Eicherik Eicherik komentáře u knih

Invaze z vesmíru Invaze z vesmíru Václav Kajdoš

Ačkoli jsem tuto téměř půlstoletí starou knihu ohodnotil "pouze" čtyřmi hvězdami, tak ji k přečtení vřele doporučuji. V současné době žánru sci-fi zrovna neholduji, ale tuhle sbírku povídek je radost číst a to i pro tu dobovou atmosféru. Nejvíce se mi líbili povídky Nádor, Hra se stínem a Kurupiru. A které vám?

01.05.2018 4 z 5

Třikrát soudce Ti Třikrát soudce Ti Robert van Gulik

Třikrát soudce Ti je klasická historická detektivka se všemi jejími potřebnými atributy. Pro mě nebylo prostředí staré Číny nijak zvlášť záživné a knihu bych ohodnotil třemi hvězdami, ale poslední příběh Strašidelný klášter měl přeci jen nějakou tu atmosféru a tak přidávám čtvrtou hvězdu.

14.12.2017 4 z 5

Bába Motyka Bába Motyka Marko Hautala

Kniha se mi dobře četla, ale zakončení se mi nezdá moc povedené.

25.11.2017 3 z 5

Templář Templář Jan Guillou

Tato kniha je románem o cti a čestnosti. Oproti minulému dílu z ní vymizela humorná forma a nahradil ji vážnější styl vyprávění.

01.10.2017 5 z 5

Příchod Dánů Příchod Dánů Ellis Peters (p)

V tomto dílu vystupuje bratr Cadfael jako pouhý pozorovatel a o nějakém vyšetřování zločinu nemůže být řeč. Přesto tento příběh pod vysoce nastavenou laťku příliš neklesá.

03.09.2017 4 z 5

Příběhy ze staré Šumavy Příběhy ze staré Šumavy Antonín Rausch

Sbírka obsahuje krátká a temná vypravování z dávných dob šumavských hvozdů. Některé příběhy vypadají, že se stali předlohou pohádek, v některých je ukrytá lidová moudrost a některá možná mnohonásobným převyprávěním pozbyla svůj původní smysl. Knihu bych doporučil milovníkům Šumavy a starých temných časů.

28.01.2017 4 z 5

Strážci z hlubin času Strážci z hlubin času Howard Phillips Lovecraft

Knihu je asi opravdu možno brát jako fan-fiction. Já jsem s ní ovšem velmi spokojen. Stejně tak by se mohla líbit milovníkům lovecraftovského hororu. Menší slabinou tohoto dílka je časté opakování stejných motivů a trochu klišovité opakování názvů "pověstných" okultních knih. Tyto slabiny já ale autorovi rád prominu a věřím, že i většina fanoušků tohoto druhu literatury. Ještě je nutné zmínit, že všechny příběhy se odehrávají v první polovině dvacátého století. To zmiňuji proto, že naroubouvání Lovecraftova temného světa na modernější dobu se většině autorů moc nedaří.
Na závěr bych ještě zmínil velmi vkusné provedení knihy a i pár pěkných vložených ilustrací.

07.01.2017 5 z 5

Veliké tajemství Veliké tajemství Ellis Peters (p)

Příběh o věrnosti. Můj druhý vrchol v případech bratra Cadfaela.

26.12.2016 5 z 5

Stíny nad Baker Street Stíny nad Baker Street Michael Reaves

Dle mého soudu některé povídky z tohoto souboru ani neodpovídají zadání knihy. V jiných by zase Holmese nebo Watsona mohla zastoupit jakákoli jiná postava. Nemohu se také nezmínit o pověstné Holmesově dedukci, která v několika příbězích vyznívá spíše nežli nadsázka jako parodie. Nejlepších přibližně sedm povídek z této sbírky bych označil slovem průměrné. Přesto jsem rád, že jsem si knihu přečetl, ale nejspíš se k ní už nevrátím.

30.10.2016 3 z 5

Vizita Vizita Adolf Branald

Určitě nejzajímavější kniha z lékařského prostředí, kterou jsem kdy četl. Líbí se mi na ní, že se odehrává v tuzemském prostředí, že v ní paralelně probíhají příběhy více lidí a že se odehrává už v poměrně vzdáleném čase. Je to kniha, ke které se určitě ještě vrátím.

03.07.2016 5 z 5

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Kniha má přesně ty prvky, které mám rád a které vyhledávám. To jest prostředí a doba v které se děj odehrává. Černého opata je nejlépe číst v čase, kdy na parapet dopadají kapky deště, nebo když je za okny šero a knížku osvětluje svit lampičky. K naprostému vrcholu jeden pentagram schází, ale i tak bych knihu doporučil čtenářům, kteří mají rádi temnou romantiku a staré dobré časy.

03.07.2016 4 z 5

100 nejlepších hororů 100 nejlepších hororů Miloslav Švandrlík

Povídky v této knize nejsou hororové, ale spíše se jedná o černý humor. O úžasný černý humor s nezbytnými ilustracemi od J. W. Neprakty.

25.06.2016 5 z 5

Černý bod Černý bod Martin Jiroušek

Tahle knížka je absolutní bomba. Samozřejmě s některými názory autora nesouhlasím, ale to je naprosto nepodstatné. Docela mě překvapuje, že někdo takovou knihu sepsal a ještě více mě udivuje, že tento černozelený skvost někdo vydal. Knížka je černý klíč pro milovníky hororu, zejména toho českého.

21.02.2016 5 z 5

Věk barbarů Věk barbarů Eduard Droberjar

Opravdu pěkná knížka určená hlavně pro ty, kdo se zajímají o historii naší země a zejména o dobu, kdy zde žily germánské kmeny.

02.05.2014 5 z 5

Wunderland - Díl druhý - Úder Siegfriedova meče Wunderland - Díl druhý - Úder Siegfriedova meče Robert K. Lesniakiewicz

První polovina knihy se ponejvíce věnuje fenoménu "raket duchů", o kterém jsem dosud nic nevěděl a jenž mě ani moc nezaujal. Vše ale zachraňuje druhá polovina, která se mimo jiné zaobírá mým oblíbeným tématem diskovitých letounů Haunebu (V-7), a to zejména ve vztahu k našemu území nebo třeba nacistickým polárním základnám.

23.01.2019 4 z 5

Pachatel má náskok Pachatel má náskok Jiří Bradáč

Průměrná krimi, ale s celkem originálním námětem. Tohle je takový ukázkový případ, v jaké formě se kriminální případy v této době psaly.

26.07.2018 3 z 5

Dědictví z Hamburku Dědictví z Hamburku Jan Voldán

Špionážní krimi, v kterém hraje velkou roli mezinárodní neonacistické hnutí. Zpočátku příběh vypadal slibně, ale poté se děj tak nějak rozpliznul. Hlavně strmá kariéra hlavního hrdiny působí velmi úsměvně.

25.07.2018 2 z 5

Z upířích archivů I. Z upířích archivů I. Otto Penzler

Jde o velmi rozsáhlou sbírku povídek na upírské téma, čítající celkem 41 položek. Jak píše uživatel encyklopedie, jedná se o první ucelený upírský soubor, který u nás vyšel od roku 1970, kdy se objevilo stejně zaměřené, ale rozsahem daleko menší, dnes už legendární, dílo Rej upírů. Povídky z této nové knihy jsou rozmanité a kvalitativně různorodé. Pro fanoušky upířího fenoménu, mezi které patřím i já, je povinností mít tuto kolekci ve své knihovně.

18.06.2018 5 z 5

Pivrncovy vopičárny Pivrncovy vopičárny Petr Urban

Kreslené vtipy Petra Urbana byli fenoménem konce osmdesátých a začátku devadesátých let. Se zájmem jsme každý nový výtvor, který jsme nalezli v časopise prohlíželi a dokonce si je vystřihovali. Já měl nejraději ty hospodské s panem Pivrncem.

10.06.2018 5 z 5

Největší špeky 1986-96 Největší špeky 1986-96 Petr Urban