A rána sú tu tiché

A rána sú tu tiché https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73167/a-rana-su-tu-tiche-73167.jpg 4 15 6

Novela B. Vasilieva rozpráva o tragickom osude piatich mladých dievčat, ktoré vojna proti nemeckým fašistom obliekla do uniforiem a donútila so zbraňou v ruke ísť do nerovného boja.

Helena0405
29.08.2023

Pamätám si tento titul, bol medzi povinnou literatúrou (asi na gymnáziu). Ale je iné čítať tento príbeh ako puberťák a ako životom -ako to povedať - proste v staršom veku. Veľmi živo napísané - čitateľ priam vidí ten les, močariská, ktorými prenasledujú 6 ľudia z mäsa a kostí "Fricov". Nemeckým vojakom je tu zámerne ubraná ľudskosť, ukázaný je zbabelý postrelený vojak, aby sovietski hrdinovia vyzneli ešte lepšie. Dá sa to pochopiť - spoločenská objednávka v určitých štátoch sveta je vždy na posilnenie národnej hrdosti (a poníženie tých druhých). Rusi a Američania (aktualizované na dnešnú dobu) kŕmení od detstva takouto národnou propagandou proste budú vždy toho druhého podceňovať, opovrhovať ním. A opovrhovať vôbec všetkým z ich pohľadu menej významným. Krajiny rozlohou podobné Česku alebo Slovensku sú pre nich na smiech. Nechápu, že naopak, ich megalománia a prílišná národná hrdosť sú zas podivné nám.

JankoStirbey
12.12.2020 5 z 5

Ak som niekedy niekomu dával nejakú knihu či knihy, vždy bola medzi nimi táto. Čítal som už viacero vojnových románov, noviel, poviedok, no túto knihu zatiaľ neprekonalo nič. Tých vojačiek mi proste bolo ľúto, rodová rovnosť, no bolo.
Možno pár zvučných mien pre tých, ktorých to zaujíma: Roza Shanina, Aleksandra Samusenko a Natalya Meklin.

Fillipa
20.09.2019

Dodnes si pamatuji film ..... příběh na mne musel hodně zapůsobit.

lepoo
30.06.2016 5 z 5

Neskutočne realisticky podaná kniha dojímavým perom. Samozrejme sú tam nejaké patetické vložky sovietskej propagandy , ale tie mi v tomto diele vôbec nevadili. Som skôr sklamaný akurát trochu prekladom, ktorý v tejto knihe myslím zlyhal.

adelinka
27.06.2013 5 z 5

no samozrejme nechýbali slzičky....boj ktorý muselo zvládnuť päť vojačiek s veliteľom ukazuje silu ale aj humor žien.....veľmi pekný príbeh......

lusila
23.06.2013 5 z 5

Román A rána sú tu tiché je o skupinke mladých žien slúžiacich u protileteckého delostrelectva na severe Ruska, kde musia čeliť skupine nemeckých parašutistov, táto kniha ma rozplakala. To dokáže máloktorá.

druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno

Boris Vasiljev
ruská, 1924 - 2013
1971  88%A rána sú tu tiché
1972  95%Život jde dál
1986  66%Poslední obránce
1977  100%A zbylo jen ticho
1988  0%Letí moji koně

Kniha A rána sú tu tiché je v