Francoa Francoa komentáře u knih

Stařec a mord Stařec a mord Pavel Jansa

První přečtená kniha od autora mi docela překvapila, proto jsem zkusil další.Některé pasáže naštěstí krátké mně tolik nezaujaly, ale některé hodně, hlavně když byl Ravenem. Byla to dobrá sonda společnosti.Škoda jen, že detektivka to nabyla, i když k vraždě nakonec došlo.Snad příště?

24.10.2022 4 z 5

Rytíř Smil Rytíř Smil Jaroslav Vrchlický (p)

Báseň jsem poprvé četl někdy koncem 50 let minulého století, poté ještě několikrát. Tenkrát s nadšením.V 90 letech už nebyla tolik zajímavá.Verše spíše jednoduché.Mnohem lepší verše má sprostý Cyráno, ale nevím kdo je autorem, snad někdo by mohl poradit.

22.09.2022

Poslední waltz Poslední waltz Pavel Jansa

První přečtená kniha, kterou napsal Pavel Jansa mi docela překvapila,Napsáno svižně, vtipně s gradujícím dějem mi při čtení zaujala a bavila čím dál víc.Určitě si od něho v dohledné době ještě něco přečtu.

04.07.2022 5 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Četlo se mi velice dobře.Podle mého názoru je příběh v základních událostech správný.
Vondruškův styl psaní je vždy zábavný , čtivý a zajímavý.Jen jsem musel trochu pátrat, který Vratislav to vlastně je.Vratislav I vládnul jen pouhých 6 let 915 - 921 a podle dat v knize by se mělo jednat o Vratislava II.Výraznou postavou byla třetí žena Svatava Polská.
Škoda jen rychlého konce knihy.Z mnoha rozhodnutími Vratislava nesouzním, ale v té době to asi nijak jinak nešlo

16.06.2022 5 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Zase velmi čtivá kniha,Začátek trochu pomalejší, ale pak příběh nabral grády.Četlo se úplně samo.Konečné řešení mi zase neuspokojilo, proto jako většinou jedna hvězdička dolu.Přesto jsem si doopravdy početl.Jen si kladu otázku: to je na tom naše policie tak špatně, že nedokáže potrestat takového grázla?

10.04.2022 4 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

Zase výborné čtení.Moc a moc mi to baví a vychutnávám si skoro každou větu.Ale jako vždy konec to zkazí, prostě tam něco schází a proto o jednu hvězdu méně.Jedna kapitola navíc by tomu slušela..

01.03.2022 4 z 5

Lino Ventura Lino Ventura Petr Zvoníček

Lino Ventura oblíbený herec drsných mužů, když jsem byl s tátou jako kluk na filmu Šelma na svobodě, tak na lístky stály fronty.

18.02.2022 4 z 5

Dílo Jiřího Wolkra Dílo Jiřího Wolkra Jiří Wolker

Přečetl jsem si komentáře.Knihu mám stále rád již od dětských let.Občas jí otevřu prolistuji a něco si se zaujetím přečtu.

Kreslíme a malujeme Kreslíme a malujeme Jaroslav Masák

Dobrá kniha pro ty, kteří chtějí kreslit nebo malovat.Mám od autora několik listů i s názornými obrázky, vydaných před mnoha desetiletími dříve.

Adolf Kosárek Adolf Kosárek Eva Reitharová

Ihned po Bubákovi další můj oblíbený krajinář, jeho umění mi fascinuje více již přes 50 let.V začátcích jsem se pokusil několik jeho obrazů kopírovat, jeho dokonalost byla prostě nedostižná. Na mnohých výstavách jsem postával a prohlížel jeho díla i několik hodin.

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Tak tenhle příběh se četl velice dobře.Moc jsem se těšil na každé pokračování, kdy jsem mohl číst.Je vidět, že se v tom autor vyzná.Můj přítel J.F. v té době byl jedím z vyšetřovatelů , topné oleje - nafta , tak o tom něco maličko vím.Bylo to velmi složité, nejen pro množství zpracovatelného materiálu, ale i nahrávajícím zákonům podezřelých.
Velmi jsem ho litoval.Čtení výborné, ale pro mně ty konce příběhu mi nevyhovují, proto ubírám hvězdičku.Nějak mi chybí poslední kapitola.

30.01.2022 4 z 5

Stejně dobrý jako I díl.Škoda jen větší doby od přečtení předchozího dílu, musel jsem čekat, než na mně v naší knihovně přišla řada.Musel jsem moc přemýšlet o čem a o kom, co se psalo v předešlém díle.Těším se na další pokračování a doufám, že bude stejně dobré.

21.09.2021 5 z 5

Smrt na Karlštejně Smrt na Karlštejně Jan Bauer

Dobrá oddychová kniha.Čas v pohodě a klidu plynul a najednou byl konec.

02.09.2021 4 z 5

Zapomenutý svět Zdeňka Buriana Zapomenutý svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Tuhle nádhernou knihu určenou především všem obdivovatelům Burianova díla jsem již přečetl několikrát a prohlížel malířovi skvosty mnohokrát.Obdivuji také náročnost práce na takovéto publikaci.Zavzpomínal jsem na své dětství, kdy jsem se snažil nakreslit do svého bloku všechny kresby z knihy Po neznámé řece džungle a zmnoha dalších jiných knih a záviděl jsem Burianovu dokonalost., která mi fascinovala. Jelikož se se již přes 50 let zajímám o život a dílo Zane Greye, tak autoři potvrdili múj názor, že Grey byl nejčtenějším spisovatelem dobrodružné literatury 20 století. Stále vychází i dnes nejen v USA, ale i v mnohých státech celého světa.Malá poznámka k jejich sekci Štástná setkání mistra westernu - Zane Grey.Pod dojmem cesty po Arizoně s Buffalo Jonesem napsal hlavně knihu Poslední prérijník (Poslední z prérie).Kniha Jezdci z purpurových stepí vznikla hlavně z vyprávnění mormona Jima Emmeta , s kterým se Grey poznal při výpravě v Arizoně.První knihy Z.Greye překládalo Dělnické nakladatelství v Plzni.Např. kniha JzPS (Ve stínu neviditelné ruky) zde vyšla v roce 1924 a mnoho dalších ještě před vydávánim v nakl. Sfinx.

04.06.2021 5 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Spisovatel Vondruška snad nikdy nezklame.I když jsou příběhy podle podobného scénáře jsou vtipné, zábavné a plné napětí, prostě četba u které se nelze nudit.Každý spisovatel tohle neumí.

23.03.2021 4 z 5

Rašeliniště Rašeliniště Susanne Jansson

Zajímavá kniha s tajemstvím, které se pomalu obnažuje.Zaujali mi popisy rašeliniště a ponurost krajiny.Propletené osudy obyvatel a pro mně překvapivé řešení všech událostí, které bylo vlastně velmi logické.Na to, že příběh byl prvotina začínající autorky, tak smekám s úctou klobouk .

11.11.2020 5 z 5

O život princezny O život princezny Jan Bauer

Četlo se mi dobře.Děj docela ubíhal, dost proměnlivý a zábavný.Oddychové čtení pro každého, kdo nehledá nějaká velká moudra a chce se jen pobavit a odpočinout si.

05.11.2020 4 z 5

Umění včera a dnes Umění včera a dnes Karel Boromejský Mádl

Výborné, poutavé vyprávění předního kritika umění K.B. Mádla o současných a minulých umělcích své doby.Určitě zaujme všechny čtenáře, kteří se aspoň trošku zajímají o dřívější umění.Sám jsem knihu již četl několikrát a vždy mi hodně potěší a poučí.

14.01.2020 5 z 5

Právo tomahavku Právo tomahavku Hal George Evarts

Výborná dobrodružná kniha (indiánka) s trochou z romantizované historie.Život bělocha, který od dětství do dospělosti žije mezi indiány.Krásné čtení.

13.01.2020 5 z 5

Sackettův cejch Sackettův cejch Louis L'Amour

Mluvené slovo, chvilku trvalo, než jsem si zvykl, pak už dobrý.Skutečně napínavé, gradující, typický L'Amour.Odpovídá duchu Sackettů, stálo za poslech.

13.01.2020 5 z 5