Erik77 Erik77 komentáře u knih

Skutečná tvář ateismu Skutečná tvář ateismu Ravi Zacharias

Excelentná kniha. Hoci sa nečíta najľahšie - skvele vyvracia klamlivé a povrchné závery ateizmu ako myšlienkového smeru.

01.02.2017 5 z 5

Da Vinciho kód - Pravda a fikcia Da Vinciho kód - Pravda a fikcia Bart D. Ehrman

Veľmi dobre a múdro napísaná kniha od človeka, ktorý sa pokladá za agnostika/ateistu. Vyvracia bulvárne nezmysly a lá Da Vinciho kód.

01.02.2017 4 z 5

Darwin. Portrét génia Darwin. Portrét génia Paul Johnson

Pútavé čítanie. Hoci Darwinov pohľad na svet bol neraz zredukovaný, výrazne prispel k rozvoju biológie a zoológie. Darwinova evolučná teória je dodnes kontroverzná téma. Samotný Darwin bol tak trochu rozporuplná osobnosť. Ale je pravda že niektorí filozofovia a pseudovedci povyťahovali z jeho teorie niektoré pasaže a poprekrúcali ich na podporu svojich bludných myšlienkových pochodov. (viď A. Hitler, K. Marx, F. Engels) Darwinovou evolučnou teóriou sa dodnes ohánajú niektorí materialistickí vedci a ateisti (R. Dawkins) a myslia si že vyrieši všetko. Ale to tak nie je. Táto teória môže byť pokojne o pár stoviek rokov doplnená o nové údaje alebo rovno prekonaná.

Napoleon Napoleon Paul Johnson

Veľmi dobre napísaný životopis Napoleona, prístupný pre mladých ľudí.

01.02.2017 5 z 5

Teologie mimokřesťanských náboženství Teologie mimokřesťanských náboženství Vladimír Boublík

Najviac ma zaujala kapitola o ´náboženských úchylkách´.

30.01.2017 4 z 5

Úvod do křesťanství Úvod do křesťanství Joseph Alois Ratzinger

Je to veľmi náročné čítanie. Ale to bude tým, že som ešte nedozrel na hĺbku a múdrosť autora.

30.01.2017

Sociologie Sociologie Anthony Giddens

Excelentná kniha !

Dějiny křesťanství Dějiny křesťanství Paul Johnson

Paula Johnsona si veľmi vážim za jeho Dejiny 20. storočia ale tentokrát sa prepískol. Namiesto toho aby ponúkol ucelený obraz kresťanstva a katolíckej Cirkvi, začal písať dosť jednostranne. Niektoré jeho informácie sú síce užitočné ale .... Katolícka Cirkev priniesla svetu aj veľa dobrého a podstatne viac dobrého ako zlého. Namiesto toho Johnson vyťahuje z dejín Cirkvi to zlé až najhoršie a povie - toto sú dejiny kresťanstva. Nehovorím, že jednotlivci, ktorí patrili do Cirkvi boli vždy svätci, áno boli aj zločiny ale v Cirkvi boli aj svätci aj darebáci. Nielen jedno alebo nielen to druhé. A ten všadeprítomný, už dnes prekonaný výraz ´temný stredovek´ - je prejavom neobjektívnosti autora.

11.01.2017 2 z 5

Dejiny mojej Cirkvi - II. diel Dejiny mojej Cirkvi - II. diel Viliam Judák

Skvelá kniha ! Čo ma najviac teší je to, že pán biskup sa nevyhýba kontroverzným a bolestným témam z histórie Cirkvi ako je inkvizícia, križiacke výpravy, svätokupectvo, násilie a pod. Taktne vie pomenovať hriechy minulosti. Vecná kritika nikdy neuškodí, skôr Cirkev očísti.

11.01.2017 5 z 5

Křesťanství a ateismus úplně jinak Křesťanství a ateismus úplně jinak Dinesh D'Souza

Skvelá kniha, plná zaujímavých a vecných argumentácií.

11.01.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mrazivá kniha

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Neuveriteľná zmes hlúpostí ale čo čakať od pomäteného človeka. Netreba rozoberať ako to dopadlo v praxi, koľko ľudského nešťastia priniesli myšlienky autora tejto knihy.

10.01.2017 odpad!

Excelentná a zároveň smutne pravdivá kniha !

Psychologie komunismu Psychologie komunismu Jindřich Kabát

výborná kniha

Naše cesta do katolické církve Naše cesta do katolické církve Scott Walker Hahn

Výborná kniha !

Môžeš (s)poznať Bibliu Môžeš (s)poznať Bibliu Peter Kreeft

Kniha plná zaujímavých informácií, pomôže lepšie spoznať Sväté písmo

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Dawkins si myslí, že ateizmus je svetonázor, ktorý je podložený rozumom a vedou ale to je ďaleko vzdialené pravde. Základným problémom tejto knihy je to, že útočí nie na náboženstvo ako také ale na všeobecne rozšírenú predstavu o ňom.
Napríklad: Dawkins nerozlišuje náboženstvo ako také a nedokonalosti, resp. zločiny jednotlivcov. Tieto zločiny nie sú ničím iným ako zásterka pre politiku a boj o moc ale nemá to nič spoločné s vierou, ktorá buduje. Navyše Dawkins si naivne namýšľa že veda môže všetko. Mieša dve nezmiešateľné veci - empirickú vedu, ktorá pracuje s úplne inými metódami ako filozofia. Vzniká tak podivný mix - scientizmus.
Náboženstvo, konkrétne krestanstvo ak je správne uvádzané do života prináša nielen útechu ale aj radosť, pokoj, nádej. Je podložené nielen zjavením (ktoré Dawkins zavrhuje ako nevedecké) ale aj rozumom. Ateizmus v konečnom dôsledku neponúka nič iné než zúfalstvo, beznádej a mravný relativizmus. Spoločensko-politické systémy, ktoré zavrhli náboženstvo nepriniesli vytúžený pokoj a štastie ale presný opak.

10.01.2017 1 z 5