HanKasp HanKasp komentáře u knih

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Drobná kniha s poutavým příběhem plná překrásných ilustrací.
Příběh o starostlivém pavoukovi Čendovi a jeho přítelkyni kukačce, o jednom starém domu a jeho příběhu, zlodějovi a volnosti.

22.03.2017 5 z 5

Hravouka Hravouka Tereza Vostradovská

Inspirativní kniha zaměřená na poznání přírody. Obsahuje 4 tematické celky - louku, les, rybník a zahradu. Kniha je napsána jako jeden poutavý příběh o myšce, která se rozhodla poznat své okolí. Myší příběh je protkán řadou otázek a doplňujících úkolů a samotné ilustrace vybízejí k tomu, aby se děti učily znát jednotlivé druhy živočichů a rostlin. Je třeba dodat, že i dospělého kniha donutí přemýšlet a vybavovat si učivo základní školy.

Ke knize mám ještě jeden poznatek. Lze ji využít i pro výuku. Sama vymýšlím pro děti různé aktivity a hry zaměřené na přírodu. Tato kniha se může stát inspirujícím podkladem pro tvoření s dětmi jak v místnosti, tak venku v přírodě.

15.01.2017 5 z 5

Příhody matky Přírody Příhody matky Přírody Radek Malý

Nevšední pohádkové příběhy podané krásnou, vtipnou a velmi čtivou formou. Nenuceně děti učí budovat si vztah, jak píše autor, k matce Přírodě.

Autor si vybral témata spojená s přírodou, některá z nich jsou velmi diskutovaná v posledních letech - např. klíněnka. Pro děti užitečný je i popis vlastností postav, jenž ty, které jsou pyšné, hýřivé, sobecké, nedopadají vždy dobře.

Velmi jsme se nasmáli u pohádky o houbách, ale také u ilustrací, například u mouchy Bóži alias Královny Kleopatry XIII. Poslední pohádka o přírodě a člověku chytne milovníky přírody za srdce.

Pro mne je knihou, ke které se budu vždy ráda vracet.

14.01.2017 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Silný příběh jedné "smýšlené" rodiny, jejich vily a jejich přátel. Vila Tugendhat v Brně stojí a má svou poutavou historii. Autorovi knihy se podařilo sesbírat střípky této historie, obklopit je erotičnem a rozepsat osudy jednotlivých postav - Viktora, Liesel, Otilie a Martina Landauerových, Hany a Oskara Hanákových, Josefa Laníka a jeho sestry, Reinera von Abt.

Za jmény se ve skutečnosti skrývají reálné postavy - Fritz a Greta Tugendhatovi, Miese van der Rohe a další.

Kniha je skvostným dílem, na druhou stranu jsem při čtení nabyla dojmu, že je tam až zbytečně moc erotična, kvůli kterému jsem knihu odkládala. Nicméně mě k ní táhlo pokračování poutavého děje.

Co se nedá autorovi upřít, nutí člověka vyhledávat reálie a dohledávat informace. I z toho důvodu mě obohatila mnohem víc, než jsem čekala. Musím říct, že pro ty, co znají Brno a společně s autorem se procházel po Černopolní, Traubce, Drobného apod., jako by byl sám součástí silného příběhu.

Velmi zajímavá musí být kniha v originále.

A velmi zajímavý je také rozhovor s dcerou Tugendhatových nejen o nelibosti k této knize: http://bydleni.idnes.cz/tugendhat-cv0-/architektura.aspx?c=A120314_134011_architektura_web

13.11.2016 4 z 5

Anna a Vlaštovčí muž Anna a Vlaštovčí muž Gavriel Savit

Velmi poutavý příběh putování jedné dívky s mužem válkou zmítaného Polska (cesta nejen Krakov - Lodž - Gdaňsk - ...). Příběh s otevřeným koncem a řadou nezodpovězených dotazů, nevysvětlených a respektive nevysvětlitelných událostí.

Původně jsem od knihy čekala, že se dozvím více faktů o válce a o stavu vybombardovaných měst. Toto mé očekávání se nenaplnilo, ale nejsem z toho nešťastná. Jedna věc mi však v knize vrtala hlavou. Ke konci příběhu se postavy setkávají u fontány Neptuna. Kdo zná její příběh, ví, že kašna byla (údajně) za války lidmi rozebrána a schována, protože se lidé báli jejího zničení. Po válce pak byla zase "složena". Otázkou tedy pro mě bylo, jak se mohli u kašny potkat, když tam v té době zřejmě nebyla? Nevadí mi, že na ni nedostanu odpověď, jako u mnoha otázek uvedených v knize.

Inspirativní čtení.

05.11.2016 5 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Kniha se neřadí k těm nejlepším z děl Jane Austenové, ale zaujme určitou hravostí. Kdo četl její Láska a přátelství a jiné prózy přistupuje ke knize s jistou shovívavostí a spíše se baví nad situacemi. Závěr knihy nabral rychlého konce, jako kdyby Jane už neměla chuť dopsat knihu, ale jen ji nějak dokončit. Nicméně určitý závěr má.

Jedná se o lehké letní čtení na nějakou tu hodinu. Doporučuji.

05.08.2016 4 z 5

Zlato(v)lásky Zlato(v)lásky Blanka Hošková

Bezvadná kniha. Četla se jedním dechem a také jsem se u ní dost nasmála. Zejména u rozhovorů babičky s vnukem, nebo rozhovoru manželů.

S ohledem na rivalitu, nechci předjímat, ale myslím si, že Pražáci by si jí neužili tolik, co Brňáci, kteří si dokáží propojit děj do reálných ulic města, neboť se hrdinové knihy pohybují po Brně.

V knize jsou zmíněna místa jako Mendlák, květinářství na Křídlovické, restauračka na Baštách atd. Že by paní pracovala v SIKO koupelnách? :)

26.07.2016 5 z 5

Hruška v poli Hruška v poli Vlasta Javořická

Velice zdařilá kniha. A také velice smutná kniha. Pokud se to tak dá říci, přes to všechno končí happyendem. Je útlá, proto se četla velmi rychle (během jednoho večera). Součástí knihy je malá povídka Tiché vody.

06.07.2016 5 z 5

Prvních 70 stran knihy mě nebavilo. Celkově mi dojem z knihy kazilo neustálé hulení cigaret postav v knize a k tomu opíjení a zvracení. Byly tam asi 3 pasáže, které mi přišly zajímavé, kde děj ubíhal. Zbytek knihy byl velmi průměrný. Oproti sladkým románům však byl závěr mírně překvapující, ale nechává na čtenáři domyslet si, jak se životy postav posunuly dál. Asi by mně to nevadilo u kterékoliv jiné knihy (otevřený závěr), ale s ohledem na kvalitu této knihy, bych očekávala ještě nějaký další zvrat (jednu cestu).
Není to kniha, kterou bych si přečetla znovu.
Pokud ale hledáte na cesty něco, co se rychle čte, klidně po ní sáhněte. Nečekejte ale moc.

05.07.2016 2 z 5

Na shledanou Afriko Na shledanou Afriko Ludmila Uličná

Použitelná z knihy je snad jen obrazová část. Zbytek je o vychvalování komunistické diktatury. Tento cestopis mne příliš nezaujal a jeho vypovídací hodnota je podle mého příliš ovlivněna dobou, ve které vznikl.

04.08.2021 1 z 5

Psí knížka Psí knížka Tereza Říčanová

U nás taky moc neoslnila. Realismus v knize mi nevadil. Nopak, spíše na mě příběh působil tak, že o svého psa není potřeba se starat (co třeba zajít k veterináři pro přípravek, když má blechy? atd.). I ilustrace mne příliš nenadchly, i když jejich jednoduchost ocenila dcera.

08.06.2021 2 z 5

Mami, podívej, tam je les Mami, podívej, tam je les Elena Rabčanová

Úžasná a naprosto vychytaná kniha. Obrázky černobílé a na druhé straně vždy v kombinaci s jednou barvou. Zvířata jsou pěkná. A super je styl provedení. Knihu lze totiž postavit a dítě položit na břicho a motivovat ho zvedat hlavu.
Opravdu vychytaný kousek.

31.08.2019 5 z 5

Město kamene Město kamene Jason Lutes

První díl komiksového zpracování doby Výmarské republiky v roce 1928 nás zavede do poválečného Berlína. Krom roku 1928 se příběhem proplétají i události z roku 1918.

Anotace na přebalu knihy pomáhá se zorientovat v postavách, které se v knize nachází. Čtení knihy je poměrně náročné. A to ze dvou důvodů. První jsou historická fakta, které je dobré alespoň částečně znát. A já musím přiznat, že jsem zjistila, že vlastně plus mínus vím, co se dělo po válce v Československu, ale horší to je s konkrétními znalostmi událostí v Německu. Druhou věcí je, že obrazové ztvárnění některých postav je poměrně matoucí. Ale časem se to více srovná s tím, když se pomalu propracováváte k ději. Taky jsem se musela k některým stránkám vrátit.

Hodnocení knihy jsem si nechala až po přečtení druhého dílu, abych měla srovnání. A byť je k dnešku první díl hodnocen hůře, než druhý. Musím říct, že mám za to, že byl mnohem obsáhlejší co do postav a barvitosti a také se zdál být propracovanější.

Pochopila jsem, že budou následovat i další díly? A myslím, že nás čekají mnohá další objasnění tak, jako byly některé věci doplněny v druhém díle.

Za téma bych dala 5 hvězd, jde o velmi složité a těžké téma. Ale za přehlednost ve členění příběhu bych dala naopak 2 - 3 hvězdy, a tak to shrnu na 4. Myslím, že se k tomuto zpracování příběhu ještě vrátím.

Jen možná přece ještě jeden dovětek. Upozorňuji, že v knihách se logicky objevuje plno násilí (prostitutek, nahoty, zbraní, ubližování apod.). Pokud nejste nikterak dobře rozpoloženi, nechte si ji na jiné období. Mně se po prvním dni čtení o meziválečném Berlíně i zdálo.

06.11.2018 4 z 5

Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině Katherine Wilson

Knihu hodnotím až po několika měsících od přečtení a i když jsem ji dostala jako dárek, musím říct, že se k ní nejspíš už nevrátím. Příběh autorčiny životní cesty do Itálie a jejího provdání se za Itala byl na můj vkus příliš plytký a téměř nic jsem si z něj nezapamatovala. Možná, kdyby měla kniha o polovinu stránek méně, byla by takovým tím rychlým a oddychovým čtením právě na cesty za vysněnými dovolenými. Možná by mohla být přínosem pro ty, co se chtějí naučit italsky, neboť do příběhu je promítnuta italská mluva s překladem. Tento přístup mě spíše odtrhával od čtení a spíše byl na škodu, než aby nějak poutal. V závěru knihy jsou cca 4 italské recepty pro 6 - 8 lidí, z nichž některé se vaří i dva dny, ale běžně trvá jejich příprava několik hodin, na což teda osobně nemám moc nervy a preferuji rychlejší varianty vaření (např. výborné jsou z knihy Italské jednohubky, kdy jsem autorčin oběd vařila už několikrát. Aby ale nedošlo k mýlce, běžně pracuji s kynutým těstem, takže nekomentuji, že musí být vždy uvařeno během půl hodiny.).

Kniha tedy možná zaujme lidi, kteří by se chtěli do Itálie přestěhovat a bydlet tam a trochu vám vykreslí život Italů. A popíše jejich přístup k životu. To na ní bylo pozitivní. Ale jak jsem popsala už výše, nemuselo to být na cca 300 stranách.

04.07.2018 2 z 5

Řeka, která teče pozpátku Řeka, která teče pozpátku Jean-Claude Mourlevat

Příběhy dvou dětí - Tomka a Hannah, kteří jsou sirotky, ale dosud žili v určitém osamění. Oba se vydávají na cestu, každý jde tou svou. Na neuvěřitelnou cestu plnou nebezpečí, odvahy, strachu, pokory, sebezapření a mnoho dalšího.

Kniha je rozdělena do dvou kapitol, z nichž každá popisuje pouť jednoho ze sirotků. Jejich cesty se však místy protínají.

Knihu doporučuji i dospělým čtenářům. Domnívám se, že každý si v ní může najít něco, co jeho život obohatí. Minimálně si vzpomenete na to, jaké bylo být dítětem, snít a prožívat svá "malá" dobrodružství.

06.02.2018 5 z 5

Kreslené seriály Jaroslava Foglara Kreslené seriály Jaroslava Foglara Jaroslav Foglar

Soubor příběhů Jaroslava Foglara v komiksovém vydání. Autor tohoto svazku, Ivan Vápenka, sepsal, které příběhy, kdy a kde vyšly. Každý z příběhů tak obsahuje úvodník s popisem, kdo byl autorem ilustrací, v kterém roce příběh vyšel, jak dlouho vycházel a v jakém periodiku byl vydáván.
Nutno dodat, že některé otištěné příběhy jsou téměř nečitelné. Ale dávám body za snahu vydat část díla Jaroslava Foglara souhrnně.

Kniha obsahuje příběhy: Svorní Gambusíni, Medvědí družina, Pim a Red, Za poklady starých Inků, K pramenům neznámé řeky, Váhy života a smrti, Příběh ze tmy, Lov na netvora, Boj na Čertovce, ve kterých nechybí přátelství, odvaha, hrdost, chuť být aktivní a prospěšný a mnoho dalšího.

21.01.2018 4 z 5

Tyrolské elegie / Král Lávra / Křest svatého Vladimíra Tyrolské elegie / Král Lávra / Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Samotným dílům K. H. B. dávám 5 hvězdiček, avšak je nelze úplně dát vydání z roku 1960. Úžasné na něm jsou ještě Ladovy ilustrace, případně vysvětlení ne běžně používaných pojmů. Čtenář by si však měl číst doslov knihy s vědomím, ve kterém období kniha byla vydána - přirovnávání díla Havlíčka k literatuře Julia Fučíka aj.
V knize chybí 3. -. 7 strofa v VIII. zpěvu Křtu svatého Vladimíra, a to z pedagogických důvodů.

21.01.2018 5 z 5

Nejlepší kandidát Nejlepší kandidát Stanislav Biler

Standa nezklamal. :)
Jediné, co mi v knize chybělo, byly uvozovky. Člověk se v některých případech v diskusích ztrácel. Ale to vlastně nevadilo. :)

10.01.2018 4 z 5

Knížka pro dva Knížka pro dva Pavel Čech

Knížka pro dva o hledání. A shledání? To záleží jen na čtenáři, zda se kluk a dívka neminou.

28.12.2017 5 z 5

Ztracený deník profesora z Essexu aneb podivuhodná zvířena Ztracený deník profesora z Essexu aneb podivuhodná zvířena Olga Černá

Vydařená vtipná kniha obsahující skvělý příběh o vědci a jeho ženě, kteří se jednoho dne vypraví na výzkumnou plavbu a ocitnou se na opuštěném ostrově plném podivuhodných zvířat.
Kniha dává čtenáři ponořit se do světa vlastních představ. Trochu mě zarazila nejapnost pana profesora, když nechal svou ženu na pospas několik dnů samotnou. Ale i tento fakt navíc zpestřuje dobrodružný příběh plný zvířat se zvláštním zjevem.

09.11.2017 5 z 5