Robert Koch

Robert Koch https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329853/bmid_robert-koch-vEQ-329853.jpg 5 1 1

Životopisný román o lekárovi a vedcovi Dr. Robertovi Kochovi. Autor v publikácii vysvetľuje ako treba chápať Kochov dejinný význam pre ľudskú spoločnosť i pre svetovú vedu.

Romány Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Obzor (SK)

Kämpfer für das Leben/ Robert Koch: aus dem Leben eines großen Arztes , 1954

Helena0405
15.07.2023 5 z 5

Kniha je písaná pre mládež, mládeži prístupná. Dotýka sa výskumu infekčných chorôb od polovice 19. storočia. Vtipne je zobrazený výrazný rozdiel, možno zámerne prehnane, medzi bádaním na "nemecký" a "francúzsky" spôsob.
Dôležité posolstvá sú v jednej z posledných kapitol. "Viete, čo odo mňa žiadajú. Aby som na 10. medzinárodnom lekárskom kongrese zverejnil čosi, za čo ešte nemôžem prevziať plnú zodpovednosť. ... A tento vonkoncom nehotový prostriedok mám teraz odovzdať verejnosti. Takto ho však predložím ako liek na tuberkulózu a celý svet bude veriť, že som skutočne objavil liek, čo nateraz o svojom tuberkulíne naskrze nemôžem tvrdiť."
To boli časy, keď ešte významní lekári (ako Koch) mali ešte v krvi zodpovednosť. Vo svojom príhovore upozornil, že "liek" zatiaľ funguje iba na morčatách - ale novinári z neho (nového všelieku) urobili senzáciu a stalo sa to, čomu sa usiloval predísť.

životopisy, biografie životopisné, biografické romány osobnosti

Autorovy knížky

Werner Quednau