GoodGames GoodGames komentáře u knih

Želvy ninja: Poslední rónin Želvy ninja: Poslední rónin Kevin Eastman

Nové Ninja korytnačky rozhodne potešia fanúšikov a je to pre nich určite povinnosť. Je to síce celé také temnejšie, ale stále príjemne nostalgické čítanie. Čo ma však zamrzelo, je príliš veľká strata tempa po prvej dlhšej akcii. Je mi síce jasné, že chceli tvorcovia spomaliť a celkovo sa aj povenovať postavám, pospomínať a celkovo aj trochu vysvetliť udalosti za posledné roky. Bolo to však dlhšie, ako by sa patrilo a trochu ma to vyviedlo z tempa. Inak však krásny komiks a príjemné čítanie so starými hrdinami v novom kabáte.

11.07.2023 4 z 5

Každý jeden den Každý jeden den Gabriel Bá

No konečne to tu vyšlo! Pred 11 rokmi ma tento príbeh zasiahol viac a vtedy som si vravel, že je to snáď najsilnejší komiks aký som kedy čítal. Môže to byť však aj kvôli tomu, že som ho vtedy čítal prvýkrát a už teraz to pre mňa nebol tak prekvapivý emotívny zážitok. Stále je to však skvelé čítanie, ktoré má takú zvláštnu smutno-nostalgickú atmosféru, pekné myšlienky a príjemnú kresbu. Podľa mňa by si to mal prečítať úplne každý.

12.06.2023 5 z 5

Rahan 2 Rahan 2 Roger Lécureux

Rahanove nové vydanie od Vybírala sa zatiaľ uchytilo a prvá kniha sa predáva veľmi dobre. Tak snáď to bude takto úspešne pokračovať čo najdlhšie a Rahan tak skoro neskončí. Predsa len sa síce jedná o dosť veľké retro, ale scenáre majú zaujímavé nápady a pointy, má to atraktívne prostredie, rôzne živočíchy a celkovo ma to baví.

23.05.2023 4 z 5

Barakuda: Kniha 5 a 6 Barakuda: Kniha 5 a 6 Jean Dufaux

Uspokojivé ukončenie tejto drsnej pirátskej série! Jean Dufaux to zvládol a dotiahol do konca všetky príbehové linky. Posledná kniha je nekompromisná, pripravte sa na poriadne čistky a viacero súbojov či už na mori alebo na pirátskom ostrove. Dufaux celkovo poňal túto sériu modernejšie čo sa týka postáv, ale mňa to od začiatku bavilo tým, že je to taká pikantnejšia verzia Pirátov z Karibiku. Pestrosť postáv mi prišla zaujímavá, páčila sa mi Jérémyho kresba a celkovo ma séria veľmi bavila. Pevne dúfam, že bude Vybíral v pirátskych komiksoch do budúcna pokračovať.

17.05.2023 5 z 5

Konec liDCtva Konec liDCtva Tom Taylor

Aké by to bolo keby sa zmiešali zombíci a superhrdinovia? Láka vás predstava zombie Batmana, Jokera či Supermana? Konec liDCtva má podľa mňa skvelú tematiku zombie vírusu, proti ktorej budú bojovať známi superhrdinovia a podľa očakávania ma to bavilo. Bolo rozhodne zaujímavé sledovať interakciu známych DC hrdinov s infikovanými, ich premeny a prekvapili aj krvavé súboje. Sú tu síce aj nudnejšie pasáže, ale inak atraktívna téma a kvalitné vizuálne spracovanie.

08.05.2023 4 z 5

Elrik 1 a 2 Elrik 1 a 2 Julien Blondel

Elrik je rozhodne vydarenou dospelou fantasy. Už od roku 2013, kedy vyšiel prvý diel vo Francúzsku som si želal vydanie aj u nás. Popularitu zvýrazňuje aj umiestnenie v hlasovaní o TOP100 komiksov, v ktorom prvý diel obsadil 30. miesto a druhý diel obsadil 26. miesto. Vždy sa mi veľmi páčila vizuálna stránka komiksu a tá ma nesklamala ani teraz. Problémom je nedostatok výrazných a zaujímavých postáv. Okrem hlavného hrdinu a záporáka tu už takmer nik iný nie je. Inak však veľmi fajn fantasy čítanie a teším sa na dokončenie príbehu.

08.05.2023 4 z 5

Warhammer 40,000: Sestry bitvy Warhammer 40,000: Sestry bitvy Torunn Grønbekk

Som rád, že Crew pokračuje vo vydávaní komiksov z tohto populárneho univerza. Síce bol prvý komiks Marneus Calgar o úroveň lepší ako aktuálny s názvom Sestry bitvy, no aj napriek tomu je to stále fajn jednohubka. Hlavné čaro to má samozrejme pre fanúšikov značky a pre nich je to ideálny darček. Oba komiksy sú však vyrobené tak, aby si ich vedeli užiť aj neznalci. Sestry bitvy však u mňa doplácajú hlavne na nevýrazné a zameniteľné hlavné hrdinky, ktoré neboli dostatočne vykreslené a bolo mi úplne jedno, čo sa s nimi vlastne stane.

27.02.2023 3 z 5

Ekhö: Zrcadlový svět 9 a 10 Ekhö: Zrcadlový svět 9 a 10 Christophe Arleston

Nové Ekhö ma potešilo a celkom príjemne prekvapilo. Priznajme si totiž, že posledné čísla z tejto hravej fantasy série už predsa len mali slabšie scenáre a prišlo mi, že sa už príliš opakujú. Tu však na mňa zabrala exotika Afriky a Číny a aj vďaka vizuálnej atraktívnosti ma to bavilo. Dokonca mi prišlo, že aj scenáre od Arlestona boli tentokrát znovu o niečo hravejšie ako v posledných číslach. Za mňa príjemná nenáročná zábava.

24.02.2023 4 z 5

Místo činu Místo činu Ed Brubaker

Veľmi vydarená detektívna jednohubka. Ed Brubaker ešte ani raz nesklamal a aj jeho ranná tvorba spĺňa veľmi prísne kritériá kvality a latka bola už v roku 1999 od Brubakera nastavená veľmi vysoko. Ak hľadáte kvalitný detektívny thriller, ste na správnom mieste a určite budete spokojní.

22.01.2023 5 z 5

Dopis 44 Dopis 44 Charles Soule

Veľkolepý sci-fi politický thriller o mimozemskej hrozbe. Scenárista Charles Soule si pripravil pre čitateľov množstvo príbehových prekvapení a pri niektorých vám bude padať sánka. Vždy na komiksoch oceňujem nepredvídateľnosť a tu som teda vôbec netušil, ako bude príbeh pokračovať. Aj keď ma politika v komikse nelákala (nebaví ma ani v reálnom živote), nakoniec ma chytila ešte viac ako sci-fi príbehová linka s mimozemšťanmi. Veľmi šikovne a pútavo napísaný komiks. Perfektne spracovaná kniha, ktorú by nemal minúť žiadny fanúšik žánru.

29.11.2022 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Jason Aaron

Skalpy boli komplexnejšie, mali výraznejšie a dôležitejšie postavy, Parchanti sú však stále perfektne napísaná drsná séria, ktorá je dobrou náhradou za dokonalé Skalpy. Tretí diel ponúka znovu zaujímavý príbeh, tentokrát dostanú väčší priestor postavy, ktoré predtým až takú dôležitú úlohu nemali. Príbeh sa však posúva a aj keď je tento diel v podstate len akousi prípravou na dôležitejšie udalosti, číta sa to veľmi dobre.

16.11.2022 4 z 5

Punisher: Četa Punisher: Četa Garth Ennis

Ďalší kvalitný Punisher od Ennisa. Ale pozor, ak čakáte Punishera ako ho poznáte, teda nekompromisného pomstiteľa s lebkou na hrudi a s poriadnou dávkou akcie, tak možno budete trochu zarazení. To vás však určite rýchlo prejde. Ennis totiž napísal znovu kvalitný príbeh, tentokrát protivojnový z Vietnamu. Frank Castle sem prichádza ako mladý poručík, aby velil čate v tomto hnusnom vojenskom konflikte, ktorý zabíja a ak vás aj nezabije, tak vás poznačí na celý život. Presne v tomto duchu je to celé napísané a páči sa mi, že to nie je čiernobiele. Komiks má viacero postáv a až tri pohľady, prvým je rozprávanie starých veteránov, druhým je pohľad Vietnamcov a tretím je Frank Castle a jeho čata priamo v akcii. Punisherovských prvkov to však má prekvapivo málo a kľudne by sa to mohlo volať hocijako inak, to však nemení nič na tom, že je to kvalitný komiks. Plná paľba.

06.11.2022 5 z 5

Barakuda: Kniha 3 a 4 Barakuda: Kniha 3 a 4 Jean Dufaux

Druhá kniha Barakudy je o úroveň lepšia ako tá prvá! Príbeh totiž dostal výrazne väčšie grády, je akčnejší a veľkolepejší. Máme tu všetko, čo na pirátskych dobrodružstvách máme radi – veľa súbojov, žraloky, hromadné bitky, delá, intrigy, exotické lokácie a nechýba ani ľahká erotika. Je tu veľa postáv, každá má iné ambície a aj napriek tomu je to prehľadné a Jean Dufaux tu naplno ukázal, že prečo ho vo svete považujú za jednu z najväčších komiksových scenáristických hviezd. K tomu perfektná kresba od Jérémyho, ktorý sa tu vďaka veľkolepejším scénam konečne mohol ukázať. Plná paľba!

14.09.2022 5 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek IV Conan z Cimmerie. Svazek IV Julien Blondel

Štvrtý zväzok ponúka tentokrát len dva príbehy, všetky predošlé totiž ponúkli tri. To však vôbec nevadí, scenáristicky sú dostatočne zaujímavé obidva a v čom vynikajú je hlavne veľmi kvalitná kresba. Hlavne príbeh Hodina draka má fantastickú kresbu od Valentina Séchera (jeden z autorov kresby v Metabaronoch od Crew) a je rozhodne hlavným ťahákom celého štvrtého zväzku. Celkovo však fanúšikovia príbehov Barbara Conana určite nebudú sklamaní.

21.07.2022 4 z 5

Život a smrt barbara Conana: Kniha druhá Život a smrt barbara Conana: Kniha druhá Jason Aaron

Dokončenie príbehu od Jasona Aarona o smrti Barbara Conana. Scenár napísal Aaron pútavo a je tu pár zaujímavých udalostí a to v prvom rade Conan naozaj umrie, v druhom rade si to následne v súboji rozdá so samotným Cromom. Rozhodne dve najvýraznejšie udalosti komiksu a okolo toho je ešte naviac pár podarených poviedok. Bavil som sa a aj keď je to v konečnom dôsledku stále o tom istom, hnevať sa za to nebudem aj kvôli príjemnej kresbe od Mahmuda Asrara.

05.06.2022 4 z 5

Hrobař 5 a 6 Hrobař 5 a 6 Xavier Dorison

Nový Hrobař je stále veľmi kvalitným čítaním a teší ma, že je táto séria tak úspešná v samotnom Francúzsku, kde obsadil v hlasovaní čitateľov piaty diel 4. miesto a šiesty diel 3. miesto v TOP100 komiksov. U nás patrí tiež táto séria k najpredávanejším a najlepšie hodnoteným v edícii Modrá Crew. Úplne zaslúžene. Hlavný hrdina je sympaťák, westernové prostredie je v podaní Xaviera Dorisona a Ralpha Meyera drsné a vizuálne atraktívne a scenáre sú tiež dostatočne zaujímavé. Najnovší príbeh však predsa len až príliš stráca tempo a oproti predošlým dielom tu nie sú až tak zaujímavé prostredia a akcia. Ku koncu sa to však pekne rozbehne a už teraz sa teším na pokračovanie, na ktorom už autori usilovne pracujú.

25.05.2022 4 z 5

Aldebaran Aldebaran Leo (p)

Aldebaran je jeden z najinteligentnejšie napísaných komiksov, ktorý má aj veľmi uveriteľné reakcie ľudských postáv. Dokazuje, že dobré sci-fi môže byť napínavé aj bez laserov a celkovo takmer bez akcie. Stačí len kvalitný príbeh. Som veľmi rád, že sa na náš komiksový trh dostáva ďalší zaujímavý komiksový tvorca a verím, že tu toho od Lea vyjde viac.

03.05.2022 5 z 5

Hellblazer: Vzlety a pády Hellblazer: Vzlety a pády Tom Taylor

Hellblazer: Vzlety a pády je drsný komiks plný čierneho humoru. Vraždy tu vyšetrujú policajtka, exorcista, duch a diabol a síce táto partička sľubuje naozaj zábavné situácie, bavil som sa napokon menej ako som čakal a sám neviem prečo vlastne. Pravdepodobne to bude príbehom, ktorý mi až tak nesadol, aj keď znela téma zo začiatku veľmi zaujímavo. V Black Label edícii od Crew je však latka nastavená veľmi vysoko. Komiksy Harleen, Batman: Bílý rytíř a Wonder Woman: Mrtvá Země sú pre mňa maximálna komiksová kvalita a Hellblazer je tak na úrovni Batman: Zatracení.

06.01.2022 3 z 5

Nezkrotný Berserkr Nezkrotný Berserkr Jeff Lemire

Nezkrotný Berserkr je trochu inou variáciou na Barbara Conana. Do popredia sa tu dostáva psychológia dvoch hlavných postáv na okraji spoločnosti, ktorých počiatočná nedôvera sa postupne mení na priateľstvo. Jeff Lemire napísal túto conanovku svojským štýlom. Aj keď to tak spočiatku nevypadá, akcia je odsunutá na druhú koľaj a v podstate sa jej dočkáme len v úvode a na konci. Dej je jednoduchý a v prostriedku stráca kniha výrazne tempo. Aj napriek tomu je však ako celok dostatočne pútavá. Vyzdvihnúť musím skvelú kresbu od Deodata.

01.12.2021 4 z 5

Dobyvatelé 3 a 4 Dobyvatelé 3 a 4 Sylvain Runberg

Dobyvatelé 3, 4 sú u nás za mňa jeden z komiksov roku 2021. Jasné, zamrzí ten malý formát, lebo kresba je natoľko kvalitná, že by jej originálny formát sedel oveľa viac. Okrem toho však tento komiks nemá nič, čo by som mu vytkol. Príbeh je pútavý, dynamický a kým v prvých dvoch dieloch mi boli postavy ukradnuté, tu už ma ich osudy zaujímali. Ak sa vám páčili Dobyvatelé 1 a 2, budete nadšení. Bitky sú epickejšie a stále tu je aj to korenie v podobe celkovej drsnosti a ľahkej erotiky.

18.11.2021 5 z 5