fes fes komentáře u knih

Evangelické báje a jejich smysl Evangelické báje a jejich smysl Iosif Aronovič Kryveljov

Spousta zajímavých a ne běžně známých dat a souvislostí svědčících o biblických klamech, lžích a řadě vnitřích rozporů. Bohužel asi čtvrtina knihy obsahuje zřetelný marxistický balast, takže člověk musí číst obezřetně a třídit zrno od plev. Právě pro tu zřetelnost to však není až takový problém, a tak eventuálním zájemcům určitě doporučuji.

06.04.2021 3 z 5

Římský stát a katolická církev ve IV. století Římský stát a katolická církev ve IV. století Josef Češka

Po Konstantinově legalizaci křesťanství a vynuceném vyhlášení Ježíše Bohem r. 325 začaly mezi církevními sektami nesmiřitelné boje o formulace věroučných dogmat a o faktickou moc, napojenou úzce na císaře.
Projevovaly se neustálými exkomunikacemi, vyhnanstvím, ba i vražděním oponentů, což trvalo do konce IV. století (pochopitelně i déle, avšak další historie není předmětem zkoumání této práce), kdy bylo minoritní pojetí věrouky císařem prohlášeno a povoleno jako jediné platné, a vyznávání, jakož i veškeré veřejné projevy jiného se trestaly. Nakonec byly přísně zakázány i veškeré projevy někdejších antických kultů včetně uctívání bohů a svátků včetně např. olympijských her, čímž začala doba zhoubného středověkého temna, jejíž důsledky pociťujeme trpce dodnes.
Češkova práce je přísně vědecká, bezmála každá druhá věta je ozdrojována dobovými prameny, citacemi a dalšími materiály. Natolik detailní dílo o tomto kousku historie končící antiky a počátcích církve rozhodně nemá v českém jazyce konkurenci a kdoví, zda v jiném. Zájemcům doporučuji jako zásadní dílo k danému tému.

22.03.2021 5 z 5

Je Bible zfalšovaná? Svatý Jeroným, církevní falzifikátor Bible Je Bible zfalšovaná? Svatý Jeroným, církevní falzifikátor Bible neznámý - neuveden

Křesťanský asketa a znalec několika jazyků Eusebius Jeroným byl na konci 4. století papežem Damasusem (Damasem) vyzván k překladu biblických knih do latiny. Překladů existovala sice už celá řada, ale všechny se lišily, stejně jako se lišily i verze řecké (je známo 4680 řeckých rukopisů Nového zákona z nichž žádné dva se dokonale neshodují). Jeroným tak vytvořil překlad, který se pod názvem Vulgáta stal na dlouho závazným pro celou církev, která zakazovala jeho zpochybnění, přestože se v ní dopustil 3500 svévolných změn oproti verzím, které měl k dispozici. Sám doznává, že odporu k jeho "překladům" byl bezpočet ze všech možných stran, a po smrti papeže radši opustil Řím.
Tato kniha poukazuje nejen na důkazy faktu, jaký je Nový zákon a tedy i Bible jako taková nesmyslný, ryze účelový a bezpočtukrát svévolně upravovaný paskvil, ale i že to církevní vrchnost, iniciátorka a vlastně i tvůrkyně těchto paskvilů od počátku velmi dobře věděla a Bibli vytvářela jen za účelem doložení "pravosti" svého vlastního ideologického učení, které s Ježíšem ani s prvními spisy o něm nemá prakticky nic společného krom uzurpování a zneužití dobové popularity jeho jména.
Pouhé tři hvězdy dávám z důvodu, že knihu vydalo nakladatelství zřetelně nakloněné veganské ideologii a některých biblických textů se snaží využívat k této propagandě.

06.03.2021 3 z 5

Vrahův revolver Vrahův revolver Ray Hogan

Celkem slušná westernová povídka. Hned po prvých stránkách zřetelně americká a od renomovaného autora, na rozdíl od stylu českých pisálků s rádobyamerickými pseudonymy, jichž Železný vydával v Rodokapsech nejspíš většinu. Vzhledem k tomu, že originální vydání (1966) má 179 stran, a tato povídka jen 49, půjde nejspíše o podstatně zkrácenou verzi. Škoda, že další Hoganovy novely vyšly jen ve slovenštině, tato je patrně jediná vydaná česky.

14.02.2021 4 z 5

Rozplétání duhy Rozplétání duhy Richard Dawkins

Pro mne paradoxně nejtěžší Dawkinsonova kniha, přestože nejde o odborné texty, nýbrž pouhé eseje či občas filosofující úvahy. Četl jsem ji na etapy, ale proti jejímu obsahu nemám nic, jen mne to moc nezajímalo, připadalo mi to všechno jasný a zbytečný opakovat. Tak jen tři pěticípý...

10.02.2021 3 z 5

K čertu s vyděračem K čertu s vyděračem Bill French (p)

Čeští autoři soudobých Rodokapsů si z čtenářů dělali/dělají legraci nejen svými neuměle anglickými pseudonymy, ale i svým nepřiznaným autorstvím, byť v některých případech snad šlo o omyly.

Tato povídka s rozměrem menší rodokapsové série Země koltů, podepsaná jménem Bill French (prý pseudonym Josefa Freise), je nejen psána velice znatelně ve stylu jeho kolegy N. C. Marshala (Jaroslav Kuťák), ale vystupují v ní postavy z Marshal-Kuťákových povídek, odehrává se ve městě Marshalových povídek (Little Tear), ba přítomny jsou i reminiscence jeho starší povídek. V sérii patří v těm lepším, i když mnohé by se jí dalo vytknout - a právě podobné nedostatky jako u Kuťákových povídek, ba i u jeho detektivek.
V jiném Frenchově (Freisově) Rodokapsu Vlak do Oklahomy je Kuťák uveden jako jeho překladatel (přeložil českého autora do češtiny?), ovšem - pochopitelně - bez uvedení originální názvu, z něhož prý překládal :).
K tomu všemu je odpovědným redaktorem prvých tří Frenchových Rodokapsů (velká vydání) Josef Freis.
Jistě, falešné "překlady" se u Rodokapsů hojně používaly i za první republiky ve snaze přesvědčit čtenáře, že jde o zahraničního, nejlépe amerického autora, a tím zatraktivnit tržní potenciál daného titulu. Vzájemné hrátky kamarádů-autorů úzce spjatých s vydavatelem s vypůjčenými pseudonymy jsou také osobní věcí dotčených osobností. Pro různé databáze a dokumentaci jsou však silně matoucí a jejich vypovídací hodnota je pak krajně nespolehlivá.
No, s tím se musíme smířit, a zřejmě i u řady jiných autorů resp. jejich děl.
Mně osobně tato matení připadají zbytečná.

28.12.2020 3 z 5

Knihu jsem vyslechl v audio podobě (pro můj vkus ne příliš kvalitní), a to jediné mne přimělo ji strávit celou, četbu bych pravděpodobně nezvládl. Prvotní pocit byl, že autor byl snad placen od počtu stran, a proto tak rád plýtvá mým časem; řada informací je obecně známých, řada se jich opakuje, příklady a popisy výzkumů (někdy dosti sporných, mimochodem) zbytečně roztahané a nudné. Skutečně by se kniha dala zkrátit do třetinové nebo snad ještě hustší podoby, aby řekla vše. A pokud by mělo jít o příručku, která má skutečně zdravotně člověku pomoci, stačila by tak na padesát stran. Asi i ta nezajímavá rozvláčnost napomohla depresivnímu a celkově negativnímu vyznění knihy.
A jsem rád, že to není jen můj osobní pocit.

23.12.2020 2 z 5

Astrofyzika pro lidi ve spěchu Astrofyzika pro lidi ve spěchu Neil deGrasse Tyson

Pro laiky jakým jsem já, studenty a vůbec zájemce o poslední poznatky o vesmíru ideální kniha. Navíc psaná lehce, ba místy i s humorem, stejně jako autorovy četné přednášky, besedy či rozhovory na YouTube. Plný počet hvězd - vždyť kdo jiný by si je zasloužil, než astrofyzik...

05.12.2020 5 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Příjemná odpočinková četba.
Nonstop nepatrný úsměv a sympatie ke všem postavám, ač většina jsou pomatení hajzlíci.
A nebojte se, vše dopadne pohádkově dobře, i ten osud zasáhne tak, jak si čtenář potajmu přeje.

08.11.2020 4 z 5

Konkurz na milence Konkurz na milence Simona Monyová (p)

Ještě doplním, že podle slov samotné autorky je tato kniha jediná její opravdu autobiografická. To navíc okamžitě pochopí i ten, kdo četl knihu R. Sachera Simona Monyová - Život a smrt, který v Monyové knize vystupuje sice pod jiným jménem, ale velmi detailně včetně popisu jedné zbytečné nevěry s ním. Myslím, že tato kniha by coby její osobní zpověď postačila na to, aby autorku její manžel přizabil.

10.10.2020 3 z 5

Konkurz na milence Konkurz na milence Simona Monyová (p)

Hmmm... Asi budu jediný, ale i tato Mony mne bavila. Možná jsem taky jediným chlapem, který ji četl. :) Sehnal jsem si a postupně určitě přečtu od autorky vše, i když vždy mezi tím musím přečíst něco jiného, neb její spisy jsou vlastně jeden a ten samý příběh na pokračování a ani tenhle není výjimkou. Ale baví mě její humor, nadhled, i to, že je to vlastně dost hodně negativní - to vše hodně nezvyklé na ženskou autorku. Zkrátka dobře píše.

30.09.2020 3 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Překvapení až do konce, i poté, co už člověk má za to, že vše dobře dopadlo. A ono vlastně ne... Filmy neznám, takže se to "četlo samo". No a po přečtení si je nejspíš vyhledám.

21.09.2020 4 z 5

Helldorado days Helldorado days N. C. Marshal (p)

Další spíše detektivní než westernový příběh z autorova fiktivního městečka Little Tear kdesi na Divokém Západě.
Spousta dobrých nápadů (snad až moc) a westernových reálií, zřetelně načerpaných z desítek či stovek Kuťákových překladů podobných povídek, avšak ukončení příběhu opět poněkud náhlé a literárně nezvládnuté (neukončené souběžné děje či události, nedotažení napětí, nevyjasněné role postav...), podobně, jako jsme zvyklí i z Kuťákových detektivek. Rozehrání děje a částečně i charakteristiky postav mu jdou, ale ty konce...

18.09.2020 2 z 5

Trichamin Trichamin Tomáš Žlůva

Ať se na mne kdo chce zlobí, ať si mamka slzy utírá, tohle pro mne bylo kulhánkovský víc, než leckterý kyšácký pokusy, zvláště ty poslední (stejně mi nikdo nevymluví, že ty první kotlety restoval Kulhavý). Takže líbilo, moc, a rád bych si od autora přečetl víc, ale jak to vypadá, nic jinýho asi nenapsal... :(

07.09.2020 5 z 5

Nedvědi na Strahově Nedvědi na Strahově Petr Novotný

Řada fotek, texty několika písní, jinak jen pár slov. Taková skrz naskrz zbytečná kniha, která snad měla jen organizátorovi a "autorovi" do jeho kapsy přemístit ještě pár zbylých chechtáků z kapes naivňoučkých Fanoušků a spíše Fanynek po monstrózním koncertu trampfolkových Veličin na pražském Strahově.

05.09.2020 odpad!

Cesta k modlitbě aneb textař Petr Rada vypráví Cesta k modlitbě aneb textař Petr Rada vypráví Arnošt Tabášek

Autobiografická kniha? To jako že autor Arnošt Tabášek je zároveň textař Petr Rada v jedné osobě? Mňo...

02.09.2020

To nejlepší z Larry King Live II. To nejlepší z Larry King Live II. Larry King (p)

Rozhovor s velitelem Pouštní bouře Schwarzkopfem mě emotivně dostal... Bez zajímavosti ale není ani žádný další, mj. dva z vězení, odhalující psychiku Lennonova vraha či primitivnost násilníka Tysona; on ani M. Brando nebude žádnej velkej intelektuál. Četlo se jak po másle.

14.08.2020 4 z 5

Zálesák Zálesák Zane Grey

Nemohu nedat plný počet hvězd, i když tuto knihu musí člověk číst asi v určitém věku a být jaksi fanda pro daný žánr. Z Greyovek mne oslovila jako první a nejvíc, ne náhodou je od autora i v češtině nejvíc vydávaná.

26.07.2020 5 z 5

Tragický osud spisovatelky Simony Monyové Tragický osud spisovatelky Simony Monyové Michaela Košťálová

Jedna z těch zbytečných knih, jimiž se autor pokouší vydělat povrchním shromážděním všem snadno dostupných a tisíckrát již zopakovaných informací. Nic by na světě nechybělo, kdyby takové knihy nevznikaly, snad by i bylo lépe.

22.07.2020 odpad!

Rané křesťanství očima pohanů Rané křesťanství očima pohanů Alena Frolíková

Ryze vědecká práce, obsahující, jak už podtitul říká, dobová literární svědectví o křesťanství - zvláště pak o chování křesťanů - z per pohanských, tj. nekřesťanských autorů. Texty jsou přeloženy s pečlivostí osvětlující i některé jednotlivé významově sporné výrazy z několika úhlů pohledu. Na rozdíl od tendenčních a tím málo významných křesťanských děl zabývajících se daným obdobím, zde není ani stopy po nějaké ideologizaci, snažící se nadržovat jedné či druhé straně - pohanské či křesťanské, a tak na čtenáře působí vskutku sami starověcí autoři.
Jde tak jistě o jedno z nejvýznamnějších českých děl/překladů zabývajících se oním málo doloženým obdobím vzniku agresivní, za cenu mučení, vraždění a válek násilím se prosazující ideologie, která na více než půl druhého tisíciletí mocensky ovládla západní svět a přivodila mu tolik neštěstí.

19.07.2020 5 z 5