Da Vinciho kód - Pravda a fikcia

Da Vinciho kód - Pravda a fikcia https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228190/da-vinciho-kod-pravda-a-fikcia-228190.jpg 4 29 7

„Čo z historického pozadia Brownovej knihy sa zakladá na pravde a čo je fikcia? Istým spôsobom sa tejto otázke venuje aj sám Da Vinciho kód, v ktorom je ešte pred úvodom uvedený aj zoznam reálií označených ako Fakty, vrátane výrokov o Priorstve Sionu, sekte Opus Dei a iných záležitostiach. Je tu aj tvrdenie: ,Všetky umelecké diela, dokumenty a tajné obrady spomínané v tomto románe sú skutočné.´ Ale je to pravda? Nebudem sa zaoberať umením, architektúrou, ani rituálmi. Budem sa zaoberať dokumentmi. A ako uvidíme, hoci Dan Brown sa usiluje argumentovať faktami, pohráva sa s nimi a mnohé sú v skutočnosti súčasťou jeho fikcie. Cieľom mojich rozborov je oddeliť fakty od fikcie a historickú realitu od výplodov fantázie. Sú určené každému, kto sa zaujíma o historické počiatky kresťanstva a najmä o život Ježiša Krista a evanjeliá, ktoré tvoria Novú zmluvu.“... celý text

Erik77
01.02.2017 4 z 5

Veľmi dobre a múdro napísaná kniha od človeka, ktorý sa pokladá za agnostika/ateistu. Vyvracia bulvárne nezmysly a lá Da Vinciho kód.

honajz
04.11.2015 4 z 5

Ke knize mám pár drobných výtek - autor chvílemi působí zbytečně školometsky, a často neopomene zdůraznit vlastní výzkum, knihy a důležitost. Rovněž některá témata a již řečené věci často opakuje, omílá dokolečka, čímž si sice tyto skutečnosti člověk zapamatuje, ale vedou k pocitu jisté nudy a neobjevnosti. rovněž jeho neustálé zdůrazňování, že knihu Dana Browna má vlastně rád, mi přijde zbytečné a takové - prostě aby si nezadal, kdyby se s Brownem třeba někdy osobně setkal. Ale na druhou stranu probírá autor téma velice podrobně, fundovaně, překvapivě občas i s vtipnou poznámkou (je jich jako šafránu, ale jsou zde) a nabízí zajímavý vhled do období života Ježíše. Uvádí na pravou míru nesmysly v Brownově knize, o nichž tedy by měl vědět něco každý, kdo se skutečně historií alespoň trochu zabývá. Zajímavý byl pro mne rozbor gnostických hnutí a prvních záznamů včetně zdroje Q a Markova evangelia. Ke konci, kdy pak rozebírá ženský princip a dvě apokryfní evangelia, o něž se Dan Brown opírá, už je čtení skutečně sušší a nudnější, chybí mu ta dobrá výstavba úvodních kapitol, a dokonce i závěry jsou zde takové nemastné, neslané (tedy kromě toho, že si Dan Brown vymýšlel, ale to je myslím jasné). Celkově skvělá kniha pro lidi, kteří o tématu nic nevědí - samozřejmě není psaná tak bombastickým a senzačním stylem jako ta Brownova kniha, pro ty znalejší však obsahuje také pár málo známých historických skutečností. Po pravdě mi však třeba knížky Lee Strobela daly víc.

honajz
04.11.2015 4 z 5

adelinka
09.11.2014 3 z 5

kniha sa mi čítala dobre, stále nadväzuje na knihu Da Vinciho kód od Dana Browna....v tejto knihe sa autor snaží nájsť pravdu v dohadoch, či naozaj Mária Magdaléna bola priateľkou a manželkou Krista a či naozaj môže existovať pokrvná vetva, ktorá siaha až do súčasnosti, tak ako to bolo vykreslené v knihe, alebo vo filme.......takže viac menej sa nič nedozviete, ale dozviete sa viac o prekladoch z biblie, čo bolo obsahom zvitkom z mŕtveho mora, teda pre všetkých čo chcú viac vedieť o počiatkoch kresťanstva......a pod......

sumcicka
20.06.2013 3 z 5

Autor se v knize snaží uvést na pravou míru zavádějící tvrzení o raném křesťanství, která Dan Brown ve své knize Šifra mistra Leonarda předkládá jako zaručeně pravdivá. Bohužel, alespoň pro mě, není kniha napsána příliš čtivě a připadala mi někdy až nudná. Nicméně informace, které jsem z ní získala jsou bezesporu velice zajímavé a její přečtení doporučuji všem, kteří měli tendenci pokládat všechna tvrzení Dana Browna za pravdivá - zjistíte, že tomu tak v žádném případě není.

PMR
23.11.2011 5 z 5

Velmi dobrá kniha sympatického učence.
Je výborné alespoň využít vlnu zájmu o okolnosti, které podstatně ovlivnili západní kulturu a které byly (bohužel tak nemístně) skandalizované mistrem všech ignorantů D.Brownem...

matlafous
01.04.2011 5 z 5

Tato kniha je fantastická. Její strhující děj, ladné propojení faktů a mýtu ji u mě řadí na 1. místo mezi mými knihami.

křesťanství záhady americká literatura informace rané křesťanství historické omyly

Bart D. Ehrman
americká, 1955