Haloon Haloon komentáře u knih

Nana Nana Émile Zola

Příběh o Paříži, kde vládne dvojí morálka, ale především o Naně. Dívce, která má moc zkazit vše počestné, brát a brát až nezbývá nic a ona pak jde zas o dům dál.
Jak by v případě Zolova díla mohlo jít o něco jiného, než o naprostý úpadek hlavní hrdinky, postav okolo, celé Paříže… Kromě pocitu zmaru ve mně zůstává tolik k zamyšlení. Autor měl holt přehled o tom, jak společnost jeho doby fungovala.

24.02.2022 5 z 5

Volný pád do podzemí Volný pád do podzemí Roderick Gordon

Fyzika možná není moje silná stránka, ale přesto snad můžu říct, že autoři zde zabruslili do hodně naivní science fiction. Až jsem se musel nejednou pousmát nad řadou podivných přírodních zákonů, které nedávaly smysl.
Na druhou stranu, příběh je i ve třetím díle stále čtivý a poutavý. Autoři nadále mají o čem psát a já si rád připomenu jak to celé bude pokračovat.

29.01.2022 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Báječný návrat do světa Zaklínače. Nabízí více informací, víc lokací a mnoho nových postav. Z poutavého vyprávění, které Sapkowski obohacuje jakousi intelektuální svěžestí se nic nevytratilo, jen mu tentokrát možná trochu ujela ruka s latinskými výrazy. Ale to mi radost z nového Zaklínače rozhodně nezkazí.

18.01.2022 5 z 5

Půlnoc je osamělé místo Půlnoc je osamělé místo Barbara Erskine

Nedokázal jsem se plně ponořit do hororové atmosféry. Možná tam na mě bylo příliš všemožného rachocení a strašení, které jak se zdálo, nemělo valný důvod. Zkrátka se tak dělo a bylo jedno proč nebo jak.
Ovšem velké body za pěkně popsané prostředí, či za vybudované charaktery a jejich vztahy, které skutečně ožívají před očima.

07.01.2022 4 z 5

Hlouběji do podzemí Hlouběji do podzemí Roderick Gordon

Když si odmyslím občasné klišé, či naivitu některých frází, když budu ignorovat, že se nejedna dějová linka nevydala zrovna cestou logiky a jiné by v ději vůbec nemusely být, jde o docela zajímavé dobrodružství pro mládež.

02.01.2022 3 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Skvělá volba pro začínající spisovatele a pisálky. King zde vypráví, jak se sám dostal ke psaní, co ho ovlivňovalo a jaké překážky mu stály v cestě. Pro toho kdo sám píše a má o sobě a své tvorbě pochybnosti, může být tato knížka tou správnou injekcí. Dost možná přijdete na to, že sám King se se stejnými obavami potýkal také.
Dílo samozřejmě obsahuje i nejednu radu mistra, jak na to. King v knize uvedl, že psaní je osamělé řemeslo, ale po jejím přečtení alespoň na chvíli víte, že v tom sami nejste.

02.01.2022 5 z 5

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Po přečtení se z toho vyklubala vcelku epická záležitost. Dojem jenž překryl skutečnost, že je v díle obsaženo mnoho nelogičností a řada věcí nedává valný smysl. Knížkám pro mládež však máme tendenci lecos odpouštět.

07.12.2021 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

V posledním díle se autor svým vypravěčským stylem překonal. Nebo spíše utrhl ze řetězu. Na každou scénu deset odlišných pohledů od deseti různých postav. Nápadité, avšak někdy možná trochu rušivé. Vyžaduje bedlivou pozornost, jinak se mezi řádky lecos ztratí.
Zaklínač je skvělá fantastika a krásný příběh. Takový, u kterého bych si přál, aby nikdy neskončil. Jednou však musí, aby něco jiného mohlo začít.

07.12.2021

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

V tomto díle už autorovi běžné chronologické vyprávění nestačilo a tak se směle vrhl do divokých experimentů. Věž vlaštovky tak čtenáře překvapí skoky v časech, místech, vypravěčích, myšlenkách…, až je v tom někdy trošku zmatek. Ale já to stejně zbožňoval.
Věž vlaštovky představila skvělé záporáky, nové hráče a motivace, zajímavé zvraty. Opět se vrací více politiky, ale jen přiměřeně. To vše navíc psáno oním kreativním “hopsavým” stylem, který vyvolává zcela nové dojmy.

24.10.2021

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Křest ohněm, to je trefné. Cesta skrz válečnou frontu a střet s drsnou realitou, která války obvykle provází. Přesně tím musí nesourodá podivná skupina projít, aby se vzájemně pochopila a odpustila staré křivdy.
Zoufalá výprava s nejistým cílem má na čtenáře trochu demotivující účinek, ale ustavičný boj o přežití uprostřed válečné mašinerie ukazuje charakter hrdinů a vynahrazuje nedostatky napětím z toho, jak to jen bude dál…

24.10.2021

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Čas opovržení nám představuje skvělé postavy a dialogy, pestrý svět, ale především kotel politiky. Je jí daleko víc než v předchozím díle a není těžké se v ní ztratit. Jestli si dobře vzpomínám, tak se mi to na poprvé povedlo. Čtenáře však zajímají především postavy a jejich příběh a když je politiky moc… Proto je za mne tento, jinak opět mistrovský díl o něco slabší než předchozí.

18.09.2021

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Ucelený příběh působí krapet jinak než předchozí povídkové publikace. Zde není mnoho pokusů udělat z upírů, vlkodlaků a všech možných příšerstev ohrožené druhy, možná proto, že Ciri spolkla půlku příběhu.
Je zde o poznání více politiky a velkých vladařských disputací, což nemá každý v oblibě. Já ano.
Stále nám však dělá radost ten rozkošný trpaslický slang, skvěle zpracovaný svět je bohatý na dramata jak doly Mahakamu, postavy jsou kvalitně zpracovány a jejich vzájemné vztahy jsou tak lidské a opravdové, no krása…

01.09.2021 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Zaklínač je úžasným střetem pohádkového světa a reality. Ukazuje svět, který není černobílý. Neustále čtenáře překvapuje bouráním toho, co u pohádky čekáme. Pak představuje, jak by to asi vypadalo ve skutečnosti.
Knihy o zaklínači patří mezi má nejoblíbenější díla. Protože pohádky bývají naivní a realita zas nemá takové kouzlo. Ale Zaklínač si bere z obojího jen to nejlepší.

27.08.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Geralt z Rivie je neobyčejná postava, která nás provází neobyčejnými příběhy. Tradiční pohádky, které jsou tak trochu naruby.
Co když je člověk stejné monstrum, nebo ještě horší, než ta která Geralt loví? Člověk jako tvor, který opanoval zemi a bere si svrchované právo na život a prostor.
Zaklínač by neměl mít emoce, a tak i žádné pochyby o svém poslání. Ovšem nebyl by to skvělý příběh, kdyby to v případě Geralta nebyla tak úplně pravda. To čtenáři přináší zážitek plný silných myšlenek a osudy zaklínače čtenáře interesují až k zbláznění.

17.08.2021

Základní princip Základní princip Brian Tracy

Život mi to sice nezměnilo, ale i tak se jedná o přehledné shrnutí pravidel, která jste už možná někde slyšeli, ale brzy je stejně zapomenete. Fajn je, že se v tom dobře listuje, takže si je můžete snadno připomenout.

12.08.2021 4 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Jak úžasně se tento až pohádkový příběh vypořádává s tématy, jež většinou nepatří do dětského světa. To co začíná jako příběh o potrestání chamtivosti, lži a zlé vůle má závěr ve zcela odlišných vodách. Autor nám dal zakončení série, kde taková témata vyjdou na světlo. Vychází to možná konejšivě, ale bylo v tom i dost smutku.

08.08.2021 5 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Unesený princ, dobrodružství v horách, obři, čarodějnice, to je dobrodružství jak má být. Ten lev si je zas povolal a opět se jich vůbec neptal, jestli mají o úkol zájem a ještě jim stihl vyhubovat jak se chovají. To bylo trochu úsměvné, ale jinak je Stříbrná židle skvělý pohádkový příběh, který skrývá nejedno poučení.

06.08.2021 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Taková narnijská pohádková Odysseia plná zázračných divů, nadpřirozených tvorů a kouzel. Každý ostrov a dobrodružství nese nějaké to poučení.
Vše je sice plné fantazie, ale takové nějaké neuspořádané. Děti z Londýna tentokrát neměly žádný zásadní důvod k tomu octnout se v Narnii, což trochu vyvolává otázku, proč tam vlastně byly? Ale své kouzlo příběh má, to zase jo.

03.08.2021

To To Stephen King

Nejprve roste pocit, že To bude slušný horror, spíš přímo úděsně dobrý. Atmosféra je vybudovaná a já nemůžu být napjatější.
Pak se To ale začíná natahovat. Těch tisíc stránek je skutečně znát. Říkám si: kdyby To jen nebylo tak dlouhé…
Ale když přijde ten závěr a s ním všechny ty emoce… Tam teprve poznám, co znamená budovaní charakterů. Zavřít knihu je jako ztratit přátele.
Věřte Kingovi, ví co dělá.

02.08.2021 5 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

Poslední díl z mé dětské knihovny a já končím…, ač rád dočítám vše do konce, musel bych upadnout na hlavu, abych si kvůli tomu dokupoval i zbylé díly.
Celá série jde kvalitou svižně dolů a tento díl byl zcela jednoznačně nejhorší ze všech. Bez charakterových chyb dobrou postavu neuděláš, dialogy ve kterých se snaží jeden druhého napálit neudělají hrdiny sympatickými, a kdyby se vyškrtalo všechno co je v knize přebytečné, měla by asi třicet stránek.
Jedna hvězda za snahu, druhá za čtivost…, s odřenejma ušima.

20.07.2021 2 z 5