eviku19 eviku19 komentáře u knih

Sýr a červi Sýr a červi Carlo Ginzburg

Veľmi zaujímavé.Prišlo mi fascinujúce,že odkiaľ mohol mať jeden stredoveký mlynár také fascinujúce názory.Koho zaujíma stredovek,trochu filozofie a náboženstva bude sa mu to páčiť.Odporúčam čítať ale jednotlivé kapitoly za sebou a nepreskakovať,aby ste nestratili logickú niť.Môžem povedať,že mňa táto kniha jednoznačne vcucla do príbehu ako krčma
keď vás vcucne:D... takže dávam 5* :)

03.02.2015 5 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

V poslednej kapitole Frank vraví,že niektorí ľudia vysielajú pre vrahov nevedomky signál zabi ma!, a to mi pripomenulo,že podla výskumov je to vraj pravda.V nejakom odbornom článku som raz čítala,že vraj veľa vraždiacich psychopatov vyciti vhodnú obeť a to najčastejšie podla chôdze a držania tela.Psychopati si nahovaraju,že majú na to nejaký šiesty zmysel, určitú vraždiacu intuíciu.V každom prípade fakt dobrá knižka.

03.12.2014 4 z 5

Filosofie svobody Filosofie svobody Nikolaj Alexandrovič Berďajev

Veľmi komplikovane a popretkavane rôznymi paradoxmi.FIlozofiu slobody som pochopila asi ako filozofiu čistej viery.Viery, ktorá v ľudskom srdci nevznikne po zázraku(človek nepotrebuje spúšťač viery,proste verí ).Viera v boha,ktorého existencia sa nedá dokázať,pretože ten boh je v nás a my ho musíme nájsť niekde v sebe.Berdajev v podstate odsudzuje svätcov alebo náboženských pokrytcov,ktorí za svoju vieru v boha chcú od boha dôkaz alebo protisluzbu.Taktiez odsudzuje ked mudrc alebo svätec vyjadruje svoje myšlienky alebo ich vkladá na papier.Berdajev tvrdí,že pravý mystik svoje mystické bytie len ,, prežíva". Veľký priestor venuje kritike gnozeologizmu,kriticizmu a racionalizmu.Uznava rozum, ale ma inú predstavu poznania ako tieto filizoficke smery.Jeho filozofia je naozaj veľmi zložitá a budem sa musieť k nej este vrátiť, lebo aj tak nemám pocit,že by som ho úplne pochopila.

29.11.2014 5 z 5

Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda Junot Díaz

Kniha sa čítala najprv ťažko,lebo to bolo úplne iné prostredie.Niečo , co si neviem predstaviť. Najlepšie by sa to dalo Stevensovym citátom vyjadrit:,,Život v tragickej zemi sa rovná životu v tragickom čase".
Cely príbeh je o jednom ehm kurpulentnom mimoňovi,ktorý filozofuje nad tým,ci existuje rodinná kliatba.Ma totiž dôvody si to myslieť.Mimoň Oscar to ma tažké,lebo nie je sexi ani hajzel a preto stále fňuká.Oskar ma ale srdce hrdinu a charakter silnej osoby.Oscar si ma získal a autor ma ešte u mňa malé plusko aj za vtipne a trefne metafory a odkazy na pána prsteňov...nech žijú mimoni, geekovia a ini nerdi ;-)

06.11.2014 4 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Tak jednoznačne z tejto knižky som mala literárny kyberpunkovy orgazmus niekoľkokrát za sebou :D neviem ci je aj film podla toho,ale ak hej tak si ho predstavujem tak geniálny a psycho ako je ghost in the shell;-)

25.10.2014 5 z 5

Zničiť, povedala Zničiť, povedala Marguerite Duras

Úžasne napísaná,kratučká knizocka...perfektná ku silnému pressu v bohemskej kaviarnicke ;-)

03.10.2014 5 z 5

Zombie Zombie Joyce Carol Oates

Fuj fuj fuj a este raz fuj....veľmi znepokojive miestami fest nechutne,ale asi pre tu nechutnost sa to nedá odložiť z ruky :-P

29.09.2014 4 z 5

O jistotě O jistotě Ludwig Wittgenstein

Mám pocit,že pri čítaní tejto knihy sa mi parilo z hlavy a áno rozmýšlanie môže naozaj bolieť:)

07.09.2014 5 z 5

Skepse, a.s. Skepse, a.s. Bo Fowler

Oddychové čítanie pre divných introvertných ateistov...ako ja

07.09.2014 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Je desivé ako sa svet okolo už teraz podoba na Huxleyov roman koniec civilizácie . Aj súčasná doba speje k tomu, aby boli ľudia veselí a šťastní vo svojom konzume.Aby ked už nedokážu plakať brali lieky a rôzne tabletky na ukludnenie.Aby skúšali viac partnerov lebo monogamna láska už stráca svoj význam.Aby sa neodlisovali ani v najmenšom od väčšiny,ale dokonale zapadli.Jedinec už teraz chce kričať a už teraz ho nik nepočuva...tak co to bude potom?

18.08.2014 5 z 5

Láska bez podmínek Láska bez podmínek John Powell

pan Powell je podla mna blb ( S prepacenim )ale vie vybrat pekne citaty druhych ludi.:-)

29.07.2014 2 z 5

Myslet jako hora Myslet jako hora Arne Næss

Kniha pre každého, ale každý ju nemusí aj pochopiť. Nie je to tažké čítanie, ale pri väčšine ľudí, ktorých poznám si neviem predstaviť, že ju seriózne čítajú. Mysliet ako hora obsahuje silné nadčasové myšlienky, ktoré vás očaria, a zároveň aj zarmútia. Určite odporúčam prečítať...

22.07.2014 5 z 5

Kosočtverce na ohradách Kosočtverce na ohradách T. R. Field

Jeho sestnáct pavilonu z rukopisnej zbierky Morodochium je proste nadherných:)

10.06.2014 5 z 5

Bitúnok č. 5 Bitúnok č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Bola som jediná komu napadlo, že vyskúša ci to funguje s tým psom na zrkadle ?:-D

06.06.2014 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

„Človek,ktorý si nemôže vybrať prestáva byť človekom.“

„Nemusí to byť krása byť dobrý.“

28.05.2014 5 z 5

Podľa mňa sa najlepšie číta Eugen Onegin ,vtedy ked je človeku pri srdci úzko.Akoby čítanie Onegina dodávalo mojej priateľke melancholií nevídaný pôvab.Puškin mi svojou genialitou pripomína Shakespeara, ale duševne mi je bližší ako on.Asi pre to ruské či slovanské, čo z Puškinovho písania cítim.Neviem..ale je to v každom prípade krásne dielo:)

28.05.2014 5 z 5

Bludná planeta Bludná planeta Edgar Allan Poe

Ten preklad mi miestami dosť prekážal. Na koniec som kapitulovala a čítala len básne, ktoré prekladal Nezval. Veď sa aj hovorí,že preklad básne je ako krásna verná žena.Ak je krásna nie je verná a ak je verná nie je krásna.Rovnako ako preklad...

15.05.2014 3 z 5

Původ totalitarismu I–III Původ totalitarismu I–III Hannah Arendt

Jean -Luc Godard v tomto ani nie osem minutovom videu číta z tejto knižky..dobre vidieť:)

14.05.2014

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Táto kniha ma utvrdila v tom,že naozaj nechcem mať deti:D Má to silnú myšlienku a donúti vás to porozmýšlať trošku o pokrytectve,klamstvách,egu...proste o sebe. A nedá mi necitovať túto myšlienku typu,,korporácie nám vysávajú duše´´.

,,To nejde vycucat citrón a šlupku proste vyhodit-človek prece není citrón.´´

01.05.2014 5 z 5