fialka voňavá fialka voňavá komentáře u knih

Hra o lidské štěstí Hra o lidské štěstí Miroslav Plzák

tato publikace pojednává o našem dění a dění ostatních bytostí. V 1. části teoreticky rozebírá pojem emocí kaldných a záporných, jako je závist, hněv, radost, touha, strach, slast, melancholie, deprese. Ve 2. části vychází ze své praxe a ukazuje lidem, jak by se měli chovat, radovat, jak by se měli na co těšit. posláním je, aby zvítězily kladné emoce. Někdo pana Plzáka nemusí, já jsem si knihu ráda přečetla.

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

(SPOILER) Emancipace žen, slouží zde k tomu, aby předvedl ničivé politicko-společenské důsledky snah žen. Ženy získávají převahu nad muži i vlivem nemoci encefalitida 16 (nemocný ztratí vědomí a upadne do kómatu), tato nemoc vznikne z aktivního pohlavního života. V táboře, kde žili neměli televizi ani tisk. Sexuálně přitažlivé ženy jsou zde v časopisech nahrazeny mužskými manekýny. Muži hromadně vymírají, ti, co přežívají se nechávají kastrovat a nekastrátům odebírají sperma, aby se mohlo uměle oplodňovat i za 15 let. Jedna firma začne vyrábět i gumové nafukovací muže. Je zde vyslovena otázka rasizmu. Kniha končí tak, že mužové již nejsou zavrhováni úplně, ale jsou nepotřební. Zajímavá sci-fi kniha.

08.06.2013 4 z 5

Výrok poroty Výrok poroty Raymond Postgate

(SPOILER) Kniha ukazuje jedno soudní přelíčení, jeho rub i líc. Zaměřuje se na jednoho porotce po druhém a odhaluje i nefér hry, které se odehrávají mezi porotci. odhaluje zde možnost, že může dojít i ke špatnému výroku. Tento poutavý detektivní příběh je velmi čtivý.

Posádka Posádka Joseph Kessel

(SPOILER) Joseph Kessel - POSÁDKA , hlavní hrdina aspirant Jean Herbillon odjíždí na frontu, loučí se se svou milenkou Denisou. Dále jsou popsány jeho začátky létání, seznamování s eskadrou a všemi členy. kladnou postavou je zde jeden mladý kapitán. Zápletkou je vztahový trojúhelník. Všichni z posádky dostávají úkol jít do boje a posádka se rozpadá Téměř všichni zahynou i Jean Herbillon. Kniha je čtivá a čeká vás napínavé počtení, když po ní sáhnete. Hodnotím sice knihu Posádku a né Jezdce, protože Posádka, zde není uvedena.

08.06.2013

Třetí dívka Třetí dívka Agatha Christie

Hlavní hrdinka této knihy Norma žije v bytě v Anglii, příjde za Hercule Poirotem, že asi spáchala vraždu. Toto je začátek příběhu. Když bylo Normě 5 let, její otec odešel s mladou ženou do Afriky, její matka zemřela. příběh je zapleten a velmi napínavě vykreslen, tak asi jako každá detektivní kniha slavné autorky Agathy Christie. Doporučila bych jí milovníkům detektivek.

08.06.2013 4 z 5

Bratři Ricové Bratři Ricové Georges Simenon

Hlavní hrdina Eddie nejrozumnější a nejstarší z bratrů, ženatý s Alicí, mají spolu 3 děti, vede obchod s ovocem a je v tajné organizaci. Prostřední bratr Gino je zabiják v téže organizaci. Nejmladší bratr Tony je zapleten do události, kdy na jednoho chlapíka je z auta, které Tony řídí, střelena kulka. Dále nebudu popisovat, ať se případný čtenář má na co těšit. Pro mě byla tato kniha dobrá světová detektivka.

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

(SPOILER) Román o 609 stránkách se odehrává převážně v západním Německu 60. let. Hlavní představitel Oliver a Verena Lordová. Jemu je 21 let a přijíždí do soukr. školního internátu pro děti z lepších rodin. Verena je 33. letá žena bohatého bankéře. Oliver prožívá hlubokou lásku, je však předmětem citového vydírání (nestoudná Geraldina, mrzák Hanzi) a také ho finančně vydírá sluha Leo. Odehrávají se zde i další osudy Oliverových spolužáků. Hlavní hrdinové se však dostávají do svízelné situace. Dům, ve kterém se scházeli shoří.Oliver odjede v létě za Verenou na ostrov Elbu, avšak vše je prozrazeno. Verenin muž ví o vztahu již od začátku, protože sluha Leo špehuje. Oliver má namontováno odposlouchávací zařízení.Tím končí velká láska, která neměla podmínky pro další trvání.Doporučila bych každému přečíst si tento i když tragický román o velké lásce.

08.06.2013 5 z 5

Fabian - příběh moralisty Fabian - příběh moralisty Erich Kästner

(SPOILER) Děj románu se odehrává v Berlíně. Hlavní hrdina Fabian pracoval v reklamě. Měl přítele Labuda, který se měl ženit s Lídou. Zjistil však, že mu je nevěrná. Pracuje 5 let na svých spisech, jeden člověk mu zalže a Labuda se zastřelí. Fabian má svou Cornelii, ztrácí místo v reklamě a Cornelie odchází k filmu. Kolem Fabiana je pořád plno žen. Fabian se vrací domů, chce zachránit tonoucí dítě a sám se utopí.Zde je ukázána nemorálnost doby, lesbičanky, prodejní mužové i ženy.

07.06.2013 2 z 5

Stíny v ráji Stíny v ráji Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Tato poslední Remarquova kniha pojednává o emigrantech německých žijících v Americe na konci II. světové války. Hlavní hrdinou je novinář Robert, antifašista, který prošel kriminálem a koncentračním táborem. Pracuje u jednoho obchodníka s obrazy a potom jeho poradce při natáčení antifašistických filmů. Robert prožívá lásku s fotomodelkou Natašou. Po skončení války se vrací do Německa, tam nachází lidi, kteří se necítí odpovědni za hrůzy, které prováděli. Vzpomíná znovu na Natašu. Všechny Remarquovy knihy jsou skvělé.

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

(SPOILER) Autobiografická knížka, mladá Betty se vdala za manžela Boba,který chtěl mít farmu.Betty s ním odchází do hor na farmu, kde musí prát vařit, uklízet, zavařovat, především se musí starat o slepice a o velkou zahradu. Sousedy si nevybírá a seznamujeme se s jedněmi Ketleovými, kteří jsou líní a pohodlní a často prosí Boba o pomoc. Život na farmě Betty nenaplňuje a nakonec zmáhá. Po 2 letech dosáne vítězství a stěhuje se z farmy v horách zpět do civilizovaného světa. Úsměvný román této slavné spisovatelky mě velmi zaujal.

Hotel Hotel Arthur Hailey

Hotel- výborná kniha anglického autora popisuje, zobrazuje a odhaluje nám hotel, jak se jeví zvenčí a jak vypadá uvnitř. Setkáváme se s osobními osudy zaměstnanců od ředitele hotelu po kuchaře až po hosty hotelu. Četla jsem tuto knihu již dávno,ale četla se velmi dobře.

07.06.2013 2 z 5

Vraždíte Mozarta Vraždíte Mozarta Gilbert Cesbron

(SPOILER) Autora ve svém románu přivedla láska k člověku, zejména k tomu malému křehkému lehko zranitelnému tvoru, tvoru - dítěti. Upozornil na nebezpečný symptom životního způsobu současné společnosti, na lhostejnost, s níž dospělí v honbě za postavením a pohodlím obětují své děti. Autor ukázal diametrální rozdíl v myšlení dětí a dospělých.Román burcuje nás, abychom věnovali dětem to nejdůležitější, čas a porozumění. Prosperující podnikatel Mark se zamiluje do mladé ženy. Jeho nynější manželství se bortí a začíná drama, které se nejvíce dotýká malého Martina, putujícího z místa na místo, neboť Agnes - matka, je na léčení. Martin uteče z domu bohatého strýce, 2 dny je nezvěstný. Příběh končí hapyendem: manželé Mark a Agnes se usmíří. Ovšem Martin za tu dobu nabyl trpké zkušenosti.

07.06.2013 4 z 5

Konec dobrodružství Konec dobrodružství Graham Greene

(SPOILER) Román "Konec dobrodružství", neobyčejný milostný příběh, který se odehrává v Londýně na samém sklonku války .Flirt spisovatele Bendrixe a vdané Sáry Milesové přerůstá sice v životní lásku, ale i ta končí ve slepé uličce. Příběh je vyprávěn v retrospektivách, asi po dvouletém odstupu sejde se exmilenec Bendrix s podvedeným manželem Henrym, toto setkání vede k vysvětlení Sářina činu."V neštěstí jsme si vědomi své vlastní existence, byť by to bylo ve formě obludného egoismu. Zato štěstí nás ničí, ztrácíme svou individualitu!" Sářina láska se vyhraňuje v pravý opak Bendrixovy lásky - tam, kde on chtěl vlastnit je ona ochotna se vzdát. Tento román patří k nejvyzrálejším knihám středního období Greenovy tvorby.

07.06.2013 3 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Román o Vincentu van Goghovi,na třísté stránce knihy mě zaujaly výroky E.Zoly:"Veřejnost nedokáže pochopit, že v uměnínení místo pro mravní soudy. Umění je amorální stejně jako život. Pro mě neexistují žádné lascívní obrazy nebo knihy, existují jen díla špatně vymyšlená a špatně provedená. Obyčejný lidský mozek uvažuje podvojně, zná světlo a stín, sladkost a kyselost, dobro a zlo. V přírodě takováhle podvojnost neexistuje. Na světě není žádné dobro ani zlo, nýbrž jen bytí a konání. Jestliže popisujeme nějakou činnost, popisujeme život. Ale samozřejmě, že musíme mít nějaké zásady. Obecné dobro vyžaduje od jednotlivce oběti. Nestavím se proti morálce, nýbrž proti cudnosti, která plive na Olympii a žádá, aby byl umlčen Maupassant." Tato kniha mě uchvátila a stojí za to si jí přečíst.