fanous21 fanous21 komentáře u knih

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Pohříchu první Škvorecký a zdaleka nikolivěk poslední! Danny Smiřický jazzově roztáčí své jazzové a zejména ony ryzí adolescentní hormony na plné pecky a prožívá svou protektorátní prima sezónu roku 1939.

13.08.2018 5 z 5

Jak zabít civilizaci Jak zabít civilizaci Benjamin Kuras

PozoruHodný, ale také kapku (místama i dvě kapky) nesourodý mišmaš k historii Evropy a z ní nastalé aktuální situace, v níž se nachází (či v autorově smyslu - potápí) civilizace dnešní Západní Evropy. Autor bije na poplach za záchranu židovsko-křesťanské-kulturní-svobodné Evropy a předkládá čtenáři pádné důvody (opřené o pádné argumenty) s vysvětleními (mnohdy až vytmaveními) o tom, kde se stala/kde se děje chyba, respektive chyby, mnoho chyb. Osobně v mnoha ohledech s panem autorem souhlasím, leč s militantní rétorikou se ve většině případů neztotožňuji. Na každý pád je si třeba uvědomit, že "bití na poplach" jde ruku v ruce s "militantní rétorikou", a to tím spíše, pokud se bezprostředně obrací k hrozbě Evropského islámu či Islámské Evropy. Ještě bych zmínil malé zastesknutí, kdy se v textu napříč knihou vyrojuje několik faktografických a historických chyb, což v některých ohledech může vést až k mylné interpretaci. Přesto je kniha velmi čtivá a čtenář vůči propíraným tématům může jen stěží zůstat chladným.

07.06.2013 3 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Autorovi se podařila jedna věc, na kterou je zapotřebí poukázat: Ano, dokáže čtenáře strhnout, avšak v první řadě jej vtáhne "do života, jaký je"... co tím mám na mysli? Zkuste v knize otevřít na jakékoliv stránce a jednu dvě z nich si přečíst. Předpokládám, že budete otřeseni životními podmínkami, ba životem protagonisty celkově. Pakliže čtete od začátku, na jinak z kontextu vytržené podmínky si zvyknete, budete je brát jako normu. Tak jak je tomu v životě právě takových nešťastníků. Anebo když dlouhodobě žijete v zemi třetího světa. Toto se autorovi nesmírně povedlo. Vytknu tak pouze poslední čtvrtinu knihy, která už nepřinesla nic nového, co by předtím nebylo popsáno, přivítal bych ji tak spíše do biografie. Zde tempo uvadalo a pokazilo jinak vynikající čtenářský zážitek.

10.01.2023 4 z 5

Kdo si s láskou zahrává Kdo si s láskou zahrává Hjalmar Söderberg

V první řadě skvělý překlad pana Bojanovského. V druhé první řadě velmi čitelný příběh lásky, nelásky a zejména sebelásky v švédské metropoli na prahu 20. století.

24.01.2021 5 z 5

Encyklopedie ruské duše Encyklopedie ruské duše Viktor Vladimírovič Jerofejev

Takový ryzí Thomas Bernhard po rusku. Cítíte, že máte něco proti Rusku a Rusům? Vsaďte boty, že proti Jerofjevovi jste břídil. Encyklopedie ruské duše skýtá proti ruské duši hotový vodopád, či snad přímo tsunami nesmlouvavých odhalení, urážek, postřehů, oplzlostí, argumentů, všeho možného co jen jedince může napadnout a ještě více. Jako Ariadnina nit se encyklopedií táhne Šedivák, ztělesnění to všeliké ruské špatnosti, kterého je třeba zprovodit ze světa, ale s kterým zároveň nelze v mnoha ohledech nesouhlasit. Lehce surrealistický, až fantasmagorický háv dodává dílu na charakteričnosti, ne všem čtenářům bude ovšem vyhovovat. Za všechny uvádím tři encyklopedické perličky:
"Naděje v Rusku umírá první."
"Rusko je zakletější než Bermudský trojúhelník."
"I ta nejjednodušší záležitost přerůstá v Rusku v problém."

08.05.2018 5 z 5

Lady Macbeth mcenského újezdu Lady Macbeth mcenského újezdu Nikolaj Semjonovič Leskov

Kratičká, však o to více nesmlouvavě úderná, nelítostná novela o ženě, jež ženou emocionální běsi do náruče spirály tragédií, jimiž navzdory čtenář s protagonistkou soucítí... brilantní to autorův počin!

18.07.2017 5 z 5

Když ne nyní, kdy? Když ne nyní, kdy? Primo Levi

Neuvěřitelně uvěřitelná pouť skupiny židovských bytostí (skorem váhám, zda na protagonisty ještě platí označení člověk) evropským územím v časech vrcholné fáze 2. světové války, a to ze západní části SSSR, přes Polsko, Německo až do Itálie. Četba je skličující a věřím, že nejednoho čtenáře přepadne neskonalý pocit vděčnosti za dobu, v které se naše životy doslova tetelí. Krásný sloh, hrozná doba, silný příběh a úklona (až se čelem bouchám o zem) všem, kteří "ve válce zdrsněli, ale nepokořili se".

28.11.2016 5 z 5

Dunaj Dunaj Claudio Magris

Magris je starším bratrem Sebalda... Výsostné čtení o kulturních, politických, vojenských, lidových, geografických dějinách každodennosti, lidské velikosti i nízkosti, ojedinělosti... v níž hravní roli hraje řeka Dunaj. Stoprocentní čtivo!

29.10.2016 5 z 5

Křesťanství a ateismus úplně jinak Křesťanství a ateismus úplně jinak Dinesh D'Souza

Poctivá obhajoba křesťanství proti argumentům ateismu bez zbytečných emocí a prosta tvrzení typu "jak to prostě je". Zakotvení v americkém prostředí je nepřehlédnutelné.

13.09.2016 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Čtivo par excellence! Titul "Anna Karenina" může být pro čtenáře poněkud matoucí, neboť v románu nejsou sledovány výhradně její osudy, nýbrž jsme svědky mnohovrstevnatého vhledu do duše a života ruského lidu (přirozeně vyšší společnosti) v druhé půli 19. století. Dnes rozsahem spíše odrazující, nicméně vele-vhodné na tehdejší tolik populární dlouhé noční "vyčtívání" ještě dlouho před příchodem elektrického osvětlení. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že oněch "vyčtívacích vycpávek" bylo přeci jenom nad míru, než abych dílo ocejchoval pěti hvězdičkami. Závěrem nemohu nevyzdvihnout znamenitý popis emoční rozeklanosti hlavních aktérů, jejich lítání ode zdi ke zdi a především dechberoucí a úderný "psycho-závěr" a závěr hlavní protagonistky.

04.03.2016 4 z 5

Strach ze svobody Strach ze svobody Erich Fromm

Velmi zdařilé počtení, které vás donutí se zamyslet nad fenoménem svobody. Některé Frommovy myšlenky jsou odzbrojující, místy se kniha ovšem čte dosti náročně. Vřele doporučuji.

24.04.2011 4 z 5

Ostrov v plamenech: Neobyčejný příběh Laki, sopky, která v 18. století zatáhla nebe nad Evropou Ostrov v plamenech: Neobyčejný příběh Laki, sopky, která v 18. století zatáhla nebe nad Evropou Jeff Kanipe

Zajímalo mě zejména z hlediska socio-kulturního... a byl jsem nadšen. Autoři nefantasmagoří, ba ani nefabulují, opravdu upřímně nabízejí pravděpodobné vlivy výbuchu sopky Laki (ale i ostatních v rámci uplynulého milénia) na svět nejen přírodozpytecky, ale také sociálně, kulturně, umělecky, psychologicky atd. Nechtěná předpověď nějakého dalšího budoucího výbuchu a globální poptávka (krom jiného) po rouškách, jejich nedostatek a předražení je při čtení ve světle uplynulé pandemie vpravdě mrazivé (a to jest pouze jedním z aspektů výbuchu). Prostě skvělé čtivo, jež i v geologicky orientovaných částech je perfektně pochopitelné a čtivé i pro průměrného ne-znalce vulkanologie tak, jak se probírá v zeměpisu na ZŠ.

31.12.2023 5 z 5

Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek Ivan Foletti

Vynikající to počin z dílny Semináře dějin umění MU. Ta kniha má jedinou chybu, ale k té až na konci. Neotřelé téma, přitom by mělo být tak samozřejmé. Náhled do předmoderní mentality, jež je dnes tolika lidem cizí. Propojení kontextuální, s dnešními reáliemi a žitou zkušeností autorů - skvělé. Zrovna tak obsahově - promyšleně poskládaná témata týkající se středověkých poutí do pěti tematicky uzavřených kapitol, vzájemně však promptně propojenými. Folettiho úvod je perfektním "otevírákem" do knihy. Jedinou šmouhou jsou tak některé kvalitou mizerné fotografie, což ovšem vyváží skvělá grafika a vůbec umělecké pojetí knihy. Doufám, že se mi nějaká "francouzská pouť" podaří také v budoucnu podniknout nejlépe však středověkýma očima...

04.02.2023 5 z 5

1001 myšlenek, které změnily naše uvažování 1001 myšlenek, které změnily naše uvažování kolektiv autorů

Poctivě, od začátku do konce přečtená kniha, během několika set sezení na wc v průběhu 20 měsíců. Vážně, jedná se o povedený počin, vybraná hesla jsou zajímavá a relevantní vůči záměru autorů, tzn. přiblížit pravděpodobně ty nejdůležitější milníky v historii nejen myšlení, ale i nápadů, kreativity a leckdy i odvahy. Jistě, na omezeném prostoru nelze očekávat vyčerpávající výklad k danému pojmu, ale pro otevření či seznámení s ním je jistotně postačující. Drobnou výtku snad jen k velice omezeně zastoupeným pojmům z období středověku. A pro mě poněkud méně zdařile vypracované pojmy z oboru matematika (ale viz omezený prostor).

17.11.2021 5 z 5

Vitajte v raji Vitajte v raji Jennie Dielemans

Průměr. Pro mě nejzajímavější kapitolka o imigrantech z Myanmaru a jejich novodobém zotročování v Thajsku. Krom toho jsem se nedozvěděl v podstatě nic nového. Ptám se sám sebe, zda je kniha cílena na čtenáře cestovatele, který o pozadí (jež v reálu jednoznačně patří do popředí) turistického byznysu a jeho dopadu ví své a je proň kniha spíše opáčkem, anebo na čtenáře tématu nepříliš znalého, který, domnívám se, nebude zpracováním příliš osloven. A další poznámka, co mi vrtá hlavou, proč knihu z roku 2008 s tématem natolik dynamicky se rozvíjejícím vydá nakladatelství s osmiletou odmlkou?

09.05.2021 3 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

Mek Ewan ve vrcholné formě, opravdu labužnická pochoutka na jedno delší sobotní skvostné počtení...

16.10.2020 5 z 5

Katedrála: Náboženství, politika, architektura, dějiny Katedrála: Náboženství, politika, architektura, dějiny Norbert Ohler

V podstatě monumentální syntéza dějin katedrály. Čtenář se dozví o její historii, významu, přípravy i průběhu stavby, symbolice, alegorii, výzdobě, funkci, bojích s ní spojenými atd. atd. Autor se nicméně soustřeďuje zejména na německý prostor, takže snad kvůli této vyhraněnosti půl hvězdy dolu. Vřele doporučuji ke četbě/studiu. Krom jiného se dozvíte, že denně se na kolínskou katedrálu vyholubí 160 litrů moči...

18.09.2019 5 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Čtenář František tedy nenadchnut. Některé epizody byly šroubovité až běda, poselství těch několika málo stran mi zůstalo skryto, bohužel. Předmluva nakonec vyzněla kvalitnější než text samotný.

09.08.2019 3 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Čtivo hodno držitele Nobelovy ceny!

23.05.2019 5 z 5

Rudá jízda Rudá jízda Isaak Emmanuelovič Babel

Rudá jízda je jízda... rudou krajinou zalitou krví obětí válečného běsnění rudých (i bílých) bratrů znesvářených až na krev. Rudá jízda je poetickou krasojízdou člověčím běsněním, "díky" němuž člověk plně porozumí, že smrt je plno"hodnotnou" součástí života. Překlad Jana Zábrany lepší než nejlepší...

22.10.2018 5 z 5