farbi farbi komentáře u knih

Div a zázrak Div a zázrak Michail Alexandrovič Bulatov

Jedna z mojich detských lások :) Keď už som ju mala prečítanú niekoľko krát spredu-dozadu a zozadu-dopredu, využívala som ju ešte tak, že som z jej zadnej strany čítala anotáciu hlasom hlásateľky - až som ten text vedela naspamäť. Táto hra ma zabavila na dlhé obdobie. Kniha mala tvrdé dosky a bola už tak opotrebovaná, že z nej textová časť vypadla, takže som tie dosky držala v ruke ako kedysi hlásateľky v televízii a prednášala som "večerný televízny program", alebo "správy dňa". Mám ešte jednu krásnu spomienku, ktorá sa viaže k tejto knižke. Čítavala som z nej veršovanú rozprávku O pampúšikovi môjmu mladšiemu bratovi, ktorý si túto rozprávku potom pýtal každý večer a doteraz na to obaja spomíname :)

24.08.2016 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Vôbec prvá vec od Agathy Christie, ktorú som čítala, je táto kniha. Čítala som ju do noci, lebo príbeh už vrcholil, živých ubúdalo, okruh podozrivých sa zužoval a ja som nechcela ísť spať bez toho, aby som vedela, kto bol vrah. Po rozuzlení príbehu som ešte dlho nemohla zaspať a s úsmevom som premýšľala, že to tá Agatha dobre vymyslela; tak, že by som na to neprišla. Ako inak, že? Už od začiatku som tipovala ako vraha úplne inú osobu a tej som sa držala tak tvrdohlavo, že som nakoniec bola prekvapená. Už len dodám takú malú indíciu - ako knižka začala, tak aj skočila :)

26.07.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

No, čítala som to už dávnejšie... A komentujem teraz, keď som si presne na toto spomenula pri čítaní tohto článku:

Komu by napadlo, že raz také niečo naozaj bude pravda? Taká škoda, naša Zem je tak krásna a nám ľuďom musí TAK VEĽMI šibať :(

26.01.2019

Malachitová škatuľka Malachitová škatuľka Pavel Petrovič Bažov

Aj táto kniha je jednou z tých, ktoré sprevádzali moje detstvo. Nemala som veľa hračiek, rozhodne nie toľko ako moji rovesníci. Ale v mojej detskej izbe bola plná knižnica. Čítala som neustále. Aj v noci pod paplónom s baterkou. Najviac ma bavili rozprávkové knihy, tie som čítala stále dookola. Spomínam si, že niektoré príbehy z tejto knihy mi pripadali až strašidelné, ale bola som malá a moja predstavivosť pracovala vynikajúco. Hlavne som nemala rada jeden príbeh, kde sa vyskytovala taká hadia obluda, bŕŕ. V inom príbehu zase vystupovali bludičky, ktoré zviedli bohatierov do bažín... V ďalšom zase durmanový kvet, ktorý je jedovatý... Taká iná rozprávková kniha. Ale má svoje kúzlo. Vtiahla ma do sveta ruských bohatierov a ruského folklóru, postáv ale hlavne pokladov. Rada by som si ju ešte raz prečítala.

19.08.2016 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Pre mňa celá séria za 100 bodov. Prečítala som všetko jedným dychom a po čase som si to ešte vypočula ako audioknihy. To ma nikdy neprestane baviť. Dobrodružstvá slávnej trojice, ktoré sa zažívajú cez príbeh až na vlastnej koži, sú skvelé, jedným slovom kúzelné. Postavy premyslené do detailu, a najviac sa mi páči, že je tých kníh toľko!! U tejto série nikto nemôže mať pocit, že mu je ľúto, že sa kniha skončila, ako to často u kníh býva. Veľmi príjemný pocit, sledovať, ako obľúbené postavy dospievajú pred očami.

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Totálna lahôdka. Veľmi sa mi páčil ten nápad provokačnej večere štyria proti štyrom. To muselo štyrom vrahom skutočne poštekliť fantáziu. Poirot je tak skvelý, že odjakživa ľutujem, že to nebola skutočná postava, len literárna. Ale, vďaka Bohu, že dal pani Christie takýto obrovský talent (aj chuť TOĽKO písať), pretože takto sa môžeme s Poirotom stretávať požehnane na stránkach jej kníh. Agatha Christie je pre mňa autor číslo jedna!

19.12.2015 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Robinson Crusoe mi prišiel príliš krátky, Tajuplný ostrov mi prišiel príliš dlhý. Pána Verna mám v úcte, ale toto už trošku prepískol. Príliš sa asi spoliehal na zhovievavosť svojich čitateľov, pretože toľko šťastných náhod a hlavne toľko skrz-naskrz ušľachtilých mužov na jednom mieste, to je rarita a tiež vysoký stupeň nepravdepodobnosti. Až mi to liezlo na nervy, ako sa dalo správanie postáv predvídať. Každý z hlavných postáv bol verný, zásadový, dobrého srdca, no všetky dobré vlastnosti, ktoré len máte poruke, si k tomu pripočítajte. Cyrus Smith bol chytrý ako google (dnes už je pojem "chytrý jak rádio" zastaralý), čo prisudzujem radšej tomu, že v tej dobe bolo nových priemyselných poznatkov práve toľko, čo by jeden človek vládal obsiahnuť svojím intelektom aj pamäťou. Dnes už by nemal šancu ťahať zakaždým esá z rukáva. Čo mi ešte strašne bilo do očí, bolo to, že tam bolo šesť chlapov, ale ani jednému ani na okamžik neprišla na rozum žena. Nie som žiadna feministka, len uvažujem, že každý normálny chlap rád myslí na ženu a to celkom často (či už je to jeho priateľka, manželka, dcéra, matka, [svokra asi nie, hehe], alebo hoci len nejaká cudzinka, o ktorej sníval, že ju dostane). Takže to všetko mi pokazilo celkový dojem z knihy a rušilo ma to v tom, aby som si dej úplne vychutnala. Slabé 4 hviezdičky.

13.12.2015 4 z 5

Odpustila jsem Odpustila jsem Immaculée Ilibagiza

Naozaj silné a krásne svedectvo ženy, ktorá zo vzťahu s Bohom vyťažila mnoho dobra. Čistota jej duše ma inšpiruje. Zázraky, čo sa v jej živote udiali (a nikto ma nepresvedčí, že to boli náhody) ešte dlho ostanú v mojej mysli. Najprv sa mi zdalo, že mi bude trvať, kým si knihu prečítam, ale doslova som ju zhltla. Je napísaná ľahko a nenútene, žiadne zbytočné zdĺhavé opisy, číta sa to samo. Veľmi rada si prečítam knihu, ktorá jej predchádzala - Přežila jsem.

26.07.2015 5 z 5

Jak katolická církev budovala západní civilizaci Jak katolická církev budovala západní civilizaci Thomas E. Woods

No, takú prvú kapitolu som sa musela trošku siliť, aby som intelektuálne stačila štýlu knihy, ale potom sa to rozbehlo samo a mozgové závity sa mi príjemne krútili. Musím uznať, že som netušila ani 95% z toho, čo autor objasnil, alebo - lepšie povedané - zjednodušil a zhrnul z rozsiahleho množstva uznávaných zdrojov. V tomto novom svetle vidím, že Cirkev naozaj vybudovala našu kultúru, ako ju poznáme dnes, alebo prispela značnou a nepopierateľnou mierou do významných a životne dôležitých oblastí.

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

Moja absolútna srdcovka. Vydržala by som ju čítať stále dookola znova a znova, už som ju aj viackrát prečítala :) Vo svete rozprávok a fantázie som bola doma už od mala. Putovala som spolu s hobbitom a zažívala všetky dobrodružstvá cesty tam a zasa naspäť. Nasledujúca trilógia o prsteňoch nikdy u mňa Hobbita neprekoná.

26.07.2015 5 z 5

Královnin náhrdelník I Královnin náhrdelník I Alexandre Dumas, st.

Mám veľmi rada historické romány a tento ma pohltil už ako teenagerku :)

13.10.2016 5 z 5

Zlaté ruky Zlaté ruky Cecil Murphey

Veľmi dobré čítanie, kde doktor Carson rozpráva príbeh svojho života, detstva, štúdií aj profesionálnej kariéry. Krásne rozpráva o svojej mame, ktorá to nemala ľahké, ale svojich dvoch synov vychovala príkladne. Pre mňa osobne emočný príbeh, často mi stiahlo hrdlo a oči sa zaliali slzami, či už z dojatia nad tým, aké zázraky pre nás Boh robí (s čím mám sama skúsenosti a práve preto som chápala Benove pocity), alebo nad konkrétnymi príbehmi detí, ktorým Ben ako neurochirurg pomohol. Odporúčam každému, číta sa rýchlo a ľahko a je skutočne motivujúca. Kiežby väčšina doktorov bola taká ako Ben Carson, aký to človek!

08.12.2015 5 z 5

Ikonostas Ikonostas Pavel Alexandrovič Florenskij

Ťažko sa mi táto kniha hodnotí, pretože niesom filozof ani teológ a často som si nevedela predstaviť zmysel niektorých termínov ani len abstraktne. Ale prečítala som ju celú a z obsahu môžem posúdiť, že naozaj nahliada na Ikony a Ikonopisectvo hlboko, správne a pravdivo. V tomto novom svetle sa mi Ikony javia ešte úžasnejšie, než sa mi javili doteraz.

Tarzan nezkrotný Tarzan nezkrotný Edgar Rice Burroughs

Skvelý diel. Pútavejší a roziahlejší ako predošlé. Ako obvykle sa neustále niečo dialo, ale mám pocit, že diel bol podrobnejší. Navyše prekvapivo autor otázku, ktorá čitateľovi nedá pokoj celý čas, zodpovedal až na úplnom konci, takže do poslednej chvíle sa nedalo odhadnúť, ako to vlastne bolo na začiatku. Už sa teším na ôsmy diel, tam by to všetko malo pokračovať, lebo koniec ostal tak nejak otvorený.

Tarzanovy povídky z džungle Tarzanovy povídky z džungle Edgar Rice Burroughs

Prvá poviedka ma nejak nenadchla, a tak som čakala, že to bude nuda, ale každá ďalšia ma bavila viac a viac, skvele sa mi to čítalo. Asi najviac sa mi páčila poviedka o tom, ako Tarzan hľadal Boha, ale zábavné boli všetky.

Tarzan. 4. díl, Tarzanův syn Tarzan. 4. díl, Tarzanův syn Edgar Rice Burroughs

Skvelá, ako doteraz všetky, ale jedno autorovi vyčítam. Totiž že vôbec nevysvetlil - a to ani stručne, kde boli a čo robili rodičia Tarzanovho syna po celú dobu, čo boli od seba odlúčení. Celý čas som čakala, že to vysvetlenie príde, ale nekonalo sa. Cez to všetko nestráca na hodnote. Dej všetkých kníh o Tarzanovi sa uberá takým rýchlym tempom, že ma vážne udivuje, o čom ešte autor môže písať v ďalších 20-tich, ktoré ma čakajú. No, nechajme sa prekvapiť.

Tarzan z rodu Opů Tarzan z rodu Opů Edgar Rice Burroughs

Môj mladší brat mi odporúčal Tarzana, ešte keď som bola v puberte a ja som sa k nemu dostala až nedávno. Príbeh je od začiatku do konca pútavý, takže som ho "zhltla" skoro naraz. Ale naozaj je stručný, určite by sa dal rozviesť oveľa podrobnejšie a vôbec by mu to neuškodilo. Ale kníh o Tarzanovi je celkom 26, takže pravdepodobne v iných knihách bude život "kráľa džungle z rodu Opov" popísaný podrobnejšie a určite si prídem na svoje.

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Pri čítaní tejto knihy som mala asi do troch štvrtín rozporuplné pocity. Vety a myšlienky, ktoré ma bavili, sa striedali s takými, ktoré ma nebavili, lebo som im nerozumela. Nevyznala som sa vo všetkých tých intelektuálnych sférach, o ktorých "bola reč". Totiž kapitoly sú skoro na striedačku písané z pohľadu dvoch žien, každá v prvej osobe a obe sú oveľa inteligentnejšie, než ich okolie. A to všetko ju robí nepochybne zaujímavou. Ale moja trpezlivosť sa vyplatila. Ku koncu knihy už som sympatizovala s hlavnými postavami a dychtila po tom, čo sa bude diať ďalej. Koniec bol veľmi prekvapivý, síce žiadny happy end - ale možno práve preto zanechala na mňa kniha silnejší dojem.

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Sławomir Rawicz

Fascinujúca kniha! Ťažko uveriteľné, dych berúce, miestami slzy vháňajúce putovanie, aké som dlho "nezažila". Naozaj praktiky ruskej "spravodlivosti" a sibírska zima sa každú chvíľu predbiehali v tom, kto dokáže byť k ľuďom krutejší a v krutosti vynaliezavejší. Obdivuhodná odvaha, výdrž a priateľstvo utekajúcich väzňov ma dojímali od začiatku do konca.

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Už som ju čítala viackrát. Myslím, že nikdy nieje na škodu osviežiť si finančné zákony :) Ostáva už len začať sa podľa nich riadiť...