elpiska elpiska komentáře u knih

Obrázky z lásky Obrázky z lásky Iva Hüttnerová

Když si prohlížím obrázky Ivy Hüttnerové, mám zaděláno na pohodu a klid :)

07.05.2012 5 z 5

Domácí štěstí aneb jak si správně v životě vésti Domácí štěstí aneb jak si správně v životě vésti Iva Hüttnerová

Spolehlivě mě vrátí do dětství, kdy bylo všechno tak idylické a kdy jsem se na půdě prohrabávala ve starých věcech. A pokaždé pak následuje obhlížení vyšívaných cích (tedy zbytku z nich) po babičce a radost ze zděděných kořenek a šperkovnice z první republiky.

07.05.2012

Za domácím štěstím Za domácím štěstím Iva Hüttnerová

Knížka, co zastavuje čas... Vždycky si vzpomenu na vyprávění babičky, bílou kávu meltu a buchty k ní.

07.05.2012 4 z 5

Rok čtyřiadvacet Rok čtyřiadvacet Patrik Ouředník

Směs očíslovaných vzpomínek na mládí. Každá věta začíná slovy "Vzpomínám si" a připomíná pozapomenuté události a poňouká podobným způsobem zformulovat vlastní vzpomínky...

Aniž jest co nového pod sluncem Aniž jest co nového pod sluncem Patrik Ouředník

Jedna z knížek, které nelze číst souvisle. Má podtitul Slova, rčení a úsloví biblického původu a formu slovníku, jednotlivá hesla Ouředník vysvětluje pomocí jiných úsloví - a jak jinak, než mistrně. ;)

Šmírbuch jazyka českého Šmírbuch jazyka českého Patrik Ouředník

Zvláštní encyklopedie :) Slovník nespisovných synonym. Knížka mi dodala zábavu a novou slovní zásobu ;)

16.02.2012 5 z 5

Hezké čtení. Europeana - dle mého názoru - je naprosto geniální.

Objevení pomalosti Objevení pomalosti Sten Nadolny

Výborná a přemýšlivá knížka. Hlavní hrdina opravdu vyniká ve své pomalosti, nejen v pohybech, ale v uvažování, vnímání a přestože se díky tomu ocitá v nebezpečných situacích, díky své chytrosti a i pomalosti je platný i ostatním.
Ocenila jsem fakta a zábavný a přitom stručný styl. Výborný překlad i doslov.

28.01.2012 5 z 5

Měla jsem štěstí a s knížkou poprvé přišla do styku na Listování (scénické čtení) za účasti pana Fulghuma i jeho ženy Willow Baderové. Z Listování jsem byla nadšená, parádně jsem se při něm bavila. Z knížky samotné jsem nadšená o něco méně, ale přesto je to kouzelná knížka o tom, že tango není jenom tanec a není jenom pro tanečníky, knížka o zavřených dveřích v nás a výzvách a poznáních a tak...

20.01.2012 4 z 5

Srdceboly Srdceboly Simona Monyová (p)

Jako každá knížka paní Monyové i tato je sice čtivá, ale ... Přečíst a poslat dál. Její nominaci na knihu roku 2011 - v první dvacítce naprosto nechápu. 8/

20.01.2012 odpad!

Vlámské tajemství Vlámské tajemství Federico Andahazi

Kvalitní kniha s propracovanou zápletkou, tajuplným prostředím a nečekaným rozuzlením. Určitě doporučuji.

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Při čtení této knížky jsem našla určité paralely svého života. I přes ten konec :) výborná kniha.

19.01.2012 5 z 5

Muzeum zkamenělin Muzeum zkamenělin Margaret Atwood

V příběhu se zdánlivě nic neděje, ale jde tam o mezilidské vztahy. Hrdina stojí mezi dvěmi ženami. Je snadné se vžít do pocitů postav, každá vidí tutéž situaci jinak a přece pravdivě.

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Asi ovlivněna recenzemi o mistrovském díle jsem čekala víc. Četla se sice dobře, ale smysl mi unikl.

Deník Deník Chuck Palahniuk

V příběhu jsem se moc neorientovala. Příběh je klišé (manžel leží v komatu a jeho žena se snaží přijít, co znamenají vzkazy, které porůznu napsal). Zápletka divná. Hodnotím jako nepovedený román.

V náruči mužů V náruči mužů Camille Laurens

Celkem nijaká kniha. Její přečtení sice nebyla ztráta času a občas jsem se i zasmála. Ale je to knížka, která ve mně nic nezanechala. Knížka, o které vím, že už ji nikdy číst nebudu.

Třenice Třenice Philippe Djian

Přestože mám ráda tuto edici Odeonu, spisovatel zřejmě vypráví jazykem, kterému nerozumím. Knížku jsem pochopila jako nějaké vyřizování účtů mezi bývalými manžely. Nezaujala mne a nedočetla jsem ji.

Za rozcestím Za rozcestím Philippe Djian

Zneuznaný spisovatel se pouští do erotických dobrodružství zejména se ženou svého známého. Knížka nemá dobrý překlad a nepřišla jsem na to, proč se hlavní hrdina do svých záletů vůbec pouští. Jde o román spíš pornografický než erotický, ale přesto není vulgární, je napsaný kultivovaně, ale nepochopila jsem důvod jeho napsání...

Čekání na Lina Čekání na Lina Cha Ťin

Milostný román s mistrně vykreslenou psychologií postav. Nenásilné podání dopadů kulturní revoluce v Číně na prosté soudruhy.

Na kratším konci ulice Na kratším konci ulice Thomas Brussig

Výborná a vtipná kniha plná zajímavých postřehů a černého humoru o životě v totalitní NDR. Knížka se dá přečíst na jedno posezení.