gleti

ČáslavskáČáslavskáJan Novák

Moje druhá knížka od této dvojice a opět maximální spokojenost.

Autoři nás citlivě provedou nejenom největšími úspěchy Čáslavské, ale i jejími tragédiemi.
Čtenáři nezbývá, než statečnou ženu obdivovat.

05. listopadu

Doktor - Jak chutná vlastní medicínaDoktor - Jak chutná vlastní medicínaEdward E. Rosenbaum

Za mě zklamání.
Před třiceti lety jsem shlédla film Doktor, který je knihou volně inspirován a který ve mně zanechal hluboký dojem.
Bohužel v tomto případě se rčení ´kniha lepší filmu´ se nenaplnilo.

05. listopadu

Mínos Devátý (Bohyně a býk)Mínos Devátý (Bohyně a býk)Kristmann Gudmundsson

Před dávnými a dávnými časy, kdy jsem knihu četla, na mě velice zapůsobila, ale dnes si z ní pamatuji jedině to, že jsem ji přelouskala. Musím napravit rereadingem.

Hodina modrých slonůHodina modrých slonůOta Hofman

Dlouho jsem se bála jezdit páternostrem, abych náhodou neulítla jako Zuzanka.

Dášenka a PumprlíkDášenka a PumprlíkZdeněk Karel Slabý

Jedna z mých prvních knih, záviděla jsem Dášence její dobrodružství s Pumprlíkem.

To kuře je T-Rex! – Velká kniha o evoluci zvířatTo kuře je T-Rex! – Velká kniha o evoluci zvířatCristina Peraboni

Více takovýchto knížek plných jasných a srozumitelných informací, knížek, které ukážou dětem radost z poznání.

TuleníTuleníCatana Chetwynd

Výborný komiks pro pohlazení na duši, lepší než antidepresíva

Tam kde žijí divočinyTam kde žijí divočinyMaurice Sendak

(+ SPOILER) Ta "hodná holka" ve mně knihu nepochopila. Tak jsem se obrátila na tetu Wiki a strejdu Gůgla a našla vysvětlení úspěchu knihy, s kterým souhlasím.

je důležité uvědomit si negativní emoce, vztek není vždy špatný, největší poklad je, když tě má někdo rád a přestože ho zlobíš, nachystá ti dobrou večeři.

Kouřový démonKouřový démonPatricia Briggs

Briggs opět napsala kvalitní oddechovku, od níž má čtenář problém se odtrhnout.

Vepsáno krví vlastního srdceVepsáno krví vlastního srdceDiana Gabaldon

Knihy Diany Gabaldon mě natolik fascinují (svou barvitostí a plastičností), že jsem ochotna prominout naprosto nevěrohodnou hrdinku.

TapetářTapetářEma Labudová

Chvíli mi trvalo se začíst, autorka neustále skáče v čase a prostoru a čtenář musí být hodně pozorný. Postupně jsem však podlehla jejímu barvitému vyjadřování, kterým popisuje hrdinovy problémy, ať už s depresemi nebo sexualitou.

23.11.2020

Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scényDávám ti své tělo - Jak píšu milostné scényDiana Gabaldon

TOHLE není kniha pro běžného čtenáře, ale pro toho, kdo se pokouší psát.
A přestože jsou její rady univerzální a na nejednom tvůrčím psaní jsem je slyšela, je dobré si je připomenout. Vždyť Gabaldon je mistryní svého oboru.

CizinkaCizinkaDiana Gabaldon

Do posledního písmene naplnila očekávání, která humbuk kolem knihy vyvolal. Řemeslně naprosto dokonalá kniha, od které má člověk problém se odtrhnout.

23.11.2020

Ryzlink ostrý jako nůžRyzlink ostrý jako nůžVěra Fojtová

Musím přiznat, že autorka umí psát ženské postavy. Na rozdíl od těch mužských jsou plastické se svými chybami i přednostmi. Mužští představitelé mi připadají jako přes kopírák, hláškující oběti ženských intrik.

23.11.2020

Introvertka v hlučném světěIntrovertka v hlučném světěDeborah Tung

Introverti celého světa spojte se.

Vězte, že nejste divní a svět naši "odlišnost" potřebuje!

Růže smrtiRůže smrtiArnaldur Indriðason

Mám tendenci si islandskou společnost idealizovat ( pro jejich vztah ke knihám) proto mě (naivně) trochu překvapilo, že i zde bují (doslova) korupce a na to navazující zločiny.

Jako detektivka příběh funguje a nelineární děj udrží čtenářovu pozornost.

ŘezárnaŘezárnaLouise Welsh

Bizarní příběh o bizarních lidech, napsaný vynikajícím jazykem, na první stránce vtáhne čtenáře do děje, aby ho na poslední stránce vyplivnul s pocitem - ´to byla jízda´.

03.08.2020

První dámská detektivní kancelářPrvní dámská detektivní kancelářAlexander McCall Smith

Na první počtení jde o nenáročnou knížku životních příběhů hlavní hrdinky Precious Ramotswe.

Když se začtete, zjistíte, že vůbec nejde o tuctovou hrdinku, ale o bojovnici, která se vyrovnala s domácím násilím, která zabíjí krokodýly a jedovaté hady, pronásleduje vrahy a zloděje.
To vše podbarvené krásnou přírodou, kontrastující s těžkými životními podmínkami afrických obyvatel.

03.08.2020

Něco vícNěco vícPatrick Ness

Není moc knih, co by mě překvapily dějovými zvraty, z čehož plyne, že tohle je jedna z nich.

Napřed jsem knihu odložila, protože nečekaný vývoj zabočil někam, kam se mi moc nechtělo. Ale Sethův osud mi nedal spát. A nakonec jsem ráda poodkryla oponu halící jeho tajemství.

18.05.2020

PředčítačPředčítačBernhard Schlink

Na první pohled kniha o milostném vzplanutí puberťáka ke starší (cca o dvacet let) krásné ženě.
Hluboko pod ním probleskují pocity mezigenerační viny a vyrovnávání se s ní.
Problémem je, že ona vina začala pouhopouhým plynutím s proudem, které v prvopočátku nevypadá nijak špatně, ale ty konce.
Ty konce, které paralyzují i následující pokolení.

18.05.2020

Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krviJak poznat, že vaše kočka touží po vaší krviT. Oatmeal (pseudonym)

Všichni, co sdílí domácnost s kočkou, to ví.
Tvoreček, který se k vám tulí, vrní a něžně vás ducá tlamičkou, je ve skutečnosti nebezpečný predátor, který pokud by to jeho velikost umožnila, s chutí by vás zkonzumoval.

19.03.2020

Tvář vodyTvář vodyGuillermo del Toro

Jednoduchý příběh o Lásce, co porazí Zlo s velkým Z, stokrát vyprávěný a stále duši potěšující.

15.03.2020

Malé pikantní vraždyMalé pikantní vraždyJussi Adler-Olsen

Je mnoho podivností ve státě Dánském (a nejen tam), tak proč se jim nevysmát, i když z nich (hlavně v případě povídky Škvíra) mrazí.

02.03.2020

Farma pod eukalyptyFarma pod eukalyptyEva Řehořková

Málo knih ve mně vyvolává tak ambivalentní pocity jako kniha Farma pod eukalypty.

Na jedné straně optimistický popsaný příběh o vyrovnávání se s katastrofou čtenáře zaujme.
Na druhé straně chybějící jakákoli citová reakce hrdinů na pohromu apokalyptických rozměrů ho naprosto zmate.
Je zajímavé, jak se hrdinové učí žít v nových podmínkách, ale jejich neuvěřitelně stoický přístup vzbuzuje nedůvěru.

29.02.2020

Nevím kudy kamNevím kudy kamGayle Forman

Potkají se tři, už ne děti a ještě ne dospělí.
Setkáváme se s nimi v okamžiku, kdy ochromeni bolestnými ztrátami "Neví kudy kam". Během jediného dne je umožněno nastoupit obtížnou cestu k pochopení a uzdravení nejen jim ale i čtenáři, který je doprovází.

26.02.2020

A přesto říci životu anoA přesto říci životu anoViktor Emil Frankl

Silná kniha. Jedině výjimečný člověk dokáže tvrdit, že neexistuje kolektivní vina, přesto všechno, co v koncentrácích viděl a zažil.

13.02.2020

Smrt za zimního slunovratuSmrt za zimního slunovratuNgaio Marsh

Vždy, když čtu detektivku od Marshové, mrzí mě, že není stejně známá jako její slavnější současnice Agháta. Ve všem se své proslulejší kolegyni vyrovná; neotřelé zápletky, platičnost postav.

13.02.2020

Čas utrpeníČas utrpeníJohn Connolly

Charlie, zocelený prožitým utrpením (Vlk v pasti), se opět pouští do boje se Zlem s velkým Z, které bez ztráty kytičky porazí. Takže čtenář sotva popadající dech odtrhne od poslední stránky oči údivem "To už je konec?" a zděšením, že na další pokračování bude čekat (minimálně) rok.

18.01.2020

MyMyElle Kennedy

Druhý díl, opět skvěle. Kluci se zase potýkají s problémy života; nové prostředí, nová práce, nemoc; a zvládají tu s lehkostí tu s obtížemi. Ale vše dobře dopadne.

Podobných zamilovaných knih je mnoho. Tyto (On a My) jsou pro mě výjimečné pro pohodu, kterou autorky zachytily. Pohodu, jakou zažijete v milující rodině.

17.01.2020

Smrtící extázeSmrtící extázeJ. D. Robb (pseudonym)

Jsou knihy, které vás natolik osloví, že po jejich dočtení zažíváte stav podobný absťáku. (Buďte klidní tato kniha to není).

A pak jsou knihy, sice čtivé, ale vyloženě odpočinkové. Vhodné pro stavy vyčerpání, nemoci a čtenářského absťáku. Nora Roberts napsala přes dvě stě knih, zatím jsem z nich přečetla necelou desetinu, ale všechny spadaly do druhé skupiny.

V sérii Eva Dallasová okořenila autorka klasickou detektivku scifi reáliemi, čímž získala nové zajímavé zápletky. Zaujmou, pobaví, ale časem na ně zapomenete.

17.01.2020