Vitajte v raji

Vitajte v raji https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309785/bmid_vitajte-v-raji-aU8-309785.jpg 4 48 11

Dokonalá dovolenka, exotický zážitok, objavovanie neznámeho. A na druhej strane ukrutná bieda, vykorisťovanie, likvidácia životného prostredia. Čo spája tieto dva odlišné svety? Dovolenkový biznis, honba za oddychom a dobrodružstvom. Vitajte v raji, kde je všetko zarátané v cene, all inclusive, romantická pláž so sklonenou palmou aj život v chudobe, pred ktorým si však ľahko môžete zavrieť oči. Jennie Dielemans sa rozhodla nezavrieť oči. V knihe Vitajte v raji nemilosrdne demaskuje fungovanie dovolenkového biznisu. V ostrých kontrastoch sa tu stretávajú opálené a šťastné tváre dovolenkárov s biedou, ktorá plodí prostitúciu, ničí krajinu a ponižuje ľudí. Kniha Vitajte v raji by mala byť pribalená ku každému turistickému bedekru, pretože odhaľuje pravdu ukrytú pod tenkou vrstvou pozlátka našej letnej dovolenky.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Absynt

Välkommen till paradiset , 2009

Deia
06.02.2024 4 z 5

Podľa prečítaných recenzií som čakala, že táto absyntovka bude slabšia, ale našťastie som sa mýlila, veľmi ma bavila. Zaujímavá mi prišla hlavne história, jednak ako začal vznikať cestovný ruch a taktiež ako postupne vznikal v rôznych krajinách a ako sa tieto krajiny začali meniť. Trošku ma mrzelo, že aj súčasnosť je už mierne historická, ale tak nepozrela som si rok vydania, zaujímalo by ma, že či to teraz, o tých približne 15 rokov neskôr, nie je aspoň trochu lepšie, ale tak predpokladám, že nie. Ten kontrast, ktorý ukazuje autorka je zarážajúci - ľudia na dovolenke dopriavajúci si all inclusive a na druhej strane personál, ktorý zarába pár dolárov denne, niekedy ani to nie. Alebo ženy, ktoré sa museli začať venovať prostitúcii, aby vôbec mohli prežiť, zatiaľ čo po práci sa tesnia v jednej izbe. Ako nie je to nič nové či neznáme, ale mnoho ľudí sa nad tým nezamyslí. Autorka toho v tejto relatívnej útlej knihe obsiahla dosť veľa, ale aj preto ma to bavilo, nestihla som sa nudiť. Mnohé veci ma (nepríjemne) prekvapili, hlavne ohľadom ochrany prírody, teda skôr jej neochrany. Určite je to zaujímavé čítanie.

Starmoon
26.08.2022 5 z 5

Podľa komentárov (prečítaných aj vypočutých) som čakala (naj)slabšiu abstynovku – nakoniec som však ostala milo prekvapená, že text je kvalitný, hutný, tnúci do živého. Po trošku slabšom všeobecnom úvode nastáva jazda doslova cez celý svet – all inclusive aj s rupsakom na chrbte, Ázia aj Karibik, vychytané turistické destinácie aj miesta tváriace sa ako nedotknuto panenské. Detská práca, domorodci, na ktorých sa batôžkari chodia dívať ako na zvieratká v zoo, sexturizmus, full moony, zasvinené rajské pláže, na ktorých sa nemôžu kúpať miestni... Veľa sa do tejto skôr útlej knižky dostalo. Na druhej strane však treba objektívne povedať, že cesty na Thajsko, Dominikánsku republiku či do Vietnamu sú predsa len o niečom inom, ako keď sa človek vyberie trebárs do Sieny či Sevilly, že? ;) Chcem tým naznačiť – hoci autorka odviedla skvelú prácu, predsa len jej kniha vypichla to negatívne, pričom pozitívne aspekty cestovania úplne odignorovala, a pritom nie je destinácia ako destinácia, a nie je turista ako turista.

fanous21
09.05.2021 3 z 5

Průměr. Pro mě nejzajímavější kapitolka o imigrantech z Myanmaru a jejich novodobém zotročování v Thajsku. Krom toho jsem se nedozvěděl v podstatě nic nového. Ptám se sám sebe, zda je kniha cílena na čtenáře cestovatele, který o pozadí (jež v reálu jednoznačně patří do popředí) turistického byznysu a jeho dopadu ví své a je proň kniha spíše opáčkem, anebo na čtenáře tématu nepříliš znalého, který, domnívám se, nebude zpracováním příliš osloven. A další poznámka, co mi vrtá hlavou, proč knihu z roku 2008 s tématem natolik dynamicky se rozvíjejícím vydá nakladatelství s osmiletou odmlkou?

katarina4591
30.10.2020 2 z 5

Poprvé jsem z edice prokletých reportérů poněkud rozpačitá. Téma aktuální, často opomíjené, s obrovským potenciálem. Způsob, jakým ho autorka uchopila jej však, z mého pohledu, rozředil tak, aby nebyl ani takový ani makový. Ocenila bych, kdyby autorka alespoň lehce otevřela čtenářům dveře k šetrnému turismu.

matej7245
07.05.2020 4 z 5

Štyri hviezdy kvôli tým ľuďom, ktorých autorka stretla, na základe ich príbehov vylíčila turizmus, cestovanie ako také so všetkými dôsledkami. Riešil som paradox - zaujímavú tému, príbehy ľudí vs. kostrbaté prepracovanie sa k podstate, niekedy až ťažkopádne. Štvrťroka som to čítal, a dokončil som to vďaka osemhodinovému pobytu v čakárni. Každopádne, autorka musela tvrdo drieť, aby to dala dokopy. Človek sa nad tým zamyslí... a nemusí byť ani korona..

Dani25
09.10.2018 3 z 5

V podstate o tom, co sa píše v tejto knihe, všetci vieme. Cestujem rada a budem cestovať naďalej, all inclusive som bola iba raz a musím povedať, že to plytvanie ma vytáčalo, hlavne keď som videla ako si ľudia nakladajú jedlo akoby jedli naposledy v živote a potom sa polovica z toho vyhadzovala. Chlapík, ktorý sa staral o našu izbu mi povedal, že musíme byť veľmi bohatí, keď si môžeme dovoliť takúto dovolenku. (Bol to ultra last minute za 500€ na osobu.) No na druhej strane vravel, ze je rád, že má túto prácu, pretože mimo sezóny nemá žiadnu...

adorjas
21.05.2018 3 z 5

Keď kniha vyšla, čítala som o nej samé ódy na radosť. Vraj mi kniha zmení pohľad na turizmus, cestovné agentúry. A čo sa stalo? Nič sa nestalo. Ak, čo i len trošku premýšľate nad svetom, a vo svojom premýšľaní zablúdite aj ku turizmu a jeho vnímaniu, tak na podobné zistenia prídete aj vy. Vymenujem niektoré z nich: ako vymiera autenticita, ako hotely a umelé zásahy do prírody ničia ekosvet, ako turisti sami znečisťujú životné prostredie, ako je diskriminované miestne obyvateľstvo, ako sa zvyšuje frekvencia letov, atď.
Čo ma výslovne štvalo na knihe, je hádzanie do jedného vreca, turistov, ktorí cestujú cez cestovky a využívajú all inclusive pobyty s turistami, ktorí sú práve batôžkári a nespia často ani v hoteloch či hosteloch (využívajúc napríkald airbnb) - majú na turizmus tiež taký negatívny dopad ako prvá skupina turistov? Druhá vec, ktorá mi na knihe nevoňala, bol výslovne západoeurópsky popísaný turizmus (hlavne Švédsko). Bola by som zvedavá na turistickú štatistiku z USA, GB, Ruska a podobne...
Kniha mi náhľad na turizmus nezmenila.

kessey
25.02.2018 4 z 5

Kdybych měla být spravedlivá, tak by to bylo spíš na tři hvězdy, protože kniha je trošičku nevyvážená, ukazuje většinou jen negativní dopady a problémy turistického průmyslu. Ale na druhou stranu čtenáři neumožňuje žádnou berličku, žádný alibismus a omluvu pro naše radovánky a jejich dopady. Možná je to jen naše touha prahnoucí slyšet o tom, že sice cestování má spoustu negativních důsledků ale zase na druhou stranu...U této knihy nabudete dojmu, že možná není žádné na druhou stranu a jsme prostě jen hromada zhýčkaných sobců, kteří si neuvědomují dopady našeho chování. Napsaná je čtivě a na většině míst se jí daří vyvarovat se patosu a lacinému působení na city, snaží se jen suše konstatovat.

Takže pokud Vás zajímá, co všechno se může skrývat za tolik populárním cestováním do Asie či Vaší dovolenou v Karibiku, s chutí do toho..

Tozbee
25.07.2017 3 z 5

Souhlasím se shrnutím bonduly. Za sebe dodávám, že bych nebyl tak skeptický k možnému dopadu knihy. Jistě, nebude okamžitý, ale osobně se domnívám, že ten apel na zodpovědnější cestování je nezbytný a jeho naléhavost bude s léty nabývat na síle. Stačí si uvědomit dva zmíněné fakty: 1) Letecká doprava raketově roste, přesto zatím na dovolenou do zahraničí cestují letecky pouhé 2,5 % světové populace. 2) Cestovat chce každý (protože převládlo přesvědčení, že si to zasloužíme, a protože jen málokdo má tušení, že cestování není instantním dobrem).
V knize postrádám pozitivní příklady. Návrhy pro nedůvtipné čtenáře, jak si počínat zodpovědněji. Protože opravdu není řešením "zakázat" cestování. A druhou hvězdu musím strhnout za uspěchané vydání obsahující množství chyb.

" Dopyt turistov po kultúre a tradíciách iných kladie vysoké nároky na ľudí, ktorých navštevujeme. Ich možnosti získať podiel z našich peňazí závisia od toho, či ich budeme aj naďalej považovať za nedotknutých, pitoreskných a autentických. Odo dňa, keď si Mao, ktorá sprevádza turistov vo vietnamskej Sape, zadováži parabolickú anténu alebo auto, alebo chladničku s mrazničkou, alebo len iné oblečenie, budeme mať my turisti problém. Už nebude nedotknutá, a preto ani žiadaná ako fotografický objekt. Predmetom nášho konzumu nie je iba jej kultúra a tradície, ale aj jej chudoba. Musí zostať chudobná kvoli nám."

bondula
17.10.2016 5 z 5

„Cestovný ruch je ako kokaín. Mimoriadne škodí ľuďom, spoločnosti ako takej, životnému prostrediu, no nedokážeme s ním prestať. Stali sme sa priveľmi závislými.“

Opýtajte sa hocakého „cestovateľa“ či turistu a povie Vám to isté. Cestovanie je droga. A títo “cestovatelia“ a turisti vidia práve to drogové opojenie, krásne a príjemné chvíle s drogou spojené. Druhú stranu - niektoré z nevidených negatívnych dopadov, ktoré cestovný ruch spôsobuje, popisuje Jennie Dielemans vo svojej knihe. Nie sú to zistenia nijak nové, ani prevratné, sú však pekne usporiadané do kompaktného celku a majú tak potenciál pôsobiť „hrozivejšie“. Aj keď... Veľmi dobre poznám argumenty ľudí križujúcich našu planétu, koniec – koncov dlhé roky som patril medzi nich. Preto mi je jasné, že s uvedomelými vyznavačmi „mäkkého cestovného ruchu“ táto kniha nepohne. A s all-inclusive turistami už vôbec. Toto vidím ako hlavné negatívum Vitajte v raji.

Druhým je fakt, že autorka striktne neoddeľuje problémy spôsobené cestovným ruchom od negatívnych javov vzniknutých z momentálej globálnej situácie. Za smog v uliciach indických veľkomiest, za chudobu vietnamských rikšiakov, ani za to, že Thajsko nepodpísalo chartu OSN o utečencoch turisti naozaj nemôžu. Všetky problémy sveta zas netreba hádzať na cestovný ruch...

Je nesporným faktom, že cestovanie ako také, je vyslovene sebecké hobby, dokonca výrazne sebeckejšie ako väčšina iných záľub. Iste, negatívny vplyv stopára cestujúceho po rumunských horách a golfistu užívajúceho si svoju all-inclusive dovolenku na zelených greenoch suchých púštnych krajín Perzského zálivu, je rôzne silný. To J. Delemans nepopiera a netvrdím to ani ja. Ale to, že z cestovania sa stalo pomaly základné ľudské právo, je na pováženie. Vitajte v raji nikoho nezmení a snáď ani nemá túto ambíciu. Možno však aspoň niekoho primeje viac rozmýšľať o tom, čo všetko, okrem príjemného chvenia v bruchu, sa ešte deje, keď nastupuje do lietadla na svoju „zaslúženú“ dovolenku. Ako sa vraví, všetkého veľa škodí. Tak je to aj s cestovaním. Cestovať je fajn, ale s rozumom...

Lori_S
04.10.2016 3 z 5

3,5. Není to špatné čtení, člověk se i něco doví, je to psané svižným jazykem, ale je to poněkud... jednostranné. Dalo by se to lakonicky shrnout stylem "chtěli těžit z turistického ruchu, jenže jim tam chodili turisti".
Mám i výhrady ke slovenskému vydání. Jednak je tam dost anglicky psaných frází nebo vět bez dalšího překladu/vysvětlení. Já s tím problém nemám, ale ne každý umí anglicky, že. A za druhé na 200 stran textu je tam docela dost chyb, kterých jsem si všimla i jako nerodilý mluvčí. A Kolumbus opravdu nezačal své cesty v roce 1942, že.

reportáže cestovní ruch, turismus

Autorovy knížky

Jennie Dielemans
švédská, 1972
2016  77%Vitajte v raji

Kniha Vitajte v raji je v