Elmo Elmo komentáře u knih

V botách rybářových V botách rybářových Morris Langlo West

Výborná kniha. Zajímavý pohled na svět z doby, kdy stále hrozila jaderná válka, katolíků byla polovina počtu, jaký je dnes a papež téměř nevycházel za hranice Vatikánu.
Autor geniálně předpověděl prvního slovanského papeže, ale i Františka, protože hlavní hrdinou je ukrajinský Kyril Lakota, který se také jen těžce prosazuje reformy proti mínění některých spolupracovníků.
Knihou se jeho osud proplétá společně s kardinály, židovskou intelektuálkou, římským homosexuálním politikem, novinářem, který bojuje o zneplatnění manželství svojí milenky, a neortodoxním teologem. Každá z těchto zápletek by vydala na samostatný román, ale nejzajímavější je stejně papež.
Ten si dopisuje s šéfem SSSR, který ho kdysi v lágru vyslýchal a mučil. Zároveň se snaží udržet ve světě mír, bojuje s vlastními strachy, osamělostí a pochybami. Je to taková sonda do jeho soukromí.
Čtení mě opravdu chytlo, nemohl jsem se od knížky odtrhnout. Není dokonalá, ale pět hvězdiček ode mě dostane.

08.04.2018 5 z 5

Odvážne srdce Odvážne srdce Juraj Vojtáš

Fantasy s křesťanským podtextem, ze kterého ale neodkapává svěcená voda. Vzdáleně připomíná Eragona nebo Letopisy Narnie. Originální je třeba to, že ačkoliv hrdinův otec bojuje s různými nestvůrami, žádnou z nich nezabíjí. Jenom jim v souboji ukáže "krásu lásky" a oni se pak nechají proměnit zpátky v lidi (každá z nestvůr je totiž člověk, který propadl nějakému zlozvyku natolik, že ho změnil v poločlověka a polozvíře).
Není to samozřejmě dokonalé, hlavní hrdina mě někdy rozčiloval (ale co chtít od puberťáka) a ve finálním vysvětlení zápletky jsou menší logické trhliny. Přesto děj ubíhá velice svižně a čtenář se těší, co bude dál.
Nešel jsem spát dřív než ve 2 hodiny ráno (ač jsem vstával do práce), dokud jsem knihu nedočetl.

14.03.2018 5 z 5

Biskup na snowboardu Biskup na snowboardu Tomáš Holub

Čte se rychle, dobře, Holub je sympaťák.
Jsou tam zajímavosti z vyjednávání církevních restitucí, rozjíždění služby armádních kaplanů atd...

22.01.2018 5 z 5

Bůh, nebo nic Bůh, nebo nic Robert Sarah

Uznávám, nepřečetl jsem to celé, ale asi polovina mi stačila. Ze začátku velmi zajímavé. Životní příběh člověka, který se doslova z pralesa (jeho rodiče ještě praktikovali šamanismus) dostane na nejvyšší místa ve Vatikánu, je úžasný. Jeho předchůdce na biskupském stolci v Guinei byl internovaný a mučený komunistickou vládou. Prostě příběh hodný zfilmování. Druhou, delší část tvoří rozhovor o klasických otázkách hodnot, víry, společnosti, ... To již nebylo tak strhující, takže jsem to nedočetl. Ale přesto je zajímavé poslechnout si, jak vidí situaci evropské církve člověk s rozhledem, který pochází z Afriky.

24.10.2017 3 z 5

77 dopisů poslaných Jeho Milosti 77 dopisů poslaných Jeho Milosti neznámý - neuveden

Jsem z knihy nadšený. Úžasná výpověď o církvi v době komunismu, o lehkém kolaborantství i nezdolné vůli, humoru a radosti ze života a touze sloužit i v těžkých podmínkách.
A ten jazyk! Anonymní kněz, který dopisy psal se podepisuje s takovou kreativitou, že jsem si to neuměl představit. Moc krásné.

09.08.2017 5 z 5

Jak žít a přežít manželství Jak žít a přežít manželství Rob Parsons

Autor jasně, stručně radí, jak v manželství vyjít, žádné okecávání, jde rovnou k věci, dává konkrétní příklady. Knížka se dá přečíst i za hodinu, v originále to je Šedesát minut pro manželství. Dobrá pro věřící i nevěřící, třeba jako dárek k svatbě.

27.04.2015 5 z 5

Tulák Rover Tulák Rover J. R. R. Tolkien

Asi takhle: kdybych nemiloval jiné Tolkienovy knihy, do téhle bych se nepustil. Jednou jsem to zkusil, ale odložil ji. Až když přišly děti a trochu povyrostly, zkusil jsem dát Tuláku Roverovi druhou šanci spolu s nimi. A tentokrát měl rozhodně větší úspěch. Nejenom že zaujal děti, ale občas měl i nějaký ten vtípek (třeba v podobě problémů mořského kouzelníka, proti kterému obyvatelé moří demonstrují) pro dospělé.

17.03.2023 3 z 5

Zůstává mi však milost Boží:  Život a internace biskupa-vyznavače Josefa Karla Matochy (1888 - 1961) Zůstává mi však milost Boží: Život a internace biskupa-vyznavače Josefa Karla Matochy (1888 - 1961) Jindřich Zdeněk Charouz

Musím přiznat, že jsem ji nepřečetl úplně celou, ale přes polovinu určitě. Dokonce jsem byl i ve vsi, kde Matocha jako kněz začínal. Čtení je klasický historický životopis, takže není nějak extra chytlavý, ale kdo se chce dozvědět o české (a hlavně moravské) církvi za komunismu, rozhodně mu kniha bude k užitku. Já jsem se k ní dostal v době četby Bílé Vody, tak se mi to pěkně doplňovalo.

21.07.2022 3 z 5

Kostel (Návod k použití) Kostel (Návod k použití) Jiří Macháně

Pro mě téměř nic nového, ale pomohla třeba v přípravě na Noc kostelů.
Napsaná lehkým perem, nenudí, pro první návštěvu kostela skvěle zpracováno.

21.07.2022 4 z 5

Moudrost pouštních otců Moudrost pouštních otců Camille W. de Prévaux

Je to rychlovka a pouštní otcové by to určitě neschvalovali! :-D
Každopádně jsem to přečetl a prohlédl s chutí. Umí to přivést roztěkaného člověka k tématu. A pak když jen trochu chce, může hledat moudrost prvních staletí křesťanství dál. Třeba se Štěpánem Smolenem v knize Buď, kde jsi, nebo přímo v Apoftegmatech.

21.07.2022 4 z 5

Jonáš a Nenáš Jonáš a Nenáš Kari Stai

Má to vtip a nápad. Ilustrace nejsou úplně můj šílek kávy, i když něco do sebe mají. Jako večerní čtení s dětmi před usnutím to stačilo a SPOILER! když na konci Nenáš jednou taky řekl "jo", rozlil se synovi po tváři krásný úsměv!
Fajn pro vysvětlení, že nesmí všemu říkat ANO (a stejně tak všemu nepatří NE).

14.07.2020 3 z 5

Bezva Bible! Bezva Bible! Victoria Tebbs

Přečteno asi stokrát, děti chtěly pořád dokola!
Obrázky takové americké, komiksové, textu málo, ale tahle negativa jsou podle dětí spíše pozitiva. A k tomu troška humoru.

14.07.2020 4 z 5

Cesta za modrým světlem Cesta za modrým světlem Tomáš Vučka

Poctivé zamyšlení nad tím, proč tak dobře fungují Foglarovy knihy (a proč jsou celkově skvělé), když je to vlastně z literárního hlediska slabota. Bavilo mě to a nalákalo zase si nějakou foglarovku přečíst!

14.07.2020 4 z 5

Cesta tří králů Cesta tří králů Oldřich Selucký

Je to hezky napsané, Selucký umí, jsem jeho fanoušek. Ale tahle kniha je prostě pro mladší čtenáře, než ty ostatní, které jsem četl (Bratr Dominik, Vzpoura v Assisi, Dobrodružství na řece Pád), takže mě až tolik nenadchla. Ale ilustrace jsou zajímavé a mladší čtenáře jistě dobrodružství tří mudrců a dětí kolem nich zaujme. A duchovně naladí na Vánoce.

19.09.2019 4 z 5

Jidáš Jidáš Amos Oz (p)

Po románu "Exodus" jsem hledal něco na téma vznik Izraelského státu. Volba padla na Oze, protože jako věřícího mě i jiný pohled na Jidáše lákal.
Bohužel jsem se trochu zklamal a do dočtení knihy musel trošku nutit. Možná by i dvě a půl hvězdy snesla, ale po akcí nabitém Exodu byla strnulost Jidáše studenou sprchou.
Možná je to ale vysoká literatura, kterou jsem nepochopil. To je opravdu možné a pak bych byl rád, kdyby mi někdo skryté významy vysvětlil. Ale proč se tam pořád popisuje, co přesně si dali k večeři, a jestli se Šmuel pocintal marmeládou nebo máslem? Zbytečné mi přišly stále dokola stejné popisy postav ("hlava, která jakoby chtěla předběhnout tělo"). Někdo z komentátorů tady trefně poznamenal, že tři hlavní postavy a jejich vztahy jsou nepravděpodobné. Milostný vztah Šmuela (jeho pasivita) a Atalji mě osobně rozčiloval a odpuzoval.
A pokud všechen děj měl být pouze nosičem hlubokých myšlenek, našel jsem jich jen pár. Linka s Jidášem mě moc nezaujala, ačkoliv vložená pasáž, kdy je vyprávěn příběh Ježíšova ukřižování z Jidášova pohledu je osvěžující.
Ani jsem nepochopil, jestli se autor ztotožňuje s politickými názory Abravaela nebo někoho jiného z postav.

26.04.2019 2 z 5

1918: Rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa 1918: Rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa Jan Rychlík

Možná bych měl přidat ke třem, které jsem v hodnocení zaklikl, ještě aspoň půlku hvězdičky. Tak to napravím aspoň komentářem. Ačkoliv jde o relativně tlustou odbornou publikaci, zaujala mě a po nahlédnutí jsem ji přelouskal úplně celou. Každý zná výsledky 1. sv. války a rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku ČSR. Málokdo ale zná detaily. Pan Rychlík ano a umí se o ně podělit. Hlavně dává vznik Československa do kontextu situace ostatních národů střední Evropy. Pro Čechy bylo celkem jednoznačné, že se do války nebudeme jako celek chtít moc zapojovat a pokud ano, tak na straně Dohody. Třeba Poláci nebo Ukrajinci ale byli mnohem více na vážkách. Obě válčící strany jim slibovaly velkou autonomii nebo úplně samostatný stát. Jejich "legie" tak vznikaly na obou stranách.
Kniha také třeba nabourává rozšířenou představu habsburské monarchie jako "žaláře národů". Podle Rychlíka měly menšiny v Rakousku (Předlitavsku) lepší postavení, než v nástupnických státech. A to je jen pár zajímavostí, které mi utkvěly. Pokud vás zajímá historie, přečtěte si to.

23.04.2019 3 z 5

Král David Král David Louis de Wohl

Moc mě bavila. Samotný příběh z Bible v obrysech znám, ale bylo super přečíst si ho celý a čtivě napsaný. Hrdinské činy, partyzánské války, vzpoury, intriky v harému, přátelství, osamělost vladaře, vztah k synům, to všechno se do knihy vejde. Ani chvíli jsem se u ní nenudil.

25.10.2018 5 z 5

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Tomáš Prokůpek

Je to dobrý. Po přečtení jsem byl jsem nadšený a potřeboval jsem si o tom s nějakým znalcem RŠ popovídat! :-)
Ale jednu hvězdičku dávám dolů, protože mezi geniálními a dobrými komiksy se najdou i slabší až nezajímavé.
Přesto je to super nápad, který by neměl chybět v žádné knihovničce milovníka Rychlošípáků!

13.07.2018 4 z 5

Západ a jeho víra: 9,5 teze k dopadům Lutherovy reformace Západ a jeho víra: 9,5 teze k dopadům Lutherovy reformace Tomáš Petráček

Velmi zajímavá kniha, která ukazuje, že reformace nebyla jednorázová událost kdysi v dějinách, ale že probíhala postupně a ovlivnila dějiny, náboženství, politiku a myšlení(!) Západu od 16. století až dodnes. Nevyčerpává se všeobecným popisem, ale ukazuje vybrané oblasti a konkrétní dopady. Čtení mě bavilo i poučilo.

13.03.2018 4 z 5

Rekviem za vojáka Rekviem za vojáka Renée Bonneau

Přirovnal bych to ke slavnému románu Na západní frontě klid. Rekviem je ale kratší a díky křesťanskému podtextu nepůsobí tak bezvýchodně zoufale. Ale nemyslete si, že na otázky války a utrpení odpovídá nějakými lacinými frázemi typu "Bůh to tak chtěl", "za všechno může ďábel". Nechává čtenáře, aby si odpověděl sám a jenom mu nabízí směr, kudy hledat odpověď.
Každopádně je to stručné, je to strhující, stojí za přečtení.

06.06.2017 5 z 5