Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Druhá noc Druhá noc Viktor Někrasov

Tato sbírka povídek mě zaujala svou anotací a nelitoval jsem. Povídky rychle utíkaly i přes nutný balast doby, kdy kniha vycházela. Různé pohledy v povídkách velmi pěkně vykreslovaly individuality, které spolu musely spolupracovat, aby válečné běsnění přežily. Kdyby bylo na autorovi, tak ideologický balast by tam asi vůbec nebyl.

19.11.2020 4 z 5

Předvečer Předvečer Ivan Sergejevič Turgeněv

Tuto knihu, kterou jsem našel v knihobudce, jsem nakonec i přečetl, abych nebyl jen sběratel klasiků ze školské literatury. Chvíli čekala na přečtení, ale pak jsem jí strávil během několika večerů. Neobjevil jsem v ní sice nic, co by ve mě vyvolalo nutkání přečíst od autora jeho každé dílo, ale byl to zajímavý vhled do oné doby, kdy autor psal. Úvodník poplatný době, kdy kniha vycházela můžete ignorovat.

19.11.2020 3 z 5

Stopou radnické lokálky Stopou radnické lokálky Martin Reiser

Úzká brožurka se základními daty a událostmi na této trati. Je to spíše pomůcka pro nějaký referát nebo rychlé hledání co se v určitý rok stalo. Text doprovází zajímavé fotografie, několik konečných stran je inzerce.

25.11.2022 3 z 5

SNUFF SNUFF Viktor Pelevin

Kousavá satyra nebo hluboká filozofická kritika našeho světa? Od každého trochu ve čtivém mixu v příběhu z dystopického světa, kde jaderná válka (zase) zničila náš svět. Civilizace zde popisovaná je dobře vymyšlená a v celé nahotě ukazuje, kam může lidská chuť "po krvi a sexu" zavést celou společnost. Určitě stojí za přečtení.

10.11.2022 4 z 5

Kdo se bojí smrti Kdo se bojí smrti Nnedi Okorafor

Tuhle slátaninu jsem vydržel číst jen silou vůle, ale za půlkou jsem to odpískal. Zařazení do sci-fi je naprosto mimo. Je to o partě mladých lidí, kteří žijí ve světě kde jsou dvě rasy v genocidní válce. Hlavní hrdinka je plod znásilnění, přesto nebo právě proto se stává čarodějkou. První půlka byla o zabíjení, ženské obřízce a znásilňování. Pak se tahle obřezaná partička vydává pomstít se za ty masakry. Není vysvětleno jak vypadá svět a proč to jako má být post apo. Pro mě to byl popis standardní války jak je u Afričanů obvyklé. Zbytečná kniha.

07.11.2022

Dirigent Dirigent Sarah Quigley

Pro milovníky vážné hudby určitě 5*, hodně zajímavé čtení i pro milovníky historie. Tento román snoubí oba pohledy na pohnutou dobu obleženého Leningradu. Silný příběh dirigenta Eliase jenž nastudoval Šostakovičovu Sedmou v době kdy lidé umírali hlady a hudebníci nepřišli na zkoušku protože se zhroutili. Jedna * chybí pro menší ponoření do emocí. Ale doporučuji.

12.07.2022 4 z 5

Cestou Cestou Dalibor Vácha

Čechoslováci v Rusku. Legionáři, které oslavujeme vzpomínkovými akcemi. V této knize však patos a romantika vyprchá. Surový a syrový jazyk v krutém ději psaný bez příkras navodi trochu rozčarování. Pěkné 3,5*

13.04.2022 3 z 5

Nové Pompeje Nové Pompeje Daniel Godfrey

První díl dualogie nás zavede do Nových Pompejí vytvořených korporací pro výzkumy svého objevu přenášení lidí z minulosti. Příběh se posléze zamotava a díky časovým paradoxům a různým pohnutkám postav se děj stává nepředvídatelným a ke konci jsem měl co dělat udržet nit. Čekám u druhého dílu vysvětlení nejasností. Kniha určitě stojí za přečtení pro nápad použitý jako nosná linka příběhu.

13.07.2021 4 z 5

Žena tří mužů Žena tří mužů Anna Beatrix Bártová (p)

Velký posun od Gutty z Bubnu. Obě knihy mám přímo od Sabiny, nebyl to náhodný výběr, období popisované v knihách mě zajímá. Autorka má dobové reálie velmi dobře nastudovane a děj dává smysl a dobrý čtivý příběh. Toto pokračování výše jmenované knihy lze číst i samostatně. Pěkné 4/5 hvězdy

07.04.2021 4 z 5

Nezlom císařů meč Nezlom císařů meč František Novotný

Historická freska začátku konce Říše Římské. Žádné těžké čtení; naopak plynulý děj a srozumitelný slov bez nepřirozených dialogů které v jiných knihách najdeme dost aby přiblížili dobovou mluví pro nás už téměř nesrozumitelnou. Autor si dal práci, aby děj nebyl nudný sled událostí z dějepisu. Krásné 4/5 hvězd.

28.03.2021 4 z 5

Dětí se nevzdám Dětí se nevzdám Soheir Khashoggi

Napínavý román na základě skutečností které se občas stávají. Američanka si vzala muslima a po letech unese do své do noviny jejich děti. Začíná boj o jejich navrácení.

13.02.2021 4 z 5

Pád Rudolfa II. Pád Rudolfa II. Josef Janáček

Kniha plná zajímavých informací a souvislostí, které čtivou formou čtenáře zavede na dvůr Rudolfa II a v mnohých vyvolá zájem o tuto dobu a k dalším titulům, což pro úsporný formát byl zřejmě hlavní účel této útlé knížky. Pro ty, které odrazují tlusté encyklopedie plné suchých dat, výborná volba.

31.12.2020 5 z 5

Pět sovětských novel Pět sovětských novel Vasilij Makarovič Šukšin

Tato sbírka, která se mi dostala do ruky díky knihobudce. Soubor povídek je velmi pestrý, některé jsou i hůře čtivé - hned první Řeka - mi dala dost zabrat, ale chtěl jsem se dostat k dalším a byl jsem odměněn dalšími novelami, které byli mnohem lepší. Asi nejlepší za mě Souhvězdí blíženců. Vzhledem k době vydání je to zajímavý pohled do sovětské společnosti okem nikoliv však propagandy, ale spisovatelů vnímající život obyčejných lidí, které politika nezajímá. Krásné tři hvězdy, protože knihu musím hodnotit jako celek.

06.12.2020 3 z 5

Kosmas Kosmas Vladislav Vančura

Krátký příběh ze života Kosmase, který se nejspíše neodehrál. Autor měl zřejmě záměr vysvětlit, jak přišel na příběhy do své kroniky, ale tím, že to autor nestihl dokončit, mnohé zůstalo nevysvětleno. Přečteno kvůli zájmu o český středověk, ale už po ní znovu asi nesáhnu.

05.12.2020 2 z 5

Mezi dvěma moři Mezi dvěma moři Konstantin Simonov (p)

Tuto knihu jsem objevil v knihobudce. Její anotace mě zaujala. Téma druhé světové války s pohledu Sovětů mě vždy bavila více. Je to soubor "reportáží" válečného dopisovatele. Některé povídky byly velmi čtivé jiné už tolik ne. Hlavně kvůli balastu poplatnému době svého vzniku. Ale autor to šikovně zaobalil do pohledu "obyčejného vojáka".

19.11.2020 3 z 5

Všechno špatně aneb Vládni, Británie! Všechno špatně aneb Vládni, Británie! Colin Greenland

Ani jsem nečekal že to bude tak podobné Arabelle z Marsu. Je tu jasná inspirace i když tato kniha je mnohem komplexnější jak do děje tak navštívených planet. Moc pěkný kousek sailpunku.

30.10.2022 4 z 5

Ztraceno v písku Ztraceno v písku Ivana Špičková

První kniha od autorky, co jsem četl. Nebyla to žádná jednohubka, román je propracovaný až místy překombinovaný. Fantazie autorky, která kladla jednu překážku za druhou hrdinům do cesty, byla velmi nápaditá. Dnešní člověk by útrapy postav z knihy asi těžko přežil. Kniha by byla o hezkých pár stránek kratší. Ale tato skoro 450 stránek dlouhá kniha nenudí a občas poučí.

30.06.2021 4 z 5

Noční let / Dětí se nevzdám / Milionáři / Letní přístav Noční let / Dětí se nevzdám / Milionáři / Letní přístav Ken Follett

Kniha je soubor čtyř románů od různých autorů. Nejvíce mě bavil Noční let a i Dětí se nevzdám bylo napínavé čtení. Další dva romány jsou už taková selanka. Musím však hodnotit celou knihu, takže dobrý průměr.

08.01.2021 3 z 5

Okno do věčnosti Okno do věčnosti Alexandr Trifonovič Tvardovskij

Přečteno za několik desítek minut, básně o válce, přírodě a ještě něčem co jsem nepochopil. Básničky nejsou můj šálek kávy, takže se mi to nechce ani hodnotit. Jistě to někoho osloví, ale jsou poplatné době.

13.12.2020 2 z 5