gymplačkaanička gymplačkaanička komentáře u knih

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Knížka byla opravdu napínavá od začátku do konce a měla nečekaný konec, který jsem opravdu nečekala.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Začátek trochu pozvolnější, ale konec jsem přečetla jedním dechem. Opravdu skvělá kniha, kterou stojí za to si přečíst.

23.11.2023 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Skvělé drama i po tolika letech. Oddychová zábava, která v sobě skrývá i mravní ponaučení.

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

V rámci povinné četby jsem přečetla celou Brixenskou trilogii – Král Lávra, Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra – a ráda bych je společně porovnala. Začnu s Křtem svatého Vladimíra, který mě oslovil asi nejméně. Možná to bylo tím, že není dokončený, nicméně se mi zdá nejslabší. Ne snad, že by nebyl dobře napsaný, ale příběh mi přišel trošku zvláštní a zamotaný, chvílemi až zdlouhavý. Nejlepší za mě byly Tyrolské elegie. Krásně popisovaly Havlíčkovo zatčení a odvezení do Brixenu, takže dobře přiblížily i jeho osobní život. Král Lávra byla za mě taková oddechovka, při které se člověk občas i zasměje.

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

23.11.2023 5 z 5

Tartuffe Tartuffe Molière (p)

Tartuffa jsem četla jako druhou Moliérovu knihu hned po Lakomci. Musím řici, že oproti druhé zmíněné hře, tato značně zaostává. Ne snad, že by nebyla vtipná, humor jí opravdu nechybí, ale já například postrádala nějakou větší dramatičnost zápletky. Ta přišla až na posledních stranách, bohužel však skončila moc rychle.
Trochu mě také rušilo, že mnoho postav mělo stejná jména jako v Lakomci, ale vztahy mezi sebou měly jiné. Ze začátku tak bylo náročnější vyznat se, kdo je kdo.

22.11.2023 3 z 5

Wíbuch Plýny Wíbuch Plýny Jeffrey Patrick Kinney

Tato série je moje srdcovka již spousty let a přesto, že odrůstám těmto dětským knížkám, Deníky malého poseroutky v četbě prostě nesmí chybět. Tento díl ale bohužel nedosahuje takové kvality jako ty předchozí. Možná je to již vyčerpaností nápadů po tolika dílech, možná jen tím, že se příběh tentokrát točil více kolem Gregova staršího bratra Rodricka. No, další díly napoví...

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

23.11.2023 4 z 5