eiramka eiramka komentáře u knih

Dievča vo vlaku Dievča vo vlaku Paula Hawkins

Velmi dobré čtení: psychologická studie postav, které jsou všechny nějakým způsobem "ujeté". Napínavé a dobře vystavěné pro rychlé čtení. Mám ráda knihy, kde se příběh ukazuje z pohledu několika postav, záleží na osobnosti vyprávějícího, jak si děj vysvětluje. Velmi dobře napsané!

12.09.2015 4 z 5

Cesty s tetičkou Cesty s tetičkou Graham Greene

Pokud chcete po padesátce od základu změnit svůj život, potřebujete pětasedmdesátiletou tetičku, která dosud žila značně nekonformním způsobem a nehodlá na tom nic měnit ani v pokročilém věku. Z poklidného anglického městečka , kde čas plyne pěstováním květin a pravidelnými večeřemi v místní hospůdce se dostanete do míst, o kterých se vám ani nesnilo ( a kam byste se bez tetičky nikdy neodvážili vydat).

27.07.2021 4 z 5

Washingtonovo náměstí Washingtonovo náměstí Henry James

Tohle je moje první kniha od Henry Jamese, nevěděla jsem moc, co čekat a byla jsem příjemně překvapena. Příběh sám o sobě je jednoduchý - bohatá americká rodina, o dceru se uchází mladík, který se otci nelíbí a ten proto chce sňatku zabránit. Pár postav, příběh je rozehrán , děj plyne pomalu a klidně. Ale tady asi je důvod, proč se Henry James nazývá zakladatelem americké moderní literatury - jeho precizně cizelované postavy - otec, dcera, tetička i nápadník před námi vyvstávají ve své složitosti, spisovatel váží každé slovo, nic nepřebývá, nic nechybí.

02.05.2021 4 z 5

Nejsem žádná lvice Nejsem žádná lvice Petra Braunová

Kamila Moučková nás v rozhovoru se spisovatelkou provede svým životem s odzbrojující upřímností. Její život je něco jako učebnice dějepisu - druhá světová válka, vývoj pro roce 45, padesátá léta a Pražské jaro a pak dlouhá léta normalizace. Výborná kniha.

24.01.2021 4 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Amos Oz (p)

Román v dopisech. Může to fungovat? Pokud je autorem Amos Oz evidentně ano. Protagonisté před námi pomalu vykládají karty na stůl a my jim nahlížíme přes rameno a snažíme se rozpoznat kdo blafuje, kdo má trumfy v rukávu a kdo je do hry vmanipulován a hrát se mu vlastně vůbec nechce. Co mne překvapilo nejvíc -i když se jedná o téma rozpadu manželství, není to kniha depresivní, všechny vztahy ve své složitosti , při všech pádech a prohrách uchovávají si svůj lidský a téměř laskavý rozměr. U Amose to takhle opravdu funguje a věříte mu to.

28.07.2020 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Kniha, kterou je dobré číst v nelehkých časech. Projít nepředstavitelným utrpením a přesto v sobě najít sílu žít plný a radostný život, najít cestu z role oběti a uvědomit si, že ať už nám život připraví jakékoliv zkoušky, máme vždycky na vybranou. Kniha je skvěle napsaná, jen první část tvoří popis války a života v koncentračním táboře (to pro ty, kteří už mají dost z tohoto období načteno - nedejte se odradit). Je to silný inspirativní životní příběh, plný naděje a optimismu.

17.05.2020 5 z 5

Profesor Profesor Charlotte Brontë

Díky, Charlottko, tohle jsem potřebovala. V časech jako je tento jsem se potřebovala ponořit do jiného dávno minulého světa, do dlouhých pasáží o charakteru jednotlivých postav, do příběhu, kde lidé přijímají svoje osudy s odvahou a bojují každý svým způsobem s nepřízní osudu. Nebylo to možná nejlepší tvoje dílo, ale mně v tuto chvíli pomohlo se začíst a aspoň na chvíli se odpoutat od starostí dneška

05.04.2020 4 z 5

Churchillova sekretářka Churchillova sekretářka Susan Elia MacNeal

Zajímavý příběh, autorka se inspirovala deníky a vzpomínkami skutečných osob. Maggie předbíhá svou dobu, je vzdělaná a touží se prosadit a v jistém smyslu jí válka nahrává - dostává se tedy do blízkosti Winstona Churchilla. Během čtení této knihy se mi vybavilo několik scén ze skvělého filmu Churchill - je vidět, že autoři čerpali ze stejných zdrojů. Kniha se čte velmi dobře, mohu doporučit.

03.11.2019 4 z 5

Platící hosté Platící hosté Sarah Waters

Některé knihy nedokážu odložit (i když bych možná měla:), přestože mi hrdinky jdou v podstatě na nervy a tuším, jak to dopadne. A ono to pak skutečně tak dopadne a žádný moc velký posun v sympatiích pro hrdinky se nekoná. Takže proč přesto tuhle nezatracuji? Jsou tam pro mne úžasné pasáže popisu života žen po první světové válce v Británii. Celý ten třídně rozdělený svět , společnost, která se ještě nevzpamatovala z Velké války a která zoufale lpí na konvencích a tradicích. Autorka píše poutavě, to se jí musí nechat, a tak jí snad i těch 595 stránek odpustím. .

16.02.2019 3 z 5

Být Japonkou Být Japonkou Joan Itoh Burk

Tohle jsem potřebovala. Poklidné vyprávění střídá trochu dramatu, zajímavé detaily z japonského života, budhistické rituály, postavy, které si člověk může oblíbit. Trochu mi to připomíná japonskou kaligrafii - pečlivé tahy štětcem, smysl pro detail, vylíčení atmosféry, přírody a poutavý příběh k tomu. Výborné čtení, když chcete trochu zklidnit mysl a nahlédnout přitom do zvyků a obyčejů jiné kultury, nudit se nebudete.

29.11.2018

Ema Ema Jane Austen

Když mne drtí naše současnost, sáhnu po Jane Austenové. Mám ráda všechny její hrdinky, ale s Emmou jsem měla vždycky trochu problém a tak jsem ji pár let zanedbávala. Letos tedy příšla opět na řadu a třebaže jsem tak úplně nezměnila názor, odpočinula jsem si u ní báječně. Vychutnávala jsem si ty krásně ironické poznámky paní Austenové, ocenila vykreslení charakterů a ze srdce děkovala paní Kondrysové za dokonalý překlad. Emma není pro každého, jsme zvyklí na akčnost, spád, rychlost - tahle kniha je pomalé letní odpoledne, kdy spěchat je hřích a kdy nejhorší věc, která se vám může přihodit je, že vám na Highbury nabídnou misku ovesné kaše místo svatebního dortu. Jsou takové dny, kdy vám tohle ke štěstí stačí.

07.10.2018

Zrnko pravdy Zrnko pravdy Zygmunt Miłoszewski

Tak ve skutečnosti bych asi hlavního hrdinu s chutí vzala něčím po kebuli , protože hlavně jeho postřehy ohledně žen a dívek mne nadzvedávaly ze židle - ale pak jsem uznala, že to prostě k němu patří, že autorovi se podařilo vytvořit postavu typu sympaťák na zabití :) Téma ovšem mne dostalo stoprocentně - antisemitismus v Polsku - v minulosti i dnes. V tomto směru je to skvělý počin, výborná detektivka a můžu vřele doporučit.

24.08.2018 4 z 5

Žena s červeným zápisníkem Žena s červeným zápisníkem Antoine Laurain

Tahle kniha je jako lehký francouzský dortík, jen se rozplývá na jazyku. Chcete si ji šetřit, abyste si vychutnali každé sousto a na jazyku vám po ní nezůstane nepříjemně přeslazená pachuť jako po levných dortech ze supermarketu, ne ne, tady byly použity jen poctivé ingredience - sympatičtí hlavní hrdinové, Paříž, tajemství a samozřejmě láska! Vřele doporučuji!

15.08.2018 4 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Špatné to nebylo , zápletka byla zajímavá, motivy hlavního hrdiny jsou rozkrývány postupně, tušení něčeho děsivého je přítomno permanentně, ale stejně tomu něco chybělo - nebo naopak přebývalo?

14.06.2018 3 z 5

Slečny z Avignonu Slečny z Avignonu Michael Třeštík

Svět výtvarného umění jsem si sama pro sebe začala objevovat už před mnoha lety a moc mne mrzí, že už tehdy jsem neměla k dispozici knihu pana Třeštíka. Promlouval na mne ze stránek této knihy jazykem srozumitelným, vtipným , jeho poznámky podněcují k zamyšlení - prostě lahůdka. Vřele doporučuji!

02.04.2018 5 z 5

Milý pane Wilde Milý pane Wilde Josef Jedlička

Tahle kniha je pro mne jako zjevení. Přiznám se, že jsem spisovatele Josefa Jedličku neznala ( a není divu, když patřil k zakázaným ) a ke knize jsem se dostala vlastně náhodou. Nejprve jsem ji prolistovala, pak začala číst - a už mne nepustila. Je to možná proto, že popisuje situaci v Československu v době, kdy jsem se narodila - v šedesátých letech. Formou dopisů ( a čteme bohužel jen zachované dopisy pana Jedličky, aniž bychom měli možnost se seznámit s odpovědmi pana Wilda) se ponoříme do života v době, kdy Československo upadá hloub a hloub do morálního marasmu a je jen slabou útěchou, že strašlivá léta padesátá jsou už za námi. Dopisy svědčí o hlubokém přátelství, o spřízněnosti dvou duší lapených v osidlech doby, která nepřeje svobodě v jakékoliv formě. Co je na tom nejhorší - při čtení si člověk mnohdy s obavou uvědomuje, jak malý krůček nás dnes dělí od cesty zpět. "....oni se nenaučili snášet příkoří, trpět, ručit svým osudem - jako to odjakživa dělala inteligence, která stála jen za zlámaný pětník - za své názory, oni se vzdali za kus tučného žvance, té jediné výsady, kterou kdy inteligent měl, totiž být protiváhou, soudcem a kritikem slepých ekonomických zákonitostí."

29.03.2018 5 z 5

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Tuhle knihu jsem si "šetřila", četla ji pomalu a určitě se k ní časem ještě vrátím. Bylo to zajímavé setkávání s paní Třeštíkovou a panem Kosatíkem - rozhovor, kde tazatel se uměl ptát, ale zároveň se netajil svými názory i proto došlo možná k tak zajímavému dialogu. Velmi dobrá kniha.

11.03.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Začnu chválou: napínavá detektivka, děj má rychlý spád, postavy jsou zajímavé, prostředí atraktivní, Erika má docela slušně našlápnuto k tomu, že se k ní lidé budou rádi vracet. Přiznávám, že jsem knihu přečetla za pár dní, i když je to pěkně tlustá bichle :) Po dočtení mám i pár výtek - s Bryndzou musíte přistoupit na jeho způsob hry - jistou disproporci uvěřitelnosti - na jedné straně se dodržují pravidla a procedury do detailu a pak inspektorka udělá (a to několikrát) něco, co by nikdy udělat nemohla (nesměla). Ale co už, je to jen detektivka, že :)
Překlad - oslovení policistů "Důstojníci" mi prostě rve uši.

12.11.2017 4 z 5

Divoké kameny Divoké kameny Fernand Pouillon

Myslím, že pokud dočtete tuhle knihu až do konce ( a přenesete se i přes pasáže technického rázu , které občas pro mne osobně hraničily se srozumitelností) budete se na klášterní stavby už navždy dívat jinýma očima, budete chtít aspoň lehce pohladit divoké kameny středověkých klášterů, dotýkat se kamene, který byl před stovkami let vyrván z lůna přírody, opracován a osazen na místo dle představ tehdejších mistrů díla ke slávě boží.

03.10.2017

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Kdo zná Mařenku Kostkovou, ví, do čeho jde. V knize opravdu nenajdete nic, co by vás nějak zvlášť překvapilo, žádný vývoj se nekoná, charaktery se netříbí a velké dramatické zvraty také nečekejte - jenže, možná právě proto jste po Aristokratce sáhli, chcete se občas zasmát, trochu pobavit, nechcete řešit filozofické disputace. Je to prostě příjemné zábavné čtení - a to věru není málo!

11.09.2017 3 z 5