém - to nazývam umenie). Zvieratá a vtáky ako živé, nie karikatúry ako v dnešnej produkcii pre deti...

14.01.2024 1 z 5

Snehulienka a iné rozprávky - Moja druhá veľká rozprávková kniha Snehulienka a iné rozprávky - Moja druhá veľká rozprávková kniha Richard Bamberger

Musím sa priznať, že tieto rozprávky na mňa nezapôsobili. Krajčír a poklad ??? Odpad. S pár výnimkami ( O kalifovi bocianovi, Čarodejný mlynček, Kramár) Zato ilustrácie sa mi páčia.

14.01.2024 1 z 5

Skutky apoštolů, apoštolské listy, Apokalypsa Skutky apoštolů, apoštolské listy, Apokalypsa neznámý - neuveden

Obľúbené citáty - moje - sú z 13. kapitoly (ekumenický preklad):
(v Pizidskej Antiochii), verš 41 - Vy, čo mnou pohŕdate, čudujte sa a zahyňte, lebo za vašich dní vykonám skutok, ktorému neuveríte, ak vám o ňom bude dakto rozprávať.
(v Pafe na Cypre), verš 10 - Diablov syn, plný každej podlosti a každej falošnosti, nepriateľ akejkoľvek spravodlivosti! Vari neprestaneš prevracať priame Pánove Cesty? 11 - A teraz pozri, doľahne na teba Pánova ruka...

21.12.2023

Povídky Povídky Eduard Bass (p)

Prvá poviedka je o neúspešnom vodníkovi, ako sa ocitol v Prahe. Detaily sú vtipné, aj komentáre rozprávača príbehu. Len akosi nie som odhodlaná čítať to všetko. Čo mi tieto poviedky môžu dať do života? Ten humor sa mi zas nezdá byť tak veľmi očarujúci. (s odstupom času -) Nedalo mi to a vybrala som si podľa názvu inú poviedku. Profesionální nájemník. Tá ma dostala. Určite to nie je posledná poviedka z tejto knihy, ktorú sa chystám si užiť. :-)

19.12.2023

Drevená dedina Drevená dedina František Hečko

Prečítala som 1. vydanie z r. 1953. Musela som po internete hľadať staré výrazy ako napr. záčin, palesáky, nemce - bolo toho veľa, čomu som už nerozumela. Neľutujem. Podľa rozprávania pamätníkov tej doby, autor príliš neprikrášľoval. Dokonca na začiatku knihy som neverila, že to prešlo cenzúrou, takú ostrú kritiku som v tejto tzv. tendenčnej knihe naozaj nečakala. Ani na konci kniha nie je príliš sladká, odráža ako realitu tak i naivitu presvedčených komunistov:

príklad zo str. 565-566 (téma je združstevnenie dobytka, schôdza prípravného výboru) Ondro Zoba: " - ale ja sa nebudem dívať, ako mi nejaký družstevný blázon katuje moje hovädá!"
Štefan Jandek Zobu poteší: "... Ja sa od svojich neodlúčim - i keď budú v družstve, predsa len budú moje..."
- "To je rúče slovo," prisvedčí predseda, "a tak by mali hovoriť aj ostatní gazdovia."
- "Veď by vraveli, keby mali družstvo v rukách," sprieči sa Matej Pjontek - "ale kto mu je na čele? Domkári, troškári, polštvrtkári z Mrzáčky a štvrtkári z Dolného konca!"
- "A Jožko Grajciar?" - opýta sa zlostne Pavo od Múčiny // občianskym menom Pavol Zoba//
- "To je jeden! Ale ostatní... Robotníci z píly nám majú rozkazovať? Zeme nie sú dosky... Ondra Zobu ste vytisli..."

17.12.2023 5 z 5

Nepraví duchovia - praví klamári? Nepraví duchovia - praví klamári? Wolfgang Hund

Na tejto knihe ma štve najmä to, že sa tvári ako systematicky usporiadaná - kapitoly sú delené na podkapitoly, zámer bol, ale nakoniec to nikto neskontroloval a neusporiadal. Obsah je dobrý, príklady zo života dávajú celkom realistický obraz o tom, aký vplyv má na ďalší život človeka obyčajná zvedavosť a hoci iba jeden jediný pokus s veštením, vyvolávaním duchov. Alebo ako ľahko človek môže prepadnúť závislosti na horoskopoch.
Výber z citátov: Pravda nemá nič do činenia s počtom ľudí, ktorí sú o nej presvedčení. (Paul Claudel)
Z veštenia sa dá celkom pekne vyžiť, z hovorenia pravdy sotva. (G. C. Lichtenberg)
Aj sám autor pridal viaceré trefné postrehy (str. 84, 97)
Prudko však nesúhlasím s jeho idealistickým náhľadom na vedu (str. 126). Áno, veda by mala byť taká, ako opisuje. Lenže, aj vedu robia len ľudia - a tak - je predajná. Prístupom "vakcína je jediné riešenie" sa počas minulých rokov potvrdzoval môj skepticizmus. Najbližšie budem zháňať knihu, ktorá sa kriticky zaoberá - vedou, konkrétne medicínou...

01.12.2023 3 z 5

Kauza Kristus Kauza Kristus Lee Strobel

Ako napísal Erik77, informácie od lekára sú ohromujúce. Nikdy som neprežívala bolesť, keď som čítala o utrpení Ježiša. Toľkokrát som videla kríž a na ňom nejakú sošku, že som si zvykla neprežívať to. Avšak niečo iné som zažila pri čítaní kapitoly s lekárom. Pri opise rímskeho bičovania som skoro omldlela. Už začínam chápať, ako to bolo s tou obetou a prečo Ježiš po poslednej večeri potil krv.

19.11.2023

Výber zo spisov III - Sluha, Druhá žena, Vo vyhnanstve, V pevnej ruke Výber zo spisov III - Sluha, Druhá žena, Vo vyhnanstve, V pevnej ruke Kristína Royová

Dostala sa mi do ruky a prišla vhod, keď som už neverila v dobro na svete. Síce také rozprávky, ale povzbudivé. Pomohli mi prežiť ťažšie obdobie.

08.11.2023

Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna Joachim Keden

1728. To je počet opakovaní mantry Hare Krišna v rovnomennom hnutí (sekte). Denne. Ponúkanie literatúry na ulici výmenou za dar. Svámí Prabhupáda - zakladateľ sekty, v jednej z nich opisuje svoj príchod do Ameriky a víziu, ktorú tam začal realizovať. Bhakti joga - krycí názov pre túto sektu, jeden z viacerých. Ak niekoho z nej vylúčia, môže sa "vykúpiť" tým, že privedie nového člena. Opísaný je únos mladého chlapca. "Kamarát" ho nahovoril na výlet a tam mu vymyli mozog. Pravdepodobne dostal aj nejaké drogy. Rodičia ho síce dostali (pomocou súdneho príkazu) domov, ale jeho to znova ťahalo späť...

16.10.2023

Doba jedová Doba jedová Anna Strunecká

Súhlasím s väčšinou komentárov. Hodnota knihy je v tom, že upozorní - a čitateľ si môže a nemusí toto varovanie všímať. Kedysi som si kúpila umelé sladidlo v prášku, boli tam dve zložky, jedna z nich aspartam. Keď som si osladila čaj týmto sladidlom, vždy ma do hodiny rozbolela hlava. Pokus som opakovala veľakrát. Potom som mala bolenie hlavy po vypití nejakého kúpeného džúsu. /Nie som typ, ktorého hlava bolieva. Veľmi, naozaj veľmi výnimočne, pri chorobe. /A po čase prišla ku mne informácia, že to môže byť práve aspartamom. Odvtedy čítam zloženie džúsov - no a "môj" domáci aspartamový prášok letel do odpadu. Dnes som si chcela "preklepnúť" sorbitol a na stránke ktorú nejdem uviesť, začína sa na "fit", píšu, že je bezpečný. Majú tam aj článok o aspartame. Tam sú propagandistické tvrdenia typu, že jeden z metabolitov a. - metanol - tvorí "iba" zanedbateľných 10 %. Akože IBA? A upokojujú tvrdením, že nápoje sladené a. obsahujä 6 x menej a. ako prírodný paradajkový džús. Možno som naozaj výnimočne citlivá. A možno nás je oveľa viac než pripúšťajú oficiálne zdroje... Jedni klamú, lebo chcú predávať. Druhí klamú, lebo chcú mať pacientov. Dnes je nebezpečné veriť nejakej autorite. Ani autorom knihy sa neoddá veriť vo všetkom. Ale vďaka za to, že takéto knihy ešte nestiahli fact-checkeri z trhu. Že ich ešte nezakázali.

11.10.2023

Deník - východní fronta 1942-43 Deník - východní fronta 1942-43 Bohuslav Zůbek

Číta sa to po troškách (denník). Zaujímavé bojové zážitky, pri ktorých mal tento pilot až neskutočné šťastie, začínajú na str. 49, kedy sa vďaka "zvláštnej sile", ktorá mu otočila stroj hore nohami a tým unikol paľbe, druhýkrát narodil. Takýchto ďalších a ďalších "narodení" je opísaných viac.
Okrem akčných situácií je tu množstvo opisov dobových zvyklostí, stavu ciest, úrovne bývania atď. Veľmi cenná kniha.

08.09.2023 5 z 5

Vladimír Krčméry: Ženie ma zlé svedomie Vladimír Krčméry: Ženie ma zlé svedomie Martin Hanus

Podľa názvu som si najprv pomyslela, že stihol napísať niečo ako spoveď z toho, ako ľudí nabádal, aby počas pandémie do seba nechali pichať nedostatočne overenú, politicky tlačenú vakcínu. Síce v tomto sklamal, ale napriek tomu je kniha zaujímavá. Priblížil dobu socializmu, ktorú každý zažíval podľa toho, z akej rodiny pochádzal, a podľa svojho dátumu narodenia. Najzaujímavejším historickým faktom pre mňa bol objav, že v 70-tych rokoch SZM fungovalo aktívne (na gymnáziu Metodova v Bratislave). Neskôr, to bol už iba šrot, nikto s tým nechcel mať nič spoločné, bolo toho príliš, čo bolo povinné...

05.09.2023 4 z 5

Uklízeč a ředitel Uklízeč a ředitel Rostislav Kuchař

Náhody a nehody, na ktoré má patent sám život a smoliar - väčšinu zosobnený autorom. Najviac som si užívala príhody z bývalého Sojuzu. Niečo podobné som zažila onehdá na vlastnej koži, takže viem, že to nie sú výmysly.

02.09.2023 4 z 5

A rána sú tu tiché A rána sú tu tiché Boris Vasiljev

Pamätám si tento titul, bol medzi povinnou literatúrou (asi na gymnáziu). Ale je iné čítať tento príbeh ako puberťák a ako životom -ako to povedať - proste v staršom veku. Veľmi živo napísané - čitateľ priam vidí ten les, močariská, ktorými prenasledujú 6 ľudia z mäsa a kostí "Fricov". Nemeckým vojakom je tu zámerne ubraná ľudskosť, ukázaný je zbabelý postrelený vojak, aby sovietski hrdinovia vyzneli ešte lepšie. Dá sa to pochopiť - spoločenská objednávka v určitých štátoch sveta je vždy na posilnenie národnej hrdosti (a poníženie tých druhých). Rusi a Američania (aktualizované na dnešnú dobu) kŕmení od detstva takouto národnou propagandou proste budú vždy toho druhého podceňovať, opovrhovať ním. A opovrhovať vôbec všetkým z ich pohľadu menej významným. Krajiny rozlohou podobné Česku alebo Slovensku sú pre nich na smiech. Nechápu, že naopak, ich megalománia a prílišná národná hrdosť sú zas podivné nám.

29.08.2023

Víťaz je sám Víťaz je sám Paulo Coelho

Zatiaľ som skončila na str. 144. Dej ma síce nechytil, ale zato oceňujem 1.trefu do súčasnosti - zmienkou o švajčiarskom Davose, v ktorom sa stretávajú najvplyvnejší (= najbohatší) ľudia zemegule, aby určovali trendy. Po 2. sa mi páčila myšlienka o zrkadle. Zrkadlo odráža realitu, lebo nerozmýšľa. Pretože myslieť väčšinou znamená mýliť sa. Nie že by som neuznávala myslenie, ale skutočne sa mi v poslednom čase javí ako nespoľahlivé. Akoby existovalo niečo užitočnejšie a menej klamlivé, napríklad plynutie času, ranná prechádzka, vychutnať si dobré jedlo a vytvoriť si čas a prostredie na prežívanie pocitu sýtosti, na trávenie. Ktovie, možno onedlho už nebudeme mať z čoho uvariť si poriadne jedlo. Tak si to chcem naplno užiť.

20.08.2023

Robert Koch Robert Koch Werner Quednau

Kniha je písaná pre mládež, mládeži prístupná. Dotýka sa výskumu infekčných chorôb od polovice 19. storočia. Vtipne je zobrazený výrazný rozdiel, možno zámerne prehnane, medzi bádaním na "nemecký" a "francúzsky" spôsob.
Dôležité posolstvá sú v jednej z posledných kapitol. "Viete, čo odo mňa žiadajú. Aby som na 10. medzinárodnom lekárskom kongrese zverejnil čosi, za čo ešte nemôžem prevziať plnú zodpovednosť. ... A tento vonkoncom nehotový prostriedok mám teraz odovzdať verejnosti. Takto ho však predložím ako liek na tuberkulózu a celý svet bude veriť, že som skutočne objavil liek, čo nateraz o svojom tuberkulíne naskrze nemôžem tvrdiť."
To boli časy, keď ešte významní lekári (ako Koch) mali ešte v krvi zodpovednosť. Vo svojom príhovore upozornil, že "liek" zatiaľ funguje iba na morčatách - ale novinári z neho (nového všelieku) urobili senzáciu a stalo sa to, čomu sa usiloval predísť.

15.07.2023 5 z 5

Fakírova dobrodružství Fakírova dobrodružství Vsevolod Ivanov (p)

Rozhodla som sa vyradiť niektoré staré knihy. Mala som v ruke aj prvý diel Fakírových dobrodružstiev. Ešte "naposledy" som ju otvorila na náhodnej strane, 73, a čítam: Jelizaveta, hájnikova žena, ma poúčala, že so zvieratami sa treba vedieť zhovárať "mäkko":
"Ako človeku, tak aj ostatným hovädám sa v prvom rade treba vedieť zalíškať, môj milý."
... a je po vyraďovaní :-)

19.06.2023