Když ne nyní, kdy?

Když ne nyní, kdy?

Velký stylizovaný román vychází ze skutečných událostí a líčí příběh skupiny Židů z východní části SSSR, kteří v letech 1944–5 táhli Evropou s cílem klást aktivní odpor Němcům a vést partyzánskou válku. Kniha ovšem není tezovitou ilustrací protiválečné aktivity Židů, ale spíše románem-cestou, jenž čtenáře zaskočí postižením rozporné složitosti tehdejší doby, včetně lidového antisemitismu v Polsku a Bělorusku. Rovněž poměrně chaotické a ne vždy zdařilé sabotážní akce jsou tu až druhotné, autor s hlubokou vnitřní pravdivostí ukazuje, že jeho nejistým, nehrdinským „hrdinům“ jde v prvé řadě nepokrytě o holé přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27034/kdyz-ne-nyni-kdy-27034.jpg 4.412

Se non ora, quando? (1982)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Paseka

Taťka Hraboš

Pozoruhodná kniha, jejímž ústředním motivem je houževnatost a nezdolnost člověka, v tomto konkrétním případě pak skupiny židovských "partyzánů" (vzniklá možná i z potřeby autora ukázat, že Židé byli ve II. světové válce nejen obětmi, ale dokázali se také aktivně bránit). Současně nadmíru plasticky vykresluje obtížné postavení Židů v jakékoli zemi - pronásledovali je nejen Němci, ale často se jim krutého zacházení dostávalo třeba i od Rusů či Poláků, i když měli společného nepřítele. Je to i variace na odvěký motiv cesty, během níž se hrdinové s podstoupenými zkouškami postupně mění, "dospívají".

fanous21
28.11.2016

Neuvěřitelně uvěřitelná pouť skupiny židovských bytostí (skorem váhám, zda na protagonisty ještě platí označení člověk) evropským územím v časech vrcholné fáze 2. světové války, a to ze západní části SSSR, přes Polsko, Německo až do Itálie. Četba je skličující a věřím, že nejednoho čtenáře přepadne neskonalý pocit vděčnosti za dobu, v které se naše životy doslova tetelí. Krásný sloh, hrozná doba, silný příběh a úklona (až se čelem bouchám o zem) všem, kteří "ve válce zdrsněli, ale nepokořili se".

Ay.Le
13.10.2012

Snad každý zná knihy z koncentráků, tahle kniha ale pojednává o Židech za druhé světové války jinak a nejlepší na tom je, že takové skupiny opravdu existovaly..podle mě rozhodně stojí za přečtení, té skupince prostě musíte fandit.