hanpari

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

R. Merle nechal svého Jindřicha III. prohlásit: "Špatný styl, špatný člověk!"

Já se naopak nedávno rozčiloval, proč překládáme mizerné šunty, když si je umíme psát sami.

Podtrženo a sečteno, je to špatný, době poplatný šunt, ale je náš.

Opravdu netuším, zda autor myslel cokoliv z toho, co napsal, vážně, ale asi ano.

Tohle veledílo mi doporučil kamarád, který víc střílí než čte, a byl z něho nadšený. Co mu teď povím? Doporučil mi Kroniku zániku Evropy se slovy, že kdyby měl čas, napsal by celou věc lépe. Trochu jsem pochyboval, ale nyní, když jsem zjistil, že pan Vondruška nasadil laťku proklatě nízko, myslím, že tak docela nelhal - pokud by ovšem někdo opravil jeho bídný pravopis.

Pokud se čílíte na židli, můžete si udělat malé srovnání: přečtěte první kapitolu od J. M. Simmela z Láska je jen slovo a pak si projděte podobnou první scénu pana Vondrušky. Ten rozdíl bije do očí.

Mírně politický komentář
Ještě jednu věc bych rád dodal. Pokud se nad Evropou opravdu stahují mračna, nemyslím, že by si to nezasloužila.

Sotva kdo mne může podezírat ze sympatií k dnešní politice, ale pokud toto je alternativa, pak jsme se dostali to bezvýchodné situace. Na obou dvou stranách barikády polovzdělaní bezmozci, kteří se domnívají, že jsou intelektuální elita.

Jak ostatně dokazuje kolega nade mnou, který jen proto, že nejsem z této Kroniky celý říčný, nabyl okamžitě dojmu, že jsem sluníčkář a člen pražské kavárny, nejspíš jeden z těch, co pomáhají nelegálním imigrantům z lodi a ještě je balí do deky.

A propos, oč tu vlastně jde? Netvrdí jistý Fukuyama, že liberální demokracie znamená konec historie, protože jde o systém, který nelze zdokonalit? Nejsou západní země "developed", zatímco my ostatní jsme "developing"? Ach pardon, my už jsme také patřičně rozvinutí, takže blahosklonně zhlížíme na Divoký východ.

Nežijeme v nejlepší možné době, jak nám nezapomínají tvrdit naši čelní představitelé? Není na západ od nás všechno skvělé, zatímco na východ všechno špatné? Není okupace 1968 tragédie, zatímco okupace v Afghanistánu, Iráku, či Sýrii jen malá cena za demokracii a svobodu?

Jak praví okřídlené rčení: Kapela hrála, když se Titanic potápěl. A někteří lidé jsou připravení si prostřílet cestu do záchranných člunů.

26.01.2020

Léčba neklidemLéčba neklidem. Saki (pseudonym)

Sakiho zářivý klenot hodnotilo 120 uživatelů, 50 odstínů šedí (nomen omen) přes 6500. Co si o tom myslet? Pokud jsem kdy pochyboval, že je lépe být misantropem než filantropem, pak dnes už nepochybuji.
Jestliže by nás kdy zaměřila nějaká nepřátelská vesmírná síla, tak jí budu držet terč, aby se lépe trefila.

22.07.2019

Saturnin se vracíSaturnin se vracíMiroslav Macek

Jistěže bych mohl mít připomínky. Místy vyznívá text poněkud do ztracena, odkazy na původního Saturnina čtenáře spíš ruší a autor jakoby se inspiroval ve sbírce anekdot.

Ale na druhou stranu, klobouk dolů před panem Mackem. Ten nevděčný úkol, kterého se ujal, zvládl na výbornou. Spousta podobných podniků dopadla mnohem hůř. Maně mne napadá pokračování Jihu proti severu a řada dalších, méně známých zbabraných titulů - a to někdy nešlo o jiného spisovatele. Řada autorů dokázala zprznit i své vlastní dítě.

02.09.2018

Rozum a citRozum a citJane Austen

Myslím, že Pýcha a předsudek je objektivně lepší, ale kupodivu jsem měl vždycky raději Rozum a cit.
Austenová je neuvěřitelně nadčasová spisovatelka, nikdy mi nebylo dost jasné, proč by ji měl někdo srovnávat se sestrami Bronteovými, které jsou co do literárních kvalit (alespoň podle mne) o dost slabší.

27.01.2020

Mezi elfy proti své vůliMezi elfy proti své vůliSandra Regnier

Neocenitelná příručka pro mladé ženy, které chtějí studovat v Londýně. Ovšem pozor, pokud máte těžké dělnické kosti a nadváhu, nezbude vám, než se smířit s tím, že do smrti povedete matčinu oblíbenou hospodu.

Svižně načatý příběh se nakonec utápí v pitomostech, které ocení snad jen čtenářky, které věří, že 50 odstínů šedi patří k vrcholům moderní literatury.

Nezajímavá, leč upracovaná hrdinka, která musí snášet pokusy o sblížení pana Dokonalého. Jak odolá?

Čtěte a plačte.

29.05.2018

Jonathan Strange & pan NorrellJonathan Strange & pan NorrellSusanna Clarke

Podobné knihy mi dávají naději, že občas lze najít i něco dobrého ke čtení.

23.01.2020

RozluštěnoRozluštěnoMai Jia

Jedno je jisté. Všichni ti Clavellové a jejich příbuzní, kteří nabízejí své románové sondy do asijských kultur, nemají ani páru, o čem vlastně píší. Tohle je kniha o Číně, kterou psal Číňan. Bez ohledu na to, jak podivná se může zdát, řekl bych, že její přínos bude pro pozorného čtenáře ležet jinde. Začne si protivit ty, kteří předstírají, že rozumí cizím kulturám.

11.02.2018

Volání KukačkyVolání KukačkyR. Galbraith (pseudonym)

Jako pár jiných přede mnou jsem se musel do knihy trochu nutit. Ale že je místy nudnější se dá odpustit. Holt reálný svět, byť zamořený celebritami, ma daleko do Bradavic. Na dlouhé zimni večery ideální.
Ale abych nezapomněl, má to do tuctové detektivky stejně daleko jako Země k nejbližší hvězdě. A Země je zatraceně daleko i od Slunce, kdyby tu byl nějaký hnidopich.

28.02.2019

MarťanMarťanAndy Weir

Skoro jsem začal jásat, že se narodil nový Jules Verne, ale nadšení mne pozvolna přecházelo, až se změnilo v čiré utrpení. Opravdu mi nevadí věcné chyby, ani to, že americký autor prakticky nezmínil ruský vesmírný program (jakoby snad neexistoval), ale ten hollywoodský konec nepřekousnu.
Hodnotil jsem i tak vysoko, protože rozjezd mne hodně bavil. Ale ruku na srdce, potom, co jsem četl autorovo další dílko, se obávám, že ty podařené pasáže byly spíš štěstí než záměr.
Pokud chcete poradit, přečtěte si půlku a o zbytku předstírejte, že ho sežral křeček.

09.06.2019

Provinilé slastiProvinilé slastiLaurell K. Hamilton

Protože se mi nechce probírat jednotlivé knihy, dovolím si komentovat celou sérii, alespoň až tam, kam jsem vydržel číst.
Nebudu myslím vyzrazovat žádná tajemství, když povím, že Anita Blakeová, hlavní hrdinka, se stává časem silnější a silnější, zatímco její série slabší a slabší.
Stačí se ostatně podívat na hodnocení jednotlivých knih. Kde první díly popisují akční řežbu s nekompromisní Anitou a jejím lehkým prstem na spoušti, tam další postupně nabízejí tu samou Anitu s naprosto uvolněnou sexuální morálkou. Z noir fantasy detektivky se časem stane nadpřirozená pornografie, a ke všemu ještě špatná.
Opravdu nechci nic vyzrazovat předem, jen doporučím, abyste ve chvíli, kdy budete mít dojem, že už máte dost, přestali doufat, že se situace zlepší. To se myslím podařilo jen v dílu, který se jmenuje Obsidiánový motýl.

19.01.2020

ArmadaArmadaErnest Cline

Oni: Armada?
Já: Ne, díky, už jsem zvracel.

Už hodně dlouho jsem nečetl nic tak hrozného. Panebože, četl jsem i červenou knihovnu, kde si to moderní holky rozdávají s upíry, ale něco tak pitomého ještě žádná autorka nezvládla.

Vlhký americký sen plný dojemného: Ahoj, tati, kde jsem k tobě přišel? Náctiletí poručíci s kvalifikací od počítače?

Požaduji okamžité obnovení cenzury. Copak už nemáme jako národ žádnou sebeúctu?

16.10.2017odpad!

Město z kostíMěsto z kostíC. Clare (pseudonym)

Velice slabé!
I ta L. Hamiltonová, když se rozhodla psát nadpřirozené porno, má víc šťávy, a to nemluvím o tom, že kvalita její série šla postupně dolů, zatímco tato autorka si nastavila laťku proklatě nízko hned u prvního dílu.
Když už číst městskou fantasy, pak raději od zavedených značek jako I. Andrews, K. Price, v horším případě K. Harrison nebo L. Hamiltonovou.
Pokud se cítíte jako extra náročný čtenář, bez rozpaků sáhněte po Knihovně na Černohůrce.

11.11.2017

DhampirDhampirBarb Hendee

Dobrodružná fantasy jak má být. Takový lepší Zaklínač.
A propos, pět hvězd jsem dal v rámci žánru. Každý, kdo má rád Baldurs gate a jiné hry na hrdiny, má celkem omezený výběr. Ne snad, že by takových fantasy příběhů nevycházelo mraky. Všechny ale trpí tím, že si jejich autoři nalhávají, že se v nich narodil nový Tolkien.
Dhampir svým svižným a prostým pojetím kašle na Tolkiena. A dělá dobře, povídám.

28.12.2017

Roboti nastupujíRoboti nastupujíMartin Ford

Ach bože, ten "nejlepší možný svět" se nám trochu zvrhnul. Ostatně, jak se dalo předpokládat. Bujaří čeští politici, když mluví o světlých zítřcích, připomínají ubohé osadníky, kteří zavítali do Austrálie v časech klimatického optima.
Ale bude hůř. Každý, kdo pracuje v soukromé sféře, zná samozřejmě modlu úspory lidských zdrojů. Jakmile nahradíme člověka robotem, budeme vyrábět zboží levně a efektivně. Jedinou otázkou pak zůstane, když vyhodíme všechny zaměstnance až na majitele, kdo bude kupovat vyrobené zboží?

Mimochodem, pochvala za překlad. Výborný - až na sloveso rezultovat. Při pohledu na něj mé obočí rezultovalo do nadzvednutí.

03.03.2018

VidořádVidořádSamantha Shannon

Zatímco první díl mi přišel neuspořádaný, takže jsem chvílemi netušil, která bije, druhý díl utíká příjemně, bez žádných zádrhelů včetně slušného finále. Opět pochvala za překlad. Další díl si určitě přečtu.

28.10.2018

ArtemisArtemisAndy Weir

Řekl bych, že autor tu potvrzuje, že úspěch Marťana se mu nepodaří zopakovat.

09.06.2019

Úplně cizí lidéÚplně cizí lidéLiane Moriarty

Kniha připomíná cestu do kopce a z kopce. Čím déle ji čtete, tím víc vás přestává bavit. Na začátku svižné a originální, uprostřed zábavné, a pak už jen utrápené finále.

Osobně bych byl raději, kdyby konec napsala ta madame, co napsala začátek. Možná jí jen došla kuráž. Co já vím?

01.12.2019

OpskurnoOpskurnoAndrew Caldecott

CAUSA FINITA EST.

Poklad pro náročného čtenáře, méně náročného možná trochu odradí - jak ostatně dokazuje předchozí příspěvek.
Osobně mi trochu vadí, že podobný klenot má pár hodnocení, zatímco nesrovnatelně horší počiny, které jsem tady kdy hodnotil, neustále získávají nové a nové komentáře, a tedy i čtenáře.

Svět je nespravedlivé místo.

25.01.2020

Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákonaDějiny strany mírného pokroku v mezích zákonaJaroslav Hašek

Prosím udělejte z toho povinnou četbu. Hašek popsal minulost, jako by to byla současnost. Ti samí uřvaní pitomci jako elita politických stran, ti samí ukřivdění intelektuálové, ti samí...

Bohužel mi už Haškovy povídky splývají, takže si nedokáži vybavit kde jsem co četl, ale Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona by mohli nahradit soudobý tisk od všech těch pisálků, co předstírají, že rozumí politice.

Čtěte a plačte, neboť nic se na světě nezměnilo.

02.02.2020

Oko světaOko světaRobert Jordan

Když se Duna Franka Herberta zkřížila s béčkovou vysokou fantasy, kde nemají nic lepšího na práci, než zachraňovat svět před zkázou, vzniklo Kolo času. Jen místo Bene Gesseritu se tu plouží Aes Sedai a místo Fremenů divošští válečníci, jejichž název jsem jaksi pozapomněl. Snad mi odpustíte.
Pochopte, celá série by nebyla vůbec špatná, kdyby ovšem pan Jordan byl býval lepší spisovatel. Nebo alespoň ne tak děsivě ukecaný.
To ostatně můžete posoudit sami, protože konec série za zesnulého Jordana dopisoval Brandon Sanderson, který má rozhodně solidnější tah na bránu. A podle mého skromného názoru to je znát.
Tak či tak, série se s časem stává zajímavější, protože čtenář se lépe orientuje v nabídnutých postavách a někdy, alespoň v mém případě, vydrží číst, popřípadě přeskakuje, aby se dozvěděl, jak to tedy dopadne.

Navíc se prý na Západě chystají Kolo času zfilmovat, aby měli další potravu pro nenáročné diváky, co hladoví, když jim skončila Hra o trůny. Pokud se ovšem toho chopí stejní nazdárci jako ti, kteří pozoruhodným způsobem zprznili Zaklínače, pak nebohý pan Jordan bude v hrobě rotovat.

Čest jeho památce.

29.01.2020

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Dychtivé čtenářce nezbývá než doporučit Kushielovu střelu, která je IMHO zdaleka nejlepší, co na toto téma v posledních letech vyšlo.

22.09.2013odpad!

Hlasy a hvězdyHlasy a hvězdyVilma Kadlečková

Nejlepší sci-fi od vydání Duny.

08.12.2016

Špion, který mne strašilŠpion, který mne strašilSimon R. Green

Zábavné, povrchní, ale nápadité. Jako vše od Greena.

Taková perlička
Obyčejně si nevšímám drobných mezer v logice, ale pokud těm superšpiónům nejdou mobily, možná je mohlo napadnout poslat zprávu po internetu, když jim fungoval. Nehledě k tomu, že v dalším díle se Eddie spojil s Ethel kdesi v amazonském pralese.
Zkrátka, Green si výchozí podmínky pro každou situaci ohýbá, jak právě potřebuje.

08.10.2017

Zápisky o válce galskéZápisky o válce galskéGaius Iulius Caesar

Četl jsem poté, co jsem pracoval ve francouzské firmě. Nutno dodat, že Francouzi jsou praví potomci Caesarových Galů, rozuměj střelení zmatkáři.

26.12.2017

Signál a šumSignál a šumNate Silver

Zajímavé, ale za sebe bych zkrátil o polovinu. Autor je místy moc užvaněný.

03.03.2018

Studie v šarlatovéStudie v šarlatovéArthur Conan Doyle

Několik poznámek. Uprostřed novely najdete vložený příběh, který vysvětluje pozadí a motivy jisté postavy. Nuže, klidně ho přeskočte, pak nemusíte psát do komentářů, že je Studie v šarlatové zdlouhavá.
Pokud máte možnost a umíte, čtěte v originále. Tuším, že jistý pan Zábrana se sice kasá, že přeložil Holmese do moderní podoby, ale upřímně řečeno, můj dojem je, že jiné vydání bylo přeložené lépe, nehledě k tomu, že Doylova angličtina sama o sobě stojí zato.

Dále, kompletní dílo A.C. Doyle najdete v rámci projektu Gutenberg:

Pokud umíte anglicky a chcete se s příběhy SH seznámit chronologicky, tj. jak šel čas v Holmesově životě, dá se poměrně levně sehnat v paperbackovém vydání

Sherlock Holmes: The Complete Novels and Stories Volume

10.06.2018

Gargantua a PantagruelGargantua a PantagruelFrançois Rabelais

Asi tak. Je to několik století stará kniha. Autor neměl páru, co bude na začátku jednadvacátého století a nemohl tušit, že zhýčkaný čtenář neocení bohatou slovní zásobu a hutný sloh. Jen pro ty, kteří vědí, do čeho jdou.

07.12.2018

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníBezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníHaruki Murakami

Prosté a melancholické.

16.02.2019

SaeculumSaeculumUrsula Poznanski

Z nějakého důvodu jsem si myslel, že jde o prvotinu polské autorky. Mýlil jsem se tedy dvakrát. Autorka pochází z Rakouska a má za sebou pár zářezů v pažbě. To nic nemění na tom, že Saeculum působí jako prvotina - na druhou stranu, pokud si dobře vzpomínám, četl jsem od ní jinou knihu a ta na mne působila stejně. Takže jde možná o úspěšnou autorkou celé řady prvotin.

Román, ve kterém houstne atmosféra a postavám tečou nervy po litrech - tolik k obsahu. Pokud se dokážete s některým hrdinou nebo hrdinkou ztotožnit, pak je mi vás upřímně líto.

18.02.2019

LessLessAndrew Sean Greer

Tak toto získalo Pulitzerovu cenu?

Další důkaz, že ty ceny snad vyhrávají autoři, kteří si umí pěstovat správné vztahy a chodí na společenské večírky.
A nebo jsou součástí tajného teplého spolku, jak o něm svého času mluvil Merleho Fogacer (to je skoro urážka zmiňovat Dědictví otců v souvislosti s tímhle škvárem, ale budiž).
Aby bylo jasno, sice jsem nebyl dvakrát nadšený z milostných avantýr hlavního hrdiny, ať už je jeho sexuální orientace jakákoliv, ale kvůli nim bych ještě tu jednu hvězdu nedal.
Ale jestli někdo tvrdí, že budu číst "vtipný, přemýšlivý a vynikající román", a já nakonec skončím se splácanou nudou, nemůžu se zbavit dojmu, že jsem se stal obětí jakési konspirace.
Samozřejmě, že Greer není úplný břídil; narozdíl od autorky Saecula, které jsem hodnotil nedávno, má švih, něco načteno a napsáno. Ale to, že se nechová jako slon v porceláně, z něj poctivého autora neudělá.
A pokud literární kritici nedokáží rozpoznat, jak povrchní dílko vlastně hodnotí, pak je opravdu lepší, že jejich době už odzvonilo, když je nahradily automatické doporučovací systémy.

Ať žije umělá inteligence. Hurá!

09.06.2019odpad!