Invaze z vesmíru

Invaze z vesmíru

Ve své době ještě ne zcela všední náměty a především vysoká literární úroveň z této sbírky učinily jedno z klíčových děl ve vývoji české SF literatury. Povídky Volavkovy celery, Nádor a Příbuzní pojednávají o různých formách invaze mimozemských bytostí na naši planetu. Povídka Kotě vypráví o zvláštní psychické symbióze chlapce a kočky. Ve druhé části sbírky jsou tri SF povídky umístěné do středověku (Drak, Hmota bez tvaru a Hra se stínem). V těchto příbězích se objevuje populární motiv zasahování lidí z budoucnosti nebo bytostí z jiné planety do naší minulosti, což způsobilo vznik legend (legenda o Golemovi a o Faustovi). Ve třetí části sbírky jsou dvě konvenční povídky Neřešitelná otázka a Pavouci a působivá povídka Ples loutek, připomínající pochmurnou, bizarní atmosféru Bradburyho povídky Usher II. Pokud se Václav Kajdoš v těchto povídkách přiblížil k tvorbě jiného autora, pak je to právě Bradbury v jeho horrorové poloze....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26664/invaze-z-vesmiru-FaW-26664.jpg 4.216
Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

hjindriska

První sci-fi, které jsem četla a už u něho zůstala. Líbila se mi.

Eicherik

Ačkoli jsem tuto téměř půlstoletí starou knihu ohodnotil "pouze" čtyřmi hvězdami, tak ji k přečtení vřele doporučuji. V současné době žánru sci-fi zrovna neholduji, ale tuhle sbírku povídek je radost číst a to i pro tu dobovou atmosféru. Nejvíce se mi líbili povídky Nádor, Hra se stínem a Kurupiru. A které vám?

PanTomina
16.08.2017

Tato kniha je v podstatě nadprůměrná a příběhy v ní jsou zajímavě vystavěné. Mohu doporučit.

Lusa

tuhle knihu jsem koupila nedávno (2009) a stála me 25 kč :))
ale úžasná kniha nejdřív jsem si myslela, že české sci-fi se tomu zahraničnímu nevyrovná, ale tohle mě dostalo na plné čáře.

SPOILER

Nejvíc mě dostali známé příběhy převyprávěné z jiné ruky tedy o Faustovi a Golemovi.
ale ať si kdo chce co chce říká, nejlepší povídka za všech bylo Kotě, vřele doporučuji, už jenom kvůli tomu, že vyšla znovu po 33 letech a je doplněna o novou nikdy nepublikovanou povídku Kurupiru :))

pajonek

........tuhle knihu jsem si koupil v roce 1970 za 13 kaček, dobře si pamatuji, že jsem ji slupl 2x za sebou , na tu dobu moc prima ...kultivovaný styl, napínavé zápletky .....