ElfkaEleanor ElfkaEleanor komentáře u knih

Tři bábiny kobyly Tři bábiny kobyly Věra Mertlíková

Poutava kombinace ozivle mytologie a dejin. Hlavni hrdina je trochu jako Odysseus slovanskych mytu, vydava se na cestu, aby mohl ziskat ruku sve vyvolene a behem putovani zaziva mnoha dobrodruzstvi. Jedine, co knize vytykam je misty rozvlacny text - prilis detailu.

11.05.2018 4 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Vítězslava Klimtová

Originální krásně zpracovaná kniha, která snad nikdy nezestárne!

09.05.2018 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Ke knihám z edice Světový bestseller chovám značnou skepsi. Přesto mi to nedalo a nechala jsem se zlákat anotací... a konalo se překvapení.
Děj rozdělený do dvou dějových linek poukazuje na podobnost mezi hrdinkami, ale zároveň se linky navzájem doplňují a nevzniká tak pocit nudného opakování nepodstatných detailů. Autor též citlivě podal jak podobnost žen, tak hlavně drobné rozdíly v jejich psychice, které dělají život každé z nich originálním. Konec je sice lehce překombinovaný, na druhou stranu, proč ne?
Čtivá jednozátahovka, jejíž děj je nevyzpytatelný a závěr překvapí.

04.05.2018 4 z 5

Utajená láska prezidenta Masaryka : Oldra Sedlmayerová (1884-1954) Utajená láska prezidenta Masaryka : Oldra Sedlmayerová (1884-1954) Petr Zídek

Zprvu jsem se bála, že se bude jednat o až bulvární vykrádání soukromí TGM a kniha bude zaměřena pouze na vztah paní Sedlmayerové a první prezidenta ČSR, naštěstí jsem se zmýlila.

Kniha je čtivě zpracovaným životopisem paní Sedlmayerové, který těží z historicky podložených faktů a v zásadních momentech cituje přímo primární zdroje (dopisy, výpovědi svědků, zápisky z deníků). Pokrývá celý její život a dává nahlédnout do života ženy z nižších společenských vrstev, která měla ctižádost a snahu prorazit výš, bohužel, okolnosti vždy nepřály...

Kapitoly jsou krátké a dění bývá stručně jasně zasazeno do dobového kontextu, což z knihy dělá vhodnou četbu i pro širokou veřejnost.

01.05.2018 5 z 5

Bohové a bohyně Bohové a bohyně Elizabeth Hallam

Pokud jste lajk a chcete si udělat základní přehled, není kniha špatná. Božstva jsou rozdělena do podkapitol podle jejich hlavní působnosti. Vzorky božstev jsou vybrané z evropských, afrických, amerických i asijských kultur - ovšem opravdu jen vzorky. Kompletní panteony budete hledat marně. Místy chybí i poměrně zásadní postavy. Informace u vybraných vzorků jsou velmi stručné a místy vytržené z kontextu až zmatečné. Pokud ale nejste hnidopich, základ vám to zhruba dá.

Za informace tedy jednu hvězdičku, druhou pak za krásné grafické zpracování.

01.05.2018 2 z 5

Báječné nakupování do kočárku Báječné nakupování do kočárku Sophie Kinsella (p)

Kniha není nic náročného, hrdinka je ztřeštěná a dostává se do situací, které řeší s noblesou a velkou dávkou štěstí, což leckdy pobaví. Určitě ideální čtení pro nastávající maminky, které mají plné zuby stresu z věčných pouček valících se na ně ze všech stran.

23.04.2018 4 z 5

Kapitán Otakar Jaroš: příběh hrdiny od Sokolova Kapitán Otakar Jaroš: příběh hrdiny od Sokolova Jiří Klůc

Kniha je takovým opravdu stručným přehledem faktů. Bohužel, první část, která by i měla potenciál je nerozvinutá, a naopak druhá část obsahuje až absurdní informace (popisy ulic ve městech apod.) jakoby autor práci chtěl ještě za každou cenu natáhnout. Největší přínos tak vidím hlavně ve sbírce jedinečných dobových fotografiích.

15.04.2018 3 z 5

Rok ve Svatojánu Rok ve Svatojánu Eva Francová

Kniha je pekne zpracovana, jen je tam nekolik ale: u rostlin jsou popsane ucinky, ale chybi fotografie a popisy. Ty jsou jen u par. Informace odkazujici k historii jsou zase dosti povrchove. Recepty jsou tematicky razene a obecne ocenuji rozdeleni na rocni obdobi. Priklanim se vsak k nazoru predchozich, ze se jedna o takoveho kockopsa. Jako darek neurazi, ale zacatecnika kniha bude misty mast a znalce nudit.

25.02.2018 2 z 5

Hurá, miminko! Hurá, miminko! Jillian Michaels

Kniha je velmi detailní, místy si myslím, že až příliš. Místy upozorňuje na věci, které mi přijdou samozřejmě pro zdravý životní styl i mimo těhotenství. Na druhou stranu cviky a jídelníček jsou fajn, stejně jako drobné postřehy, které vyvracejí či potvrzují mýty, které se tradujíc kolem těhotenství.

29.01.2018 3 z 5

Keltové: Mýtus a realita Keltové: Mýtus a realita Stefan Zimmer

Průměrné představení Keltů laické veřejnosti. Neurazí, nenadchne... snad jen ten designe oko potěší.

16.01.2018 3 z 5

Keltové Keltové J.A. Mauduit

Kniha je zajímavá, ovšem místy jsou informace již přežité. Nedoporučuji ji tedy začátečníkům pro seznámení s tématikou.

16.01.2018 2 z 5

Irsko - Tajemství a krása zeleného ostrova Irsko - Tajemství a krása zeleného ostrova Elisabetta Canoro

Krásná kniha. Přehledně seznamuje jak s důležitými historickými událostmi Smaragdového ostrva tak současnou kulturou. Je to však primárně encyklopedie. Poskytne základní náhled. Do hloubky však nejde.

16.01.2018 5 z 5

Irsko Irsko Christopher Somerville

Tato kniha ve vás zažehne či případně prohloubí lásku k Irsku. Čtivé zajímavé i praktické texty. Vše přehledné uspořádané. A ty fotky!

16.01.2018 5 z 5

Listen To My Heart: Moje láska k životu Listen To My Heart: Moje láska k životu Helena von Zweigbergk

Omego, ach, Omego, proč jen si nedáváš víc práce s korekturou textu? Občas chybí mezery, občas je přeházený slovosled až věta ztrácí v češtině smysl. Některé názvy písní jsou přeložené, jiné ne. Zajímavé je, že čím dál v knize budete, tím spíše nebudou názvy písní přeložené - že by to překladatele přestalo bavit?

Přesto musím dát knize plný počet hvězd. Marie nemůže za to, komu se její kniha dostala v Česku do rukou. Naplnila slib, že nebudou žádné kudrlinky. Kniha je zajímavá od začátku do konce, zachycuje důležité momenty Mariina života od útlého dětství až po současnost. Vše doplňují kapitoly z jejího boje s rakovinou, které poskytují unikátní pohled do rodinného prostředí slavné osoby v takto krizové situaci a zároveň ohromují silou s jakou se ke svému onemocnění sama zpěvačka staví. Přeskakování v čase může být matoucí, osobně jsem s tím ovšem problém neměla.

09.01.2018 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Pěkné, čtivé a srozumitelné převyprávění germánských mýtů.

29.12.2017 5 z 5

Radikální sebeláska: Jak milovat sami sebe a žít své sny Radikální sebeláska: Jak milovat sami sebe a žít své sny Gala Darling

Kniha je vlastně takovým úvodem, který má upoutat pozornost na blog autorky. Což o to, její blog je pěkný, zajímavý a autorka zjevně ví, o čem mluví a umí to podat čtivě a zajímavě - bohužel, je v angličtině. Pokud si tedy knihu pořídí ne-angličtinář, bude mu chybět rozvinutí kapitol blogem a z knihy získá jen plochý a nezáživný náhled na problematiku sebelásky. Čeští překladatelé a vydavatel to nedomysleli.

29.12.2017 2 z 5

Uklizeno! Jednou provždy... Uklizeno! Jednou provždy... Toni Hammersley

Kniha není pro běžného dospělého, který hledá inspiraci, jak uspořit prostor v domácnosti - ten bude mít pocit, že se mu autorka vysmívá. Kniha je dokonalý dárek pro mladého dospělého, u kterého rodiče ve výchově zanedbaly základy úklidu a on se teď topí v bordelu ve svém prvním bytě. Obsahuje elementární uklízecí návyky, které povětšinou každý má z rodinného zázemí zažité. Pokud ne, kniha je na místě.

29.12.2017 2 z 5

Lev v obýváku: Jak si nás kočky domácí ochočily a ovládly svět Lev v obýváku: Jak si nás kočky domácí ochočily a ovládly svět Abigail Tucker

Zajimava kniha popisujici ctivim zpusobem cestu kocky od divoce zijici selmy po mazla na nasem gauci.

24.12.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Začátek mi přišel zajímavý, ale následné stohy archivních materiálů už byly otravné... Pokud by kniha nemanipulovala s fakty a dala se považovat za odbornou literaturu, pak by mi to nevadilo, ale takto se pohybovala někde mezi beletrií a pseudoodborným pojednáním, a já vlastně netušila, čemu ještě mohu věřit a čemu ne... Život Dory a její rodiny je zajímavě vyprávěný i námět knihy samotné, ale zpracování mi nesedlo.

14.12.2017 2 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Je to jiné, nemohu se rozhodnout, zda se mi kniha líbila či nikoli, není to typický Fulghum, prostě je to jiné...

08.12.2017 3 z 5