99 Gretzky: Příběh hokejové legendy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tato kniha obsahuje tisíce informací o Wayneovi Gretzkém, jež jste neznali, a stejný počet jeho výroků, které jste nikdy neslyšeli. A jsou tam dokonce i takové, o nichž Wayne tvrdí, že je už zapomněl. Více než dekádu poté, co se Wayne Gretzky rozloučil v roce 1999 s aktivní kariérou, zůstává v hokeji nezaplněná díra. Ale Gretzky, navzdory své nejběžnější přezdívce, byl mnohem víc než „velký“. Byl úžasný. To, co dokázal, je legendární. Když ukončil kariéru, držel 61 rekordů NHL, z nichž většina platí dodnes a vydrží minimálně do konce našich životů. Možná budou platné navždy a hokej se posune do „moderní éry“, v které budou Gretzkého rekordy vetknuty před závorku jako nedosažitelné. Gretzky drží všechny ofenzivní rekordy, které za to stojí. Desetkrát vyhrál kanadské bodování. Devětkrát získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče v lize a dvakrát získal Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play off. Také získal pětkrát Lady Byng Trophy, osmkrát se dostal do prvního All-Star týmu a sedmkrát do druhého All-Star týmu. Čtyřikrát vyhrál Stanley Cup. Nejenže rekordy překonával, on je drtil napadrť, takže dokonce i Sports Illustrated, časopis mnoho let známý svým antihokejovým zaměřením, musel přiznat, že to byl nejdominantnější sportovec všech dob – v jakémkoli sportu. Jen čtyřikrát v historii nějaký hráč NHL pokořil hranici 200 bodů. Ve všech případech to byl Gretzky. Ve Wayneovi Gretzkém toho bylo mnohem víc než jen hokejové umění, jakkoli bylo mimořádné. Každý, kdo ho zná, došel ke stejnému zjištění: bez ohledu na to, jak skvělý je to hokejista, je to ve všech směrech úžasný člověk....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289581/99-gretzky-pribeh-hokejove-legendy-HEv-289581.jpg 4.319
Žánr
Biografie a memoáry, Sport
Vydáno, Timy
Orig. název

99 Gretzky: His Game, His Story, 2013

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha 99 Gretzky: Příběh hokejové legendy

Přidat komentář
ThomasRuhe
18. ledna

S knihou jsem víceméně spokojený. Je to průřez Gretzkého kariérou, od vstupu do NHL, triumfy s Edmontonem, přestup do LA Kings, finále s Kings v 93, angažmá u NY Rangers, všechny kanadské poháry a samozřejmě OH v Naganu. Závěr se pak věnuje aktivitám Wayna po hráčské kariéře.
Jsou zde informace všeobecně známé, tak i zákulisní, protože Strachan je Gretzkého přítel. To se projeví, když Strachan až hystericky Gretzkého brání prakticky po celou knihu... vrcholem je pak Nagano, tady se ukazuje jak kanaďané neustále brečí nad porážkou s námi. Jak je možné, že s průměrným týmem prohráli, že nájezdy byl podraz, a že mnozí z nich vůbec netušili, že po jednom prodloužení budou nájezdy...
Vcelku rušivé je i velké množství překlepů, a to i v datech, což je mnohdy matoucí...
Knize o 99 bych tak dal 70%.

Jack93
30.10.2019

Hokejová bible pro všechny fanoušky tohoto krásného sportu. Kniha naplněná nesmírně poutavými historkami a nepřeberným množstvím zajímavých informací, díky kterým se od čtení neodtrhnete. Nikterak mi nevadila struktura díla, začít ukončením Gretzkého kariéry bylo podle mě chytré. Je pravda, že jeho působení u Rangers a poté na lavičce Coyotes mohlo být popsáno zevrubněji, ale na druhé straně se nejednalo o stěžejní část kariéry "The Great One", takže o nedostatek rozhodně nešlo.


mot33
09.08.2019

Ok super kousek je znát že autor je přítelem.Mě akorát vadila trochu ta časová postupnost.

Coudy_no1
24.07.2018

Gretzkyho si pamatuji krátce z Blues a Rangers, ale až po přečtení knihy jsem zjistil co pro hokej udělal. Zajímavé postřehy ze zákulisí a života nejlepšího hokejisty.

Erik77
12.12.2017

Povinnosť pre každého fanúšika NHL a vôbec hokeja. Táto kniha sa skvele číta, načrtáva život najlepšieho hokejistu v dejinách. Čo sa mi páči je to ako autor popisuje Gretzkyho najdôležitejšie okamihy kariéry (jeho rekordy, roky v Oilers, prestup do LA, posledné roky kariéry) aj zo zákulisného pohľadu kde bežny fanúšik nevidí. Hoci v niektorých údajoch sú preklepy, nemožno jej uprieť informatívnosť a pútavosť.

gecko
18.08.2016

Kniha byla fajn, ostatně jako skoro každá podobná z prostředí hokejistů NHL. Leč nakonec bych hodnotil ideálně 3,5 hvězdičkami, kdyby to šlo.

Český překlad knihy, jak již bylo zmíněno v jiných komentářích, obsahoval docela dost překlepů (např. v letopočtech). To mi osobně vadilo ze všeho nejméně...šlo většinou jen o hlouposti a člověk nad tím musí přimhouřit oko. Mnohem víc mi zážitek z knihy kazily jiné věci.

První půlka se čte skvěle. Waynovy začátky v NHL, rekordy, zápasy Canada Cupu... Druhá polovina (od jeho přestupu k LA) už tak zajímavá není a autor popis jednotlivých sezon trochu odbývá. Popisuje detailně jen sezonu, kdy LA s Gretzkym postoupili do finále Stanley Cupu a pak sezonu, kdy byl vyměněn do STL. Toť vše. Jakoby sezony, kdy už tak nezářil, prostě nestály za řeč...

Wayne Gretzky byl skvělý hokejista a snad ještě lepší člověk. Místy mi ale připadalo, že to Al Strachan s jeho "vynášením do nebes" už trochu přehání. Stejně tak s popisovanou kritikou, která se na Gretzkyho tehdy snášela. Myslím, že to je součást života každého hokejisty a není třeba všechno zveličovat...Ze začátku mi to nijak nevadilo, ale časem to bylo prostě už trochu otravné.

Dost proti srsti mi byl popis olympijského semifinále v Naganu...Jasně, chápu že Kanaďané odjeli z turnaje jako spráskaní psi a nemají jediný důvod na něj vzpomínat tak, jako my. Ale popis onoho vzájemného semifinálového zápasu je přinejlepším zavádějící. Zápas rozhodně tak vyrovnaný, jak autor píše, nebyl (měli jsme mnohem více šancí) a rozhodně nehrály oba týmy nijak opatrně. Také popis obou našich gólů (v základní hrací době i v nájezdech) vyznívá tak, že jsme měli jen obrovské štěstí. Taktéž i samotné nájezdy, kdy autor svádí neúspěch na nepřítomnost zraněného Sakica a to, že žádnou z penalt nejel Wayne Gretzky.

Takže celkově jsem trochu zklamán. Autor knihy prostě nedokázal udržet úroveň tak vysoko, jako v první polovině. V té druhé přeskočí většinu Waynových sezon a spadne do fňukání a nekonečných pocitů křivdy, což působí neskutečně otravně. Škoda.

Jack.Bledsoe
18.03.2016

Opravdu povinnost pro každou duši, která propadla NHL!

Já jí sleduju už nějakých 20 let, znám snad všechny knihy, co o ní v češtině vyšly, denně klikám na zahraniční servery a články. Přesto jsem víc jak 90% zde obsaženého materiálu dosud nečetl ani neslyšel. Al Strachan řeší jenom hokej, nezdržuje se popisem Gretzkyho dětství apod. Zavede vás do zákulisí edmontonské dynastie a velkých reprezentačních výběrů Kanady. Nemohl jsem se odtrhnout. Husí kůži jsem měl při popisu Gretzkyho loučení. Navíc je Strachan i hodně vtipnej, několikrát jsem se zasmál nahlas jeho postřehům.

Jinak souhlasím s pumlem - stinnou stránkou je redakce překladu. Tolik různých překlepů a chyb jsem asi v žádný knížce ještě neviděl. Z těch faktografických bych upozornil snad jen na rok Gretzkyho přestupu do LA - bylo to l.p. 1988 a ne 1998, jak vám budou NĚKOLIKRÁT tvrdit.

I přes tuhle poměrně zásadní výtku ani já nemůžu jít pod 5 hvězd, na to je to prostě moc velká zábava. Fanoušci NHL, neváhejte!

PS: Víc si jí užijou lidi, pro který jména jako Bill Ranford nebo Glenn Anderson nejsou španělskou vesnicí. Autor se nezdržuje vysvětlováním "kdo je kdo".

PPS: Nesrovnatelně lepší a záživnější, než nedávno vydaná kniha o Bobbym Orrovi, kde se o jeho hokejové kariéře a výkonech nedozvíte prakticky nic.

henstridge
18.03.2016

Kniha pro hokejové fajnšmekry, anebo skalní příznivce čísla 99. Nejde o klasický životopis - kariéru Wayna musíte mít předem nastudovanou, ale právě o "ony" informace a příběhy z hokejového zákulisí, kam nás autor (mimo jiné blízký Gretzkyho přítel) nechává nahlédnou. Pro fanoušky zřejmě navždy nejproduktivnějšího kanadského hokejisty všech dob nadmíru zajímavé čtení.

1

Doporučujeme

Jiná Gabriela Koukalová
Jiná Gabriela Koukalová