gwineth gwineth komentáře u knih

Atlantida holíčských Židů Atlantida holíčských Židů Heinz Jakob Tauber

Výborná kniha, smutná svým obsahem, často vtipná svou formou, úžasně čtivá, psaná krásným jazykem. Polovina knihy je kronikou holíčské židovské obce, polovina kronikou autorovi rodiny. Je důstojným pomníkem některým z těch, kteří za války trpěli a byli zavražděni. Ačkoli se kniha druhé světové válce vysloveně nevěnuje, vřele doporučuji těm, kteří se o ni zajímají. Autor sám upozorňuje, že události píše tak, jak si je pamatuje, nikoli tak, jak se nutně přesně udály. Nejedná se o žádnou dokumentární knihu, ale o autorovo zhodnocení vlastního života a života ve své obci.

20.03.2016 5 z 5

Od věnečku k obálence Od věnečku k obálence Pavel Popelka

Vizuálně krásná, informacemi nabitá kniha, která potěší především milovníky folkloru.

18.03.2016 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Asi jsem zvláštní, ale pokud je hlavní hrdina trouba, tak mi to vůbec nevadí. Julien Sorel je chudý a bez původu, tedy ve své době odsouzený k podřadnosti. Přitom je pohledný, chytrý a ambiciózní. Moc se nedivím, že ho to poznamenalo. A konečně, proč by měl být hlavní hrdina jen sympatický klučina, kterému od začátku přejeme vše nej, a se kterým se můžeme identifikovat v tom nejlepším smyslu slova? Vzor a idol? Možná nás na Julienovi tak trochu irituje právě to, v čem se nám samým podobá. Je to pitomec, o tom žádná. Ale není zlý, není zákeřný a není jiný než každý druhý. Já jsem se u knihy dobře bavila a pro ten zážitek jí odpouštím romantické vrtochy. Ostatně i ty má většina z nás. Kniha má dobrou psychologii postav a je povedenou sondou do tehdejší společnosti. Kdo očekává rychle se odbývající a akční knihy současnosti, těžko bude uspokojen starší literaturou.

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Paní Bovaryová je skvělá kniha o lidské malosti, chamtivosti, sobeckosti ale taky naivitě. V knize mi trochu chyběl někdo, abych tak řekla normální. Autor zdůrazňuje především malost, ale jsou i docela obyčejní lidé velcí svou laskavostí a dobrotou a myslím, že je celkem obtížné je vůbec nepotkat. Tady se to podařilo. Kniha je velmi čtivá, psychologická a vyrovnaná, ostatně co jiného čekat od Flauberta? Přesto pro mě pozbývá autentičnosti právě tím, že nikdo z hrdinů ani vedlejších postav není skutečně sympatický. Myslím, že modré hodnocení není vůbec špatné. Jsou jiná veledíla literatury. Pokud má být něco brak a je to dobrý brak, tak si zaslouží pět hvězdiček. Paní Bovaryová brak není a být nemá, je to dobré dílo, přesto si pro mě pět hvězdiček nezaslouží. Na to by ta kniha musela být výtečná ve své lize. To, že má něco víc procent ještě neznamená, že to má větší hodnotu :)

18.03.2016 3 z 5

Naše příroda Naše příroda kolektiv autorů

Skvělá knížka pro každého, koho zajímá, co žije v tom krásném zeleném světě kolem nás. Podle povedených ilustrací a popisů snadno rozpoznáte ptáky i rostliny v živé přírodě.

Vikingové jižních moří Vikingové jižních moří Peter Henry Buck

Peter H. Buck / Te Rangi Hīroa byl skutečně renesanční člověk - lékař, etnograf, antropolog, historik, politik... Díky svému dvojímu původu a vzdělání - irskému a maorskému - dokázal jedinečným způsobem představit euroamerickému čtenáři kulturu svých předků. Není nijak překvapivé, že některé údaje v knize, která vznikla na začátku minulého století, již zastaraly. Přesto má dnešnímu čtenáři stále hodně co nabídnout. Musím souhlasit, že je velmi poetická a člověk v ní může zahlédnout duši staré Polynésie.

18.03.2016

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Nádherná dobrodružná knížka. Nesmírně čtivá, napínavá, zajímavá... Má trošku pomalý rozjezd a samozřejmě je poněkud poplatná své době, takže dnešní čtenář musí brát s rezervou zejména pasáže o šíření křesťanství nebo líčení povahy náboženství, s nimiž se postavy setkávají. Jinak výtečná kniha pro mládež, která potěší i dospělého čtenáře.

18.03.2016 3 z 5

Posvátné a profánní Posvátné a profánní Mircea Eliade

Myslím, že autor opakuje to samé jen v tom smyslu, že píše v různých knihách o stejném tématu, ale nemyslím, že by se jen prázdně opakoval. O podstatě posvátného a profánního se zde dozvídáme stěžejní informace i interpretace stručně a srozumitelně. Člověk musí žasnout, co všechno byl Eliade schopen pojmout.

Psychopatologie Psychopatologie kolektiv autorů

Velice přehledné, stručné, srozumitelné.

18.03.2016 5 z 5

Pozvání do psychologie osobnosti Pozvání do psychologie osobnosti Vladimír Smékal

Pokud se čtenář nezalekne nemalých rozměrů učebnice, dostane se mu do rukou velmi přehledný, ucelený a srozumitelně podaný úvod do studia psychologie osobnosti. Zaměření na tento podobor je velmi náročné, ale pokud se mu chce student začít věnovat, tato kniha podle mě poskytuje výtečný start.

18.03.2016 4 z 5

Úvod do psychologie osobnosti Úvod do psychologie osobnosti Panajotis Cakirpaloglu

Kniha shrnuje hlavní teorie, studentům psychologie poskytuje základní přehled. Přišla mi nicméně poněkud zmatená, málo přehledná a snad i příliš stručná (i když chápu, že to bylo autorovým záměrem).

18.03.2016 2 z 5

Exodus. Knihy III.-V. Exodus. Knihy III.-V. Leon Uris

Musím říct, že mě kniha velmi zklamala: Zaprvé, absence psychologie postav. Zadruhé, nevěrohodnost, strojenost rozhovorů. Zatřetí, nemožné popisy. Začtvrté, příšerný patos (tak silné téma ho nepotřebuje). Zapáté, neuvěřitelná jednostrannost a téměř hmatatelná předpojatost. Autor není schopen objektivity; na založení Izraele se sice zdánlivě snaží dívat i z pohledu druhé strany, avšak nejde do hloubky. Vůbec by to nevadilo, kdyby knihu napsal ich-formou a ne z pohledu přemoudřelého vypravěče. Za šesté, velmi, velmi volné nakládání s historickými fakty. O daném tématu existuje řada skvělých románu. Tento mezi ně bohužel nepatří. Celkové hodnocení: pro mě kolosální mrhání časem.

17.03.2016 odpad!

Král bez přílby Král bez přílby Oldřich Daněk

Kniha je psána velmi osobitým stylem. Kdo očekává akční četbu, bude nutně zklamán, přesto děj, jakkoli pomalý, v žádném případě nepostrádá napětí. Komu sedne tento styl psaní, musí knížku doslova hltat. Propracovaná psychologie postav stojí v popředí pomalu plynoucího děje a celková atmosféra historicky věrného románu vás vtáhne a nepustí.

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Pokud bych měla uvést jedinou knihu s velkým K, tak by to byla tahle. Nevím, jestli je to kniha pro každého, ale určitě to byla kniha pro mě. A vidím, že nejsem jediná, kdo měl po jejím přečtení pocit, že po této knize už nemá smysl číst nebo psát nic dalšího. Úžasně vyrovnaná, poetická, plastická, historicky neskutečně přesná... Dokonalá. Fakt, že je nedokončená, mě nepřestává mrzet.

Tisíc a jedna noc. Díl 1 Tisíc a jedna noc. Díl 1 neznámý - neuveden

Kdo očekává pohádky, bude zklamán, jedná se o překlad skutečných středověkých a novověkých textů, takže kdo si chce přečíst jednoduchý a zcela přístupný text, měl by raději volit převyprávěnou verzi. Pro literární gurmány je však kniha lahodným soustem. Nádherný vymazlený jazyk překladu sám o sobě by pro mě byl důvodem k četbě. S jistou rezervou můžeme příběhy brát jako určitý exkurz do arabské společnosti doby, kdy texty vznikaly. Tomu napomáhá i obsáhlý poznámkový aparát. Příběhy jsou přepestré: romance (mnohé velmi erotické), dobrodružné příběhy, bajky, podobenství, anekdotické příběhy, zkrátka všechno možné. Některé napínavé a s výraznou pointou, jiné spíše obyčejné. Mnohdy mají velmi překvapivý průběh a konec, hlavní hrdina může docela klidně umřít v polovici příběhu. Zejména ze začátku je text velmi obtížný, Šaharazáda urputně bojuje o královu pozornost a snaží se vyburcovat jeho zvědavost do krajnosti, aby tím zabránila vlastní popravě. Jedno vypravování se nabaluje na další a děj se splétá až na samu mez pochopitelnosti. Tento trend postupně vymizí a příběhy se stanou srozumitelnějšími. Nemyslím, že je možné přečíst všechny díly krátce po sobě. Příběhů je velmi mnoho a jak to u podobných knih bývá, je nemožné, aby se časem nezačaly podobat a splývat. Pro zájemce tedy doporučuji dát si mezi knihami alespoň dvouletý odstup.

Sociologie Sociologie Anthony Giddens

Na dovolenou jsem si vzala tuto knihu a román. Přečetla jsem celou Sociologii, román zůstal neotevřen. Myslím, že kniha je dobrým dokladem toho, že i odbornou literaturu lze psát poutavě. Nicméně je třeba si při četbě uvědomit, že celá řada faktů, které autor uvádí, jsou již zastaralé, některé hypotézy byly vyvráceny, některé výzkumy, které cituje, a o něž se opírá, nebyly provedeny správně a později se jejich závěry ukázaly jako nedoložitelné nebo mylné. Přesto většina zůstává v platnosti a pro všechny zájemce o studium sociologie doporučuji jako vhodný úvod.

17.03.2016 4 z 5

Lidové tradice Lidové tradice Dagmar Šottnerová

Zajímavá knížka, užitečná především pro učitele ve školkách a nižších stupních ZŠ ale také pro maminky a tatínky. Autorka nabízí především celou řadu zajímavých her a tvůrčích aktivit tematicky zaměřených na jednotlivé svátky (křesťanské i pohanské) v průběhu celého roku. Každý svátek uvozuje krátkým povídáním o jeho historii a významu. Některá fakta, která uvádí, rozhodně nelze brát úplně vážně a zejména její interpretace jsou mnohdy velmi volné a mohou být poněkud zavádějící. Přesto jsem se v knize nesetkala s žádným do očí bijícím nesmyslem. Velmi mě potěšila autentická lidová říkadla, básničky a písničky, které autorka čerpala od skutečných sběratelů folkloru. Knihu vřele doporučuji.

17.03.2016 4 z 5