elcapitano elcapitano komentáře u knih

Někdo mě má rád Někdo mě má rád Dominik Landsman

Pobavilo a to celkem dost. Navíc, vzhledem k tomu, že bydlím na Hradčanech, jsem měl dojem, že čtu takové milé sousedské povídání ..:)
Dávám 4*, což je docela dost, jednu hvězdu dolů za to, že to není kniha o Brigitte Bardot, ale o Ovčáčkovi, kterého nesnáším.

17.02.2021 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Narozdíl od většiny komentujících, mně se tento díl líbil víc než ty předchozí. Líbila se mi atmosféra podzimního bretaňského ostrova i ta vazba na minulost. Ano, souhlasím, je to trochu užvaněné, na druhou stranu: já to poslouchal jako audioknihu, takže to, že to není úplně "natlakované" dějem, se mi vlastně líbí, .. dá se u toho třeba dobře vařit nebo jít na výlet:) Za mne se jedná o fajn detektivku. .. jo jasně, samolibost statného Skota Enza (autorovo alter- ego?) je trochu moc, ale alespoň se tomu člověk s klidem může smát.

15.02.2021 4 z 5

Kritik Kritik Peter May

Druhá z knih řady Akta Enzo se mi zdála lepší než první. Také už jsem si na Enza zvykl. Fajn detektivka, takového oddechovějšího typu. Opět slyšeno jako audiokniha, výborně načtená Davidem Matáskem.

08.02.2021 4 z 5

Cesta do země Svaté a do Egypta. Díl I. Cesta do země Svaté a do Egypta. Díl I. Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

Četl jsem to dlouho, přeci jen tím starším jazykem to bylo trochu náročnější. Dílo zachycuje obraz světa před 400 lety. A nejen jeho materiální stránky, ale i duševní. Kromě toho, že nám přináší popisy celkem slušného dobrodružství během cesty, hlavně toho námořního (..když to srovnám s dnešním cestováním, ..auto, letadlo, mobil, kreditka, tradá..), tak dává nahlédnout do mysli autora Kryštofa Haranta. A zde bych se chtěl na moment zastavit. To dílo je absolutně obsáhlé, vůbec nechápu, jak to někdo mohl dát dohromady bez foťáku, v době před googlem a wikipedií ? Ke každému "šutráku v poušti" má KH nějakou historku, mýtus, či historii, poví nám do detailu, kolik kroků je to k bráně a ke studni, kde byl tou dobou Ježíš a co kdo o tom napsal, jakože fakt?.. Tolik odkazů na další literaturu, ať již dobovou či (již tehdy) historickou, ...ukazuje to mj. jaký musel být KH vzdělanec, kam se na něj dneska hrabem...
Dále z knihy můžeme vyčíst čistotu a samozřejmost jeho víry, která v (nejen) jeho životě tehdy měla úplně jiné místo, než má dnes. Koneckonců, jsme dobově pár let před vypuknutím 30ti leté války, která kromě dynasticko mocenských důvodů byla náboženská.
V neposlední řadě jeho popis Arabského živlu.. dnes by již nevyšel coby politicky nekorektní.

Jako kniha ke čtení je to příšerné - kvůli jazyku, zbytečným detailům, v podstatě to až na pár míst není vůbec čtivé. Jako historický artefakt či pramen je to nádherné a úžasné.

30.01.2021 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Detektivka s trochu neuvěřitelnou zápletkou. Petera Maye už mám docela načteného a bohužel zatím nic netrumflo triumfální Ostrovní trilogii. Chápu, že Akta Enzo mají být spíše lehčí a oddechovější detektivky. A v zásadě proč ne. Jenže jsem zhltl dvě hned po sobě a začal jsem tak trochu Enza mít plné zuby. Vrátím se k němu po čase. A vlastně se už těším. Slyšel jsem to načtené jako audioknihu Davidem Matáskem a musím říct, že to je moc dobře udělané.

29.01.2021 4 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Od Forsytha jsem četl všechno a tento romám mi přišel bohužel nejslabší. Nekonečné vysvětlování struktur všech možných zpravodajských organizací, děj podivně zacyklený a předvídatelný, závěr úplně zahozený. Navíc se věci v knize dost zbytečně opakují. Dočteno jen se sebezapřením. Je to škoda, na knihu jsem se moc těšil, ale zklamala mne.

24.01.2021

Psi z ráje Psi z ráje Abel Posse

Hodně zajímavá kniha, překvapivá, fantastická. Nabízí spoustu lákadel - od nečekaně expresivní erotiky až po výtečné myšlenkové konstrukce zasazené do lehce přetočených historických reálií. Navíc s sebou nese poměrně vyhraněné názorové poselství. Slyšeno jako audiokniha báječně načtená Igorem Barešem. Myslím, že je to kniha, kterou je lépe slyšet takto dobře načtenou, s gustem, citem, zápalem a vášní, než jí číst sám. Výborný zážitek.

08.01.2021 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

(SPOILER) Pěkná detektivka. Tak nějak omylem jsem začal Akta Enzo zrovna tímto - 3. dílem, ale myslím, že to vůbec nevadí. Poslouchal jsem to jako audioknihu (David Matásek) - moc dobře načteno.
Pátrání mne bavilo, je to dobře napsané, kniha má spád. Nelíbil se mi ale přehnaný konec, nelogický, zbytečně akčně hollywoodský, úplně z knihy vypadával, stejně tak jako nečekané odhalení ke konci.

21.12.2020

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Ač mám Miloše Urbana rád, tak tuhle knihu jsem nějak nepobral. Např. v Sedmikostelí se autor dostal do roviny čisté fantazie a mystiky, zde mám ale dojem, že zůstal v tomto ohledu nějak napůl cesty a příběh je ve výsledku úplně za vlasy přitažené divnodrama. Neuvěřitelné, nelogické, nechápu motivy postav, stavba příběhu je podivně cyklická, ..
Pasáže o architektuře a Santinim jsou opět dobré a vášnivé, všechno ostatní je podivné. Ovšem, je možné, že jsem nepochopil nějaký skrytý rozměr.

02.12.2020 4 z 5

Jak vzniká divadelní hra Jak vzniká divadelní hra Karel Čapek

Slyšeno jako audiokniha načtená Janem Valou. Krásná práce s jazykem, hezký a zábavný text, opravdu pěkně, s citem a s gustem načteno.

26.11.2020 5 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Super, pětice opravdu povedených moderních a vtipných povídek. Každá jiná, všechny dobré. Nějakým způsobem je spojuje autorův styl uvažování - je v něm určitá logika a důslednost.
Navíc je znát autorův vhled do témat o kterých píše, ať už je to vietnamská komunita či státní správa, vždy to stojí za to. Při četbě došlo na hlasitý smích, zděšení (..."jakože takhle to opravdu je?"..) i zamyšlení.
Doporučuju.

18.11.2020 5 z 5

Dobyvatelé ledových moří Dobyvatelé ledových moří Konstantin Sergejevič Badigin

Moc mne to nebavilo a dočetl jsem to spíš ze zvědavosti. Takový chaotický děj s mnoha odbočkami, spousta postav, ve kterých se čtenář neorientuje. Celkem hezká je ale středověká atmosféra severského života, Novgorodu, hansy, pohané vs. křesťané, obchodu a pod. Kniha na mne působila, jakoby to bylo nějaké zkrácené vydání mnohem delšího románu, protože některé události jsou prostě jen tak načrtnuty, až je to škoda.
Je dobré si také uvědomit, že kniha byla psaná ve stalinistickém rusku.

15.11.2020 2 z 5

Tajné poslání Spojených států Tajné poslání Spojených států Robert Richard Hieronimus

Ano, toto je další kniha, kterou jsem četl se záměrem se jí vysmát, něco jako hate-watching velmi špatných filmů. A trefa, je to velmi špatné, ezo-blábol, kde autor mísí jablka s hruškama, přeskakuje z tématu na téma, mísí fakta s domněnkama, předvádí úplné myšlenkové zkraty atd. Jednu hvězdu dávám za úvodní část, kde je popsán vztah třech prezidentů "otců zakladatelů" k zednářství a jiným tehdy-tajným spolkům. ..mimochodem celou 1/4 knihy zabírá adresář amerických ekologických institucí, jmenný rejstřík a bibliografie.

24.10.2020 1 z 5

Wild: Příběh Shackletonovy expedice Wild: Příběh Shackletonovy expedice Reinhold Messner

Téma knihy - objevitelské expedice - je pro mne srdcovou záležitostí a velmi mne zajímá. To je ale také jediný důvod, proč jsem knihu vůbec dočetl do konce. Něco jsem se dozvěděl, autor mi pomohl zasadit dobývání jižního pólu do společenských souvislostí tehdejšího světa.
Bohužel musím konstatovat, že kniha je napsaná velmi nezáživným způsobem, není chytlavá, je místy nepřehledná, opakující se.. její četba je poměrně nudná ačkoliv popisuje úžasná dobrodužství. Knize chyběl redakční odstup a možná měla delší dobu zrát, než se dočkala vydání. Myslím, že knihám od Messnera se nadále vyhnu.

11.10.2020 2 z 5

Salve Casanova. Giacomo Girolamo Salve Casanova. Giacomo Girolamo Karel Holub

Píšu drze komentář, aniž jsem zatím knihu přečetl celou, ale musím. Pro představu: kniha je obrovská, má 3,5kg, ohromnou spoustu stran a na každé (!) je nějaké úchvatné umění nebo dokument (velmi kvalitně vytištěno). Obsah je dobře popsán nahoře v anotaci, kniha je svým záběrem skutečně obsáhlá. Budu ji číst dlouho (autor jí psal / tvořil 8 let). Už jen proto, že půjde spíš o laskání a kochání se, tak to bude vztah na dlouho. A ano, již teď s jistotou vím, že si kniha svých pět hvězd zaslouží alespoň dvakrát. Je to mimořádné dílo.

11.10.2020 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Knihu jsme si doma přečetli celou nahlas - autorova práce s jazykem, bizarní fantazie, vypjaté popisy.. krása. Půjdem na procházku Novým městem a budeme smát barokním stavbám až se budeme za bachratá břicha popadat. Detektivní zápletku bych vůbec neřešil, slouží jen jako barvitá a temná kulisa vyšším cílům :)

09.10.2020 5 z 5

Nejdelší den Nejdelší den Cornelius Ryan

Moc dobré, četlo se to samo.
Kniha má v zásadě dvě části. V první části - před invazí - se dozvíme opravdu do hloubky jak složitá to byla akce. Logistika, utajení, souboj s počasím, precizní plánování, různé souhry náhod... Druhá část - invaze sama - je velmi intenzivní popis bojů, poskládaný až kaleidoskopicky z útržků vzpomínek a deníků. Muselo to být opravdu strašné.
Na knize mj. oceňuji, že autor popisuje den D z obou stran - spojenecké i Německé.

03.10.2020 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Pěkná detektivka na aktuální téma z kterého mrazí. Jedna hvězda dolů za zbytečně "divoký" konec.

27.09.2020 4 z 5

Ďáblova skála Ďáblova skála Eugène Sue

Asi to měla být v době svého vzniku taková nějaká lehčí četba, nejspíš jako rodokaps (?). Každopádně to připomíná romantické filmové komedie typu Fanfán Tulipán. Úsměvná četba, kde se čtenář občas zarazí nad nějakou autorovou neobratností (zčistajasna se objevující důležité postavy nebo skutečnosti) či vele-náhodou, která posune děj někam směrem k happyendu.
Důraz na romantiku a rytířské ctnosti je až komický.
Na druhou stranu jsem to dočetl do konce a v zásadě se bavil - lze na to nahlížet i jako na takovou studijní četbu při vědomí v jaké době to autor psal.

13.09.2020 3 z 5

Ďáblův prsten Ďáblův prsten Ludvík Souček

Četl jsem e-knihu, ve které byla bohužel jen úvodní povídka Ďáblův prsten. Lehké čtení, poměrně předvídatelné, ale logicky vykonstruované. Jednoduchá forma i příběh. Zábavná oddychovka.

20.08.2020 3 z 5