Erik77

zrušený profil

Peter a LuciaPeter a LuciaRomain Rolland

Veľmi pekná kniha o láske medzi dvoma mladými ľuďmi, ktorých nezadržateľne stíha vojna. Ľahko sa číta.

26.02.2020

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosuJordan B. Peterson

Táto kniha ma osobne, napriek veľhlasu, ktorý ju predchádzal, príliš nezaujala. Je tam veľa myšlienok, ktoré som vedel aj bez Petersona. Podľa mňa neprináša nič nové.

19.01.2020

Blahoslavená Anka - Víťazstvo vnútornej krásyBlahoslavená Anka - Víťazstvo vnútornej krásyJozef Luscoň

Veľmi pekný životopis písaný románovou formou. Skvele sa číta, povzbudí aj rozosmeje. Ozajstný čitateľský zážitok.

23.10.2019

Žena v době katedrálŽena v době katedrálRégine Pernoud

Zaujímavý exkurz do obdobia života v stredoveku a celkom iný pohľad na postavenie žien v tom období. Odporúčam prečítať.

30.11.2018

Úvod do Písma svatéhoÚvod do Písma svatéhoJosé María Monforte

Veľmi dobrý úvod do štúdia Písma. Vrelo odporúčam. Zrozumiteľne napísaný a dobre sa číta. Niektoré vety by bolo dobré možno viac rozobrať ale pre začiatočníka je to úplne skvelé.

17.10.2018

Keď viera myslíKeď viera myslíRino Fisichella

Príliš odborná kniha. Niektoré citáty sú fajn a výborná je aj kapitola o role žien v Cirkvi. Ináč dosť nezrozumiteľné

07.09.2018

Bible, 101 nejdůležitějších otázekBible, 101 nejdůležitějších otázekBernhard Lang

Prilíš liberálny pohľad na Bibliu a jej posolstvo. Neodporúčam

13.06.2018

Biblia a KoránBiblia a KoránKarl-Wolfgang Tröger

Škoda že sa autor nezaoberal otázkami násilia v Koráne a v Biblii

25.02.2018

V zajatí geografieV zajatí geografieTim Marshall

Výborny úvod do geopolitiky. Niektoré veci, ktoré autor rozpísal by boli na samostatnú diskusiu a knihy ale inač velmi dobre spracovaná kniha.

25.01.2018

99 Gretzky: Příběh hokejové legendy99 Gretzky: Příběh hokejové legendyAl Strachan

Povinnosť pre každého fanúšika NHL a vôbec hokeja. Táto kniha sa skvele číta, načrtáva život najlepšieho hokejistu v dejinách. Čo sa mi páči je to ako autor popisuje Gretzkyho najdôležitejšie okamihy kariéry (jeho rekordy, roky v Oilers, prestup do LA, posledné roky kariéry) aj zo zákulisného pohľadu kde bežny fanúšik nevidí. Hoci v niektorých údajoch sú preklepy, nemožno jej uprieť informatívnosť a pútavosť.

12.12.2017

O otázkach vieryO otázkach vieryJozef Vrablec

Teologický génius Ratzinger v plnej sile :)

07.12.2017

Fundamentální teologieFundamentální teologieJutta Burggraf

Skvelý úvod do teologie. Pomáha pochopiť základy kresťanstva a katolíckej náuky. Vysvetlené zrozumiteľne aj pre laika.

05.12.2017

Ekonomie dobra a zlaEkonomie dobra a zlaTomáš Sedláček

Kniha, ktorá mi zmenila pohľad na ekonomiu ako vedný odbor. Vynikajúca prvá polovica, čítala sa super. Celkový dojem však trochu kazí druhá polovica kde som mal pocit že sa autor zamotáva do komplikovaných úvah. Ale inac velmi dobrá kniha

23.11.2017

ABC Biblický AtlasABC Biblický AtlasNick Page

Kniha plná detailnych informácii o historickom pozadí Biblie, biblickej geografii a o spôsobe a kultúre židovského národa. Prekvapuje ma kolko toho autor dokázal ´natlačiť´ do 128 strán. Výsledok je vynikajúci.

20.10.2017

Malé kompendium světových náboženstvíMalé kompendium světových náboženstvíSean O'Callaghan

Ako úvod do štúdia náboženstiev je táto kniha veľmi vhodná

18.10.2017

Čo keby?Čo keby?Randall Munroe

Veľmi zaujímavý nápad ale celkové spracovanie nenaplnilo moje očakávanie. Niektoré príklady ma však pobavili a poučili.

17.10.2017

Kauza JežišKauza JežišLee Strobel

Kniha, ktorá ma milo prekvapila svojou odbornosťou. S informáciami ide do hĺbky a zaháňa pochybnosti o legitimite kresťanstva.

15.10.2017

Život po smrtiŽivot po smrtiDinesh D'Souza

Výborná apologetická kniha. Autor ma opäť nesklamal

07.10.2017

Kauzu vyhral BohKauzu vyhral BohKaren Armstrong

Pozitívne hodnotím Armstrongovej analýzu dejín náboženstva a určitej obhajoby náboženstva pred ateistickým fundamentalizmom (Dawkinsom a spol). Páči sa mi ako poukazuje na nebezpečenstvo prílišného vedeckého racionalizmu, ktorý u mnohých ludi budí odpor k spiritualite. Čo mi na tejto knihe vadí je relativizácia (až popieranie) Kristovho božstva a príliš pozitívny vztah k islamu. Dnešní intelektuáli (dokonca aj tí čo hovoria o sebe že sú kresťania) nemajú problém kritizovať kresťanstvo. Beda však ak kritizujú islam. Je to ťažko odpustiteľná akademická chyba. Celkovo táto kniha vo mne budí rozporuplný dojem.

27.09.2017

Katechismus katolické církveKatechismus katolické církvekolektiv autorů

Kompas na ceste viery :)

26.09.2017

Humanae vitaeHumanae vitaeGiovanni Montini

Provokatívna encyklika, ktorá bola studenou sprchou pre mnohých v Cirkvi aj mimo nej. Chvala Bohu že tuto sprchu. Myslím si že táto encyklika má v sebe krásu a hĺbku. Nielenže potvrdzuje nemenné morálne učenie Cirkvi ale je aj výpoveďou o Božom milosrdenstve a odpustení.

26.09.2017

Ropa a krevRopa a krevMartin Novák

Odporúčam túto knihu ako zaujímavý a informatívny vstup do globálnej politiky, politiky USA a priebeh dvoch krutých vojen o Irak.

24.09.2017

Kauza KristusKauza KristusLee Strobel

Niekedy sa divím čo ľudia dokážu povymýšlať, aké absurdné teórie len aby spochybnili pravosť krestanstva. Teda presnejšie povedané, pravosť Ježiša Krista, keďže na Ňom stojí a padá kresťanstvo. V tejto apologetickej knihe sa možno dozvedieť rôzne argumenty v prospech Krista. Najviac sa mi páčili historické a archeologické argumenty. Vyjadrenie lekára k Ježišovej smrti bolo skvelé, niekedy až šokujúce. Neviem ako niekoho mohlo napadnúť že by Ježiš mohol prežiť také kruté ukrižovanie (lepšie povedané masaker), prísť v bolestiach medzi učeníkov a tí sa zrazu zmenili na skupinku, kt. zmenila svet. Túto knihu by sme mohli pokojne zaradiť pod žáner historický.

09.09.2017

Panská rasaPanská rasaCatrine Clay

Skvelá kniha, ktorá hovorí o najsmutnejšom období v ludských dejinách. Tie príbehy o unesených deťoch a ich návratoch som čítal so zatajeným dychom. V tejto knihe nájdete dôkazy o tom, že utópie (bez ohľadu na to ako humánne a šlachetne sa tvária) sú velké zlo a ich propagátori sú nebezpeční manipulátori.

05.09.2017

Róbert Bezák - Pravda o odvolanom arcibiskupoviRóbert Bezák - Pravda o odvolanom arcibiskupoviŠebastián Labo

Zlostná kniha plná pochabých útokov voči arcibiskupovi Bezákovi. Autor(i) toto snad nemohol myslieť vážne.

01.09.2017odpad!

Malé církevní dějinyMalé církevní dějinyAugust Franzen

Páči sa mi autorov vyvážený pohľad na dejiny Cirkvi. Žiadne ideologické nezmysly.

28.08.2017

Benedikt XVI. - Posledné rozhovoryBenedikt XVI. - Posledné rozhovoryPeter Seewald

Super rozhovor. Velmi milo ma na pápežovi Benediktovi prekvapil jeho inteligentný humor.

23.08.2017

Levy prichádzajúLevy prichádzajúVladimír Palko

Myslím že autor to dobre vystihol. Pri čítaní tejto knihy mi napadol citát od F. Nietzscheho Boh je mŕtvy. Euro-americká civilizácia zavraždila Boha a dôsledky sú viac než zjavné: nihizmus, rozpad rodiny a manželstva, potraty, eutanázia, terorizmus, multikulturalizmus, zvyšujúci sa útlak kresťanov, dopopredia sa dostávajú pseudocelebrity a pseudointelektuáli, pričom múdri a veriaci ľudia sú čím viac vysmievaní a znehodnocovaní. Možno najviac viditeľná je strata zdravého rozumu. Napriek tomu by si kresťan nemal zúfať. Mal by sa spoliehať na Ježišove slová: Ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.

19.08.2017

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočiaO Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočiaTimothy Snyder

Trochu sklamanie. Čakal som toho viac

19.08.2017

Prečo veriťPrečo veriťScott Walker Hahn

Človek, ktorý hľadá odpovede na základné otázky o náboženstve a o svojom živote by si mal prečítať túto knihu. Rozhodne odporúčam.

17.08.2017