Kosočtverce na ohradách

Kosočtverce na ohradách https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41656/kosoctverce-na-ohradach-41656.jpg 5 12 5

Útlá knížka satirických a hravých veršů ve kterých se autor otírá se specifickým humorem o řadu literátů své doby.

Poezie

Přejdeš ----- a máš dost.“
Co k tomu dodat?

InaPražáková
20.05.2018 4 z 5

Díky nightlybirdovi za odkaz.
Kosočtverce nakreslil T. R. Field s gustem a jistou rukou. Možná by se měly podsouvat pod lavicí při výkladu o velikánech české literatury a v hodinách dějepisu - to by byl panečku alternativní názor! Místy jsem valila oči, co mohlo taky vycházet tiskem, legrace je to ovšem náramná.

Lenka4
10.09.2017 4 z 5

Zábavná, hravá poezie. Etymologický zádrhel: "U potoka, kde je bláto, na ucho pad pado-uch. Do uší si bláto nabral, vyrost z něho blato-uch. Nepaměti do propasti klesl bídný samo-uk. Na dně začal učit pávy, skončil jako pavo-uk!"
Nevadí, že občas některá báseň není zcela dotažena a vybroušena, i pijácké rýmy mají své osobité kouzlo. Sympatické je, že autor svůj satirický pohled neupřel jen na kolegy od pera, ale pozornost věnoval i dobovým událostem politickým. Národní správce 1945: "Soudruzi, to zde je traktor! To je důležitý faktor. Až to všechno zvoráme, tak ten traktor prodáme."

eviku19
10.06.2014 5 z 5

Jeho sestnáct pavilonu z rukopisnej zbierky Morodochium je proste nadherných:)

nightlybird
18.12.2013 4 z 5

Sakra, tenhle koment píšu už potřetí a vždycky se mi někde ztratí. Takže naposled. Komentovat knihu nemá smysl. Autor , duchovní otec krhútské mytologie, se věnuje veršování v duchu nonsens poezie a soudím, že se mu to docela daří. Lepší ale bude si udělat vlastní názor a zalistovat v knize a to je možné zde: http://www.kacur.cz/index.asp?menu=1190&record=43199.
No a pro lenochy malá ukázka:

Kosočtverce na ohradách
Pegásek mi zařval u Karabce —
a tak jezdím na drožkářské herce!
Kudy jedu, drzou rukou chlapce
na ohrady kreslím kosočtverce.

Brání mi v tom, arci, mermomocí
filistři. Však právem se mne bojí!
Před kosočtverců mých tajnou mocí
žádná z jejich ohrad neobstojí ———

Cézanne, zemřev, proslavil se rychle
větou, která dost se cituje:
Podle válce, kužele a krychle,
nebo dle koule vše se formuje.

Avšak to jsou liché třesky plesky.
Pravdu najít musí, kdo ji hledá!
Kosočtverec formoval nás všecky ———
Toť fakt, který popříti se nedá!

nonsensy

T. R. Field
česká, 1891 - 1969
1990  94%Lomikel a jiné zádrhele
1930  90%Kosočtverce na ohradách
2003  90%Mým domovem tichá je putyka
1937  93%Lomikel na dlásnech
1933  93%Kruhy pod očima

Kniha Kosočtverce na ohradách je v