Tyrolské elegie / Král Lávra / Křest svatého Vladimíra

Tyrolské elegie / Král Lávra / Křest svatého Vladimíra https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232131/bmid_tyrolske-elegie-kral-lavra-krest-sv-aoY-232131.JPG 4 47 8

Lucif
07.02.2024 4 z 5

Král Lávra 5*

Venny345
11.10.2021 4 z 5

Tyrolské elegie - satirický skvost!
Král Lávra - další satirický mastepiece!
Křest svatého Vladimíra - určitě má myšlenku, nicméně mě moc nezaujal.

Burinkacdbd
08.06.2019 5 z 5

Borovský je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky.

Tyrolské elegie vypráví o deportaci K. H. Borovského do Brixenu. Už první notoricky známý verš : "Sviť, měsíčku, polehoučku skrz ten hustý mrak, jakpak se ti Brixen líbí? Neškareď se tak!" vypovídá o autorově vztahu k vyhnanství. Vtipné a svěží dílko, ve kterém autor popisuje svůj vztah k monarchii a ke katolické církvi.

S Králem Lávrou jsem se setkala už jako dítě, kdy mi pověst o ušatém králi vyprávěl tatínek před spaním... Samozřejmě poté následovalo seznámení na ZŠ, kde jsme se hlavně "biflovali zpaměti" autorův životopis. Na SŠ už jsme mohli také diskutovat, to bylo mnohem zajímavější. A v dospělosti mám konečně čas si znovu přečíst mnohokrát čtené verše a znovu (a z jiného pohledu) se zamyslet...

Křest svatého Vladimíra dokončil Borovský ve svém vyhnanství v Brixenu. Děj se odehrává v 10. století v Rusku, ale v básních se odrážejí i skutečnosti z 19. Století, kdy Borovský žil. Báseň je vlastně satirickou kritikou nabubřelé moci.

"Te deum laudamus
v Kyjevě je rámus,
dies irae, dies illa
nastane tam naše víra.
Te rogamus, audi nos
ten Vladimír, to je kos!
Gloria in excelsis Deo
držme my se jeho."

Úžasné "štiplavé" veršíky ke kterým se budu vždy ráda vracet... Poezii prvoplánovaně nevyhledávám, ale Borovského miluju :-)
2019

Lucijáš276
05.03.2019 1 z 5

Opět se jedná z mojí strany o povinnou četbu k maturitě. Jedním slovem ,,Nuda”

Ana72154
17.02.2019 3 z 5

Já osobně nevyhledávám poezii. Knihu jsem si vybrala v rámci čtenářské výzvy.

Kuža007
02.05.2018 5 z 5

Vlastenecká literatura Karla Havlíčka Borovského. Tři jeho nejlepší díla v jedné knize. Ve všech dokonale zesaterizoval tehdejší monarchistickou absolutní vládu.

HanKasp
21.01.2018 5 z 5

Samotným dílům K. H. B. dávám 5 hvězdiček, avšak je nelze úplně dát vydání z roku 1960. Úžasné na něm jsou ještě Ladovy ilustrace, případně vysvětlení ne běžně používaných pojmů. Čtenář by si však měl číst doslov knihy s vědomím, ve kterém období kniha byla vydána - přirovnávání díla Havlíčka k literatuře Julia Fučíka aj.
V knize chybí 3. -. 7 strofa v VIII. zpěvu Křtu svatého Vladimíra, a to z pedagogických důvodů.

TheMelorry
05.03.2016 2 z 5

Četla jsem kvůli povinné četbě (Tyrolské elegie), které se mi zalíbily, a tak jsem si přečetla i zbylé dvě díla. I ty se mi líbily. Jsou všechny sice velice krátké, ale je z nich cítit jisté poselství. (a oproti některým ostatním pov. četbám se i dá číst) :)))

satira monarchie

Karel Havlíček Borovský