Eva-K Eva-K komentáře u knih

Léto s Monikou Léto s Monikou Per Anders Fogelström

Skvěle vykreslená atmosféra jednoho švédského léta… děj je předvídatelný, ale to vůbec nevadí, je to fajn inteligentní oddychovka

10.05.2022 3 z 5

Toulavé kočky z Homsu Toulavé kočky z Homsu Eva Nour

Velmi těžko se mi knížka hodnotí - rozhodně si cením tématu, protože před válkou v Sýrii bychom neměli zavírat oči. Je děsivé, jak podobná je knížka dílům popisující holocaust apod. Něco málo mi však, zejména v první půlce, chybělo. Možná to, že autorka zprvu něco naznačovala a pak na to nic nenavazovalo? Každopádně mohu doporučit náročným čtenářům.

03.05.2021 4 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Knížka, která ve mně rezonovala i po přečtení... citlivá a dojemná.

10.12.2020 4 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Od autorky jsem již četla její Zanzibarskou manželku (nevím, jestli již vyšla i v českém překladu), a tak jsem věděla, co zhruba čekat a očekávání splnila. Děj, který dobře plyne, je čtivý, zajímavé prostředí, ale žádná vybroušená literatura. Kvůli konci, který na mě byl “až moc” a také kvůli tomu, že dvě z hrdinek a jejich osud mě vůbec nezajímaly, dávám o jednu hvězdu méně, než jsem měla v plánu v první půlce knížky. Jako čtení na dovolenou ale mohu doporučit :)

01.07.2020 3 z 5

Návrat jadranské snoubenky Návrat jadranské snoubenky Blanka Čechová

Pro mě tato trilogie o tom, kterak Češka k Chorvatovi přišla, představuje ideální letní čtení - vtipná, lehká a trochu toho ona a on :) K tomu, aby si člověk každý z dílů řádně užil, je však zapotřebí střídmé dávkování, takže doporučuji nezhltnout všechny tři knížky během jedněch prázdnin, ale vždy jednu na jedny prázdniny - aspoň budete mít na tři roky jasno, čím začít literární léto :)

26.06.2020 4 z 5

Klec pro majáky Klec pro majáky Mike Perry

Knížka poskytující vhled do toho, jaké to je být transsexuálem. Autobiografický příběh, Mika, který se narodil jako žena, porodil dceru a v padesáti letech se rozhodl pro coming-out a změnu pohlaví. Pro mě, jakožto psychologa, velmi zajímavé čtení, byť možná méně překvapivé, než pro nepoučeného laika. Některé pasáže byly na můj vkus příliš rozvleklé, občas jsem přeskakovala, přesto je ale knížka poměrně čtivá a může vám pomoci rozšířit obzory o dané problematice.

23.03.2020 3 z 5

Ženy bez mužů Ženy bez mužů Helle Helle (p)

Přestože se jedná o útlou knížku, četla jsem ji na své poměry dlouho, musela jsem si ji dávkovat. Druhá půlka knihy mi přišla lepší. Zajímavá sonda do dánské literatury, poměrně syrové vyprávění zdánlivě o banalitách, ale ke konci pochopíte, o čem to vlastně bylo.

23.03.2020 3 z 5

Život je přece jen krásný Život je přece jen krásný Sigrid Boo

Moje srdcovka, knížka po mamce, četla jsem ji snad 10x. Je to trošku červená knihovna, ale s mnoha velmi vtipně vykreslenými scénami, inteligentní... ideální na zlepšení nálady.

28.07.2017 5 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

(SPOILER) Zaujala mě anotace, ale přišlo zklamání. Líbily se mi některé myšlenky a bavila mě dějová linka s Win - její milostný příběh a to, jak si ho zpracovala, mi přišel o mnoho uvěřitelnější než Dawn a Wyatt. Hlavní mužští hrdinové byli pro mě hrozně plošší, některé věci vysloveně časově (ani logicky) neseděly, zápletka s pádem letadla mi přišla jenom jako vějička na čtenáře, protože kdyby tam nebyla, nic by se nestalo.
Egyptologie, kvantová fyzika ani skákání v čase mi vůbec nevadily. A na rozdíl od mnoha ostatních jsem neměla problém se začíst, za to mě knížka začala otravovat ke konci.
Čteno v originále. K autorce se nevrátím.

24.08.2023 3 z 5

Nevinný záskok Nevinný záskok Lizzy Dent

Četla jsem v němčině, český překlad tedy neposoudím. Je to žánr, který běžně nečtu, v češtině už vůbec ne. První polovina knížky pro mě byla spíš otravná, dělalo mi problém se začíst, vadily mi rádoby vtipné dvojsmysly, nic moc se nedělo. Ale od půlky to chytlo spád, kolikrát jsem se i zasmála a skoro se nešlo odtrhnout. Za mě tedy nakonec pohodové letní čtení.

03.07.2023 3 z 5

Móda má duši aneb Metoda osmi stylových typů OCTO CODES® Móda má duši aneb Metoda osmi stylových typů OCTO CODES® Táňa Havlíčková

Za mě blbost a vyhozené peníze (ještě že jsem to koupila s velikou slevou). Celkově na úrovni horoskopů a “psychologických” testů v Cosmogirl. Přečteno ve vlaku a rychle posílám dál.

03.02.2023 1 z 5

Maják Maják Zdeňka Martincová

Jako čtenáři se mi to četlo dobře, byť byl děj poněkud předvídatelný. Jako psycholožce strašně - naivita, neprofesionalita a pokud vím, tak realita vězeňského psychologa je poněkud jiná (Viktorie by v tom vězení asi vážně dlouho nepřežila…)

10.12.2022 3 z 5

Ten sen Ten sen Martina Formanová

Zklamání. Po Skladatelce voňavého prádla jsem se těšila na další autorčin počin, ale kniha mě neoslovila. Četla se (většinu času) dobře, ale nedokázala jsem si najít snad žádnou sympatickou postavu.

25.07.2022 2 z 5

Těžko se mi hodnotí... oceňuju upřímnost, sebeodhalení... zároveň mi ale vypravěčka lezla strašně na nervy. Ale jak sama píše, anorexie je jako závislost na alkoholu - a alkoholici také málokdy působí sympaticky. Vadilo mi to “ženství”, stejně jako opakování názoru, že bezdětné ženy nemohou být tak cituplné jako ty s dětmi. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, ale autorka mi asi celkově nesedí (i Dědinu jsem odložila v první třetině).

23.03.2021 3 z 5

Kantorka a já Kantorka a já Eva Bešťáková

Milé čtení pro chvíle oddychu, kdy chcete něco jednoduchého a zároveň inteligentního. Pro absolventa kořínského (rozuměj kolínského) osmiletého gymnázia takový malý must-read :) Vlastně škoda, že nám o paní Bešťákové na gymplu nikdo neřekl...

05.12.2020 3 z 5

Hajný a já Hajný a já Eva Bešťáková

Příjemná oddechovka, třeba do dob karantény nebo když je člověk nemocný a hledá něco odpočinkového. Děj se odehrává v padesátých letech, ale dá se do něj vžít i z dnešního pohledu. Navíc autorka pochází z mého rodného Kolína, takže má malé drobné plus :)

05.11.2020 3 z 5

Ten, koho přece znám Ten, koho přece znám Mike Gayle

Ano, srovnání s filmem Nedotknutelní mi také přišlo na mysl. Knížka se čte dobře, děj rychle ubíhá, nicméně lze předpokládat vývoj děje a závěr na mě byl možná až moc “americký” ( i když někdy je fajn dát si takovou oddechovku, u které se nemusíte bát, jak skončí :)) Za mě slabší čtyři, ale věřím, že si knížka najde spoustu velmi nadšených fanoušků - protože ano, je to trochu mainstream. P.S. Opět chválím knihu Zlín za povedené zpracování.

20.08.2020 4 z 5

Vlak pro děti Vlak pro děti Viola Ardone

Dojemná, čtivá knížka, která mě i přes svou útlost zasáhla a dovedla k přemýšlení. Italští autoři mě poslední dobou opravdu moc baví!

16.08.2020 4 z 5